CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Ramai tak tahu kerja penjawat awam lagi stress. Semakin ramai pilih bersara awal

xtahumenahu replied at 20-1-2019 08:26 AM
Siapa kata kat negeri xder kpi?pernah kerja kat negeri?

eh
kau pny quote dr shaz bella tuasal post die xde pun kt ats tu

pearl.silver replied at 20-1-2019 07:45 AM
Serius?
Ramai pilih bersara awal?
Macam x kena je statement

Betulll.. aku salah seorgnyaaa..

supernaturalee replied at 20-1-2019 11:41 AM
eh
kau pny quote dr shaz bella tuasal post die xde pun kt ats tu

Apa agaknya yg ditulis. Nk juga baca

Buritan replied at 20-1-2019 11:37 AM
Kalo cikgu nii stress bukan keje.. stress dia dgn disiplin budak..

Itu aku setuju. Disiplin. Tapi ramai je cikgu yang berfikiran...... gasak ko lah. Tak nak belajar kau punya pasal. Kaki kl
komplen...... kena sejuk beku by none others....... the teachers

semua kerja ada stress, termasukla tukang mandi mayat pun stress..so pandai2 la handle

klu taknk keje stress, pi jadi mayat ajala,

tu org siap mandikan,pakaikn kafan, smbahyangkan, pstu tanamkn..

batmana replied at 20-1-2019 11:49 AM
semua kerja ada stress, termasukla tukang mandi mayat pun stress..so pandai2 la handle

klu taknk  ...

Well said. Kopeks ni tak habis2 komplen. Yang paling stress staff kerajaan..... uwweekks. Berenti je la kalau dah stress

Follow Us
batu kikir replied at 20-1-2019 07:11 AM
Kalau bidang kesihatan, imigresen, pendaftaran atau keselamatan........aku tak pertikai lah.
Tapi  ...

Cikgu skrg bukan macam cikgu dulu ya. Cikgu dulu tulis dalam register je semua maklumat murid. Cikgu skrg, dalam register kena tulis. Dalam APDM online kena taip. Markah periksa dalam fail kena tulis. Dalam SAPS kena isi online. Buat dua kerja serba serbi. Banyak lg contoh. Ko jadi cikgu baru faham cikgu dipaksa buat benda yg sama banyak2 kali. Semua tu amik MASA ok.

Kebanyakan cikgu ada laptop sendiri dan printer sendiri sebab nak buat keje cepat. Kat skolah komputer guru ada 2.printer guru ada 2 utk beratus cikgu satu skola. Relevan??

Aku tak pernah tengok penjawat awam lain yg kena beli laptop dan printer sendiri seramai cikgu. Sila survey sdara mara masing2 yg jadi cikgu. Cer tanya dia. Ada beli laptop untuk KERJA tak? Untuk KERJA ok. Lepas tu tanya pegawai2 kat putrajaya tu ada tak beli laptop untuk KERJA? semua dah dibekalkan desktop sorang satu kat opis kan?

Belum kira beli mesin laminate, stapler gun  dan whiteboard marker. Ada ke sekolah bekalkan? Memang ada. Tapi benda satu nak kongsi beratus2 guru satu skolah? Lepas tu bila bagitau ink printer habis pengetua heran plak..mcm la kami minum ink tu. Dah pakai beratus kepala utk beribu murid memang la cepat habis samdol! Nak lagi stress dengar pengetua membebel tuduh cikgu2 membazir? Elok la aku beli.

Dulu cikgu ajar murid dalam kelas paling ramai 40. Itu pun dah bising serata alam. Sekarang 55 org murid satu kelas tu biasa kat bandar besar ni. Pejam mata je. Budak bising? Ada yg tercicir? Kisah plak aku! Janji silibus jalan.

Dulu ratio cikgu seorang guru 30 murid. Skrg ratio cikgu brapa? Sila rujuk PPD berdekatan ya. Cikgu bersalin takde guru ganti. Yang dah pencen (kebanyakan memang minta pencen awal. Nampak tak stress kat situ?) takde plak cikgu baru posting masuk. Siapa ada adik2 dan anak2 buah lepasan u kos cikgu cuba tanya diorang bila nak posting? Grad dah bertahun2. Sampai bila nak keja admin syarikat kecik? Kerajaan tak panggil2 ke??

Kerajaan takde duit nak posting kan cikgu baru yach!! Cikgu tak cukup bagi kebanyakan sekolah bandar. Kat sekolah aku 7 org cikgu tak cukup. Apa kami buat? Relif laaaaa..budak2 tak blaja la subjek2 yg takde cikgu ni..suka la depaaaa...lepak dlm kelas. Cikgu baby sit jerrr...

So sorang cikgu dapat purata 8 waktu mengajar drpd 11 waktu sehari. Bila nak makan? Bila nak solat? Bila nak buat BBM dan segala 2 kerja redundant yg aku bagi contoh kat atas tu? Tak sempat kat sekolahn kat rumah kan ada masa......

Siapa isteri atau suami dia cikgu akan tau la cikgu2 la yg paling banyak bawa keja balik umah! Kitorang dapat overtime ke samdol? Tak dapat derr.. janji tak kena kejar dgn pengetua yg mcm bagus tau bagi arahan je. Cuba buat sendiri confirm tercirit!!

Penjawat awam kat putrajaya tu ada bawa keja balik umah ke? Tanya jerr..

anastasia7 replied at 20-1-2019 11:43 AM
Apa agaknya yg ditulis. Nk juga baca

refer post #15

wikedsaikel replied at 20-1-2019 10:42 AM
Aku harap anak kau dapat cikgu yang pemalas.
Biar anak org lain yg dapat cikgu cikgu yg dedicate ...

Amin ya rabbal alamin

batu kikir replied at 20-1-2019 11:59 AM
Well said. Kopeks ni tak habis2 komplen. Yang paling stress staff kerajaan..... uwweekks. Berenti  ...

Rasa stress sgt keje gomen berentilah masuk swasta pulak, kan kononnya swasta gaji besar bonus bulan2. Dah masuk swasta nnti barulah tau apa erti stress yg sebenar ditambah dgn gaji yg x seberapa berbanding gomen

Buritan replied at 20-1-2019 11:37 AM
Kalo cikgu nii stress bukan keje.. stress dia dgn disiplin budak..

Tak la buritan. Aku lagi enjoy dgn budak. Aku stress dgn pentadbiran dan meeting for hours!! Membazir sangat masa berjam2 meeting ckp benda yg ko boleh list dan forward je dlm telegram. Aku slalu bawa buku dlm meeting dan tanda depan pentadbir. Kadang2 aku bawa laptop buat keje dpn muka diorang. Kadang lapar gila sebab x sempat lunch dah start meeting, aku makan je depan muka diorang. Kisah plak aku! Kalau aku gastrik depa nak tolong papah aku balik umah ke??

Yeah riteee

ninnakarinna replied at 20-1-2019 12:06 PM
Cikgu skrg bukan macam cikgu dulu ya. Cikgu dulu tulis dalam register je semua maklumat murid. Cik ...

gila punya sembang ayat ko
aku gelak jer post ni
ko cikgu sek rendah k

sembang pasal printer, laptop, kertas , etc mcm gaji keje kilang lak eh mcm beli benda tu tiap bulan lak nk ungkit
tu blm lgi sembang nk gaji ada master, phd padahal ajar bdk sek

kopeks nh ade detail punya data tak? nak tau gak mana staff gomen yg byk stress nh

smpai ke sudah ceupacs ckp x ada kuar statistik dari siapa

Sometimes, it's not about the workload only. Tapi... Top management yg bodoh nak mampus pun boleh juga buat staff bawah ni stress. Itulah akibat kalau lantik ketua jabatan berdasarkan pangkat. Tambah pulak bagi yg kenaikan pangkat ikut time based. Dia cepat jadi senior walaupun kerja tak dibuat selayaknya dgn gred yg dipegang. Jadi jusa tapi bodoh nak mampus, kerja apa pun blur. Just because pegang title jusa, sesuka hati nak buat aniaya kat org bawah. Padahal kau dpt jusa tu pun sebab ada kekosongan kat jabatan kau, bukan sebab kau betul betul layak.

Di tempat I dah jadi 1 kes suicide oleh pegawai profesional. Arwah terlalu stressed kena maki masa buat pembentangan projek. Yes, maybe dia ada history of depression, so iblis iblis yg maki dia tu mencetus kepada tindakan suicide dia. Mereka ada pembunuh sebenar arwah.

zeed replied at 20-1-2019 07:55 AM
Mak aku pun bersara awal sebab stress.. buat management hospital pun stress ye.. kadang2 doktor2 yan ...

Yes, doktor ni majoriti mmg tak reti management lansung. Tapi takleh ditegur. Dan kenaikan pangkat pulak time based, so dia cepat potong jawatan lain utk naik pangkat. Ramai antara mereka mmg tak layak jadi ketua sbb mmg bodoh sgt. Ada yg bagus tapi berapa kerat saja.

Bersara awal dpt pencen jugak kan.... Ak pun nak... Keje swasta ko stress ke x kj ttp kn kj.. X kj sape nk bg duit

Keje apa tak stress... Aku dulu kengkonon project manager... Abis mende kena tapau... Keje kerani pung kena buat... Penah dok melangut kt imigresen tu... Dah takde kerani nak melangut... Bukan nak bwk pekerja asing masuk pun... Nak bwk tukang bg ceramah je pung....kerani imigresen tu plak pepg nak eksyen plak.. Aishhh.. Hangin la weiii.... Tp terhibur plak ngk memcm kerenah org berurusan kt kaunter ni termsk atafnya sekali....