CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: akumak

IIUM confession - Peninggalan Arwah

abangbeca replied at 23-12-2016 01:26 PM
Kannn..... macam gak belakang gambar tulis anak bapak amende tu...aku rasa style org n9 sgt...  :l ...

ok. sekarang aku nak up sikit dari n9 pergi ke melaka pulak sebab panggilan2 yang dia guna utk moyang2 semua tu.

Datuk/Nenek = kitorang panggil Tok
yang ni org n9 tak panggil nenek dengan tok. selalunya uwan atau nenek.

Moyang = kitorang panggil ayah tok/mak tok
org n9 panggil moyang dengan gelaran onyang ke nenek tak silap aku tapi yang pasti org negeri sembilan tak panggil moyang.

Ayah kepada moyang (muit??) = kitorg panggil moyang
yang ni org n9 memang panggil monyang.

so, aku anggap melaka sebab dia ditengah2. orang johor ye 'atuk nenek' tu panggil 'tok' sampai anak2 aku kompius kenapa sama. orang melaka pun geng 'tok' juga.

haha..orang lain dok sibuk dengan perak, aku sibuk menongkah arus turun ke selatan.

Aku nyer spekuan mus ni keturunan undang rembau ke 13... dato maharaja ngonit...

Mus kata keturunan dia tu dilucut jawatan sbb hantar skuad bersenjata bantu sorang pejuang tanahair yg nama ada dlm buku sejarah lawan british...

Aku speku... pejuang yg dibantu tu ialah dol said dlm perang naning...sbb ikut sejarah, dol said menang dlm perang naning sbb dibantu oleh pembesar rembau.. dan mus kata keturunan dia mahir buat senjata tarkul....boleh google pasal kemahiran turun temurun org rembau dlm pembuatan senjata tarkul...mus ada cakap keturunan dia keras kepala... selalu menentang istana... dlm kes ni dato ngonit ada konflik ngan syed saaban yg dipertuan muda rembau..syed saaban dipujuk inggeris berpaling tadah bersekongkol ngan british serang lagi sekali naning dan british menang... dato ngonit dibuang daerah...dilucut jawatan... hartabenda dirampas...

abangbeca replied at 23-12-2016 01:50 PM
Aku nyer spekuan mus ni keturunan undang rembau ke 13... dato maharaja ngonit...

Mus kata keturun ...

Tapi panggilan utk atok moyang si mus tu org nogori x panggil gitu... betul spt yg@BebeQ tulis tu

BebeQ replied at 23-12-2016 01:48 PM
ok. sekarang aku nak up sikit dari n9 pergi ke melaka pulak sebab panggilan2 yang dia guna utk moy ...

Melaka lak.... mana ada sultan/pihak istana... kan ke dia cakap keturunan dia sealu menentang tiap kali perlantikan raja baru... tang ni pun antara sbb aku terus dismiss negeri2 lain, perak johor tu... :lol

Kalo johor, pembesar daerah takde kena megena ngan pemilihan raja so tak sepatutnya timbul isu menentang perlantikan raja baru... dorang takde hak takde suara takde kuasa... anak sultan akan ganti bapaknya...kalo menntang perlantikan raja baru dah jadi penderhaka lak...

kalo perak dorang ada sistem penggiliran raja.. anak sultan akan jadi raja kecil bongsu.. pastu akan bergerak setingkat2 ke atas ke raja kecil tengah... raja kecil sulong... raja kecil besar... raja dihilir.. sampai lah raja muda... bila sultan memerintah mangkat, raja muda akan jadi sultan dan raja2 dibawah dia tu akan naik setingkat isi kekosongan atas memasing... raja2 ni semua dah ada menunggu giliran memasing... pembesar takde hak utk pilih raja2 ni... kalo ada pelanggaran step tu pun sbb sultan memerintah punya kerja, bukan kuasa pembesar daerah... who r yus...

Jadi aku tolak perak sbb ni... tang mus kata menentang perlantikan raja baru tu selari hanya dgn n9... tidak johor tidak perak...sbb cuma di n9  raja/yg dpertuan besar dipilih oleh kuasa pembesar daerah melalui mesyuarat undang.. undang ada suara... ada kuasa... jadi cam tally la kalo keturunan dia tu keras kepala selalu kecoh pasal tu... sbb dia ada hak menyuarakan pandangan samada nak stuju ke tak stuju ngan calon raja .baru...

pendapat aku jerla... penat taip nak gi tido... aku demam ni sbenarnya tapi gigih layan tred ni...

Mak saya org n9. Kami tak panggil nenek kami tok. Kami panggil wan. Atuk kami panggil atuk lah. Moyang kami panggil moyang.  Tak panggil ayah tok.  Ni nk bgtau.  Identiti Mrs.  Walker dh dikenalpasti.  Husband dia Sir Arthur Walker,  manager ladang getah Elphil estate, Sg.  Siput.  Yg kena tembak dgn komunis tahun 1948. Moyang dia ambik gmbr dgn Mrs Walker dlm tahun 1920an-1930an kan? Time ni Mrs.  Walker dgn husband dia dh ada dkt Malaya.  Tahun 1948, dia ada dh ada kt Malaya dh 20 tahun.  Zhang--Zhang Zhong Ming atau Chang Chung Min? (Zhang nama Mandarin dia.  Chang nama Cantonese dia Klau tak silap). Baru smlm ada terbaca nama dia dlm buku Chin Peng. Zhang Zhong Ming adalah liason affairs officer MCP (Malayan Communist Party) dkt Peking. Dia deal dgn isu2 overseas Chinese Malayans dkt China dgn Malaya.  Klau ada masalah dalaman MCP,  dia akan mintak Chin Peng jumpa dia.  

Rate

1

Sbb tu akak suke team csi cari.
Seronok baca csi korang.
Akak mmg buta sejarah, in fact mmg xminat sejarah dr time skolah.
Tapi csi korang buatkan akak nak more n more..
Syabas..

Follow Us
abangbeca replied at 23-12-2016 02:38 PM
Melaka lak.... mana ada sultan/pihak istana... kan ke dia cakap keturunan dia sealu menentang tiap ...

ok, kita balik ke n9.
apo kono eh jang.

Hedwig77 replied at 23-12-2016 02:39 PM
Mak saya org n9. Kami tak panggil nenek kami tok. Kami panggil wan. Atuk kami panggil atuk lah. Moya ...

ok. ni input terbaharu dari team csi cari. mari kita terus menggali.

Mus kata keturun ...

Dato Ngonit tahun 1819 - 1843 bro. mcm dh lama sangat.. ni dia gtau moyang dia lahir tahun 1893 -1897.. kalau muit dia mungkin kot!! haha... sibuk plak keturunan orang. keturunan sendiri pn x tau!

Uolls jg kena faham Yg Chinese Malayans terbahagi kpd dua.  Jd tak semua yg sokong MCP.  Group 1 yg sokong MCP-Communists.  Group 2 yg menentang MCP-pro-KMT (parti Kuomintang - nationalists). Anyways,  berbalik kpd cerita Mus,  so bukan Mrs.  Walker yg bg cincin tu.  Sbb husband dia bukan pegawai British.  Husband dia estate manager.  Jd function Mrs.  Walker dgn Douglas sebenarnya tak penting sgt. Rasanya diorg cuma auxiliary utk menujukkan clue kpd harta pusaka shj. Cumanya perkenalan Douglas dgn moyangnya yg menyebabkan moyang dia dpt bekerja dgn British.  Douglas adalah jurutera.  Jurutera apa,  dia buat apa kita tak tau.  Melainkan klau ada yg rajin nk menelaah senarai colonial workers dkt Malaya.  

Rate

1

Mus kata keturun ...

weekend ni aku balik pilah, kalau rajin aku gali2 dari abah aku pulak ye. abah aku bab sejarah n9 ni dio handa.

Mak saya org n9. Kami tak panggil nenek kami tok. Kami panggil wan. Atuk kami panggil atuk lah. Moya ...

wow... bagus info bro ni!! kipidap! Don't debab!

novlin replied at 23-12-2016 02:03 PM
Tapi panggilan utk atok moyang si mus tu org nogori x panggil gitu... betul spt yg@BebeQ tulis tu

Itu aku tak tau sgt... kalo perak camner lak..?

Tapi panggilan ni kengkadang ikut suka ati memasing...macam aku, nenek  panggil mak... moyang (mak nenek)pun  panggil mak.. jenis haru biru sikit kot....

BebeQ replied at 23-12-2016 03:07 PM
ok, kita balik ke n9.
apo kono eh jang.

Terlajak perahu leh diundur... terlajak speku cepat2 la uturn...

Bdkkg replied at 23-12-2016 03:10 PM
Dato Ngonit tahun 1819 - 1843 bro. mcm dh lama sangat.. ni dia gtau moyang dia lahir tahun 1893 -1 ...

Ko dah konfius ni bro.... moyang dia tu ialah manusia zaman moden... rumah tu pn bukan rumah purba pun... 1925.. baru 91 tahun...

Kata mus moyang diabermula dari bawah... moyang dia hasil usaha sendiri jadi kayaraya... maknanya bapak moyang dia tu miskin kedana lagi... cuma berusaha antar anak (iaitu moyang) ke mckk... kejer ngan british... dapat bangkit balik...dapat kumpul kekayaan...

Jadi kat sini yg dia kata pembesar daerah yg keras kepala ada kilang senjata segala tu ialah tak tau brp generasi atas dari moyang... semestinya bukan bapak moyang sbb bapak moyang dia tidak kaya...moyang yg mula kaya balik...

sbb tu aku speku dato lela maharaja ngonit tu... lepas dia dilucut jawatan,rumah n harta dirampas, dia dibuang daerah.. keturunan dia pastu miskin dan tidak ada apa2 jawatan lagi sehinggalah sampai ke moyang yg berjaya bangkit balik sbb educated... sampai skrg keturunan dia takde jawatan pembesar tu sbb tok dia cuma cikgu... cuma dapat rumah warisan moyang...

Rate

1

abangbeca replied at 23-12-2016 03:38 PM
Ko dah konfius ni bro.... moyang dia tu ialah manusia zaman moden... rumah tu pn bukan rumah purba ...

hahaha.......... mabuk ketum! kena baca balik karangan mus ni. aku x bleh hadam lg. hehe.........

BebeQ replied at 23-12-2016 03:11 PM
weekend ni aku balik pilah, kalau rajin aku gali2 dari abah aku pulak ye. abah aku bab sejarah n9  ...

Org nogori takkan tak tau umah2 agam kat sana... Kalo terserempak yg 2.5 tingkat tu ambikla gambar.. Cluenya umnah tu ada banyak beranda.. Ada bilik takde tingkap.. Org setempat anggap umah puaka..

Setuju dgn pendapat hedwig77. panggilan ayah tok, moyang tu lebih kepada negeri spt perak dan belah ke utara. sbbnya wife aku asal keturunan diorg dr perak. bapa mentua penang.

keturunan aku pulak susur galurnya dr n.9. dan kini menetap di sempadan selangor dan n.9. walaupun dlm peta malaysia terletak dlm wilayah jajahan selangor, kebanyakan penduduknya bercakap dialek n.9.

susur keluarga mus ni mmg menarik. dan menunjukkan sememangnya kita sudah ada kepandaian dlm bidang pertukangan senjata. tp malangnya sikap org melayu sendiri menyebabkan kita ketinggalan.

abangbeca replied at 23-12-2016 03:45 PM
Org nogori takkan tak tau umah2 agam kat sana... Kalo terserempak yg 2.5 tingkat tu ambikla gambar ...

oOo..susur galur je orang nogori tapi aku membesar dekat kl & shah alam

tapi sejak mak pak pencen ni, depa pulang la ke negeri beradat. aku pulak rajin la turun naik n9 tu.

kalau aku jumpa rumah 2.5 tingkat, aku selfie la seketul dua ye.

GONE replied at 22-12-2016 11:37 PM
harap bukan cik es kali kedua la hehe

tapi cite ni mmg sdp

nahhh..ada lagi yang meratib cik es