CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4527|Reply: 33

ILMU PERUBATAN MUDAH: Bacteria versus Virus

Ramai orang tidak faham perbezaan antara kedua ini. Lihat dibawah.
Pada dasarnya, virus perlu menyerang dan memasuki cell manusia, lalu masuk kedalam nucleus nya dan memasukkan DNA nya dalam DNA manusia dan bila cells kita buat DNA baru, secara tak langsung akan membuat DNA virus tu sama. DNA-DNA virus tadi lalu memaksa cell kita buat component component nya. Components ini lalu bersatu, dan membentuk seekor virus baru. Virus yg cukup lengkap componentnya kita panggil Virion.
BACTERIAVIRUS
Makna dalam Latin'Batang'''Racun''
Mempunyai Cell?YaTidak
Berapa Cell?Satu (Manusia: 37 trillion)Tiada cell
Size 1000nanometer (lebih kurang)20=300nm
Cara MembiakPecah jadi duaMasuk dalam DNA cell lain eg manusia
Dalam Cell ManusiaTidak Guna DNA kita utk buat komponennya
Hidup Bebas?Ya. Tak perlu hidupan lainTidak. Perlu hidup dalam cell lain
Antibiotik Berkesan?Ya. Antibiotic diguna untuk membunuh bacteriaTidak. Antibiotic tiada kesan
Antiviral Berkesan?Tidak. Ya. Tetapi hanya pada sebahagian kecil
Adakah bernyawaYa.Sampai kini saintis masih berdebat

Virus ni mcm parasite kan doc??

Makanla antibiotik on time n sampai habis

paling takut dgn virus, kategori makan host. mcm mikrocip pengawal plak

Edited by Ipo at 16-7-2017 10:04 PM

virus lagi bahaya daripada bacteria
at least ada jugak bacteria baik macam Lactobacillus acidophilus, Bifidobacteria

SalenaGomez replied at 15-7-2017 08:36 AM
Virus ni mcm parasite kan doc??

Ya SG, infact depa ni kita panggil Obligate Parasite, ie takleh reproduce therefore mcm takde nyawa bila takdok dalam host eg cell manusia etc

Follow Us
neurelle replied at 15-7-2017 08:42 AM
Makanla antibiotik on time n sampai habis

yes good advice

apa u buat sampai habis kredit dan kena jadi troublemaker tu?

felinecat replied at 15-7-2017 08:56 AM
paling takut dgn virus, kategori makan host. mcm mikrocip pengawal plak

ha ah thats true..dah la tu ubat nye sikit je
also, sejenis je dah bunuh bermillion eg flu virus tu

Ipo replied at 16-7-2017 09:27 PM
virus lagi bahaya daripada bacteria
at least ada jugak bacteria baik macam Lactobacillus acidophilu ...

that is very true

ipes2 replied at 17-7-2017 03:07 PM
ha ah thats true..dah la tu ubat nye sikit je
also, sejenis je dah bunuh bermillion eg flu virus  ...

Doc boleh tak bagi pendapat tentang masaalah saya ni,

Saya dh ada dua anak.. masa berpantang kedua-dua anak saya tak berapa berpantang jugak la sbb sedua pun czer, xmengurut & bertungku semua tu, sya ada masaalah sakit pinggang, sakit badan.. mmg bertahan dengan ubat urat & jamu2

Saya bekerja dgn komputer 10 jam sehari, dh 7 tahun kerja mcm ni, masa mula2 kerja rasa sakit di bahu sbb terlalu lama mengadap komputer dan sekarang sakit tu dh dh melarat ke tangan, kalau saya tak ambil ubat urat dalam masa sehari mmg tangan saya tak boleh diangkat, nak buang baju dari badan pun kena minta tolong anak adakah ni nerve root impingement?? jamu2 yang biasa mmg dh tak berkesan, saya ambil ubat urat yang agak kuat.. untuk pengetahuan doc arwah emak saya pun ambil ubat yg sama & lepas berpuluh tahun dia meninggal sbb sakit buah pinggang

Doc, apa yang saya kena buat? saya mmg tak mahu bergantung dengan ubat2 tp bila tak ambil ubat tu saya tak boleh tahan sakitnya

Edited by Rayna90 at 17-7-2017 06:29 PM
abangadek replied at 17-7-2017 03:50 PM
Doc boleh tak bagi pendapat tentang masaalah saya ni,

Saya dh ada dua anak.. masa berpantang ke ...

just to share my 2cents.. jaga2 dengan jamu/ makjun. sebab nowadays jamu/makjun yg dijual tu ada steroid. thats why bila kita makan rasa baik and totally depends on it. this happen to my mum also. she sakit lutut and susah nak jalan since early this year. looking at her condition, kawan2 mum suggest makan jamu/makjun yg diorang makan. they said the makjun/jamu works to them and hopefully will do same to her. true enough, lepas after makan jamu/makjun tersebut (habis sebotol dua), she feel better and boleh jalan balik, not like masa sihat dulu tapi boleh la nak jalan slow slow pergi mana mana. then, bila dah rasa sihat tu, dia stop lah makan jamu/makjun tu. Stop makan 2 bulan, sakit tu jadi makin teruk, teruk dari sebelum mum makan jamu/makjun tu. sampai tak boleh bangun dr katil. kami bawa jumpa family doctor yg mmg kami dah biasa dari kecil.
doctor tanya mum ada makan ubat kampung tak? mum cakap penah makan jamu/makjun tapi dah stop makan 2 bulan and makin teruk kondisi lutut dia. doctor jawab, i tengok ur face mcm bulan (muka sembap), this mcm effect steroid. ubat kampung yang you makan ada steroid and now you suffer from it and it takes longer times for steroid keluar dari badan you. Ya Allah, time tu i memang terkejut sangat dengar and mula google cari jawapan kebenaran betul ke makjun/jamu tu ada steroid. MEMANG betul ada, total 5 pages ubat kampung yg ada bahan terlarang setakat yang i baca tu ... yg kononnya berasaskan herba... pui.. tu semua tipu..sejak dari tu, i subscribe fb kemeterian kesihatan malaysia and tak lagi makan jamu/makjun or ubatan yg diclaim berasaskan herba.  kita maybe telepas pandang... nampak je UBATAN HERBA terus percaya benda tu alami/natural.. padahal dose steroid dia maigadddd.. hopefully kesan steroid tu hilang cepat from my mum. i tak sanggup tengok dia sakit.

Rate

1

Rayna90 replied at 17-7-2017 04:26 PM
just to share my 2cents.. jaga2 dengan jamu/ makjun. sebab nowadays jamu/makjun yg dijual tu ada s ...

boleh bg link tak website tu? i nk tengok ubat yg i mkn tu ada dalam list ke tak

just to share my 2cents.. jaga2 dengan jamu/ makjun. sebab nowadays jamu/makjun yg dijual tu ada s ...

thanks 4 d priceless info sweety....bmakna sungguh..kalau yang mcm pamoga,Vasia tu camane ek???.tu kira jamu ke apa..?.

sis @abangadek @bawangputeh dan lain2  kena rajin2 follow NPRA MALAYSIA https://www.facebook.com/npramalaysia/

kalau boleh set SEE FIRST dekat newsfeed so kita boleh alert family/kawan2 kita supaya tak terjebak dengan kosmetik/ubatan yang ada bahan terlarang.  page ni tersangat lah berguna. ye lah kan.. kita asyik disogok dengan testimoni produk je tapi tak pulak dengar bad review.. sy share ni pun sebab tak nak terjadi kat orang lain. cukup tengok my mum terseksa effect steroid.

oppss tak keluar pulak

Senarai Produk Dikesan Mengandungi Bahan Terlarang Yang Diterima Melalui Pelaporan Kesan Sampingan Ubat

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

sorry dr @ipes2 keluar topic virus and bacteria pulak..  

tak nak off topic, what about the usage of virgin coconut oil as antiviral? boleh percaya ke?

tq awakkk jamu susuk dara yang gah iklan di fb pun ada bahan terlarang rupanya

just to share my 2cents.. jaga2 dengan jamu/ makjun. sebab nowadays jamu/makjun yg dijual tu ada ...

elok elok pasal stopping steroids tu..nnt kena Addison's Crisis; sy ada explain pasal ni..rasanya dalam quiz..nombor berapa dah sy lupa..

12Next
Return to list New