CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ipes2

[PERTANYAAN]: PLEASE TAG SY; JIKA TAK, SY TAK AKAN TAHU DAN TAK JAWAB

ipes2 replied at 6-7-2019 05:37 PM
waalaikumussalam encik buritan

was was sy mengeja nama encik

Doc ipes ni mesti ensem dah la baik.. tq tq tq

Edited by ipes2 at 6-7-2019 09:23 PM
Buritan replied at 6-7-2019 06:56 PM
Tq so much.. satu lg nak tanye utk penyakit dementia mmg takde ubat ke

takde, encik buritan; memory loss tu kononnya boleh la di slowdown kan dengan memantine dan donepezil, tapi ini semua below par.
yg penting ialah kurangkan risiko keadaan yg buat pseakit jadi rimas tetiba, eg jgn pindahkan bilik dia, jgn buat dia kalut, make sure dia minum air byk2 agar tak dehydrated, jgn biar bilik dia gelap, elakkan constipation etc. tolong memory dia dgn whiteboard eg ari ni atuk kena gi amik flu vaccine..tulis awal2. or hantar message bervideo so that dia blehdgr and nmpk kita

jika dapat chest infection ke, bladder infection ke, maka dia akan jadi teruk dgn tiba2 dan akan meracau / mengamuk etc.. bila dah ditreat infection tadi, level kefahaman dia tak akan pulih sepenuhnya
lama2, bila dementia dah teruk, memang kena dok nursing home sebab level IQ dia dah mcm budak kecik

Rate

1

Buritan replied at 6-7-2019 07:12 PM
Doc ipes ni mesti ensem dah la baik.. tq tq tq

ye encik buritan, benar apa yg encik buritan sangkakan itu.
lihatlah selfie saya kelmarin dibawah:

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

ipes2 replied at 6-7-2019 09:22 PM
ye encik buritan, benar apa yg encik buritan sangkakan itu.
lihatlah selfie saya kelmarin dibawah ...

Ooo imaginasi ku mesti pakai spek kurus tinggi.. putih.. ckp sopan lembut..emm jauh panggang dr ponggong.. hahaha.. sori ye kaco doc.. anyway terima kasih atas nasihat doc tuu.. ni nak bagi mak mkn ubat

ipes2 replied at 28-6-2019 03:29 PM
waalaikumussalam gigi
awak nyer tag tak jadi biru lah
patut sy ter-miss

Bukan ke gerd antara simptom anxiety ie masalah mental kan doc

Buritan replied at 6-7-2019 10:20 PM
Ooo imaginasi ku mesti pakai spek kurus tinggi.. putih.. ckp sopan lembut..emm jauh panggang dr po ...

hiss, ade ke nerd mcm gitu
sy dekat2 superhero la encik buritan

Follow Us
Buritan replied at 6-7-2019 10:23 PM

bukan, ianya berkaitan dgn reflux, juga dengan hiatus hernia

ipes2 replied at 6-7-2019 09:20 PM
takde, encik buritan; memory loss tu kononnya boleh la di slowdown kan dengan memantine dan donepe ...

Mak saya ni dah mmg level budak kecik dah.. kesian tengok.. tp saya nak tolong tak tau.. satu lg asyik nak kencing aje.  Setiap lima minit sekali.. kencingnya tidak.. doc ckp kencing koto.. bg mkn ubat mcm tu gak.. satu lg dia meracau start pukul 730 mlm tgh azan tu sampai pukul 10..

Buritan replied at 7-7-2019 12:24 AM
Mak saya ni dah mmg level budak kecik dah.. kesian tengok.. tp saya nak tolong tak tau.. satu lg a ...

oh ye ke.
jika dia ada symptoms nak kencing tu, ada sesuatu yg ganggu lapisan dalam bladder tu (lapisan dalam tu sensitive, kita pon akan terasa tak senang jika ada saki baki air kencing dalam bladder kita walhal sikit aje). ada ubat yg relax kan bladder muscles ni (bladder tu bebola otot2 sebenarnya), tetapi bincanglah dgn doctor setempat kerana side effects nya eg dizzy, rebah etc mungkin tidak sesuai utk mak encik buritan.

jika seseorang itu ada dementia (sama ada dementianya kerana Alzheimers atau kerana multiple very small strokes yg jadi kat org yg ada blood pressure), dia boleh dapat satu pehenomenon yang dipanggil 'Sun-Downing'. Ini adalah phenomena dimana pesakit akan menjadi lebih confused dan kelam kabut bila matahari mula turun eg dari masa lewat petang hinggalah bila mlm betul2 gelap. jika ini ada, encik buritan elok bersedia dgn berikut:

jgn bagi dia tidur siang, buat dia aktif siang2 tu
jgn beri food yg besar masa ptg
no kopi or tea masa ini
letak dia dalam bilik yg cerah elakkan bawak masuk tandas gelap ke apa
jgn stress kan dia (dgn paksa amik ubat etc..beri after this time)
beri dia familiarity masa ni eg print byk2 pix yg dia familiar eg pix masa dia muda, beri buku2 yg dia penah baca masa muda, pix cucu2 yg dia suka

Rate

1

ipes2 replied at 7-7-2019 03:31 AM
oh ye ke.
jika dia ada symptoms nak kencing tu, ada sesuatu yg ganggu lapisan dalam bladder tu (l ...

Emm mcm tu pulak.. saya urut urrutkan pundi kencing.. itu je yg saya mampu buat.. sapu je laa dgn minyak panas.. mknanya mmg betulla dia nak kencing.. ingatkan memain... tp mmg mencabar lesabaran betul.. adalala saya rasa mcm nak lempang aje.. tp bila istighfar alhmdlh.. baru timbul rasa sayang kesian..

Oo mcm tuu memula ingat gangguan hantu semua la.. tp mmg akan ckp merepek strart maghrib.. mak saya ni saya rasalaa kurang kasih sayang dr anak anak kot..

Anyway terima kasih byk doc.. untung jd doc.. byk kepandaian yg leh dimanfaatkan.. dedulu nak amik medic tp apakan daya otak ni tumpul.. hihihi

Rate

1

Buritan replied at 6-7-2019 10:23 PM

iya ke? saya ada gerd tapi takde pulak anxiety atau masalah mental atau yang sewaktu dengannya..... ni berkaitan gastrik.. kalo betul minta dijauhkan... suspen pulak dengar..

zafira replied at 8-7-2019 10:00 AM
iya ke? saya ada gerd tapi takde pulak anxiety atau masalah mental atau yang sewaktu dengannya.... ...

Tak de laa sis.. sbb saya baca org ade anxiety ade gerd.. sbb tuu saya bertanye.. doc ipes dah jwb bukan..

Buritan replied at 7-7-2019 04:38 AM
Emm mcm tu pulak.. saya urut urrutkan pundi kencing.. itu je yg saya mampu buat.. sapu je laa dgn  ...

encik buritan jgn risau, tolong je mak semampu boleh.
elakkan 'Sun-Downing' effects tu dgn kaedah2 di atas.

ha nasib baik encik buritan tak amik course medics; bukan seronok sangat pon. kerja, sapa la yg suka.

zafira replied at 8-7-2019 10:00 AM
iya ke? saya ada gerd tapi takde pulak anxiety atau masalah mental atau yang sewaktu dengannya.... ...

tak.
GERD tak deberkait dgn anxiety

tetapi, org yg ada anxiety, akan byk sikit gastric acid problem dia, lalu mudak dapat peptic ulcer disease (PUD); ini termasuklah gastric ulcer (GU). lain sikit simptoms GU ni.

Dr @ipes2 mintak pandangan boleh
Darah keluar dari dubur terutama jika buat kerja2 berat. Buang air besar pun ada masalah.. Masalah buasir ke Dr??

Dr ipes.. betul ke kalo minum berdiri leh jd batu karang.. mcm tak caye je tp takut jugak sbb saya mmg jenis kuat minum berdiri

ipes2 replied at 8-7-2019 02:42 PM
encik buritan jgn risau, tolong je mak semampu boleh.
elakkan 'Sun-Downing' effects tu dgn kaeda ...

Doc ipes.. betul ke kalo minum berdiri leh dot batu katang.  Mcm tak caye jee tp takut jugak sbb saya jenis kuat minum berdiri especially masa tgh sport..

Buritan replied at 17-7-2019 09:11 PM
Doc ipes.. betul ke kalo minum berdiri leh dot batu katang.  Mcm tak caye jee tp takut jugak sbb s ...

Ye Encik Buritan,

Jika org laki tu ada big prostate, eloklah kencing sambil duduk sbb mudah sikit nak empty kan bladder. Ada clear research pon. Juga, diketahui lama dah dari turun temurun. Encik Buritan sila duduk ya bila pee; berdiri nanti kena kat seat aje nanti next guy yg guna toilet akan marah2.

[size=13.4792px]PLoS One. 2014; 9(7): e101320.
Published online 2014 Jul 22. doi: 10.1371/journal.pone.0101320

PMCID: PMC4106761
PMID: 25051345

Urinating Standing versus Sitting: Position Is of Influence in Men with Prostate Enlargement. A Systematic Review and Meta-Analysis[size=13.4792px]Ype de Jong,[size=0.8461em]#[size=0.8461em] 1 Johannes Henricus Francisca Maria Pinckaers,[size=0.8461em]#[size=0.8461em] 1 Robin Marco ten Brinck,[size=0.8461em]#[size=0.8461em] 1Augustinus Aizo Beent Lycklama à Nijeholt,[size=0.8461em] 1 and Olaf Matthijs Dekkers[size=0.8461em] 2 ,[size=0.8461em] *

Rate

1

wana89 replied at 13-7-2019 04:01 PM
Dr @ipes2 mintak pandangan boleh
Darah keluar dari dubur terutama jika buat kerja2 berat. Buang air ...

Quite likely la wana
Bila kerja berat eg angkat things, kita ada pressure kat abdo.. boleh transmit internally rasanya.
darah2 ni merah2 ke ni?

ipes2 replied at 21-7-2019 05:09 PM
Quite likely la wana
Bila kerja berat eg angkat things, kita ada pressure kat abdo.. boleh transm ...

Ye Dr..merah2 cair..