CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3199|Reply: 38

Menakutkan betul Facebook ni. Macam boleh baca apa kita fikir

Tempoh hari aku saja sembang dalam group Whatsapp yang aku nak tempah banner dan bunting murah.

Beberapa minit lepas tu, aku buka Facebook, keluar iklan Sponsored banner dan bunting murah. Berkerut kening aku memikirkan macam mana Facebook boleh tahu yang yang aku tengah cari ni.

Ok, mungkin jugalah sebab Facebook dah beli Whatsapp, jadi mungkin diorang dapat detect perbualan kita, lalu keyword perbualan tu dia tarik iklan tersebut.

Tapi, ada yang lebih menakutkan.
Semalam aku dok sembang dengan adik aku pasal nak cat kereta pakai cat karbon. Adik aku kata, ada satu kedai kat Melaka cat karbon dengan harga yang murah.

Masa tu kami borak-borak kosong dalam kereta. Aku drive, adik aku duduk sebelah. Kami tak buka handphone langsung sepanjang perbualan. Ia kekal di celah peha aku. Perbualan tentang cat karbon tu habis di situ je, dan lepas tu, aku tak pernah search kat mana-mana website tentang cat karbon ni.

Malam tadi, sebelum tidur, aku layari Facebook. Tiba-tiba, terpampang iklan cat karbon iklan yang Sponsored, dan paling mengejutkan, kedai cat itu terletak kat Melaka!

Hoi, aku berborak je pasal benda ni, tapi bend tu boleh detect jugak ke?! Ok, memang creppy.

Tapi, tu tak takut lagi. Mungkinlah Facebook boleh detect dari 'microfon' handphone kita, dan segala perbualan kita disimpan lalu beberapa keyword dalam perbualan kita tu digunakan untok paparkan iklan.

Yang ini lebih seram.
Pagi tadi masa mandi, aku perasan sinki aku tersumbat. Aku pun pergilah godek-godek paip dan aku mengeluh, 'Aduh.. Susahnya nak check apa benda yang tersumbat ni.'

Dalam bilik air, aku tak bawak fon, dan aku hanya bermonolog dalam hati je.

Tup-tup, masa aku kat court pagi tadi, aku surf Facebook,

Terpampang iklan orang jual kamera kecik yang boleh masuk paip dan siniki. Berderau darah aku bila tengok iklan tu.

Sumpah,tak tipu ni.
Aku yakin benda tu kebetulan, tapi, kau sendiri pun boleh fikir kan benda ni kebetulan ke apa.

Dua tiga minggu ni memang dah bising kat 9gag dan komuniti Facebook yang diorang alami benda yang sama. Pagi tu diorang hanya berfikir nak sesuatu, petang keluar iklan yang diorang nak tu kat Facebook, Twitter, Insta dan sebagainya.

Persoalannya, adakah betul Facebook dan Google setiap saat perhatikan perbualan, percakapan dan tulisan kita?

Persoalan yang lebih menakutkan, adakah kini mereka sudah mampu baca fikiran kita?
Nak jawab pun takut, apatah lagi mendengar jawapannya.

Korang pernah jadi macam aku ni?

at least xde keluar iklan xxxx, pundi kencing xkuat, besar buah dada etc

aku dah lama perasan benda ni...hahaha...kalau ko surf apa2 kt internet mesti ada iklan yg ada kaitan dgn benda yg ko surf tu kluar kt fb....rasanya diorang ada algorithm yg unit utk detect benda ni...

Aku elok.je
Cuma bila aku search poplook fv bagai
Mmg semedang iklan baju belaka
Termasuk fb
Hahahaha
Aku xpenah search pasal jaipur
Ada je.masuk.dlm.forum.ni..tu lagi sakit hatim.

kalau penah search kt mana2 search engine mmg xheran la.sbb dia mmg boleh detect..ini borak dekat wasap je..mmg menakutkan..dan ni bukan kali pertama aku dgr komplen camni..dah byk kali.maksudnya mmg ramai org alaminya...hati2 la kita borak apa

@dinopower2 mesti selalu kluar iklan gbr miyabi kat fb kan.

Follow Us
itu la tanda akhir jaman.

yg heran ni spesis buta IT baru keluar dari gua.
apa yg di search dalam internet, apa2 web yg di access,
semua data di simpan dalam pc - cookies.
web server ads macam facebook boleh access data ni.

capiloton replied at 8-2-2018 10:53 AM

dia kata ada yang dia x search...
dia sembang je kan kan...

klu dah dia seach ....mmg sah2 la akan keluar iklan ...kat forum ni pun sma ha...apa yg kita serach dok la selalu kuar kat iklan tu...

capiloton replied at 8-2-2018 10:53 AM

kan uols..iols rasa nak tepuk dahi sendiri sampai lebam..tak penah dengar adsense ke

akupun dah lama perasan benda ni, sama juga dgn wassap.....belum taip apa2 dah keluar words yg kita duk fikir dlm kepala

Agaknya itu lah sbb bdk2 wecet suka taip guna ejaan n singkatan pelik2 yg xmampu kita nk paham...takut diintip rupanya

orang buta it je yang paranoid dengan benda ni....

ke dia lupa dia tertaip kat google kat phone dia ke....ala nyanyuk la tu

it is called big data and predictive algorithm ...
data ni didapati dari our previous search, past and present online shopping search, social media posts , website traffic, etc

tu marketeer sekarang buat duit dgn adverts dekat social media sebab dia  nak data on user punya search preference and behaviour...data2 tu marketeer perlu untuk  mengkaji audience, market etc

YANG NI  memang aku rase betul..sbb aku pun alami

matchstick replied at 8-2-2018 11:31 AM
Agaknya itu lah sbb bdk2 wecet suka taip guna ejaan n singkatan pelik2 yg xmampu kita nk paham...tak ...

hahaha...

aku nampak 1 bag ni. cantik.. harga pun murah..

dan selagi aku tak add to cart & check out, selagi tu la iklan tu duk appear spjg masa dlm newsfeed aku. dan gambar bag tu jugak yg terpampang kat depan2 tu

kucen_miang replied at 8-2-2018 10:50 AM
@dinopower2 mesti selalu kluar iklan gbr miyabi kat fb kan.

cite ni sah2 bohong..... p la baca privacy policy..
mana facebook bleh tahu ko ckp apa... takde pun AI leh baca ckp melayu ni haha....
membohong je...

bukan rahsia.. media media sosial ni bukan sekadar media sosial
tapi juga platform pengintipan terhebat... kat barat pun dah semakin meningkat kecurigaan terhadap facebook dan media sosial lain.

sedangkan klu ko asyik tgk hentai pun masuk forum iklan google ads cari kau balik tepek iklan hentai

12Next
Return to list New