CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ipes2

PREGNANCY: SILA AMBIL FOLIC ACID SEAWAL MUNGKIN

ipes2 replied at 29-10-2016 10:49 PM
sunnah mkn kurma, dan ianya byk khasiat. juga sunnah Rasul berbuka puasa dgn nya. jugak ia byk vit ...

Betul kurma itu sunnah. Tp like what u said lah maybe x cukup amaunnya.  Sy pn tahu sy x cukup berdisplin utk tetiap hari telan kurma  

mzzenma replied at 29-10-2016 10:24 PM
Mzz lepas kahwin terus start mkn vit b complex. My colleague kata cukup semua dlm tu. Then once dah  ...

iols pn consume b complex even x preggy pn sbb vitamin dh ckup sume dh

terbaca kt posting dr haji arshat yg dia consume obimin dr muda smpai skg iols pn rasa nk makan obimnin tp memikirkan iols ni payah jugak nk telan vitamin ni so stick kt b complex je

ipes2 replied at 29-10-2016 10:49 PM
sunnah mkn kurma, dan ianya byk khasiat. juga sunnah Rasul berbuka puasa dgn nya. jugak ia byk vit ...

Doc sy dh google some anencephaly images.  Tak mampu nk tgk semua.  Tgk sikit je.. Poor babies. Nvm i baca saja lah about anencephaly

paiayam replied at 30-10-2016 12:08 AM
Doc sy dh google some anencephaly images.  Tak mampu nk tgk semua.  Tgk sikit je.. Poor babies. Nv ...

Teruk kan? Nauzubillah. Kesian babies tu semua; yg kena myelomeningocoele (tahap spina bifida overta yg teruk) lagi teruk, sebab depa hidup; dgn penuh kekurangan dan lumpuh takleh poo takleh pee  dan ada infection.. innalillah. Dugaan Allah pada sesiapa sahaja.

paiayam replied at 30-10-2016 12:04 AM
Betul kurma itu sunnah. Tp like what u said lah maybe x cukup amaunnya.  Sy pn tahu sy x cukup ber ...

Ya, kita pandanglah apa yg ada pada hari ini; RSAW selalu memajukan ummah; Baginda hantar sahabat belajar ilmu buat catapult dan rammingrods utk perang sedangkan takde di jazirah arab teknik itu semua. Ye lah kan, bila sudah ada kereta, kita taklah perlu naik unta lagi. Bila quran dah masuk digital, kita bacalah lah dari mobile phone je jika tak adae hard copy nye. Takpe, Allah tahu perangai manusia dan evolusi kita. Harap awak bercuti dgn best ameen

mzzenma replied at 29-10-2016 08:37 PM
Ni gang2 sohai laksa mesti tak percaya ni

Telan habatussauda dah cukup

Haha sampai ke sini uols hencap sohai. Heols bertawakkal jah pd Allah. Folic acid ni diragui status halalnya. Lgpun produk yahudi is a big no no  

Follow Us
Good one, doc. Thanks for this informative article. Sakitnya bersalin

ambil sebelum planning hamil

oak.balustrade replied at 30-10-2016 01:51 AM
Good one, doc. Thanks for this informative article. Sakitnya bersalin

tentula takde yg bleh lawan sakitnye bersalin kerana hasilnya ialah bertahun tahun happiness dan miracles

cheehong212 replied at 30-10-2016 02:04 AM
ambil sebelum planning hamil

ya, sebelum hamil. welcome to cari, i see u r new

doc, kalau makan lebih dari 3 bulan tak pe ke.. utk yg planning ni....

Sekut_pepero replied at 30-10-2016 10:01 AM
doc, kalau makan lebih dari 3 bulan tak pe ke.. utk yg planning ni....

bleh je..malah di europe dan di usa, digalakkan utk wanita yg childbearing age utk terusan amik low dose folic acid ni.. alah vitamin B9 je pon. jika terlebih dibuang je oleh badan (bukan macam Vit A yg kalau terlebih adalah toxic; vit d pon tak elok sgt jika lebih)

ipes2 replied at 30-10-2016 03:49 AM
tentula takde yg bleh lawan sakitnye bersalin kerana hasilnya ialah bertahun tahun happiness dan m ...

Absolutely true,doc. Alhamdulillah diberi nikmat merasai jadi ibu. Priceless..

doc, aku tiga2 anak aku kne hyperemesis ni. smpi masuk air kt hosp. tips kalo xle telan acid folic-- aku suh husband hancurkan n letak dlm air lemon. kalo da loya minum air lemon, aku bli glucolin n campur. kdg2 sirap pun aku campur.

Comments

INPUT YG BERGUNA UTK IBU IBU YG KENA HYPEREMESIS  Post time 31-10-2016 06:55 AM

Rate

1

oak.balustrade replied at 30-10-2016 10:44 PM
Absolutely true,doc. Alhamdulillah diberi nikmat merasai jadi ibu. Priceless..

alhamdulillah dan congrats..semoga semua anak awak diberkahi hidup mereka,ameen

PongKang replied at 31-10-2016 12:47 AM
doc, aku tiga2 anak aku kne hyperemesis ni. smpi masuk air kt hosp. tips kalo xle telan acid folic-- ...

Teruk tu. Input dari Hyperemesis Gravidarum (HG) ni akan saya letak dalam thread baru, tapi saya letak kat situ utk awak. Juga input u sgt bagus utk ladies kat dalam forum ni.
Bila wanita pregnant, nanti placenta tu buat banyak sangat hCG dan ia naik mencanak canak dgn cepat; byk effectnya tetapi dalam perbincangan kita ni, kiat focus pada rasa loyanya. Jadi, wanita tadi akan dapat morning sickness sebab hCG tadi. Biasanya first trimester jelah, dan after 12 weeks, ianya hilang. Tetapi,HG ni berbeza dari morning sickness. Loya dari HG ni berkekalan dan berpanjangan dan wanita tadi akan hilang selera makan. Muntah dari loya tadi berterusan 3-4 sekali atau lebih. Minum air sejuk pon loya lalu muntah.

Dengan ini, wanita tadi jadi dehydrated, hilang selera makan, tak naik berat badan semasa pregnant, kekurangan nutritions dan baby nye pon suffer jugak.

ipes2 replied at 31-10-2016 07:11 AM
Teruk tu. Input dari Hyperemesis Gravidarum (HG) ni akan saya letak dalam thread baru, tapi saya l ...

masa check up kat hospital umra shah alam kan doc, gynae situ bgtau maybe dlm badan aku byk sgt zat besi sbb tu jd HG ni.
mmg betul air sejuk xle telan langsung. kne air suam sikit. itu pun sip only. bkn minum guk guk guk ( mcm gaya minum dato vida) makan lak mmg muntah so sepanjang preggy makan buah( itu pun tukar2)

PongKang replied at 31-10-2016 01:36 PM
masa check up kat hospital umra shah alam kan doc, gynae situ bgtau maybe dlm badan aku byk sgt za ...

sy kurang pasti if byk sgt iron boleh jadi HG.. yg utama ialah hCG tu.
oh teruk HG u ek, sampai hujung hujung pregnancy ke
huih seksa tu

ha ha dah tgk Dato Vida minum gok gok gok dlm youtube

saya kesemua anak is unplanned hihihihih tau2 je period tak mai ... tapi acid folid ni ada jugak skip2... tapi masa second child saya tak makan langsung.. konon orang cakap ubat2 hospital ni la punca baby lahir besar... choyyy saya tak makan pun anak saya lahir besar jgk... 3.9 kg mujur takde apa2.... kali ni saya pastikan saya makan la jugak.. sbb dah berumur kan.. tawakkal dan berusaha... dan minum susu juga..

Teringat satu kes kena kat kawan saya. Baby dia tak de tempurung kepala.. Sehari lepas bersalin baby meninggal. Doc cakap kurang asid folic. Memang dia cakap dia tak makan ubat2 doc bagi. Next pregnancy. Semua ubat doc dia makan. Apa pon semua dengan izin Allah.. Kita nak jadi ibu memang kena banyak membaca sikit terutama bab pemakanan.. Memang penting ambil B complex sebelom dan selepas hamil. Tq atas sharing ye.

Rate

1