CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Ramai tak tahu kerja penjawat awam lagi stress. Semakin ramai pilih bersara awal

wikedsaikel replied at 20-1-2019 03:38 PM
Bab ajar budak kecik tu aku tak setuju. Lagi kecik lagi susah. Damage prevention method lagi tingg ...

Semoga anak2 dia yg br masuk skolah nt dpt cgu yg plg bowdoww la.. yg plg malas, meniaga sokmo, cuti slalu.. sbb budak kecik kennsss.. x perlu la cgu bijak pandai n rajin2 ngajaq.. bdk kecikkk.. stakat ABC 123.. apa kesahhh

wikedsaikel replied at 21-1-2019 01:06 AM
Kau pergi la tegur. Aku bagi je berdas das pada yg buat macam tu. Irresponsible young kids banyak  ...

Anak aku bolehla kalau nak tegur..  ni cikgu kut.. hehehe.. Kang kata tanpa cikgu tadak engineer doktor yada yada.. pada aku ko buat anak org nanti Allah balas balik. Ada cikgu kat rumah ni shuben mmg tak sihat tapi anak2  alhamdulillah. Sebab cikgu ni mmg mengajar.. aku jenis yg malas masuk kelas yg aku geram... Boleh pulak bukak tuisyen kalau masa tadak kan

Stress more to environment kat office.kalau bab keje InsyaAllah boleh handle lg.tp bila masuk bab attitude manusia2 sekeliling mmg boleh jd stress.dgn boss , dgn office mate yg batu api dll..woi aku pn xtahan.bnyk sgt -ve vibe.kalau laki aku kaya dah lama aku resign n jd housewife lg seronok.

Marah betul korang. I ingat org gov stress mengadap boss yg gila rakan pekerja yg puaka orgramai pelbagai karenah bertahun2 mengadap mereka sampai pindah atau pencen. Kalau swsta tak suka blah ja cari company lain tapi kena beringat Wang simpanan

wikedsaikel replied at 20-1-2019 11:21 PM
Duduk kampung ceruk munkin.
Dan  org sekeliling tidak endahkan pon PPPM barangkali.

Apasala reply panjang2 kat aku ni..
Aku ckp sikit je kot..
Abg aku cikgu kt area shah alam anyway..
Takde pun aku ckp abg aku keje setengah hari..my sil pun gov servant, mungkin abg aku compare cikgu dan keje kakak aku so dia rasakan cikgu lg senang?
Chill la..

xtahumenahu replied at 20-1-2019 05:31 PM
Eh...xder eh...bole delete ke?

Kan
Mcm post dlm wsp
Less than brape min sempat lg klu nk delete

Follow Us
Lula2 replied at 21-1-2019 06:55 AM
Apasala reply panjang2 kat aku ni..
Aku ckp sikit je kot..
Abg aku cikgu kt area shah alam anywa ...

Ok aku chill. Just for the record, aku tak stress. Aku stress bila tengok komen komen orang yg buat perbandingan.

Melayu pemalas sebab tu stresss...kakitangan awam mostly Melayu.

buat kerja lembab..buat aduan pon lembab buat tindakan..semua nak bersuap...MELAYU PEMALAS tu betul.

dlm forum ni pon ramai kakitangan awam...pemalas kuat berforum.

Melayu la semua tu

airmineral replied at 20-1-2019 05:54 PM
Cmn cuepacs ni boleh nak request naikkan had  umur pencen ek? Ada request drpd mana2 atau permintaan ...

org2 yang berkepentingan dalam kupeks nie paling tinggi grad 19 jer... mmg lah nak keja sampai expired... gaji tak cecah rm5k

Buritan replied at 20-1-2019 07:53 PM
Itupun stress gak.. meeting berjam jam penyelesaian takde.. duit takde.. disilpin tetap kelaut.. a ...

Bagus jugak tu sis..aku dulukan tugas hakiki dulu la..angkut la buku latihan masuk dlm bilik meeting.

Guru, jururawat tertekan banyak kerja

KUALA LUMPUR: Bidang perguruan, kejururawatan dan khidmat pelanggan, dipercayai kerjaya paling berisiko tinggi menyumbang kepada tekanan dan kemurungan dalam kalangan pekerja wanita, berikutan pelbagai isu seperti terpaksa berulang-alik pada jarak jauh ke tempat kerja.

Berdasarkan tinjauan dalam talian menerusi Facebook, Twitter dan BH Online sejak malam kelmarin sehingga petang semalam, netizen menganggap masalah itu perlu diberi perhatian bagi mengelak senario tidak sihat dalam industri pekerjaan.

Pada masa sama, suri rumah sepenuh masa yang terpaksa menjaga keluarga dan rumah tangga juga berdepan tekanan, sekiranya tidak mendapat sokongan suami atau sosial lain.

Berdasarkan lebih 200 pendapat dilontarkan netizen di BH Online menerusi soalan rawak berkaitan kerjaya yang cenderung menyebabkan tekanan dan kemurungan, kebanyakannya mendakwa tugas sebagai guru dan jururawat paling tertekan.

Mereka berpendapat, sesetengah pekerja wanita terpaksa berulang-alik ke tempat kerja dengan jarak jauh, serta terpaksa tinggal berasingan dengan suami kerana bekerja di daerah berbeza.

Netizen yang menggunakan nama Cikpia berkata, lambakan kerja di luar jangkaan menjadikan tugas sebagai guru kerap menimbulkan tekanan sehingga menjurus kepada kemurungan.

Seorang lagi netizen, Azizi Maamor pula meninggalkan komen, kerjaya sebagai guru dianggap cenderung tertekan disebabkan mereka perlu berhadapan dengan murid nakal, manakala Faridzul Anuar pula berpendapat, bidang perguruan dilihat mudah terdedah kepada tekanan.

“Cikgu kot, ada nampak ramai cikgu jumpa pakar sakit jiwa,” katanya yang meninggalkan komen di laman Facebook BH Online.

Kerjaya guru dan jururawat memerlukan kesabaran tinggi melayani kerenah pelajar serta pesakit. - Foto hiasan

Netizen yang menggunakan nama Tashfiah Anisa pula berpendapat, semua bidang kerjaya boleh menyebabkan tekanan apabila terpaksa berjauhan dengan suami, seperti bekerja sebagai jururawat.

“Oleh itu, mohon Kementerian Kesihatan cepat-cepat uruskan pertukaran jururawat, takkan sampai suami cari lain baru nak dapat tukar,” katanya.

Sementara itu, ramai netizen juga berpendapat suri rumah sepenuh masa tidak terkecuali berdepan kemurungan dan tekanan, berikutan bebanan tugas yang terlalu banyak.

Hafiza Mohd Hazli memberi komen, sikap suami yang ‘berat tulang’ dalam membantu menguruskan keluarga juga dikatakan menjadi punca isteri mudah mengalami kemurungan.

Komen berkenaan dipersetujui Awan Nurani yang berpendapat, suami perlu membantu isteri dalam soal menguruskan keluarga bagi mengurangkan beban isteri.

“Suami asyik main telefon saja, sedar-sedar hilang, keluar jumpa kawan. Saya bercakap tengok pengalaman, mata yang melihat dan telinga yang mendengar,” katanya.

Sementara itu, netizen yang menggunakan nama Fariq Shaari Pauzeli berkata, sokongan suami penting untuk memastikan wanita berada dalam keadaan baik.

“Perempuan akan OK (baik) saja selagi dapat perhatian daripada suami. Jenis dapat suami ‘bebal’ yang menjadikan kaum isteri kemurungan,” katanya.

Ketua Jabatan dan Pakar Psikiatri, Jabatan Perubatan Psikologi, Fakulti Perubatan Universiti Malaya (UM), Prof Dr Ahmad Hatim Sulaiman.

Sementara itu, Ketua Jabatan dan Pakar Psikiatri, Jabatan Perubatan Psikologi, Fakulti Perubatan Universiti Malaya (UM), Prof Dr Ahmad Hatim Sulaiman, berkata wanita cenderung mengalami kemurungan berbanding lelaki kesan daripada faktor perubahan hormon, budaya dan tanggung jawab yang mencabar.

Jenis kerjaya boleh menyebabkan kemurungan, tetapi ia bukan satu-satunya punca utama kerana faktor lain seperti persekitaran kerja dan kerenah ketua juga menyumbang kepada tekanan.

“Masalah juga boleh berpunca dari dalam rumah itu sendiri seperti tiada sokongan keluarga terutama suami dan kekangan kewangan,” katanya.

Katanya, wanita perlu bijak mengatasi tekanan yang berisiko menyebabkan masalah lebih serius, seperti kemurungan dengan mendapatkan sokongan daripada ahli keluarga terdekat atau meluahkan masalah dihadapi dengan rakan yang boleh dipercayai.

Menjalani hidup sihat, termasuk pemakanan dan bersenam secara tetap dapat meredakan tekanan yang dihadapi, seterusnya mencegah daripada masalah mental seperti kemurungan.

Lula2 replied at 20-1-2019 08:57 PM
Adakah SOP isi markah dan segalanya tu kena tulis dan taip?
Kenapa tak taip dan print?
Mungkin c ...

Buku register tu isi tangan. Kalau boleh print tampal dah lama buat. Lecturer tak yah kawal disiplin budak..student nak score dia dtg la kelas. Nak masuk exam pastikan kehadiran brapa percent. Tak cukup tak layak masuk exam.

Budak skola kalau x dtg kena call parent. Minta surat sakit. Kalau takde. Kumpul brapa hari ponteng. Cukup hari bg surat amaran. Surat amaran pulak ada 1,2, 3 bagai. Kaunseling lagi.

Student u lulus tak lulus ko punya pasal. Budak skola tak lulus cikgu salah. Cikgu tak pandai ajar.  

Student u bayar yuran kat opis. Staf kira. Budak2 duit pibg, tabung kelas tambahan, majalah semua campak kat muka cikgu ya. Itu belum lg duit kelas nak buat hiasan itu ini.

Lain hokay..

monsterwife replied at 20-1-2019 09:41 PM
Cara kau cakap ni takut aku dengar. Setiap org stress.aku pun mcm tu jgk bwk sendiri laptop.scanne ...

Aku dengan budak2 aku ok je..aku enjoy ngajar..pentadbir tu yg aku stress..memang bagi tugas tak adil. Yg malas biar je. Nak tak nak keje kena jalan. Campak la kat muka2 yg rajin. Kita plak gaji nak berkat. Kena buat jugak. Aku plak perfectionist. Tak bleh la kalau asal buat je.nak kena buat betul2 cantik2. Memang masalah aku satu ni

. Sakit ati woo..kwn2 bleh lepak kat kantin kita asik kena kejar je.

Akan dipertimbangkan la cadangan ko. Nanti aku buat appointment dgn kaunselor. Thanks.

Amboi nk stresss ya..especiay kerja kerani ko kerja cukup bulan dpt duit, pinjaman Senang lulus..kerja pon slow mcm siput babi...ada hati nak stress???.Yang atas sibuk duk gi travel, banyak kerja termandas 2-3 bulan sebab ko xmasuk office...have 1000 seats dan mereput ya.

Tp still have utmost respect kepada kakitangan awam mcm nurse,bomba dan dll..yang kerja dlm office melaram dna kerja mengular jah..saya lehat persisi tengok babi jah.

koko2 replied at 20-1-2019 11:50 PM
Betul.. Kakak aku 2 org cikgu semuanya beli laptop Dan printer sendiri kt rumah khas utk buat kerj ...

Semoga pengorbanan mereka dihargai oleh pentadbir.. boleh tolak ansur dalam hal2 lain. Pengetua sekolah aku zalim ala2 firaun. Dasyat ooo... kwn aku bapa mertua mati nak balik kampung pun dia suruh habiskan hari sekolah minggu tu..baru bleh pegi.

Sorang lagi mak dia nazak nak balik. Pengetua tak bagi CRK. skali mak dia meninggal.. tak dapat jumpa kali terakhir. Ko rasa??

famri7 replied at 21-1-2019 10:51 AM
Amboi nk stresss ya..especiay kerja kerani ko kerja cukup bulan dpt duit, pinjaman Senang lulus..ker ...

mana tak stress nafsu besar tapi duit takder...keja kerani tapi nak pakai vios, nak melancong semua tu

Bismillah dengan
.saya listkan ciri2 pekerja gomen yang mcm kims
- front desk kerja nk marah2 dan blur mcm kayu
- pkul 10 , 12 ,3 dan 4 tu masa ko mengular cari keropok lekor sambil berbaris ramai2 bau perfume semerbak.
- Main fb,layan youtube time kerja.
- Sibuk duk jual chocoby, tudung viral
- gigih duk jual kek dalm office ko datang pagi2 lambt sebab duk baking kek
- bila lunchour nk abis baru gigih nk pi shalat.
- suka share resipi viral dan tukar dp sehari sekali nk harapkan mamat bangla pakista duk komen cute , manyak cantik..

aku pun nk pencen awal...slmt hari ni cuti..blh layan anak2 smbil berporum...

leylapple replied at 21-1-2019 02:55 AM
mana tak stress nafsu besar tapi duit takder...keja kerani tapi nak pakai vios, nak melancong semu ...

Betul.trend terbaru ya skrang kerani cikgu2 muda travel gi korea jeju bagai...sebab nk buat 10 album berasingan di fb..dkt sana ikat perut bawak mggi.