CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Badawi

[Dunia] Ape masalah dgn GST ni? GST sistem cukai terbaik dlm dunia

fair_iza replied at 24-4-2018 10:42 PM
TT ni dr tadi duk tanya org byr income tax tak? Apa kaitannya dgn gst? Yg aku tahu aku byr income ta ...

Tengok kpd penjelasan Adam di atas itu. Gst itu dilaksanakan dgn Salah satu matlamat nak turunkan cukai pendapatan supaya ia Lebih adil

kakigebang replied at 24-4-2018 10:38 PM
@Badawi jawapan kau ni mcm menteri kangkung la, ayam mahal jgn mkn ayam, tol mahal lalu jln lama, ta ...

Org bagi jawapan ko tak nak dengar.

Edited by danieladam at 24-4-2018 11:55 PM
zidane_ziege replied at 24-4-2018 11:27 PM
nampak bijak jawapan ko..so aku balas balik..

a) so pelancong ada pengecualian la ye..apa tujua ...

Pengecualian cukai gst pada sesetengah barang sahaja utk pelancong. Bukan semua. Tujuannya untuk mengembangkan dan menggalakkan pelancong dtg ke malaysia dan berbelanja.

Bila pelancomg dtg ke malaysia, diorg bukan sahaja berbelanja di store yg berdaftar refund tourist gst je. Diorg akan makan kat mamak/kfc, menginap hotel, shoping kat kedai2 kecik. Yg ni akan meningkatkan ekonomi malaysia dan secara x sedar, diorg pon menyumbang pada gst kita.

Anggaplah yg diorg boleh claim tu sebagai sedikit rebate dari kerajaan utk galakkan kemasukan pelancong ke malaysia. Bila pelancomg ramai dan byk berbelanja, ekonomi malaysia akan lebih baik.

Nota : pembelian BARANG dari kedai yg berdaftar dgn kastam saja dibenarkan utk pulang balik cukai utk pelancong. Segala perkhidmatan mcm hotel, makan dan lain2 tiada pulang balik cukai pelancong. Kalo kat europe, diorg bg syarat, brg tu msti belom dipakai dan dlm bentuk asal. Masa nak claim kat airport, diorg nak tgk barang tu dan resit khas utk claim.

danieladam replied at 24-4-2018 11:51 PM
Pengecualian cukai gst pada sesetengah barang sahaja utk pelancong. Bukan semua. Tujuannya untuk m ...

hahahaha..kenapa? takut pelancong lari ke sebab kena gst? malangnya rakyat malaysia tak boleh lari kemana mana..hadap ajelah kan

zidane_ziege replied at 24-4-2018 11:55 PM
hahahaha..kenapa? takut pelancong lari ke sebab kena gst? malangnya rakyat malaysia tak boleh lari ...

Dlam plan pelaksanaan gst - lps gst stabil akan disusuli dgn penurunan cukai pendapatan dan cukai syarikat.

Yg tu utk timbalbalas atas pembayaran gst. In fact brim pon ialah rebate gst pada rakyat yg x mampu.

Secara sedar tak sedar, sebelom ni sblom gst kita dah bayar pon cukai perkhidmatan dan cukai jualan. Cume kita x perasan. Cukai2 tu mudah dimanipulasi peniaga.

Utk jawab soalan pasal takut pelancong lari tu - yes. Nak lari ke negara lain pon mmg sama je sistem ni. Kebanyakan negara yg ada sistem gst buat cara ni utk galakkan pelancong dtg. Malaysia pon byk bergantung pada sektor pelancongan utk income. Tp kalo ada masa, cuba kaji balik syarikat berdaftar dan tatacara nak claim balik tu. Bukan senang2 gitu je kita bg refund. Dan aku rasa dgn kemasukan pelancong dan perbelanjaan diorg dlm negara, jauh lg untung dari refund yg susah nak dpt dan sikit tu je. Refund tu pon utk nilai gst je ye. Bukan harga barang.

Badawi replied at 24-4-2018 11:33 PM
wao!!! Aku nak bagi pingat cemerlang utk awak

Tengkiu chuols..hahaha.pekerjaan dirahsiakan.

Follow Us
Edited by danieladam at 25-4-2018 12:42 AM

Edited by zidane_ziege at 24-4-2018 11:49 PM

Ni aku bg jawapan balas :

Meh aku jawab kemusykilan ko yg mana aku boleh jawab :

1. Jawapan : bukan semua benda pelamcong boleh claim balik gst ye. Hanya bila kedai tu berdaftar bawah skim pulang balik utk tourist je pelancong boleh claim. Proses claim pon bukan smua resit yg ada gst ko boleh claim ye. Hanya kedai berdaftar dan perlu keluar tax invois khas je yg boleh claim balik. Sistem ni sama mcm ko pegi europe. Cth : beli brg kat belgium atas 50 euro dlm satu resit bawah peniaga berdaftar je boleh claim balik. Lps tu kedai kena bg special tax invois utk pelancong yg mana bnda tu kena kemukakan kat kaunter refund kat airport. Bukan ko makan kfc, pastu ko claim gst masa nak balik. Wrong!

- why? sepatutnya kita kenakan gst pada pelancong..nama pun cukai brg dan perkhidmatan..so pelancong dtg ke Malaysia utk brg dan perkhidmatan..lg pun gst bagus kan?

Jawapn balas : yg dipulangkan pada pelancong hanya NILAI GST pada pembelian BARANG sahaja. Barang pon hanya pada store yg berdaftar dalam skim refund utk tourist. Bukan semua. Syarat die pon mcm2. Ko try gugel syarat dan cara refund utk tourist nnti ko paham. Utk hotel, makan2 dan perkhidmatan lain, TIADA refund utk pelancong. Konsep refund ni hanya utk barang2 mewah je dan aku rasa Strategi ni dh apply kat smua negara yg ada gst. Okla utk galakkan pelamcong. Fahamkan ye. Bukan makan kfc, tido hotel ko boleh claim balik. No!

cuma masalahnya sebelum laksana gst..kerajaan yg bijak kononnya tu :

1. tak mansuhkan sst..dia pi campur sekali..

Jawapan : sebelom pelaksanaan gst masa 1/4/2015, kerajaan dh bg peniaga claim balik pulang balik khas atau special refund utk semua brg pegangan stok yg dh dibeli zaman sst. Kerajaan bayar balik sst tu pada peniaga dgn syarat gst dicaj bila mula era gst. Sbnrnya peniaga dh dapat balik bayaran kerajaan dari cukai sst. Salah siapa bila harga tetap sama?

- dah tu kenapa tak declare besar2 sst dimansuhkan? buat senyap2 lak?

Jawapan balas : kalo ko nak tau, selepas akta cukai barang dan perkhidmatan 2014 dilaksanakan automatik akta cukai jualan (sst) dan perkhidmtan mansuh. Kerajaan dh pon umumkan gst apply utk ganti sst. Aku x tau kat mana yg ko x paham part ni. Kerajaan x buat senyap2. Ko ada kaji tak berapa permohonan pulanh balik khas masa slps pelaksanaan gst? Permohonan syarikat sgt la banyak. Menandakan diorg aware dgn skim pulang balik khas bila gst ganti sst. Yg malas membaca ialah rakyat. Sedangkan peniaga dah claim balik sst masa tu. Tiada istilah kerajaan buat senyap2. Akta CBP 2014 tu pon bentang kat parlimen utk gantikan sst.

2. kenakan gst utk setiap level drp pengeluar, pemborong sampai peruncit..3 kali kena gst..sepatutnya sekali je..

Jawapan : x ada 3 kali kena gst. Pengeluar dicaj gst masa jual brg kat pemborong. Tapi pengeluar dh claim gst masa nak keluarkan brg. Pemborong mmg bayar gst pd pengeluar, tapi die claim balik amaun gst tu. Bila jual pd peruncit die caj gst pda perumcit. (Sebenarnya gst die bayar hanya gst dikutip pada peruncit, yg die beli kat pemborong die claim balik). Same goes to every level. Dan last skali pengguna bayar gst. Yg mana masa zaman sst, cukai sst tu pon dah ada dalam harga brg. Malahan 10% lagi nilai cukainya. Rantaian ni penting utk income tax/lhdn trace berapa pendapatan setiap pengeluar, pemborong, peruncit ni. Faham ke?

- dh kenapa sampai nak buat kerja berkali kali? kenakan cukai..lps tu boleh claim balik? kenakan sekali saja masa kat kaunter akhir tak boleh?

Jawapan balas : ok. Aku mntak ko baca mcm mana sistem gst berjalan. Sebelom ni masa cukai sst, mmg kita kenakan pada satu pihak sahaja. Kesannya pihak tu boleh manipulasi cukai jualan pada kastam dan cukai syarikat pada lhdn.

Fahamkan proses ni betol2 : pengeluar caj gst pda pemborong namanya cukai ouput. Pengeluar masa nak uat barang nak jual die beli brg.  Semua pembelian brg ni kena gst dan pengeluar claim semua ni yg dinamakan cukai input. Dari data cukai input ni, kastam/lhdn akan gunakan data ni utk tau kapasiti pengeluaran syarikat bila die declare cukai output. Cukai gst yg dibayar pda kastam ialah cukai output tolak cukai input.

Pemborong beli dari pengeluar ada gst. Gst ni ialah cukai input utk pengeluar. Gst yg sama juga ialah cukai outpit utk pemborong. Bila dua2 nya declre dlm penyata gst, kastam dan lhdn akan guna data tu utk semak adakah nilai tersebut sama. Pemborong tentu akan declare nilai betul utk claim. Maka kastam akan tgk sama atau tidak dgn cukai output pemborong.

Jumlah semua cukai input dari setiap pemborong (pemborong A, B, C) akan membentuk nilai jualan pengeluar. Masa ni la lhdn akan amik nilai jualan tu dan bandingkan dgn nilai cukai syarikat yg dibayar oleh syarikat kepada lhdn.

Continue utk setiap layer mcm tu. Bukan ke kerajaan dapt trace ketirisan hasil rather than selama ni satu layer je yg bayar cukai. Satu layer ni bole tipu  nilai jualan diorg sbb kita tiada data utk crosscheck.

Fahamkan betol2 proses gst kastam dgn cukai syarikat lhdn dan ko akan dapat kaitannya.

3. hanya kecualikan brg yg tak diproses..dia tak tau sadin dgn megi makanan ruji org susah..org susah lebih tak mampu nk makan ikan segar

Jawapan : sbb brg diproses terlibat dgn rantaian di atas.

- sbb tu la brg proses yg sepatutnya murah dan jd nyawa utk org tak berduit jd mahal..sardin sampai dkt rm 10 setin..tak kaji dulu ke?

Jawapan balas : sama mcm jawapan balas kat atas.

4. tiada pengecualian utk badan kebajikan, rumah ibadat, rumah anak yatim dsb

Jawapan : yg ni i x dpt ulas sbb kurang ilmu part ni. Nnti i kaji balik.

- nampak tiada kajian utk org susah dan institusi tidak melibatkan keuntungan..dh berapa tahun laksana? nmpk mcm tiada usaha utk kaji balik pelaksanaan gst

Jawapn balas : ada kajian tapi belom diputuskan. In fact ngo ni ada dapat bntuan kerajaan dan ia boleh dikira sbg rebate gst.

5. cukai pendapatan turun 2% je? kenapa tak 6%?

Jawapan : bila gst stabil dan rantaian kat atas dapat trace ketirisan hasil setiap company yg lari cukai lhdn, cukai pendapatan akan turun sejajar dgn perkembangan compliance gst.

- bila tu nak stabil? kutip gst dh 40-50 billion?

Jawapan balas : bukan nilai gst je penting. Sbnrnya bila proses kat jawapan no 3 tu stabil, ia akn diturunkan secara berperingkat. Infact dah turun sikit 2%. Sistem ni bukan semalaman je impliment terus bagi kesan. Kena smua comply baru dapat impact. Kita ke arah itu skrg ni. Trust me.

6. mansuhkan subsidi minyak dsb

Jawapan : subsidi minyak hanya menguntungkan yg kaya raya. Relatifnya yg kaya byk guna minyak, yg untung dari sibsidi. Yg miskin guna sikit, sikit je la subsidi dapat. Adil ke mcm tu?

- lagi kaya lagi banyak bayar cukai..so apa faedah dia bayar cukai? mcm kita bayar khairat kematian la..sama2 bayar..tak kira miskin kaya..habis org kaya tak payah dapat apa2 sumbangan masjid bila dia mati? pakai bayar aje ke?

Jawapan balas : aku x pham apa ko cuba suarakan. Utk sistem gst ni, siapa pakai die bayar. Kalo sbsidi dlu, siapa pakai byk, dia la dpt subsidi banyak. Lgi kaya, lagi byk belanja, lg byk dpt subsidi.  Xsama dgn bila mati. Smua bayar sama rata khairat kematian. Bila mati x kira kaya atau miskin dapat sama jumlahnya. Beza kan dgn subsidi? Cuba dapatkan apa aku cuba sampaikan.

7. ejek rakyat dgn kata2 spt kangkung dh turun harga, jgn makan ayam, bangun awal atau tak guna highway utk elak tol..paling epik kata2 gst boleh turunkan harga brg..gila ke kenakan cukai tp harga turun..

Jawapan : ejekan tu mmg x profesional utk seseorang pemimpin. Aku pon memahami perasaan tu sbb aku yg dgr pon mcm eh, apahal? Bab gst boleh turunkan harga barang tu mmg betul. Relatifnya cukai perkhidmatan dan cukai jualan dlu 10%. Gst hanya 6%. Yg tu sama konsep dgn jawapan aku dlm pulng balik khas kat atas tu. Masalahnya peniaga amik kesempatan dan pembangkang politikkan gst ni.

- ejekan ni sbb menteri tak rasai situasi rakyat..main sedap mulut je..dh tu bila pembangkang tlg suarakan dikata politikkan isu..dh tu berhenti jadi ahli politik kalau tak suka dipolitikkan..

Jawapan balas : aku setuju kalo pembangkang tempelak cara menteri jawab tu, tapi bukan politikkan gst. No!

8. skandal2 pemimpin yg main bilion2 dlm akaun peribadi contohnya

Jawapan : yg ni aku pon setuju dgn ko. Tapi zaman mader pon dah ada benda ni. Cume media sosial x meluas dan mader bijak sket tak guna akaun peribadi. Najib mmg kantoi part tu, tp again..bukan isu baru walaupon aku mmg x sokong part tu.

- bench mark pemimpin kita skrg ni kembali kebelakang ke? kenapa tak nak contohi pekara baik drp negara lain..ni asyik2 anuat dulu buat gitu..mader dulu gitu..pembangkang pun sama jugak?

Jawapan balas : sbb pembangkang kata xaman mader  bagus. Aku cume nak bgtau zaman tu pon dh ada bnda ni. In fact mana2 parti x kira kat malaysia atau luar mmg dapat dana dari tgn2 ghaib. Liht saja pemilihan presiden US.

9. pengecualian kompeni luar atas alasan kemudahan awam tapi kerajaan tempatan punya projek kena gst

Jawapan : mna2 projek kerajaan pusat mmg dapat pengecualian gst dari segi barang sahaja, bukn perkhidmatan. Benda tu dipanggil relief. Tapi utk duti import mmg ada pelepasan di bawah butiran 3. Kerajaan tempatan iaitu pbt mmg kena gst sbb diorg berdaftar gst. Tapi kajian pasal kedudukan pbt dlm gst sdg dijalankan. Kalau hasil kajian x sesuai, mybe dibatalkan pendaftaran gst. Tp buat masa ni, smua pbt ialah org berdaftar gst dan pbt ada profit yg dikutip dari rakyat, bukan semata2 peekhidmatan percuma utk rakyat. Cth : sewa bangunan pbt pada peniaga.

- again..baru terhegeh hegeh nak buat kajian..patut tahun pertama atau kedua dh buat penambah baikkan..lembab

Jawapan balas : mcm aku ckp, sistem ni bukan arini apply esok dh dpt result. Europe dh berpuluh tahun apply masih ada improvisasi lagi. Diorg pon kdg2 buat semak silang dgn negara yg baru impliment gst mcm malaysia. Sst amik masa dari tahun 1972 smpai skrg baru kita sedar byk peniaga menipu dan ketirisan hasil berlalu. Jgn cepat label sana lembab sini lembab kalo kita pon lembab nak paham mcm mana proses gst tu berjalan.

zidane_ziege replied at 24-4-2018 11:27 PM
Meh aku jawab kemusykilan ko yg mana aku boleh jawab :

1. Jawapan : bukan semua benda pelamcong b ...

Harap ko pahamkan betol2 jawapan balas aku. Aku x nak isu gst ni dipolitikkan oleh dua2 belah pihak. Kena faham betol2 mcm mana gst tu berfungsi baru bleh komen mcm2. Klo dipolitikkan, smpai bila2 pon rakyat x paham apa itu gst.

zidane_ziege replied at 24-4-2018 11:55 PM
hahahaha..kenapa? takut pelancong lari ke sebab kena gst? malangnya rakyat malaysia tak boleh lari ...

Eh..baru aku perasan ko edit balik posting #152 pukul 11.27 tadi. Dah delete ke ayat pertama dgn soalan pasal pelancong tu?

danieladam replied at 24-4-2018 11:28 PM
Dari segi sekolah - sekolah rendah dgn menengah dan seminimum yuran dah tu.

Dari segi kesihata ...

Sembang bikin tumbang, bajet kesihatan dan pendidikan di tarik tahun lepas.. duit gst pergi mana? hihihihihi...booooooooo kuat menipu

CiliPadiSedap replied at 25-4-2018 01:52 AM
Sembang bikin tumbang, bajet kesihatan dan pendidikan di tarik tahun lepas.. duit gst pergi mana?  ...

Ditarik pon, bayaran klinik kesihatan masih kekal RM1. Ada naik ke? Ko ada pegi klinik kesihatan tak?

Yuran sekolah pon x naik. Yuran pibg tu bergantung skolah.

Bajet setiap tahun mmg la akan turun naik ikut sektor, tapi dari segi yurannya sama ke idok?

Compare dgn negara2 yg konon bg free tu, tgk tak cukai pendapatan diorg berapa? Cukai gst berapa? Yg negara maju pon, kebanyakannya wajib ada insurans kesihatan nak masuk sepital.

Kat sini g klinik kesihatan bayar singgit dapat consultation dgn ubat segala bagai siap berkala, apa lg ko nak?

CiliPadiSedap replied at 25-4-2018 01:52 AM
Sembang bikin tumbang, bajet kesihatan dan pendidikan di tarik tahun lepas.. duit gst pergi mana?  ...

Ko pertikai urus tadbir gst, kan?

Aku beranggapan ko paham proses gst. Dan ko sokong kebaikan gst.

danieladam replied at 24-4-2018 11:32 PM
Ko keje kat refund gst ke? Celah mana kata claim lambat? Kalo ujung bulan ko declare input tax leb ...

So apa tindakan kerajaan dkt peniaga yg jadikan input gst sebagai kos belian dan charge kpda pengguna then claim balik Dari kerajaan?

danieladam replied at 25-4-2018 02:10 AM
Ditarik pon, bayaran klinik kesihatan masih kekal RM1. Ada naik ke? Ko ada pegi klinik kesihatan ...

Ubat pakai generic bukan original. Boo.. kih3.. rakyat tahu.. bajet kesihatan pendidikan kenapa tarik?

Rakyat xnak bn.. booo... xpayah tegakkan benang basah..

arnauld replied at 25-4-2018 05:25 AM
So apa tindakan kerajaan dkt peniaga yg jadikan input gst sebagai kos belian dan charge kpda pengg ...

Menteri ckp gst turunkan harga barang. Hahahaha.

danieladam replied at 25-4-2018 02:13 AM
Ko pertikai urus tadbir gst, kan?

Aku beranggapan ko paham proses gst. Dan ko sokong kebaikan g ...

Boooo.. taktala rakyat susah subsidi di tarik gst dikenakan. Boooo  booo..  booo

Kata gst untuk rakyat tp kenapa allocation kesihatan pendidikan di tarik... booo

CiliPadiSedap replied at 25-4-2018 06:43 AM
Boooo.. taktala rakyat susah subsidi di tarik gst dikenakan. Boooo  booo..  booo

bila dah tak dapat jawap dgn bijak  dan bernas cai cai bongok mula jd monyet buat mulut , bo bo bo

akusukaq replied at 25-4-2018 07:26 AM
bila dah tak dapat jawap dgn bijak  dan bernas cai cai bongok mula jd monyet buat mulut , bo bo bo

tapi kenapa bila laksana gst ..  harga barang makin naik ?   booboobo .

dipahamkan perolehan gst dijangkan 60 biliion setahun ..  tetapi pemberian brim cuma 7 biliion setahun . ditambah segala subsidi yg ditarik balik jadi disini siapa yg untung ?  kaedah utk membayar hutang 1mdb ?