CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Cari-Nurulain

"Bidaah! Kenduri Arwah Ni Untuk Mengenyangkan Tetamu, Merugikan Je Buat&quo

Apasal ulamak terutama jabatan agama islam Malaysia ni x haramkan tahlil kalau tu dah satu bidaah.  Apa hukum bidaah yang korang laung2kan?

I setuju.  Terjadi dlm family i mak dia meninggal petang baru kebumi. Anak dia sorang je perempuan. Lepas je hantar jenazah terus ada jiran tanya dia malam ni tahlil nak masak apa. Anak dia dengan muka sembab blur semua xtau nak jwb apa.  Ye la selama ni mak yang handle benda2 ni semua tiba2 org tanya dia mcm tu. Kejam sungguh rasanya x consider perasaan keluarga arwah

Pd aku betul.. paling afdal keluarga anak2 yg doakan.. yg dtg ty nak mkn je.. tapi other side.. dpt eratkan silaturahim

Kalau dah belajar ugama boleh buat hukum sendiri ? Tak boleh. Mesti patuh Quran dan sunnah juga. Siapa bidaah dia murtad. Tak ada tapi tapi

RatuDunia94 replied at 24-10-2018 08:28 AM
Sebenarnya ada pro n cons juga.. pro nya keluarga si mati x lah sunyi especially yg mati isteri or s ...

Betul betul betul

Potpouri replied at 24-10-2018 04:32 PM
mcm kebuluran plk org surau n sejid nak makan ye.. nasib baikla org surau tmpt aku tak mcm tu. kalau ...

tak pernah lagi aku dengar jemaah masjid/surau terhegeh2 nak pegi majlis tahlil ni kalau tak dijemput sendiri oleh waris si mati.

dan tak pernah lagi aku dengar atau hadap jemaah2 atau orang2 kampung aku paksa waris buat majlis tahlil. semua hak waris si mati. nak buat ke tak nak terpulang.

Follow Us
Kemaruk sgt ke si mati nk didoa bertahlil bagai dari public. Risau tak happy ke alam barzakh? Kata dah kumpul saham akhirat. Org islam mesti byk pahala hati bersih suci murni rajin membantu org susah. Perlu didoa lagi ke. Ceh.
Siap jamuan. Win2 situation, tukg berdoa dpt kenyang, si mati dapat aman2 didoa kt alam barzakh.

Kalau difikirkan memang betul apa yg dia cakap..saya setuju

Ada betul gak sbb time bpak aku meninggal dy tetiba kne strok pdhal arwah sihat walafiat..aku time tu bru hbs blaja lom knvo lgi ngn adik2 aku sume msih skola mnengah n skola rendah ngn mk xkeje (bpak aku sorg keje) pstu lak time bpak aku meninggal tengah bulan..byangkan kitorang xde duit pun dlam poket tp seb baik ada jiran2 n sedara2 kluar duit uruskn jenazah bpak aku..cuma time nk wat kenduri 3 hri n 7 hri kenduri memang ktorang xde bajet..pastu mak aku just masak nasi tp lauk2 murah je la..yg xleh blah aku terdengar mkcik bpak aku leh ckap ngn sedara mara kecam mak aku sbb xptut tahlil 3 & 7 hri bgi mkan ala kadar je..aku memang xleh trima doe..da r jenis datang bwak perut je pastu pas tahlil dduk lama2 kt uma aku gi mengumpat sal orang lain..cam hanat perangai msing2 pdahal xsedar msing2 da tua kot..hmm

Owh kalau tmpat ai jiran2 ni yg keluarkn duit/barang/tenaga masak2/.buat kenduri biasanya mlm tu atau esoknye.kalau yg 40 hari la 100 hri la yg tu ikut kemampuan

Tak berapa mahir tentang bidaah ni. Macam baca yasin mlm jumaat, baca yasin atas kubur.
Berdosa atau kalau kita buat akan menjauhkan kita dr dapat syafaat Nabi.

My family selalu saja buat kenduri tahlil since zaman moyang dulu.

Main reason sedekah doa untuk arwah2. Then secondly kteorg jemput anak yatim tahfiz yang tak dapat apa2 fund dari govt.

Bila ada majlis macam ni, dorg dah save cost dari segi makan.. tak semua yatim piatu.. ada jugak anak orang susah yang stay tempat ni

Kadang2 kalau ada lauk tak habis, dia minta izin nak bawak balik..

At least kita dapat pahala bagi dorg makan

dlm Quran mmg takde kenduri2 ni. kalau ada pun tulis dlm hadis tu pun query sgt la sbb hearsay lepas beratus tahun Nabi wafat kan. tu pun just bg tau lepas meninggal terputus si mati dgn dunia. bekalan selepas mati ada 3 je (katanyala). sedekah (masa hidup, masa mati tak kira dah), ilmu yg dimanfaatkan (masa hidup) & doa anak soleh.

tang mana dtg ramai2 baca doa utk si mati? apa kaitan dgn si mati?

dlm quran lg terang ckp

An Najm(53:39)-Dan bahawa sesungguhnya tidak ada (balasan) bagi seseorang melainkan (balasan) apa yang diusahakannya;

An Najm(53:39)-Dan bahawa sesungguhnya usahanya itu akan diperlihatkan (kepadanya, pada hari kiamat kelak);

An Najm(53:39)-Kemudian usahanya itu akan dibalas dengan balasan yang amat sempurna;

ayat tu dah terang..pastu nnt ada org yg ngaku dia lobai tambah2 bg perisa konon ayat tu x lengkap..kena ada explaination lg nk bg sama dgn kehendak dan perbuatan sndiri. dia plak lebih bijak dari Tuhan kata tak lengkap, dia bg lengkapkan....

teringat masa arwah mak meninggal dulu. dia kebumi lps zohor. lepas je kebumi tu, org dah sibuk2 nak masak utk kenduri tahlil mlm nya. dalam sibuk kupas2 bawang utk kenduri tu, semua dah start bergossip n gelak2. I kecik hati sgt, sbb diorg mcm x sedih pun arwah mak i meninggal (OK, i maybe emo time tu). i nak baca yassin, tapi kena sound pulak sbb x tlg kat dapur. time tu la i rasa kenduri ni mcm bullshit giler. lebih baik time masak2 tu digantikan dgn sedekah yassin & alFatihah kat arwah i rasa, especially anak2 arwah.

then time arwah Nik Aziz meninggal, family dia langsung x buat kenduri tahlil. time tu la i baru tahu yg kenduri tu x wajib (selama ni i xtahu, sbb semua org buat, i igt wajib, silly me). n i sokong sgt kalau x buat knduri mcmni. kalau nak buat pun bkn 3 hari pertama lps meninggal. family sedih lg kot.

org melayu ni biasa la
bila dipertikai ape yg dibuat selama ni
terus melenting
tapi bila melabel org lain mcm2 xpe plak
bila kena tang sendiri terus kata xpela biala ikut niat la pahala la ape la

kenduri arwah ni bukan paksaan kan? Kalau nak buat, buat je la. Taknak buat, sudah. Jamu orang pun dapat pahala. Tempat aku elok je takde paksa2 pun nak jamu orang. Hari meninggal tu just jamu biskut kering, teh o je. Itu pun sedara mara tuan rumah yg terdekat yg sediakan. bukan tuan rumah yg sediakan. Kalau takde pun, x jadi masalah. Kemudian kalau nak buat kenduri yg berapa hari tu, ikut suka tuan rumah nak buat. Kalau tak buat, tak jadi umpatan jiran pun. Apa ke teruk sangat jiran korang sampai ada yg berebut makanan la, bawak balik makanan kat rumah la. Baik pindah je la dari situ

Kat kg ayah iols..org mesjid dh sound awal awal kat mak iols masa lepas kebumi ayah tu..
Dia ckp..xperlu buat kenduri..duit sumbangan tu utk waris..jgn guna
Tapiiii adek ayah iols sebokkk nk buat
Mintak duit plakkkk
Face palm iols..
Last last org mesjid xde sorg pon dtg
Depa buat tahlil kt mesjid je
Sebab tu dikira harta anak yatim..

kami baru buat nasi lemak n bihun goreng je org masjid dh datang ckp esok beli kuih2 je...

Edited by mujer_in_espejo at 25-10-2018 12:06 PM

Ngok betul la dia ni sampai cakap benda ni merugikan. Tu la klu org xtau agama betul, sesuka hati je membuat hukum. Tak berdosa pun kalau nak buat. Yang penting mampu. Niat untuk bersedekah. Yang penting jgn mengata family si mati kalau tak buat. Masing2 faham. Kat kubur tu tiada apa2 lagi yang dapat tolong meringankan azab si mati, amalan pahala dia dah putus,  MELAINKAN DOA DAN SEDEKAH FATIHAH DARI ORANG YANG HIDUP. Tahlil ni lah salah satu caranya.

Nak kata bidaah? memang pun bidaah. Tapi bidaah hasanah. Bidaah kan ada 2 jenis.  Bidaah hasanah(baik) dan bidaah dholalah(sesat).

kat kampung aku skg dah mula faham dah terima yang kalau tak mampu buat pun takpe. Tak payah susah2 pun. takde org nak mengata.  Org kampung akan bacakan tahlil kat surau tanpa kenduri makan2 ..OK je. Kalau yang mampu, bagi org makan.. kan dapat pahala disitu. family pun dapat pahala, harta tinggalan  si mati boleh buat sedekah makan tahlil.

Dh mati tinggal 3 perkara je nk pahala flow.. Sedekah jariah, ilmu bermanfaat dan doa anak soleh.
Bagi aku tahlil bagai tu x perlu kalau membebankan. Tapi kalau anggap sebagai upah org doakan kat makpak kita tu dah melampau.. Kau ingat doa tu boleh jual beli kah?