CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Badawi

[Dunia] Ape masalah dgn GST ni? GST sistem cukai terbaik dlm dunia

Badawi replied at 24-4-2018 01:01 PM
Pakcik saran awak naik mesin masa balik duduk zaman purba

Oooooo zaman nabi Muhammad kolot sebab xda GST

Badawi replied at 24-4-2018 09:02 AM
Itu perbetulkan je la. Bukan sebab ini Kita kena batalkan gst

Engkau Tanya apa masalah dgn gst, so itulah masalah dgn gst, betulkan dulu sebelum nak claim terbaik didunia. Engko bayangkan kalau 6 bln baru dpt claim, sykt yg kena beli material hari2 mmg mati that's why they charge to customers. Betulkan cepat jgn sibuk nak canang Kat media mcm bodoh

Badawi replied at 24-4-2018 12:13 AM
pelajaran medikal malaysia pun percuma. awak suka sgt dgn ngr luar tuh hijrah je lah popek2 watpe
...

KAHKAH standard jawapan. Cuba bidas balik dengan fact. Ni tak habis suruh berhijrah. Eh koserrr la nak penat berhijarah. Baik pegi undi opposition je bagi lingkup si Najib tu lagi senang hidup aku

@Badawi jawapan kau ni mcm menteri kangkung la, ayam mahal jgn mkn ayam, tol mahal lalu jln lama, tak suka malaysia keluar gi negara lain...sekali macai selama2 macai #silameninggalla

TT ni dr tadi duk tanya org byr income tax tak? Apa kaitannya dgn gst? Yg aku tahu aku byr income tax, gst dn x jg dpt brim. Tak tahu lh untungnya aku kt mana. Dan aku dpt surat dr lhdn katanya utk lebihan byrn lhdn kpd aku bg income tax 2015. Aku rs skrg aku lg miskin dr penerima brim.

dess402 replied at 23-4-2018 10:56 PM
sampai topup touch n go pun dikenakan 6 % .

Ko top up touch n go RM100, ko kena gst 6% dari RM100 ke atau ko kena 6% dari caj perkhidmatan RM0.50?

Sila jawab dgn jujur ye!

Setau aku - ko top up RM100 kat plaza tol/pejabat plus/pejabat touch n go, tiada caj perkhidmatan dikenakan. Bermaksud ko top up RM100, ko dpt 100. Lg bagus bole top up guna kad kredit leh dpt 2% rebat. Bermakna ko bayar RM98 utk top up ko dapat RM100. Hujung2 bila ko guna tol sebulan lebih RM100 sebulan guna plus dapat rebate 5%. Diulang..tiada GST dicaj kalo ko top up kat pejabat plus/touch n go.

Kalo ko top up tNg kat atm machine atau kiosk spot kat stesyen minyak tu, die kenakan caj perkhidmatan RM0.50 sbb company tu kenakan caj perkhidmatan utk die bg servis top up kat ko. Gst hanya dikenakan 6% atas caj perkhidmatan RM0.50 tu sahaja iaitu RM0.03. Sebelom era gst, caj perkhidmatan tu mmg dah ada. Bermakna ko bayar top up RM100 tapi ko dapat RM99.47. Sbb RM0.50 tu caj perkhidmatan company yg mmg dah ada sebelom gst. Pertambahan gst tu hanya RM0.03. Kalo company nak claim, boleh je claim bila declare penyata gst nnti.

Tolong jgn kelirukan org bgtau topup bayar RM100 tapi kena tolak GST 6% dari nilai RM100.

Follow Us
Steelheart replied at 23-4-2018 10:56 PM
Kalau terbaik knp company dari china tu tak kena gst? Mabuk ketum kaa??

Bukan company dari china je dikecualikan gst sbnrnya..sbnrnya mana2 projek kerajaan dari zaman sst dlu mmg ada pengecualian dari segi duti dan cukai jualan. Pengecualian tu diberi oleh MIDA sbb benda tu bg benefit pada kerajaan dan rakyat. Dah lma dah. Semua company bukan dari China je. Company tempatan dan negara lain yg terlibat projek kerajaan diberikan pengecualian di bawah butiran 3 masa zaman sst lagi.

Benda tu berlanjutan je ke era gst. Bukan perkara baru pon. Utk segala mala projek mrt, klcc zaman mader pon mmg dpt pengecualian tu. Import brg dari luar pon, janji ada kelulusan mana2 agensi kerajaan mmg dpt pengecualian.

Kenapa nak politikkan benda yg dh lma praktik? Kenapa hanya China dibangkitkan?

dess402 replied at 23-4-2018 11:02 PM
nasihat aku  .. banyak2 dapatkan ilmu .
jangan sekadar cakap ikut suka .

Aku rasa ko kena banyakkan lg membaca. Ko sendiri pon x paham konsep gst.

dess402 replied at 23-4-2018 11:07 PM
ko nak cerita income tax ko nak cerita gst ?

Income tax mmg related pon dgn gst..

zidane_ziege replied at 23-4-2018 11:21 PM
Target gst ni ialah pengguna warganegara malaysia dan asing yg cari makan dlm negara..sbb tu peniaga ...

Meh aku jawab kemusykilan ko yg mana aku boleh jawab :

1. Target gst ni ialah pengguna warganegara malaysia dan asing yg cari makan dlm negara..sbb tu peniaga boleh claim balik gst..pelancong pun ada kaunter utk claim gst..tak caya tgk kat airport..

Jawapan : bukan semua benda pelamcong boleh claim balik gst ye. Hanya bila kedai tu berdaftar bawah skim pulang balik utk tourist je pelancong boleh claim. Proses claim pon bukan smua resit yg ada gst ko boleh claim ye. Hanya kedai berdaftar dan perlu keluar tax invois khas je yg boleh claim balik. Sistem ni sama mcm ko pegi europe. Cth : beli brg kat belgium atas 50 euro dlm satu resit bawah peniaga berdaftar je boleh claim balik. Lps tu kedai kena bg special tax invois utk pelancong yg mana bnda tu kena kemukakan kat kaunter refund kat airport. Bukan ko makan kfc, pastu ko claim gst masa nak balik. Wrong!

cuma masalahnya sebelum laksana gst..kerajaan yg bijak kononnya tu :

1. tak mansuhkan sst..dia pi campur sekali..

Jawapan : sebelom pelaksanaan gst masa 1/4/2015, kerajaan dh bg peniaga claim balik pulang balik khas atau special refund utk semua brg pegangan stok yg dh dibeli zaman sst. Kerajaan bayar balik sst tu pada peniaga dgn syarat gst dicaj bila mula era gst. Sbnrnya peniaga dh dapat balik bayaran kerajaan dari cukai sst. Salah siapa bila harga tetap sama?

2. kenakan gst utk setiap level drp pengeluar, pemborong sampai peruncit..3 kali kena gst..sepatutnya sekali je..

Jawapan : x ada 3 kali kena gst. Pengeluar dicaj gst masa jual brg kat pemborong. Tapi pengeluar dh claim gst masa nak keluarkan brg. Pemborong mmg bayar gst pd pengeluar, tapi die claim balik amaun gst tu. Bila jual pd peruncit die caj gst pda perumcit. (Sebenarnya gst die bayar hanya gst dikutip pada peruncit, yg die beli kat pemborong die claim balik). Same goes to every level. Dan last skali pengguna bayar gst. Yg mana masa zaman sst, cukai sst tu pon dah ada dalam harga brg. Malahan 10% lagi nilai cukainya. Rantaian ni penting utk income tax/lhdn trace berapa pendapatan setiap pengeluar, pemborong, peruncit ni. Faham ke?

3. hanya kecualikan brg yg tak diproses..dia tak tau sadin dgn megi makanan ruji org susah..org susah lebih tak mampu nk makan ikan segar

Jawapan : sbb brg diproses terlibat dgn rantaian di atas.

4. tiada pengecualian utk badan kebajikan, rumah ibadat, rumah anak yatim dsb

Jawapan : yg ni i x dpt ulas sbb kurang ilmu part ni. Nnti i kaji balik.

5. cukai pendapatan turun 2% je? kenapa tak 6%?

Jawapan : bila gst stabil dan rantaian kat atas dapat trace ketirisan hasil setiap company yg lari cukai lhdn, cukai pendapatan akan turun sejajar dgn perkembangan compliance gst.

6. mansuhkan subsidi minyak dsb

Jawapan : subsidi minyak hanya menguntungkan yg kaya raya. Relatifnya yg kaya byk guna minyak, yg untung dari sibsidi. Yg miskin guna sikit, sikit je la subsidi dapat. Adil ke mcm tu?

7. ejek rakyat dgn kata2 spt kangkung dh turun harga, jgn makan ayam, bangun awal atau tak guna highway utk elak tol..paling epik kata2 gst boleh turunkan harga brg..gila ke kenakan cukai tp harga turun..

Jawapan : ejekan tu mmg x profesional utk seseorang pemimpin. Aku pon memahami perasaan tu sbb aku yg dgr pon mcm eh, apahal? Bab gst boleh turunkan harga barang tu mmg betul. Relatifnya cukai perkhidmatan dan cukai jualan dlu 10%. Gst hanya 6%. Yg tu sama konsep dgn jawapan aku dlm pulng balik khas kat atas tu. Masalahnya peniaga amik kesempatan dan pembangkang politikkan gst ni.

8. skandal2 pemimpin yg main bilion2 dlm akaun peribadi contohnya

Jawapan : yg ni aku pon setuju dgn ko. Tapi zaman mader pon dah ada benda ni. Cume media sosial x meluas dan mader bijak sket tak guna akaun peribadi. Najib mmg kantoi part tu, tp again..bukan isu baru walaupon aku mmg x sokong part tu.

9. pengecualian kompeni luar atas alasan kemudahan awam tapi kerajaan tempatan punya projek kena gst

Jawapan : mna2 projek kerajaan pusat mmg dapat pengecualian gst dari segi barang sahaja, bukn perkhidmatan. Benda tu dipanggil relief. Tapi utk duti import mmg ada pelepasan di bawah butiran 3. Kerajaan tempatan iaitu pbt mmg kena gst sbb diorg berdaftar gst. Tapi kajian pasal kedudukan pbt dlm gst sdg dijalankan. Kalau hasil kajian x sesuai, mybe dibatalkan pendaftaran gst. Tp buat masa ni, smua pbt ialah org berdaftar gst dan pbt ada profit yg dikutip dari rakyat, bukan semata2 peekhidmatan percuma utk rakyat. Cth : sewa bangunan pbt pada peniaga.

dess402 replied at 23-4-2018 11:37 PM
hehehe ..  setiap apa yg ko beli mmg dah dicukai . daripada dlm kilang segala barang dicukai di st ...

Tak ada istilah cukai perlindungan dalam kamus cukai kerajaan malaysia. Yg ada cukai anti dumping atau cukai anti lambakan.

Cukai anti dumping atau anti lambakan mmg dah wujud sjak zaman berzaman kat malaysia. Sebelom zaman najib lg. Utk pengetahuan ko, susu budak tak termasuk pon dalam senarai cukai anti lambakan. Boleh rujuk senarai barang kat MITI/Kastam. Mmg tujuan ada cukai ni utk melindungi syarikat tempatan. Tp bukan smua barang ada kena cukai anti lambakan.

Edited by zidane_ziege at 24-4-2018 11:49 PM

1. Jawapan : bukan semua benda pelamcong boleh claim balik gst ye. Hanya bila kedai tu berdaftar bawah skim pulang balik utk tourist je pelancong boleh claim. Proses claim pon bukan smua resit yg ada gst ko boleh claim ye. Hanya kedai berdaftar dan perlu keluar tax invois khas je yg boleh claim balik. Sistem ni sama mcm ko pegi europe. Cth : beli brg kat belgium atas 50 euro dlm satu resit bawah peniaga berdaftar je boleh claim balik. Lps tu kedai kena bg special tax invois utk pelancong yg mana bnda tu kena kemukakan kat kaunter refund kat airport. Bukan ko makan kfc, pastu ko claim gst masa nak balik. Wrong!

- why? sepatutnya kita kenakan gst pada pelancong..nama pun cukai brg dan perkhidmatan..so pelancong dtg ke Malaysia utk brg dan perkhidmatan..lg pun gst bagus kan?

cuma masalahnya sebelum laksana gst..kerajaan yg bijak kononnya tu :

1. tak mansuhkan sst..dia pi campur sekali..

Jawapan : sebelom pelaksanaan gst masa 1/4/2015, kerajaan dh bg peniaga claim balik pulang balik khas atau special refund utk semua brg pegangan stok yg dh dibeli zaman sst. Kerajaan bayar balik sst tu pada peniaga dgn syarat gst dicaj bila mula era gst. Sbnrnya peniaga dh dapat balik bayaran kerajaan dari cukai sst. Salah siapa bila harga tetap sama?

- dah tu kenapa tak declare besar2 sst dimansuhkan? buat senyap2 lak?

2. kenakan gst utk setiap level drp pengeluar, pemborong sampai peruncit..3 kali kena gst..sepatutnya sekali je..

Jawapan : x ada 3 kali kena gst. Pengeluar dicaj gst masa jual brg kat pemborong. Tapi pengeluar dh claim gst masa nak keluarkan brg. Pemborong mmg bayar gst pd pengeluar, tapi die claim balik amaun gst tu. Bila jual pd peruncit die caj gst pda perumcit. (Sebenarnya gst die bayar hanya gst dikutip pada peruncit, yg die beli kat pemborong die claim balik). Same goes to every level. Dan last skali pengguna bayar gst. Yg mana masa zaman sst, cukai sst tu pon dah ada dalam harga brg. Malahan 10% lagi nilai cukainya. Rantaian ni penting utk income tax/lhdn trace berapa pendapatan setiap pengeluar, pemborong, peruncit ni. Faham ke?

- dh kenapa sampai nak buat kerja berkali kali? kenakan cukai..lps tu boleh claim balik? kenakan sekali saja masa kat kaunter akhir tak boleh?

3. hanya kecualikan brg yg tak diproses..dia tak tau sadin dgn megi makanan ruji org susah..org susah lebih tak mampu nk makan ikan segar

Jawapan : sbb brg diproses terlibat dgn rantaian di atas.

- sbb tu la brg proses yg sepatutnya murah dan jd nyawa utk org tak berduit jd mahal..sardin sampai dkt rm 10 setin..tak kaji dulu ke?

4. tiada pengecualian utk badan kebajikan, rumah ibadat, rumah anak yatim dsb

Jawapan : yg ni i x dpt ulas sbb kurang ilmu part ni. Nnti i kaji balik.

- nampak tiada kajian utk org susah dan institusi tidak melibatkan keuntungan..dh berapa tahun laksana? nmpk mcm tiada usaha utk kaji balik pelaksanaan gst

5. cukai pendapatan turun 2% je? kenapa tak 6%?

Jawapan : bila gst stabil dan rantaian kat atas dapat trace ketirisan hasil setiap company yg lari cukai lhdn, cukai pendapatan akan turun sejajar dgn perkembangan compliance gst.

- bila tu nak stabil? kutip gst dh 40-50 billion?

6. mansuhkan subsidi minyak dsb

Jawapan : subsidi minyak hanya menguntungkan yg kaya raya. Relatifnya yg kaya byk guna minyak, yg untung dari sibsidi. Yg miskin guna sikit, sikit je la subsidi dapat. Adil ke mcm tu?

- lagi kaya lagi banyak bayar cukai..so apa faedah dia bayar cukai? mcm kita bayar khairat kematian la..sama2 bayar..tak kira miskin kaya..habis org kaya tak payah dapat apa2 sumbangan masjid bila dia mati? pakai bayar aje ke?

7. ejek rakyat dgn kata2 spt kangkung dh turun harga, jgn makan ayam, bangun awal atau tak guna highway utk elak tol..paling epik kata2 gst boleh turunkan harga brg..gila ke kenakan cukai tp harga turun..

Jawapan : ejekan tu mmg x profesional utk seseorang pemimpin. Aku pon memahami perasaan tu sbb aku yg dgr pon mcm eh, apahal? Bab gst boleh turunkan harga barang tu mmg betul. Relatifnya cukai perkhidmatan dan cukai jualan dlu 10%. Gst hanya 6%. Yg tu sama konsep dgn jawapan aku dlm pulng balik khas kat atas tu. Masalahnya peniaga amik kesempatan dan pembangkang politikkan gst ni.

- ejekan ni sbb menteri tak rasai situasi rakyat..main sedap mulut je..dh tu bila pembangkang tlg suarakan dikata politikkan isu..dh tu berhenti jadi ahli politik kalau tak suka dipolitikkan..

8. skandal2 pemimpin yg main bilion2 dlm akaun peribadi contohnya

Jawapan : yg ni aku pon setuju dgn ko. Tapi zaman mader pon dah ada benda ni. Cume media sosial x meluas dan mader bijak sket tak guna akaun peribadi. Najib mmg kantoi part tu, tp again..bukan isu baru walaupon aku mmg x sokong part tu.

- bench mark pemimpin kita skrg ni kembali kebelakang ke? kenapa tak nak contohi pekara baik drp negara lain..ni asyik2 anuat dulu buat gitu..mader dulu gitu..pembangkang pun sama jugak?

9. pengecualian kompeni luar atas alasan kemudahan awam tapi kerajaan tempatan punya projek kena gst

Jawapan : mna2 projek kerajaan pusat mmg dapat pengecualian gst dari segi barang sahaja, bukn perkhidmatan. Benda tu dipanggil relief. Tapi utk duti import mmg ada pelepasan di bawah butiran 3. Kerajaan tempatan iaitu pbt mmg kena gst sbb diorg berdaftar gst. Tapi kajian pasal kedudukan pbt dlm gst sdg dijalankan. Kalau hasil kajian x sesuai, mybe dibatalkan pendaftaran gst. Tp buat masa ni, smua pbt ialah org berdaftar gst dan pbt ada profit yg dikutip dari rakyat, bukan semata2 peekhidmatan percuma utk rakyat. Cth : sewa bangunan pbt pada peniaga.

- again..baru terhegeh hegeh nak buat kajian..patut tahun pertama atau kedua dh buat penambah baikkan..lembab

CiliPadiSedap replied at 24-4-2018 12:00 AM
si bodoh tt ni bangang dik. negara luar bayar cukai mahal2 tp dapat kepada rakyat semula  free edu ...

Dari segi sekolah - sekolah rendah dgn menengah dan seminimum yuran dah tu.

Dari segi kesihatan - rakyat pi sepital kerajaan bayar RM1 je. Yg lain smua free kot. Kalo pembedahan pon bayar around Rm350 je. Tak nak banding ke dgn negara maju yg ada gst tapi wajib ada insurans kesihatan? Kt malaysia bayar singgit je pon nak bising.

arnauld replied at 24-4-2018 08:24 AM
Naik sebab claim terlalu lmbt, so peniaga anggap tak boleh claim Dan jadikan gst belian sebagai co ...

Ko keje kat refund gst ke? Celah mana kata claim lambat? Kalo ujung bulan ko declare input tax lebih rendah dari jualan ko (output tax), Off set je bayar gst ko dik. Automatik claim ko dah dapat. Celah mana nya claim lambat?

danieladam replied at 24-4-2018 11:19 PM

1. Target gst ni ialah pengguna wargane ...

wao!!! Aku nak bagi pingat cemerlang utk awak

kelana36 replied at 24-4-2018 08:25 AM
sebelum ni memang tak bayar cukai pendapatan, sebab kerja kat luar malaysia, tapi tahun ni kerja k ...

Gst diperkenalkan utk baiki dan trap peniaga yg lari cukai masa zaman sst. Berbilion diorg lari cukai sama ada cukai sat atai cukai syarikat atau cukai pendapatan individu

dcruins replied at 24-4-2018 08:32 AM
Ada tauke2 yg dapat refund GST mula2 dulu gembira, tanpa disedari nyerrr data2 GST dia kena share pu ...

So baik ke tak baik bila kerajaan trace syarikat yg lari cukai ?

danieladam replied at 24-4-2018 10:51 PM
Bukan company dari china je dikecualikan gst sbnrnya..sbnrnya mana2 projek kerajaan dari zaman sst ...

Mmg orang suka politikkan gst. Harapan pun Sengaja buat bodoh je jadi Batu api

danieladam replied at 24-4-2018 10:47 PM
Ko top up touch n go RM100, ko kena gst 6% dari RM100 ke atau ko kena 6% dari caj perkhidmatan RM0 ...

Awak kerja syarikat cukai ke

fair_iza replied at 24-4-2018 10:42 PM
TT ni dr tadi duk tanya org byr income tax tak? Apa kaitannya dgn gst? Yg aku tahu aku byr income ta ...

Klo x Dapat BR1M tahniah anda bukan golongan miskin