CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: wanrahman

Serabut

Walau macam mana susah pun untuk memaafkan, you have to try tt.. bukan untuk orang lain tapi untuk diri you sendiri. Supaya tt rasa tenang dan tak serabut dah. Biarlah abang tt tak ikhlas ke apa tapi tt maafkan jah.

Pastu cuba jangan pikir pasal dia dah.. at least for now. Kata orang, out of sight out of mind.. gituh. Jiwa pun insyaAllah lebih tenang.

Hang in there, tt. Youre going to be okay!

Salam semua forumers. thanks bagi nasihat. mungkin orang tertanya-tanya kenapa psl orang lain ko nak sampai depress tak buat kerja???....sepanjang hidup sampai umur 30an sekarang ...sepanjang bersama keluarga sendiri terutama dengan mak ayah abang selalu aku ni dalam situasi dibenci, dimarah, dimaki, dihina.....ni aku bagi contoh situasi.

masa aku darjah 4 kut....masa tu abang aku tingkatan 2...ada sekali dia suruh aku buat kerja sekolah dia....ko bayangkan org suruh buat kerja tingkatan 2 ...budak darjah 4 suruh buat kerja tingkatan 2....of course aku tak nak buat..ya lah budak darjah 4 masa tu apalah tau sgt kerja budak darjah 4.....lepas tu abang aku buat apa?  diludahnya kat aku.....pergh antara peristiwa2 jahanam yang aku tak blh lupa

honestly aku happy bila jauh dgn family....however i am alone....loner...kadang2 terfikir gak sampai bila nak jadi macam ni....sebab jadi mcm ni didikan keluarga....dah sepanjang hidup ko asik kena maki kena hina....apa yg terbaik bagi aku dlm situasi aku masa tu buat hal sendiri

Alhamdulillah...walaupun kena maki kena hina...banding adik beradik dari segi education aku lebih..alhamdulillah kerja pun ok...but in term hubungan sesama manusia ni mmg aku lemah...cuba korang bayangkan hidup selalu kena marah kena makin kat rumah....ko rasa ko akan jadi mcm mana??

ko cuba buat baik dgn keluarga....betullah ada forumer kat sini mention walaupun diorg mcm mana pun diorg tetap keluarga...ya sgt betul...yg itu yg selalu aku fikir dan buat...aku down sgt sbb aku fikir tak nak jadi derhaka dgn abang aku...derhaka dgn mak ayah aku....apa guna hidup ko kalau ko derhaka...hidup tak diredhai....walaupun ko rasa bless disebabkan ko ada career yg baik...ko pandai...ko berharta tp kalau benda satu ni ko dicop derhaka apa guna semua nikmat dunia ni.....

aku dah duk brp minggu lepas raya ni fikir psl hal ni...duk muhasabah...mungkin Allah bagi aku tak berkeluarga ni...still bujang sampai sekarang adalah tu hikmah dia...aku ingat tengah nak cari kerja tmpt jauh2 sikit...dah banyak aku apply...tapi banyak tak kena lagi....korang doa2kan aku....aku nak rasa disayangi...especially disayangi oleh keluarga sendiri...tak nak dicop derhaka...sbb bagi aku kalau bless dgn mcm2 tapi kena cop derhaka terasa sgt2lah useless....ni yg aku rasa sgt tu .....but anyway thanks semua bagi nasihat sedikit sebanyak dpt kurang rasa negatif ni.

wanrahman replied at 3-7-2018 12:47 PM
Salam semua forumers. thanks bagi nasihat. mungkin orang tertanya-tanya kenapa psl orang lain ko nak ...

tak perlu pikir snagat, penting you dah baik dengan parents you.
akak ini dah 8 tahun tak bercakap dengan my sis yang sulung tu, tak rasa apa
kekurangan pun, sebab ada 6 orang lagi adik beradik yang masih baik...
dan my sis yang sulung tu memang dah cut ties dengan family kami pun....
even my parents call dia pun dia tak pernah angkat... so lantak dialah..
kami tiada peduli penting jangan dia bercerai dengan laki kesayangan dia tu,
baru terhegeh cari mak pak balik sudah....

faraway1 replied at 4-7-2018 02:31 AM
tak perlu pikir snagat, penting you dah baik dengan parents you.
akak ini dah 8 tahun tak bercaka ...

kak salah faham...mak ayah saya tak baik dgn saya psl saya tak baik dgn abang saya. dgn adik beradik lain pun kami sesama adik beradik selalu buat hal sendiri....bukan macam keluarga lain blh bergurau senda bagai borak2. anyway thanks kak. thanks bagi nasihat. dah ok dah ni. Insha Allah.

dgn abg sulung kami tak bercakap 10 tahun...mak ayah last year dah ok. tp jadi tak ok balik psl abg ni. so sekarang ni pun masing2 tak bertegur.ambil masa sikit nak cool down ni. tlg doa2kan kak. because i am exausted.extreamly exausted. tp insha Alllah takdelah nak buat benda2 bodoh macam dlm ceita2 org depress dalam surat khabar tu cuma baring dan tidur je lah banyak.....

TT, umur berapa ye...

aku boleh cakap yang family kau ni toxic. bukan kau yang ada problem tapi depa yang problem..
aku faham bila kau kata susah nak lupa sebab kau kena dera emosi dari kecik sampai dewasa lepas tu mak bapak kau yang toxic tu pun dalam diorang tak perasan, diorang sebenarnya punca. jadi mak bapak tak boleh bias. kaalau kau depress pun, puncanya ialah parents kau... kalau aku kaunselor kau, aku suruh kau jauhkan diri dari punca kau dapat depression.

bukan nak suruh kau buang family, tapi lebih baik kau jauh. sampai abang kau betul2 insaf dan mintak maaf. apa yang kau boleh buat sekarang ialah, kau bagi je makpak kau duit bulanan buat belanja, call tanya kabar, balik jenguk bila abg kau takde je. kalau makpak kau ungkit2 sampai semak kepala kau, better kau blah dulu.

tapi apa2 ikut kau lah..

TT..cuba tt ingat balik kebaikan yang abang tt pernah lakukan. Takkan tak ada langsung kot. Dulu pernah jugak adik n kakak bergaduh. Memang bergaduh sampai bertahun tak bertegur. Kami adik beradik la selalu cerita kisah kami yang seronok2 masa kecik dulu. Kadang2 masing2 ego, segan nak minta maaf. Jadi kita la yang kena tolong satukan mereka balik. Air yang di cincang takkan putus. Macamana pun, dia tetap abang tt. Kena hormat orang yang lebih tua. Lagi kita fikir kesalahan dia, lagi tak tenang la kehidupan kita ni. Adik beradik lain tak ada satukan chuols berdua ke??

Follow Us
Dh baik dgn parents tahun lps kn? Klu rsa xleh blk,xnk blk, kekalkn lah dgn hubungan baik tu dgn parents thru fon call je pn xpe...
rsa xleh baik dgn abg, so ignore jelah dia dh uols pn x blk kg kn.... ingt as anak, kita perlukn doan redha mak ayah je

Cara lain, sila cri pasangan hidup yg family dia totally different dr family uols..so that uols boleh rsa nikmat family yg happy okeh?

Salam tt. ...lepas solat. .angkat tangan doa. ..aku maafkan abang. ..walau X ikhlas. ..paksa sebut tiap kali lepas solat. ...tak perlu pun paksa diri untuk jumpa pada permulaan. ..just sebut saja masa doa. ..mana tahu hati hang  akan lembut lama2. ..

Untuk diri hang yang asyik serabut ..nampak macam masalah hang bercampur baur dengan masalah family sehingga ke masalah kerja. ..dari penulisan hang pun memang nampak fikiran dan hati hang berserabut. ..ni pandangan akak la. ..hang rajin2 buka YouTube pasal bacaan al Quran dan terjemahan untuk tenangkan hati. ..ni pandangan aku la. .terima tak.terima..terpulang. .

lagi satu kalau hang rajin. ....bacalah AlQuran. .baca bukan maksud sekadar baca tapi tak.paham langsung maknanya. ..cuba baca terjemahan. ..itu pun kalau hati hang terbuka dapat menerima apa yang disampaikan melalui pembacaan AlQuran. ...sebab setiap orang penerimaan tak . sama. ..insya Allah melalui pembacaan AlQuran dan dengan dapat memahami maksudnya jiwa hang akan tenang dan berubah ke arah lebih baik. ..

jangan salah faham. .akak bukan alim...jauh sangat tak alimnya. .hehe tapi bila kita paksa diri untuk membaca dan memahami AlQuran sangat banyak kelebihan.

Cubalah. ...moga jiwa hang tenang dan dijauhi dari depress yang melampau hingga membawa keburukan diri sendiri.

ko kene maapkan baru ko tenang unless ko boleh berlakon ko tenang senang n hepi depan orang
tapi to the worst ko la yg merana nanti.

macam aku mcm2 family belah arwah ayah aku buat kat mak n adik beradik aku. dari aku kecik sampai la sekarang. walopun dah besar n ade makcik pakcik yg dah meninggal pon.

masa aku kecik2 aku turut je mak aku ajak g raya umah diorg ni walopun diorg perli2 n kutuk kitorg. sbb  mak aku pesan biar org buat kita jangan kita buat org. so ms kecik x de choice

now dah besar. dah tua bangka ni mak aku ajak camne pon byk la alasan aku dgn alasan paling common sbb aku blk travel jauh ke kg so aku penat. aku nak rehat n duduk umah enjoy cuti aku. aku x nak serabut balik umah sedara mara belah arwah ayah. so mak aku layankan aje walopun aku x tau la mak aku kelentong ape kat diorg sbb aku dgn selambe jek post di IG status whatsapp psl aku blk kg jenjalan dgn family tapi x de g jenguk family belah ayah.

walopun dlm list follower ade je makcik pakcik cousin belah ayah. sbb aku rase aku nak aman cara gitu. memaafkan? erm mebi kat mulut aku tapi dalam hati rase x 100%

serabut...otak...memikirkannya.....
memikirkan perbuatan .....orang lain dalam diri kita......kenapa dia berlaku, kenapa dia buat, kenapa dia tak faham, sampai hati dia....

hakikatnya....itu semua permainan emosi dan perasaan kita

kerana
org lain....tidak boleh membuat keputusan untuk kita, orang lain...tidak boleh memberi rezeki kepada kita, orang lain tidak mampu mengubah hidup kita,  orang lain tidak mampu memberi pahala untuk kita...orang lain tidak mampu memberi kebahagian untuk kita, memberi ketenangan untuk kita

semua itu....kita juga yang kena usahakan untuk mendapatkanya....rezeki.kebahagian, pahala, ketenangan...bukan ia datang...tetapi ia perlu dicari...diusaha oleh diri sendiri,....so jadilah diri "'JIKA AKU TAK BUAT, SIAPA LAGI YANG AKAN BUAT""

pawie replied at 6-7-2018 03:41 AM
serabut...otak...memikirkannya.....
memikirkan perbuatan .....orang lain dalam diri kita......kenap ...

hi abang

I can feel you tt..its not easy to forgive someone lagi2 kalau org tu kt sayang..like in ur case your family kn..saya xdela masalah dengan keluarga saya..tapi adela benci someone sampai wish n doa kat Allah supaya ada perkara buruk yang berlaku kat dia. Tapi bila saya doa camtu sy tak rasa bahagia pun dan makin stress.

So saya cuba memaafkan dan doa yang terbaik untuk dia..mohon pada Allah tenangkan hati saya dan akhirnya saya bahagia and i can continue my life..tak senang pada mulanya tp lepastu keikhlasan akan dtg..

Kalau tt rasa abang tt xikhlas maafkan tt,biorkan dia!!sbb hidup dia pun xdelah sebahagia mana..

Cari aktiviti yang boleh buat tt happy,berkawan dengan org yang positif,rajin-rajin baca buku/quotes yang membina,jangan bersendirian sgt ..dan yang paling penting solat tu mmg jangan tinggal ..and i can guarantee you,you will achieve happiness..

You mcm jadi black sheep dalam fam. If anything you yang akan kena point. Anyway apa yg you treat diri you - sepertinya you yg derita. N abg you tak tau pun n tak kisah sekelumit pun. So change the wau you treat urself. If you takde salah/minor salah you just ignore and be happy. You buat mcm ni seksa diri sendiri n org yg buat you aman2 jek.

lapangkan dada... you juga cakap abang you bercerai , jadi tak betul, tu sebahgian dari balasan dia.

jangan dilayan syaitan yang merasuk tu..

bg aku . org buat mcm2 kat kita
mmg susah  nk maafkan begitu je  . bygkan dah buat mcm2 then simply nk maafkan
nasihat  aku ... ko bawak je diri  tp yg penting  selalu amik berat  parents,
pedulikkan abg ko tu .. big bully.. ko jauhkan diri dr dia.. jgn amik dulik ..

lama2 ... masa berlalu ko akan berada at peace..
dan waktu tu  barulah ko boleh memaafkan dia ..ikhlas
sebab kalau ko maafkan dia , tp bile hati x ikhlas, satu masa nanti...
ko akan mengungkit ... and semua bende yg tersimpan akan terkeluar ...

air dicincang x kan putus...

kenapa kau kena halau dari kg??apa yang abang kau ckp dekat org kg??

sepahtu dalam radio sinar pernah berkata

hidup ini terlalu singkat untuk kita menetukan kebahagiaan kita berdasarkan mulut org

Perhaps it'll take some time before you can finally forgive him tp tak bermksd kehidupan u sendiri perlu stop till the time comes.

If u don't mind
Share your story with ur brother