CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Badawi

[Dunia] Ape masalah dgn GST ni? GST sistem cukai terbaik dlm dunia

arnauld replied at 25-4-2018 10:34 AM
Sistem pasaran terbuka??? Capital flow kan Ada control, kedai rakyat kan gov support, subsidi peta ...

Apa ni? Apa yg ko merepek ni? Apa itu supply dan demand? Apa konsep asas penetapan harga oleh konsep pasaran terbuka? Biar betol ko ni..sebut la satu negara yg boleh kawal harga semua barang? Aku bg contoh td, ko jual kek. Kerajaan boleh ke tetapkan harga kek ko?

danieladam replied at 25-4-2018 10:00 AM
Bukan lah bermakna 100% kutipan gst tu kena bg brim. Abestu program pembangunan lain x payah pkai  ...

hehehe ..  jadi nko mengaku tidak gst hanyalah kaedah satu lagi penambahan cukai dan bukan nya satu pemyelarasan kepada segala  cukai yg ada ?  jadi logiknya bila ditarik balik lagi subsidi penbagai ..  dimana kewarasan kerajaan utk mengatakan bila dilaksana gst ..  harga barang akan turun ?

arnauld replied at 25-4-2018 10:37 AM
Menteri pernah ckp dgn gst harga barangan akan turun bai!!!

Jwapn menteri tu hanya relevan utk tarikh 1/4/2015 semasa permulaan pelaksanaan gst. Tapi utk tarikh lps tu, jawapan menteri tu tak relevan. Takde nwgara kat dunia ni boleh kawal harga brg.

Utk peringkat permulaan era gst, baca jawapan balas aku kat post #167 soalan nombo 1.

dess402 replied at 25-4-2018 10:53 AM
hehehe ..  jadi nko mengaku tidak gst hanyalah kaedah satu lagi penambahan cukai dan bukan nya sat ...

Salah statement ko. Gst bukan penambahan cukai.

Aku mntak ko studi dlu. Sebelom gst dilancar, syarikat tertakluk pada sistem cukai sst - cukai jualan/cukai perkhidmatan. Cukai jualan 5-10%. Cukai perkhidmatan 6%.

Sistem cukai gst bukan tambahan cukai sbb gst menggantikan sst yg dh wujud sjak 1972. Gst ialah sistem cukai yg ditambah baik daripada sst.

Kenapa gst bukan tambahan cukai? Sbb bila gst impliment, sistem sst ditamatkan serta merta.

Ko jawab balik soalan aku : tambahan cukai atau gantian cukai yg lebih selaras?

dess402 replied at 25-4-2018 10:53 AM
hehehe ..  jadi nko mengaku tidak gst hanyalah kaedah satu lagi penambahan cukai dan bukan nya sat ...

Baca jawapan aku #203 dan #167

Senang cerita kalau nak buat pasaran terbuka secara tergesa2 baik kau di persekutuan bebaskan jer negeri2 melayu di tanah melayu. Nak jaga negeri2 yang tak besar mana pun banyak bunyi macam babi. Baik kau tak payah ada negara. Kau buat je nwgara kau sniri sebesar negara sekangkang kera, lepas tue kau justify sniri kat negara kau. Habis cerita tak payah nak pilihanraya sampai berembas teori2 ekonomi bagai

Follow Us
danieladam replied at 25-4-2018 10:59 AM
Salah statement ko. Gst bukan penambahan cukai.

Aku mntak ko studi dlu. Sebelom gst dilancar, s ...

bro .  ssyt tu hanya terpakai certain sektor macam di hotel2 dan restorann mewah .ini budak2 sekolah pun tahu . tapi kalau cukai jualan based pada company tu pun skrg tetap kena bayaq . kan .

bagus GST nih....tp lagi bagus kalau yg mentadbir pakai duit GST dgn cara yg SEBAGUS baik... more money to education and health... slowly increase GST bleh eliminate toll juga... negara2 maju mostly GST lagi tinggi pada kita yg 6% nih...

JiEunTak replied at 24-4-2018 03:05 PM
bagus GST nih....tp lagi bagus kalau yg mentadbir pakai duit GST dgn cara yg SEBAGUS baik... more mo ...

Yes, kebanyakan org persoal integrity dalam menjalankan gst. Bukannya org pertikaikan gst tue secara total. Cepat atau lambat kenaikan gst tu bergantung kepada jahanamnya perangai parti pentadbir kerajaan tu dalam menguruskan polisi fiscal negara dan keutamaan yang diberikan dalam pengurusan.

Projek2 kerajaan yang gagal tak kisahlah lah dari zaman mamak pedukang mahadir sampai ke zmn jibby neh, salah rakyat ker sampai kena tanggung untuk bail out? Ekonomi dan politik tu saling berkait. Kalau politik kau pun macam babi, ekonomi kau pun sama macam babi juga. Kalau tak mmpu nak mentadbir, tak payahlah tadbir satu negara. Kau tadbir jer ekonomi rumah tangga kau. Bodoh sial punya parti2 ngo dalam malaysia neh.

dess402 replied at 25-4-2018 11:04 AM
bro .  ssyt tu hanya terpakai certain sektor macam di hotel2 dan restorann mewah .ini budak2 sekol ...

Company mana yg beli barang masih bayar cukai jualan? Tolong senaraikan...

Bedah.Cun replied at 25-4-2018 11:09 AM
Yes, kebanyakan org persoal integrity dalam menjalankan gst. Bukannya org pertikaikan gst tue seca ...

Yg aku paham dalam ni, ramai yg pertikai kan gst.

Cume segelintir je yg pertikaikan pasal urustadbir gst. Pasal urustadbir, aku x nak jawab. Tapi yg aku jawab pasal gst yg ramai org x paham. Cuba baca komen2 org yg x paham gst kat atas nun.

danieladam replied at 25-4-2018 11:12 AM
Company mana yg beli barang masih bayar cukai jualan? Tolong senaraikan...

cukai perniagaan .

JiEunTak replied at 25-4-2018 11:05 AM
bagus GST nih....tp lagi bagus kalau yg mentadbir pakai duit GST dgn cara yg SEBAGUS baik... more mo ...

Betol la pandangan kau ni. Slps stabilnya gst, ni la yg kita harapkan.

In fact, ia patut dh bermula skrg. Kita tggu dan lihat la nanti. Kalo urus tadbir gst bagus, ia akan terpamer jugak nnti.

dess402 replied at 25-4-2018 11:15 AM
cukai perniagaan .

Ko ni..cukai perniagaan ke cukai jualan? Ko paham ke tak soalan?

jadi tak salah kalau mana2 parti politik mengutarakan manifesto lebih jelas kemana cukai2 ini akan dihalakan . rakyat berhak mengetahui .

dess402 replied at 25-4-2018 11:15 AM
cukai perniagaan .

Ko stadi dlu struktur cukai.

Kastam sebelom ni tadbir sst - cukai jualan/cukai perkhidmatan. Sst dah mansuh ganti gst.

Lhdn - cukai pendapatan/cukai syarikat

Mana satu ko maksudkan?

danieladam replied at 25-4-2018 11:18 AM
Ko ni..cukai perniagaan ke cukai jualan? Ko paham ke tak soalan?

ko yg sebut sst . kalau cukai pernisgaan tu dah tentu2 diserap dlm harga dan perkhidmatan . kan .

dess402 replied at 25-4-2018 11:18 AM
jadi tak salah kalau mana2 parti politik mengutarakan manifesto lebih jelas kemana cukai2 ini akan d ...

Yg ni betol..hala tuju ke mana perbelanjaan cukai ni dibelanjakan. Iols sokong dua2 belah utarakan manifesto ke arah mana duit gst nak dibelanjakan.

Bukan manifesto memburuk2 kan gst kata gst x bagus, gst tipu rakyat, gst cukai byk kali. Yg ni x betol. Aku rasa PR pon kalo menang x kan batalkan gst. Sbb die tau gst mmg ok. Jgn politikkan gst. Just utarakan ke mana nak dibelanjakan hasil tu. Baru la matang.

dess402 replied at 25-4-2018 11:21 AM
ko yg sebut sst . kalau cukai pernisgaan tu dah tentu2 diserap dlm harga dan perkhidmatan . kan .

Cukai perniagaan mana pulak ni? Spesifik kan.

Ke ko nak cakap cukai pendapatan syarikat yg lhdn kutip? Bukan aku dh terangkan ke kat atas pasal pengurangan cukai pendapatan dan cukai syarikat slps impimentation gst?

Aku rasa ko kena stadi dlu pasal sst, gst (kastam) dgn cukai pendapatan individu dgn cukai syarikat (lhdn).