CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Cari-Nurulain

Biar Berkira Dengan Keluarga Sendiri, Jangan Sampai Masa Depan Tergadai Atas Ker

pearl.silver replied at 27-3-2018 09:59 PM
A ah...
Car dealer tu bagus dah..dia cr kn kereta yg within bajet
Tp budak yg nk bli kereta tu d ...

bagus car salesperson yg i jumpa tu. dia sendiri bagi nasihat bila tengok income statement tu. husband dia pulak polis.
kalau tak lepas dia sendiri akan kata tak lepas. takde nya dia nak kata haaa ajaklah ahli keluarga you jadi guarantor sure loan you lepas.

cuba kalau dia tamak nak push jugak sales and dapatkan commission lebih mcm car salesman lain.

i doa dia semoga murahlah rezeki sebab bagus kerja.

nak kena ada "orang baik" pulak. bank negara / banks buat apa utk tangani isu ni??? nothing!!

bungarose replied at 27-3-2018 07:55 PM
Parents paksa ank loan utk parens bermewah ker
Awkward nyerr

Mmg ade mcm tu sbb masing suke nk bersaing anak sape bagi duit lg byk bulan2. Duk merempan sana sini. Padahalnya kenela ukur di baju sendiri n baju anak.

Aku pernah dpt ayat..sama adik beradik oon takleh tumpang senang..sbb xnak bg pinjam nama utj wat loan beli motor besar..kalau motor honda lampu oetak aku boleh bg lg..superbike sorry la...keputusan aku trpat sbb x lama lps tu beliau kena pencen abb cedera kt tpt kerja..dpt oencen socso je...xleh cover pon kalau itu hari wat loan beli superbike

Skang aki guarantor kete mak aku...pon selalu dpt surat merah n call suruh byr tunggakan..kete tu plak bkn mak aku pon pakai .org lain pakai..marilah berhuhu

Papa n mama me kena dgn anak sedara mean sepupu me..
Mmg kurg ajar sgt2..
Dtg nangis2 minat tolong..byk kali..  sampai jd penjamin kat tempat pinjaman berlesen ok..nasib bukan ah long.. tu pon lebih kurg gakla..
Sampai 1 tahap kitorg dah xbg tolong..bila da xbg tolong skrg diburukkan pulak my parents..
Kurg ajar betul..bertahun2 ditolong tapi xkenang budi...
Ktorg pon xpnh minta parents ktorg jd oenjamin per2.. beli ikut kemampuan je..

munchkin replied at 27-3-2018 09:47 PM
tengok kan Jaz, bank negara ni dok bagi information org tu muflis org ni muflis pastu nak kempen s ...

Setuju ngan munchkin...
Kononlah suruh rakyat berhemah tapi sesenang bg loan..walau xlayak

ladybugz replied at 27-3-2018 10:30 PM
Mmg ade mcm tu sbb masing suke nk bersaing anak sape bagi duit lg byk bulan2. Duk merempan sana si ...

Kesiannyer anak
Bagi ler peluang anak stabil dulu
Lain ler parents tu xder duit nak makan
Nih sekadar nak bermewah mmg tak patutler

Follow Us
Aku senang je, sapa-sapa mintak jadi guarantor aku ckp je sorry, aku ni blacklist sbb CCRIS sangkut. Confirm org senyap padahal no such thing as blacklist pun

mommymonster82 replied at 27-3-2018 10:47 PM
Setuju ngan munchkin...
Kononlah suruh rakyat berhemah tapi sesenang bg loan..walau xlayak

Baru baca cerita mommy kat atas tu. Kesian ngan parents mommy. Depa ni bila nak loan kemain buat muka sedih 10 sen. Bila tak bagi dikutuknya kita.

Biar je kutuk tu mommy. Asalkan jangan pening kepala kemudian hari kena follow up mintak hutang

munchkin replied at 28-3-2018 01:56 AM
Baru baca cerita mommy kat atas tu. Kesian ngan parents mommy. Depa ni bila nak loan kemain buat m ...

Dorg tu pndai munchkin..dtg time ktorg xde..
My parents plak jenis syg anak2 saudara..anggap mcm anak sendiri.. tambah2 plak bapaknya tu xboleh diharap..bukn setakt ank dtg pinjam bpknya pon meminjam jugak..
Xkisahla klu betul2 susah.. tapi sbb dia pnh tipu me dulu tu yg me dah xnk peduli dah.. tu yg dia takut..dtg senyap2 time ktorg xde... Dia tahu my parents ni xdelh kaya tp sbb anak2 semua ada kerjaya and menolong..so kira my parents xde tanggungan..duit pencen dorg utk joli je plus anak2 pn bg lagi....kita bg utk parents buknnya utk bg pd org.. tiap bulan dtg mintak..

Me mmg pnh dituduh berlgk dan xnk tolong saudara sbb xnk jd penjamin.. masam muka..biarla..peduli apa..  nk pinjm duit boleh me bg setakt termampu..tu pon limit seratus 2...tp nk jd penjamin..no way.. melainkn penjamin utk study okla.. tu boleh dipertimbgkn..lain2 tmbh2 hutg bank sorry.

mommymonster82 replied at 28-3-2018 02:04 AM
Dorg tu pndai munchkin..dtg time ktorg xde..
My parents plak jenis syg anak2 saudara..anggap mcm  ...

Mommy kena nasihat your parentsm jangan bagi lagi. Kalau kena bohong so be it. penjamin study pun tak payah lah mommy. Kalau jenis perangai macam ni.

My biras pun kena blacklist dek ptptn. Ntah siapa penjamin dia. Pastu dok bercuti shopping. Langsung tak fikir or ada rasa bersalah pada penjamin tu. Bila nasihat suruh convert ujrah nasihat settle asyik bertangguh. I kesian penjamin tu aja. Tapi apart than that dia ni baik lah sebenarnya. Cuma i tak paham kenapa dia boleh buat dek hutang ptptn.

itulah yg jadi kt ayah aku...jd guarantor anak sdare dia aka kazen aku utk loan study... skrg dh keje ada bisnes, siap boleh beli umah baru tp loan tak bayar2 walau dpt surat, dpt call....sian ayah aku stress dpt surat mahkamah..

munchkin replied at 27-3-2018 09:53 PM
contoh kereta. ada car dealer yang bagus. dia minta tengok income statement. pastu dia akan advise.  ...

Kdg malaun malaun ni punya alasan nk upgrade kete lebih besar sb anak ramai...dh tau hidup mcm ayam berangan hidup selesa dlmms yg sama pedajal org...agaknya sb tu la ramai anak tp ada yg x brp menjadi kut

kroit92 replied at 27-3-2018 06:43 PM
pakcik aku pun kena kes lebih kurang

tapi nak buat macam mana, mentaliti loan dengan bank ni maca ...

ohmy... zalim tul parent yg camtu. buat naya kat anak. anak baru nak start hidup sendiri, carik jalan sendiri. dah kena paksa tanggung hutang sbb dia nak berjoli, besarkan umah bagai.. i hope ada anak2 yg do something to stop that crazy mentality.

tetiba teringat my stepdad.
adik-beradik dia pinjam duit tak pernah pulang. yang pulangkan semua sorang je. pulang sikit-sikit adalah 2-3 orang, nak beli kereta katanya. yg tak pulang langsung then pergi China joli katak ada sorang tu.
nasib baiklah stepdad ni kerja income lebat. so dia tak kisah sangat. isteri-isteri dia je yang butthurt sikit. hahahahhaha.

betul & setuju sgtt..
biar la org kata x boleh ditumpang
bukan sombong..tp beringat sebelum terkena

aku pn ade gak pngalaman sedara n kwn2 pnjam duit tp x bayar2...tp dlm jumlah y x byk sgt lh...skrg nk ngelak blaku lg kes camnih aku wat prinsip x nk bg pinjam tp kalu nk blanja makan aku boleh belanja...tu je...alhamdulillah mane y nk pnjam duit kt aku mmg xdpt lh tp dapat makan lh aku blanja, diaorg x bmasam muka ngn aku...

munchkin replied at 28-3-2018 03:02 AM
Mommy kena nasihat your parentsm jangan bagi lagi. Kalau kena bohong so be it. penjamin study pun  ...

Dah nasihat munchkin sampai gaduh2 masam muka..sepupu me tu plak pandai bermuka2..

Hah skrg dah kena gini baru nampakla .. papa me sampai terduduk gakla sbb xsangka anaks edara dia nak buat gtu..xsangka dia kata..punya syg mcm anak sendiri..anak2 dia anggap macam cucu sendiri.tapi ini yg dibals...patutla selama ni org marah kat my parents ruapanya dia yg bawa mulut..

agree mroeeeee

bila taknak jadi guarantor or tak offer diri mula la update macam-macam kat sosial media kata kena tolong adikberadik dulu baru tolong orang. tapi dia taktahu kalau apa jadi masa akan datang masalah datang kat kita balik sebab kita tahu cara dia macam mana.

kroit92 replied at 27-3-2018 07:43 PM
pakcik aku pun kena kes lebih kurang

tapi nak buat macam mana, mentaliti loan dengan bank ni maca ...

Peliknya sis. Baru first time i dengar camni punya case. Orang tu baru nk start hidup da suruh buat loan macam2. Ni kira besarkan anak as investment la ni agaknya

x pelik la klu ada parents yg jenis mata RM ni.. selagi leh kokak anak2 utk bayo duit keta, duit sopping brg kemas, duit tuko perabot tiap2 kali raya, duit renovate umah tanpa pikir anak2 ada duit or tak... dgn alasan "aku dolu susah payah besorkan ko adik beradik...x berkira pon beli mcm2 utk korang, skrg nih korang nih nk berkira lak dgn aku...?" gitu la kata jiran sekampung mak ai...

hrp2 deme tu idok ler mtk sesapa jd guarantor sbb nk puaskan hati mak dorang tu sampai tersontot pulok menanggung utang....