CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: akumak

IIUM confession - Peninggalan Arwah

BebeQ replied at 22-12-2016 12:18 PM
aku baca cerita tu pun membayangkan n9.

Kan... Macam bbrp benda dia cakap tu lebih menjurus ke N9 dari perak...

redginger87 replied at 22-12-2016 12:38 PM
mus ade bgtau la keturunan die dr perak..tp die xbgtau kt karangan confession ni..die ade emel kat ...

Oooo patutla ramai pakat dok sebut ngah ibrahim perak segala tu...

Aku tak tau la kisah belakang tabir... Cuma masa 1st time nak baca tu aku tertengok komen2 tu dulu.. Jadi bila aku baca aku memang bayangkan perak la sbb ingat dia ada tulis terang2 perak... Tapi makin banyak aku baca aku tak rasa macam perak lak..

@CikNia check it out

Bestnya ada source nak kenal salasiah famili.

Family aku kalau one day sampai masa ada generasi tak ada keturunan, confirm lenyap terus dari sejarah bumi . Kitorang tak sentimental pasal barang2 lama, pusaka ni. Or should I say, tak ada benda pun yg worth it nak dijadikan pusaka

Anyway, best ni kalau ada film maker nak buat movie

dah khatam part 1 spai IV...memang best n salute kt mus sbb x tamak haloba harta kekayaan moyang dia..

Follow Us
harap bukan cik es kali kedua la hehe

tapi cite ni mmg sdp

Aku tetap rasa N9... Ada bbrp fakta yg disebut macam tak kena kalo untuk perak..

Lagipun residen inggeris di N9 sekitar tahun tu pun nama Douglas.. Nama sama yg ditulis pasa gambar moyang dia....

Perladangan lada hitam pun lebih n9... Sama gak ngan pembuatan senjata tarkul zaman dolu2.. Tu kemahiran org rembau katanya...
Adakah keturunan undang luak rembau ?  

secara jujurnya, ini merupakan penulisan terbaik dan positif yang aku baca sepanjang tahun 2016. aku harap ni bukan cerpen semata. aku harap ni realiti. kalau boleh benda ni perlu diangkat ke layar perak supaya anak2 melayu tahu sejarah benar tentang nenek moyang mereka bukannya seperti apa yang disajikan dibuku-buku 'sejarah' . plot disusun kemas. jalan cerita jelas dengan detail serta gambarajah yang membantu pemahaman pembaca. awal ada kawan yang recommended aku baca. ingat cerita angker. rupanya, cerita sejarah nenek moyang. mula2, aku dah bayang cerita national treasure sebab jalan cerita mirip cuma dalam konteks sejarah tanah melayu. terangkat jugak semangat alter melayu aku bila baca benda ni. paling terkesan ayat “Anak Bapak harus berdiri tanpa British disisi”. hampir meleleh jugak air mata baca ayat tu. terkenang zaman kegemilangan tanah melayu dulu. kagum dan cemburu dengan generasi terdahulu. then, banyak fakta sejarah dalam ni. tu yang aku takjub dengan penulisan bro. mus. satu lagi, keluarga dia dapat jaga susur galur melalui hitam putih. xbanyak keluarga orang melayu dapat buat mcam tu. actually, banyak persoalan yang bermain di fikiran aku dengan fact2 sejarah dalam cerita ni tapi yang menarik perhatian aku ialah kenyatan "kemaraan kaum cina". apa yang cuba disampaikan di situ. aku membayang latar masa ketika Gandalf salah seorang ahli fellowship of the ring terbaca catatan tukang tulis puak Dwarf dari Moria berkenaan puak Goblin semakin hampir untuk menawan Moria dari Balin a/k Fundin dan melenyapkan keturunan Durin di Moria.

abangbeca replied at 22-12-2016 07:43 AM
Sambung... .

malam tadi sebaik komen kat atas jer terus porem maintenance lak...potong stim tul ...

Cerita Cik Es di Forum.. Kat FB cerita Kak Senah ke apa?

best nya dpt cari susur galur keturunan.. harap2 semua nya berakhir dgn baik

abangbeca replied at 23-12-2016 12:17 AM
Aku tetap rasa N9... Ada bbrp fakta yg disebut macam tak kena kalo untuk perak..

Lagipun residen ...

Douglas Campbell ke bro? dia ni bkn Penasihat British di Johor ke?... Aku rasa tmpt ni kat Perak atau Johor ler!!

GONE replied at 22-12-2016 11:37 PM
harap bukan cik es kali kedua la hehe

tapi cite ni mmg sdp

haha..hari tu pun i berharap ianya bukan cik es. walaupun cerita cik es tu 6 tahun lepas, tapi i still tak boleh move on dengan cerita2 beliau.

nenek kemsia

Lagipun residen ...

ada satu ayat tu aku perasan mus guna lorat n9, terus i rasa mungkin negeri sembilan.

Lagipun residen ...
Tok aku pandang aku dengan jelingan -**Kau jangan nak membongak dengan Tok wahai anak muda**

perkataan membongak tu selalu orang n9 je guna kan?

mzzenma replied at 21-12-2016 02:26 PM
mzz suka cerita-cerita misteri cenggini
teringat cerita enid blyton yang rumah pusaka budak-budak n ...

memories sgt.... Enid Blyton, Siri 7 Penyiasat, 5 Penyiasat, Siri Salma and seangkatan..

best gila kan baca cite nie, cam tengah solve mystery cases. teringat terus zaman kecik2 dulu baca buku2 cita penyiasatan di kala hujan tepi tingkap mmg layan..

Mus nie nampak cam a very smart & cunning guy.. pandai dia carik sampai dapat semua..the way he thinks and acts..impressive. nak tahu apa plan dia lepas dapat tahu sejarah keluarga dia..

dellashrill replied at 23-12-2016 12:55 AM
Cerita Cik Es di Forum.. Kat FB cerita Kak Senah ke apa?

Haah..... iya2 lah pakat teruja ujung2 rupanya sukusakat cik es ngan kak hasanah tgh asah skill...

Bdkkg replied at 23-12-2016 08:49 AM
Douglas Campbell ke bro? dia ni bkn Penasihat British di Johor ke?... Aku rasa tmpt ni kat Perak a ...

Haah.... douglas g campbell....kompleks campbell... hotel campbell.. jln campbell (jln dang wangi)....pernah jadi residen ni n9 n johor... tapi si mus ni kata douglas tu jurutera british boss moyang dia... mungkin kebetulan nama sama jer la kot...

Ko rasa johor berdasarkan apa... n perak berdasarkan apa  ?  Aku masih stick pada n9..

BebeQ replied at 23-12-2016 09:42 AM
ada satu ayat tu aku perasan mus guna lorat n9, terus i rasa mungkin negeri sembilan.

Kannn..... macam gak belakang gambar tulis anak bapak amende tu...aku rasa style org n9 sgt...  

annn..... macam gak belakang gambar tulis anak bapak amende tu...aku rasa style org n9 sgt...

agreed.. "Membongak" (berbohong) tu bese org N9 je guna .