CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: Cari-Zidni

"Apa Teruk Sangat Dia Ni Jaga Anak, Asyik Marah Anak Je"

biasaaa..time ank kecik dulu aku jd tarzan rimba jerit sana sini
ni ank da besar..sunyi pulak umah
aku cukup menyampah kalau org ckp dgn ank2 kena berlemah lembut, panggil manja2
agak2 la kan..tengok jugak perangai ank tu mcam mana..
kalau sekali panggil, sekali tegur da menurut perintah boleh la sentiasa berlemah lembut
bermanja manja..
tu pasal la kdg ada budak2 yg x beradab sopan/perangai ntah apa2 yg menjengkelkan
sbb parents terlalu bg muka sgt...ank x bleh ditegur
sape2 kalau ank yg mcam ni ..melompat sana sini, usik segala brang rumah org..terutama sekali brang2 utk hiasan (bukan mainan) kalau mainan pun boleh main elok2 x per...
boleh masuk umah aku..
tp kalau perangai mcam monyet..segala benda nak cuit, nak dirosakkan..
jgn la dtg umah aku
mainan ank2 aku..walaupun ank aku yg sulung da berumur 23 tahun dn yg ke2 19 tahun
mainan dia org still cntik, x rosak ..
nak buang syang... da la beli mahal2
masih elok tersusun kat rak jd hiasan..

Masa kecil mak aku selalu marah jerit3 makin hamun sumpah seranah bagai.. aku benci.... rasa nak lari rumah
Skrg dah ada anak3 sendiri, aku x akan tengking3, tegur.. ckp baik2.. sebab aku x nak anak aku rasa apa aku rasa.. pengalaman jadi panduan ok..

Saya rasa, kalo marah2 jerit2 takpe lagi..Tapi, jangan sumpah seranah..tu memang tak patut..

Saya masih dalam fasa menjerit2 ni, maklum anak dua, lelaki pulak tu..

Bilalah nak berubah ni, masa jerit memang best, laju je anak dengar arahan kita..angkat pinggan ke sinki, masukkan baju ke bakul, lap air tumpah..lepas tu yg datang rasa menyesal..kenapalah jerit2 kat anak..

Tapi diorang ni, kalo kita cakap lembut lembik2, dijawab nanti lah, kejap lagilah,sampai tahun depan pinggan tak beralih agaknya

gummygummy replied at 20-2-2018 01:03 PM
very kelakar this one, Cane la omputih tegur anak dia anak bleh dengar ek

Generally apa yg i observe pasal orang putih jaga anak ni ( based on my observation je, I tak cakap SEMUA orang putih macamni yeeee) is that they don't see their children as a more inferior being than them. That's why kalau diorang nak marah , diorang akan "reason" with the children , and talk to them like they're adults. Compared to orang Melayu ( some, not all) yang go " Haaaaa.. buat la lagi! Buat la!".

I suka tgk parents org putih cakap dgn anak diorang. I hope I can do that one day ,but don't know if it's easier said than done. I mean , it's far easier to say " Mama kata tak boleh tu tak boleh laaaa" than " Kakakkkkk, mama tak bagi kakak buat macam ni sebab bla bla bla...".

Marah boleh tapi bagi reason kenapa tak boleh mcm ni mcm tu. Bagi selalu reason2.  Budak pun boleh belajar bepikir.

Edited by Nurul8001 at 22-2-2018 05:46 PM
eyelineronfleek replied at 22-2-2018 02:24 PM
Generally apa yg i observe pasal orang putih jaga anak ni ( based on my observation je, I tak caka ...

Masa anak masih sorang, saya ada buat gini..bercakap kenapa tak boleh gitu, tak boleh gini..bila anak bertambah, rasa nak short cut je..mcm tak larat nak fikir reason bagai, nak perkara cepat2 selesai..gituh..

Masa masih sorang, si abg takde buat perangai sangat, mendengar kata pun ye..bila dah ada adik  ni, mcm2 diorang buat, bergaduh lain, bab menyepah, saling bekerjasama pulak..

Follow Us
Aku pon.. Anak dua. Dua2 hero and otw nombor tiga hero juga insyaAllah. Mmg koyak weh mental. Lagi2 suami aku tu bz manjang. Aku hadap bnda sama setiap hari anak nangisss gado, sepah2 rosak barang. Haisshhh.
So aku doa byk2 smg Allah buka jalan utk aku bertenang dan gmbira. Alhamdulillah ada cmpeny nk pakai org sebulan utk satu projek. Utk suri rumah macam aku yg dh 5 tahun bila dpt keje keluar, ada kwn2, makan2 gathering rasa syoknya rasa..tenang dan mental tu dh positif. Dh kurang marah2. Rindu tak sabar2 jmpa anak2.
So mak2 ni kena ada solution sndri cri jalan utk "me time".

Lagi satu marah cmne pon jgnla sumpah seranah anak tu.. Paling2 pon ckplah "anak bertuah betol"

eyelineronfleek replied at 22-2-2018 02:24 PM
Generally apa yg i observe pasal orang putih jaga anak ni ( based on my observation je, I tak caka ...

i ols ada baca. kata yang kalau nak tegur anak better jangan sebut perkataan 'jangan'
contoh yang dia kata jangan sebut jangan is

Kakak, jangan lompat nanti jatuh

dan yang preferable

kakak, kalau awak lompat-lompat nanti jatuh and luka awak akan sakit.

but macam u ols kata betul la, kita pon taktahu masa akan datang kita macam mana kan. kalau da tak sabar sangat nanti apa pon bleh jadi hehehe

Marah jerkah tak salah aku rasa..aku dulu pun penah kena..cuma aku tak suka kadang mak dengan abah aku naik jugak tangan..itu memang aku benci betul sampai sekarang..nak legakan hati diorang dengan sakitkan anak is big no no..udah la naik tangan, takde pun session memujuk ke, mengexplain ke..hmm..semoga aku tak buat macam tu sebab yeah aku tak suka..mulut aku pun boleh tahan hanat kadang2..harap tak terkeluar apa yang tak patut dekat anak..sebab aku kawen dengan husband sangat soft-spoken semua ahli keluarga dia..memang impian aku lah nak family gitu..