CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: fahdramli

[Pelbagai] Kisah kena rotan

I jadi parent sekarang ni pun gantung satu rotan kt rumah yg mmg anak2 nampak. Kalau rotan pun sekadar syarat sakit je. Tak de lah sampai luka berbirat. Setakat cakap tak jalan.

Edited by farlis at 28-6-2019 02:24 AM

Errr..kecik2 selalu kena rotan dgn mak.. x dpt rotan, mak sambar je apa yg ada. Seludang kelapa, hanger etc. Camne x kena rotan, nakal ya hamatt.. Bitau mak nk g ngaji, alih2 berkubang dlm parit.. Ya ampun, nakalnya aku kecik2... Selalu kena waktu magrib, dlm bilik air ..Mak pndi trik, dia tgu aku masuk bilik air, lps tu dia masuk kunci pintu bilik air, mana mau lari daaa...Ni kes main x hingat dunia, smpi lajak waktu maghrib.. Tp mak libas xde la berbirat.. Tapi, sakitnya tuh disini

Kat sekolah x pernah kena rotan sbb i consider pelajar cemerlang & baik gitu . Hampir kena rotan kt sekolah agama sbb kantoi ponteng solat asar. Gigih g nyorok dlm stor sekolah..
Dgn anak2, mmg i ada rotan kt rumah. Biasa i libas rotan dkt meja etc. sekali sekala ja i rotan diorang, rotan manja2 dkt tapak tgn. Ada 1 insiden, i nk rotan tgn anak i, bulih plak anak i tangkap, lps tu dia ckp x sakit pun.. Ya ampunnn, tatau nk marah ka nak gelak..  As usual, i rasa standard la kut dgn mak2 ni anak2 x brp gerun. Kalau dgn bapak, baru diorang takut.. Hubby i sound semua menikus..  

As usual, kitorang kalau ada marah anak, dgn tujuan untuk mendidik. But, after u marah, u kena counter back. Jgn biarkan anak2 mcm tu ja. Let say, anak2 kena marah mlm ni, esok kita kena counter balik, amik hati diorang etc.. Pelan2 ckp why dia kena marah... So that, diorang tau apa yg diorang buat tu salah. Jgn drag, nk perli2, cakap padan muka etc..  U must tell them why and why..

Rate

1

Seingat aku.. Aku x pernah kene rotan di seklh.. Tp kalu dirumah byk la.. Aku selalu kena rotan sbb adik aku.. Bila dia menangis aku yg kena.. Bila dh besar ni aku pernah la tanya mak aku.. Knp dia selalu pkl aku kalu adik aku tu menangis.. Mak aku jwb dia pon x tahu knp.. ..
Ada 1 hari tu aku kene rotan dgn ayah.. Sbbnye aku buang kulit tepi roti.. Aku nk mkn yg bhgn putih je.. Kebetulan ayah aku nmpk dia terus balun dgn rotan n ayah aku kutip kulit roti dlm tong sampah tu bg kt aku suruh mknn.. Dia tunggu depan aku sampai aku abis mkn.. Lps kejadiaan tu semua mknn akan aku abiskn.. Bila dh besar ni baru aku paham.. Dgn rotan tu menjdkn aku seorg yg sentiasa menghargai mknn..

Rate

1

aku x penah kene rotan dgn cikgu ( baik enuf takat denda tu penah la, diri kat tengah padang, bersihkan surau, duduk luar klas, jalan itik dekat koridor klas, tp rotan mmg x penah) tapi.... bapak aku mmg akan rotan (exam mengeewakan kene rotan, buat hal sikit sebat)

pd aku laaa, cikgu bole merotan tp jgn la sampai calar balar budak tu dibuatnya. sikit2 da la pastu ko bg la warning letter ke apa ke...

Rate

1

Tak pernah kena rotan tapi pernah ke libas dengan hanger sebab membuta sampai ke tengahari. Hahahah.. dengan senduk pun pernah kena
Rotan tu takda masalah kalau tak mendatangkan luka atau bekas. Sakit pun sementara ja tapi berbekas di hati dan otak. Sebagai pengajaran la tu bila dah buat salah.
Setakat ni ada anak pun baru 2 tahun. Garang cuma setakat bilang “one,two..” buat perangai jugak kena cubit terus behave

Rate

1

Edited by bungapurple at 28-6-2019 09:56 AM

Jaman sekolah rendah dulu selalu kena rotan dengan cikgu...

Keje sekolah tak siap, rotan. Spelling salah satu perkataan, rotan 2 kali, sifir tak hafal mendapat rotan. Mcm segalanya kena rotan.

Kena rotan bukan dekat tapak tangan...tp dekat belakang tangan yg ada tulang tu,sakit wooo .

Slagi bleh nk kurang buat salah nak elak kena rotan. Ko mengadu mak ayah, ko kena libas balek dgn hanger tak pun getah paip.

Rate

1

Follow Us
pernah zaman sekolah rendah, mata pelajaran bahasa inggeris, semua satu kelas memang kena la, satu soalan salah kena rotan sekali, mampus la tahan bontot..pastu aku pakai la skirt tebal ganti kain dalam, baru la tak sakit sangat, malangnya modus operandi sir dah bertukar, dia tak rotan kat bontot pulak, dirotannya kat tapak tangan... sakit woooo

Rate

1

Dulu masa sekolah, ustaz aku mmg rotan tu melekat kat tangan.. jalan dia jalan kedepan ke belakang mmg dia acah acah libas rotan tu kat meja kita org ye.. bila tetiba dia tanya soalan dan kau tak boleh nak jawab, tak payah disuruh kita org dah tadah tangan siap2 untuk terima libasan.. kalau balik aku mengadu mahu aku kena libas sekali dengan mak bapak aku ye.. budak2 sekarang.. ermmm malas aku nak kata sebab ada segelintir mak bapak yg lebih menggelupur bila anak kau kena rotan ye

Rate

1

Balik sekolah bawak result matematik fail. Ayah tanya sifir pastu tak dapat jawab sebab tak hafal. Terus kena libas bertalu2. Lali dah kena libas dengan ayah. Sebab tu kalau kat sekolah kena marah dengan cikgu pun tak berani bagi tau parents kat umah sebab nnt sah2 kena lagi teruk.

Rate

1

Rs mcm bnd biasa jee kene rotan ni dulu2. Bkn ngn cikgu jer... Mak ayh pon sama naik. Jgn brani la mengadu kt mak ayh pasak cikgu rotan sbb nnt mak ayah i akan tmbh balik. Hehe. Bukan tkt rotan jer. Getah paip, hanger apa jer yg xkene. Haha. Tp xdela smpi kurang ajar kt cikgu. Xtau mana silap cara mendidik skg..., smpi student jd kurang ajar. Meols bukan takat rotan..., Kene jln itik dlm hujan kt skolah pon penah. Sbb buat bising dlm kelas.

Rate

1

Iol zaman sek x kena rotan. Tapi ayah iol bekas komando. Dia dah set rules dkt rumah. Contohnya, tidak dibenarkan tidur siang hari, hanya waktu malam je boleh tidur, kul 8 dah kena ada kat meja makan untuk study, if adik iol tertidur, kami kena denda baca buku sampai kul 12 mlm. Jenis iol bila iol baca buku, iol dah masuk alam lain dah, xsedar dah dgn org sekeliling. Adik iol pulak jenis xsuka study, so dia hanya renung je buku tu dan kadang2 terlelap.
Peraturan kat rumah banyak, setiap hari mmg kena sapu dan mop lantai xkira la kita sibuk macammana pun, isikan air dlm botol untuk ayam2 peliharaan minum , xdibenarkan join sukan di sek cthnya bola tampar takut ngantuk katanya bila malam tak study. Banyak lg sebenarnya. Hukumannya? Kena pukul dengan getah paip dlm keadaan baring di atas punggung sampai berbirat pecah darah. Satu kesalahan 5 sebatan. 2 kesalahan jadi 10 sebatan. Kalau 5 kesalahan jadi 15 sebatan je. Kesalahan iol terlelap lps balik sek, kena 5 sebatan ye. Sbb dikira langgar paraturan xleh tidur siang. Ayah iol anak dari divorce parent sedari kecil dan kemudian jadi komando. Bila ingat balik rasa sayi hati. Tgh taip ni pun berair air mata. Ayah cakap apa yg dia rasa masa kecil, anak2 juga rasa. Mcm iol pulak, apa yg kita rasa xbest, kita kalau boleh xnak org lain rasa. Cuma satu iol nak pesan pada semua yg dalam forum ni , besarkan anak2 dlm kondisi yg aman dan sihat, sebab cara anak2 dibesarkan akan mempengaruhi minda dan tingkah laku anak2...dan kenangan pahit ttp kekal dan xluput sampai bila2...jgn salahkan anak2 jika mereka kurang mesra dgn kita, jgn cemburu bila anak2 lebihkan si ibu.....

Rate

1

Tak permah kena rotan dengan cikgu mahupun mak ayah. Bukan sebab baik tp sebab kena denda dengan cara lain.

Mak walaupun garang tapi sekadar cubit je. Itu kalau tak dengar cakap sangat la. Ayah kalau tengok je pun dah takut. Tp i rapat dengan ayah.

Tak tau nape tapi iols rase sedey bace crite2 uols.

Seingat iols, iols tak penah kena rotan dgn parents. Tangan kena pukul dgn pembaris kuning mase darjah satu sbb berckp dgn kawan masa cikgu ngajar muzik. Tu psl iols amik sains dan bkn muzik. dan iols pun jadik malas nak berckp dgn manusia pastu.

Rasenya ada pengawas penah ketuk jari iols dgn rotan sbb kuku pjg masa darjah 2. Semenjak tu iols blaja potong kuku sendiri. Malahan lepas tu, byk benda iols believe in independence, rather than dependence on another person. Sbb sblm tu parents iols kena tolong potongkan kuku. But saying that, smlm iols pi mani pedi

Parents iols bkn jenis pukul or cubit so iols avoid bercampur dgn org2 yg suke berbuat demikian.

I doakan agar walopon uols lalui idup camtu, uols takkan buat cenggitu kat org lain. Set boundaries and be firm. You can't force people to follow what you say if they don't want to. sometimes it is painful to see others make mistakes in their lives, but at the end of the day, it is their life, not yours.

Rate

1

Dalam islam pun didik anak if nak hukum pn MEROTAN ni jatuh yg last sekali... tp iollss mase kecik mmg prnh je ase rotan ni (mengelat xnk g ngaji/main lewat ptg dll).. ade pro n cons bab rotan ni.. if slalu kena pn jd trauma kt bdk tu.. zmn skrg, kena bnyk gune reverse psyhology dgn bdk2 ni.. marah/Jerit/beliak mate dieorg xlayan pn.. hahaha.. lagi dieorg bising ade la... mmg kena gune plbagai teknik nak amik hati bdk2 zaman skng.. bile siasat lbh dlm,dieorg ni pn kekurangan perhatian n ksh sayang.. parents kaya raya but BUSY.. so anak2 rebell kt sekolah.. but dlm some cases, de jgk yg mmg terlampau kurang ajar, WAJIB la didenda n adukan terus ke pengetua/kaunselor...

Rate

1

Zaman sekolah dulu pernah kena rotan sebab gred jatuh, dari A jatuh ke gred B padahal buat latihan dlm kelas je bukan exam bulanan or mid/end of year exam. Guru besar sangat tegas, dia nak kitaorang konsisten dgn markah..kena always naik, tak boleh turun tapi bersyukur sebab kena rotanlah ramai berjaya sekarang ni. Kenangan betul..

Kena rotan dengan payung masa darjah satu. Palinb gila babi. Sebabnya tak pergi kelas ngaji. Trauma gila aku terus nya jadi pembuli. Sekarang dah insaf but ill never rotan my kid sampai guna payung.

Satu kali tu kena rotan kat betis peha. Sedih kena rotan dengan mak yang tak nak dengar rintihan anak yang perlukan attention

Rotan x pe, jgn cubit, cubit spt mau menyiat kulit saluran darah tercabut ianya tak bagus. Cikgu cubit, balas balik kat anak cubit dan simbah air kat anak dia pakai topeng nnt xde bukti siapa, padan muka.

Dekat sekolah tak pernah pulak kena rotan sebab takde lah nakal sangat dekat sekolah. Tapi pernah kena denda ketuk ketampi (banyak kali sampai lupa reasons kenapa haha) , tawaf parking sambil pakai telekung sembahyang sebab kantoi tak pergi sembahyang jemaah dekat surau (duduk asrama), satu kelas kena denda berdiri atas kerusi sebab bising. Jalan itik sebab lambat pergi prep petang.

Yang lain-lain tu okay je la, sebab kenakalan sendiri haha. Tapi denda paling nonsense  pernah Kaka & kawan-kawan kena, setiap seorang kena berdiri atas kerusi, tengok tahi ( yeee, tahi) dekat pembahagi antara tandas. Tinggi wei, memang tak logik lah kalau manusia yang panjat tempat tu & berak. Sampai sekarang kami ex-student kat situ confident tu tahi beruk, bukan tahi manusia. Sumpah tak paham kenapa kena denda tengok taik beruk tu haha  

Mak kaka masa kecik-kecik dulu garang. Mak kaka jenis pukul/cubit dulu baru tanya. Tapi memang padan lah sebab Kaka pun boleh tahan nakal dekat rumah. Padan muka diri sendiri. Hahah. Kena pukul dengan penyangkut baju tu biasaaaa. Kena kurung dalam toilet & mulut kena cili pun pernah. Nasib baik dah besar elok jadi manusia

Rate

1

Tak pernah kena rotan/cubit etc dgn parents.
Paling teruk pun pernah kena slow talk dgn mak.
sbb ada jiran mengadu kononnya iols petang2 selalu ejek anak dia time  main kat padang.
kuarang ajar punya jiran. anak dia yg dok ejek2 orang ada la.
aku x pernah pun ejek2 or main dgn anak dia.

pernah kena rotan sekali masa form 3 dengan cikgu math aku.
kelas dia first sekali.
haritu turn aku dgn 2 org kawan aku sapu kelas.
2 ekor tu x pernah menyapu kelas, dtg terus borak.
aku yg dtg awal ni la tiap kali rabu tu menyapu.
haritu aku fedup. sebab asyik aku sorg je buat.
aku pun x menyapu.
cikgu dtg tengok kelas x bersapu, dia panggil org yg bertugas haritu.
kena rotan sorang sedas kt tapak tangan.
sakit hati kita.
budak2 lain haram x menyapu pun, tapi sebab hari aku bertugas tu cikgu math tu punya kelas pagi sekali, memang dia check kelas bersapu ke tak.
hari lain, waktu first is cikgu lain.selamat budak2 tu walaupun memasing haram x pernah sentuh penyapu.

Rate

1

Edited by RumiMenari at 1-8-2019 12:31 AM

Rotan, jerit, tampar atau ape pun hukuman berbentuk kekerasan samada dibuat oleh parents atau cikgu, tak buat i takut..yes i menangis sbb sakit.. tp everytime kl i dihukum mcm tu i akan hilang respect pd yg menghukum..sbb drpd kecik i ade 1 mindset yg i hanya akan dgr ckp kl orang cakap dgn i elok2 dan logik (i suke diterangkan cause & effect)..i tak tao dr mn i dpt pemikiran mcm ni tp seingat2nya mmg seawal sekolah rendah..kl cikgu/parents tinggikan suara, marah jerit2 i akan rasa kosong je tp kl diorg slow talk memang menitik2, bengkak2 mata i menangis..sah sahih i akan ikut ckp lps tu.. jahat mane la sgt i kl takat terlupe nk buat kerja rumah, ternakal sikit kt rumah smpi nk dirotan merah2.. paling x boleh blah bl cikgu buat syarat kl sorg pelajar bcakap then 1 kelas kene rotan....

Tp i setuju je kl rotan pd pelajar yg mmg kurang ajar atau langgar peraturan sekolah..itu mmg xde kompromi la...yg i jd beku dgn rotan ni kl i yg kene sbb most of d time i buat hal sendiri je..dont cross d line mmg i langgar je..gitchewww samsengnye i bl dikacau hahaha

Rate

1