CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sarah82

Melayu itu sendiri yg menjemput Islam ke Nusantara

Edited by winamp05 at 12-6-2019 02:39 AM
sarah82 replied at 7-6-2019 02:19 AM
Kalau ikut citer Kim.. Makna figure sabdo palon mmg betul jin la.

Sabdo palon naya genggog tu memang jin. Dia menjaga seluru keturunan raja raja majapahit dari awal sampailah raja majapahir yang last sekali prabhu brawijaya. Bilamana prabu brawijaya masuk islam. Sabdo palon frust dan ugut akan goncang anah jawa. Ada diceritakan dalam babat jawa bagaimana sunan ampel berlawan dengan sabdo palon demi nak membebaskan prabu brawijaya dari cengkman kuasa jin.

Kalau ikutkan, majapahit sendiri dijatuhkan oleh anak prabubrawijaya sendiri raden fatah dari kerajaan demak. Raden fatah ni anak brawijaya dengan puteri champa.

Rate

1

winamp05 replied at 12-6-2019 02:38 AM
Sabdo palon naya genggog tu memang jin. Dia menjaga seluru keturunan raja raja majapahit dari aw ...

Sy ingatkan hanya dongeng.. Sebab jin kan. Tapi bila baca komen Kim.. Sy terfikir maknanya betul la.. Tentang sumpahan Sabdo Palon ada yg kata dah revoke kan?

pokaibanktokyo replied at 10-6-2019 01:35 PM
Aku tak kisah kalau sesiapa nak kata Malayu adalah Johor. Cuma aku nasihatkan agar tak guna sela m ...

sorri arr lambat reply bang pokai...
nak buek camne... tiap2 hari ade je yg ajak dtg beraya ..
ari tu dgn nelofa.. pastu dgn mira filzah... hmmm..... penat tau tak..

Aku rase dah tak seswai dah perbincangan ni kat thread nih...
Kesian kat tuan tanah.. thread dia dah jadi carca marba...

Ape kata ko buek thread baru dan baru la den masuk bergasak bertarik rambut, tarik bulu hidung dgn ko...

sarah82 replied at 12-6-2019 09:34 AM
Sy ingatkan hanya dongeng.. Sebab jin kan. Tapi bila baca komen Kim.. Sy terfikir maknanya betul l ...

Ye, dalam babat tanah jawa ada diceritkan panjang lebar berkenaan dengan sumpahan sabdo palon ni. Salah satu dia, gunung merapi akan meletus pada sekian sekian waktu.dan benda tu dah terjadi. Agama hindu budha akan mendominasi kembali tanah jawa dan bangkitnya kembali kerajaan majapahit. Benda ni mustahil berlaku berdasarkan sistem politik hari ini.

sarah82 replied at 12-6-2019 09:34 AM
Sy ingatkan hanya dongeng.. Sebab jin kan. Tapi bila baca komen Kim.. Sy terfikir maknanya betul l ...

Peranan dan campur tangan jin sangat banyak dalam sejarah jawa lebih lebih lagi majapahit.

winamp05 replied at 12-6-2019 03:23 PM
Peranan dan campur tangan jin sangat banyak dalam sejarah jawa lebih lebih lagi majapahit.

Dok mencari juga tapi banyaknya sumber dlm bahasa jawa.. Sy x faham.. Cuma tau sikit ttg sumpahan dia

Follow Us
Edited by system_failure at 12-6-2019 05:21 PM

Lambat la pulak nk tgu ko bukak thread lain.. So aku sambung aje la kat sini...

aku dapati ada kemungkinan besar bahawa pengasas sriwijaya adalah bhoga dan bhoga ini terletak di semenanjung. Bhoga mengubahsuai namanya kepada Sribhoga apabila mula menakluk jiran jirannya seperti Malayu dan seterusnya Palembang, Jawa barat dan beberapa lagi mangsa.

Yup... tu mmg teori yg ramai sejarahwan m'sia pakai..
Sribhoga adalah nama lain bagi = Srivijaya.
dan Srivijaya diasaskan / dimulakan di utara semenanjung..

tapi ramai sejarahwan indon kata srivijaya diasaskan di palembang..
Bang pokai pulak kata di Riau..

Well.. aku rasa dah timbul byk kekeliruan kat sini..
So lets go back to basic..

-Empayar melayu terakhir adalah Johor Riau.
-JH adalah legasi dari empayar Melaka.
-Manakala M pula adalah legasi dari empayar Srivijaya.

dan.....
-S pulak adalah legasi daripada Funan.

Funan letaknya di kemboja..
Mcmana dari kemboja terus ke Riau / Palembang yg jauh ke selatan nun?....

Marco Polo misalnya mengatakan bahawa Malaiur akan ditemui bila berlayar 60 batu ke arah barat dari selat antara pulau pentan(bintan) dan "pulau" yang mengandungi kerajaan Locac . Yakni semenanjung malaysia. Malayu digambarkan sebagai berkongsi pulau yang sama dengan enam negara lain iaitu Perlak, Bassemah, Samara, Inderagiri, Fansuri dan Lamuri. Kita semua pasti sedia maklum  bahawa perlak, fansur, inderagiri, Lamuri semua terletak di sumatera.

Well... aku sbnrnya tak berapa gemar memetik kata2 dari "perawi hadis" yg bernama Marco Polo sebab diragukan kesahihan kata2nya...
Dia nih terkenal byk kisah dia yg hoax...

So..
Aku suke refer pendapat dari sejarahwan jepun = Dr.Takashi Suzuki.

Menurut dr.takashi, Srivijaya adalah diasaskan di utara semenanjung..

1) Ini kerana Srivijaya diasaskan oleh raja2 Funan (yg berketurunan melayu) yg lari keluar dari Kemboja.
2) Mereka melarikan diri ke jajahan takluk iaitu Pan-pan. (Sesetengah sejarawan pulak merujuk Chaiya).
3) Pd pertengahan abad ke 7 Shih-li-fo-shi (Srivijayamala) ditubuhkan di utara pantai timur semenanjung.

Lagi satu, menurutnya lagi..
Empayar Srivijaya nih merupakan empayar state yg berubah2 ibukotanya mengikut raja dan zaman.

Sama mcm Federation state of Malaya larr...
50 tahun pertama = ibukota terletak di KL
20 tahun yg seterusnya = putrajaya
maybe next adalah = johor.... sapa tau kan..

So,
Pada akhir 670, dikatakan Srivijaya berada di tengah2 semenanjung.
Waktu tu, Chih-tu, Tan-tan dan Pan-pan dah pupus... (sume nih kerajaan pantai timur semenanjung).

Waktu ni Srivijaya mula merangkak ke selat melaka dan mula fokus kat area kedah tua.

Pada akhir abad ke 7,  Srivijaya menjadi empayar yg terbesar semenanjung, sumatera dan jawa.
Malah dr.takashi sendiri mengatakan kerajaan jawa yg bernama Kha-ling (Sailendra) adalah dibawah jajahan takluk Srivijaya.

Pelancaran serangan oleh Sriwijaya ke atas palembang dari muara sungai kampar ( minanga kamwar)  adalah sesuatu yang tak menghairankan memandangkan  bala tentera dari johor perlu diangkut dengan kapal ke pengkalan sebelah sumatera yang telah sedia dikuasai sriwijaya.

Yup... ni betul...
Srivijaya melancarkan perang dan menakluk Palembang.
Dan peristiwa penaklukan ni di pahat kat prasasti Ligor pada tahun 775.

So bang pokai sendiri mengesahkan Srivijaya dahpun wujud time nih... dan melancarkan perang ke arah selatan lalu menjurus ke lebih selatan..
Mcmana pulak dgn pegangan teori bang pokai yg kata Srivijaya dimulakan / diasaskan di riau / palembang atau mana2 tempat diselatan?..

So kesimpulannya...

1) Srivijaya bermula di utara pantai timur.. bukan di penghujung benua asia (riau / palembang and so on..)
2) Catatan Itsing mengatakan ".. he came to Sribhoga after a month's sail".  --> maksudnya dia tiba ke Srivijaya (masa tu ibukota srivijaya adalah chaiya / pan-pan/ pattani-kelantan).

3) Pastu baru dia berlayar ke Malayu selama 15 hari dan menuju ke Ka-Cha (kedah) lagi 15 hari..

Ok andaikan..
Malayu adalah = Riau seperti kata bang pokai...

So..

Tak tepat mengatakan ibukota Srivijaya masa tu adalah Riau / palembang.

hipotesis yg paling logik adalah..
Srivijaya ketika tu berpusat di pan-pan di pantai timur pattani-kelantan.

Sebab raja2 Funan yg mengasaskan Srivijaya.

Sama mcm ketika Srivijaya tgh jatuh, waktu tu ibukota derang kat palembang.. so putera srivijaya melarikan diri ke melaka dan memulakan empayar melaka...

So persamaan kat sini = zaman kejatuhan dan zaman pemula empayar baru = saling berdekatan.

Kalau Funan ke Riau... jauh tu bang pokai...

Rate

1

Sabdo naya, Paulo Coelho, jin, hantu semua keluar. Sepatah haram Aku Tak faham thread ni. Korang sembang lah sesama sendiri.

Kbai

nurrlisa replied at 12-6-2019 10:18 AM
Sabdo naya, Paulo Coelho, jin, hantu semua keluar. Sepatah haram Aku Tak faham thread ni. Korang sem ...

ni level tinggi untuk peminat dan pengkaji sejarah nusantara. pakcik tau sejarah russia dengan german aje. tu pasal pakcik diam menikus pada thread ni. jadi SR saja lah nak. terasa rendah sangat diri dan ilmu didada bila membaca thread ni.

system_failure replied at 12-6-2019 05:04 PM

Nak buka thread baru tu.. Ada.. Plan nak menulis tentang che bong nga. Tapi ayat nak tulis tu.. Jadi sy melayan si Malaysia Doom kat thread nama Malaysia.. Pakcik Otto masuk habis si bugis seorg tu kena boom

OttoVonBismark replied at 12-6-2019 06:54 PM
ni level tinggi untuk peminat dan pengkaji sejarah nusantara. pakcik tau sejarah russia dengan ger ...

Pakcik otto.. Rendah diri sgt.. Tapi sebenarnya ilmu penuh didada.

nurrlisa replied at 12-6-2019 06:18 PM
Sabdo naya, Paulo Coelho, jin, hantu semua keluar. Sepatah haram Aku Tak faham thread ni. Korang sem ...

Sabdo palon tu ada dlm catatan Majapahit masa berdepan dgn kebangkitan islam.. Jadi sy mula ingat manusia tapi rupanya jin.. Biasa la thread nusantara mmg byk kisah mistik

Seram perut lak baca.
Haram x faham.
I will Google more

system_failure replied at 12-6-2019 05:04 PM

Korang belajar kt mn semua ni. I love both discussion by pokai n u sipenarik bulu idung

OttoVonBismark replied at 12-6-2019 06:54 PM
ni level tinggi untuk peminat dan pengkaji sejarah nusantara. pakcik tau sejarah russia dengan ger ...

Hahaahaha saya tak lah rasa rendah diri pakcik. Cuma saya terfikir, kenapa aku tak tahu benda benda ni walhal I consider myself well-read. Perkara mereka sebut tu tak pernah saya dengar seumur hidup! Dan pelayaran pelayaran yang menghairankan!

Saya suspek mereka ni historians kecuali bro system failure tu maybe he is in the navy sebab dia pandai peta pelayaran. Puan Sarah ni definitely historians maybe teaching or working in a museum, or at least archeologist. Habis kurang pun students researching in history hahaha. En Pokai tu teaching juga.

Kalau salah pun tak apa lah hahahahaha tak rasa rendah diri. They sound boring hahahaahah gurau lahhhh

sarah82 replied at 12-6-2019 08:18 PM
Sabdo palon tu ada dlm catatan Majapahit masa berdepan dgn kebangkitan islam.. Jadi sy mula ingat  ...

Sis buka satu thread pasal jin ni, serious nak tau.

Jin ni ada masa bila, sesama manusia ke? Macam kisah Nabi Sulaiman tu kan jin yang tolong bawa Istana Queen of Sheba kepada dia. Yang saya tak faham, Sulaiman mengajak Sheba memeluk Islam mempercayai Allah tapi this is before Muhammad. Jadi tandanya bukan Muhammad bawa Islam, betul lah Islam tu agama Nabi Ibrahim. Anyway this is a different matter. Dont need to explain based on traditional beliefs orang dah pernah cakap kat saya blah blah but I dont think so.

Rate

1

nurrlisa replied at 12-6-2019 09:57 PM
Sis buka satu thread pasal jin ni, serious nak tau.

Jin ni ada masa bila, sesama manusia ke? M ...

KIM K tau.. Sy x berapa tau tentang Sabdo Pablo ni..

sarah82 replied at 12-6-2019 09:59 PM
KIM K tau.. Sy x berapa tau tentang Sabdo Pablo ni..

Nanti boleh google. Sis percaya ke jin tu real zaman dulu dulu?

Paging  miss @KIM.K cerita lah pasal jin.

nurrlisa replied at 12-6-2019 10:02 PM
Nanti boleh google. Sis percaya ke jin tu real zaman dulu dulu?

Nak kata real pun x berani.. Nak kata bukan pun x nak kata.. Kena tanya Kim