CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2712|Reply: 15

Aku perlukan sangat suggestions korang

Post time 26-6-2019 11:23 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
bnde ni dah call and tye org yg dkt office tu.tu sebb pening.sebb nk tau ,takde cara lain ke....kakak aku nk kawin and pakwe die org germany.tp die stay malaysia sebb keje.so dorg da pegi tye semua.tp baru call la.then pjbt tu ckp kne balik german 2x utk proses pengesahan .msalhnye nk blik 2x pn kos besar jgk.die pn keje.dorg igt proses boleh buat kat sini.kakak aku da pening.dorg ni juz baca2 info dlm google.belum tentu betul kan...so tak sure..pglmn org pn kakak aku pegi google jgk.ade la jgk bnde yg xbest bila bce dkt immigration pglmn org lain g sne dpt husband luar negara.pegawai sne perli la mcm da xde org malaysia smue.so die pn takut .die kte npe layanan cmtu.so aku ckp sbr dlu.bnde ade solution so aku try la nk tye dlm ni....

Aku nk mntk tlg sesape yg arif psal ni and ade kenalan ke dah lalu proses ni dengan jayanya.mohon jasa baik share dkt aku .sebb aku prlukan sgt suggestions and buah fkiran org lain.tq sgt2 .

Kalau nak pengesahan, buat kt kedutaan germany di malaysia tak boleh kah? Try call kedutaan tanya. And kalau betul kena pengesahan from germany, boleh pos kan borang tu? Tak payah pergi sana. Btw, pejabat agama negeri mana kakak ko akan kahwin? Boleh cek prosedur dari website.

First tengok borang tu dulu, then baru slowly prepare dokumen yg diperlukan.

doubleA replied at 27-6-2019 02:12 AM
Kalau nak pengesahan, buat kt kedutaan germany di malaysia tak boleh kah? Try call kedutaan tanya. A ...

Pejbt agama selangor.tu lah aku pikir pun maybe boleh by pos.tp tak tau lah pejabat mana die call bg tau kne g german jugak buat permohonn nk kawin tu, 2x.sebb uruskan dokumen ni.nnti aku kne double check balik la. btw ,tq ye

Saya cuba nak faham kan ayat2 yg ditulis. Still pretty blur. Saya andaikan kakak akan berkahwin di Malaysia. Since yr future bro in law is not Malaysian, dia kena apply Dr kedutaan Germany utk sahkan dia bujang/ duda. If they want to get married in Germany, yr sister kena apply surat kebenaran Dr sini supaya perkahwinan diiktiraf di Malaysia dan tidak dikenakan denda RM3000 setiap seorang.

Oldbitty1 replied at 27-6-2019 02:41 AM
Saya cuba nak faham kan ayat2 yg ditulis. Still pretty blur. Saya andaikan kakak akan berkahwin di M ...

Sorry la.tak brpe fhm ,maaf sgt. .ahaa betul la.kakak dgn bakal husband  nak kawin dkt malaysia .bukan kakak nk kawin dkt germany .sebb bakal husband kakk aku ni,keje semua dkt malaysia .balik germany pn jarang .tu yg dorg pening .takkan die nk g balik germany semata mata pasal nk daftar pengesahan kawin dripd negara die.tu yang nak solution..mgkin ade cara lain dripada die kne pegi balik 2x nk approval germany psal surat mgtakan yg die nk kawin dkt malaysia ..camtu la.kalau ikut dokumen yg kena sediakan.

pasal proses n prosedur tu tanak kacau sgt sebab tak arif cuma nak komen kalau drpd pengalaman baca just kat internet imig officer perli mcm tu pon kakak yu dah goyang macam mana pulak nak hadapi mulut masyarakat untuk jangka masa panjang nanti?

apa-apa pon kena tenang n fahami dulu prosedur daripada saluran yang betul, baru susun perancangan nak buat macam mana.

kadang-kadang too much info drpd mulut ke mulut or internet tu buat kita makin pening adalah.

semoga dipermudahkan semuanya semoga yu dapat anak sedara yang comel-comel belaka lepas ni.

Follow Us
Oldbitty1 replied at 27-6-2019 02:41 AM
Saya cuba nak faham kan ayat2 yg ditulis. Still pretty blur. Saya andaikan kakak akan berkahwin di M ...

Jadi solution nye.nk pengesahan mengatakan  yang die nk kawin dgn rakyat malaysia ,boleh pegi embassy germany dkt kl ni jela maknenye? Tak perlu balik germany? Camtu.

figurae replied at 27-6-2019 09:52 AM
pasal proses n prosedur tu tanak kacau sgt sebab tak arif cuma nak komen kalau drpd pengalaman baca  ...

Kalau bab masyarakat buat mse ni die handle ok.hehe.takde masalah..mungkin mistake from my word la.sebb ayat kita ni tak tulis dengan baik ,org salah fahamtakde la takut mksdnye takut mcm yg org fkir.tp betul ckp u ,tak boleh layan too much info yg kite sndri pn tak sure.

better tanya embassy dulu.. kadang2 kalau takat google ni bukan sahih sgt...

Edited by appleijau at 27-6-2019 12:09 PM

Boleh tanya pejabat agama dulu, pergi ke pejabat agama. Seeloknya pergi dengan bapa atau wali bersama dengan bakal pengantin lelaki. Kalau ada kawan baik pengantin lelaki nak join boleh ikut sekali. Nampak sikit semua pun setuju dgn perkahwinan itu. Minta nasihat dan tunjuk ajar mereka tentang proses untuk berkahwin dgn warganegara asing.

Ikut pengalaman, pejabat agama akan beritahu apa yg mrk perlu buat cth: kursus kahwin, Medical/HIV check, dan keperluan lain untuk berkahwin di Malaysia. Lps tu mrk akan beri 2 salinan surat memaklumkan pasangan akan berkahwin di Malaysia. Surat tersebut perlu diberi kpd embassy yg berkenaan dan juga pihak imigresen.

Kalau tak silap kena pergi embassy dulu. Bila dah selesai kat embassy baru pergi imigresen bersama dokumen2 lain yg diperlukan. Biasanya ambil bbrp hari. Tapi depends juga dgn embassy dan pejabat imigresen. Kalau kat imigresen tu mrk cakap mcm2 tadah je telinga, janji lulus permohonan ha-ha. InshaAllah pegawai2 imigresen tu ok. Doa yg baik2.

Bila semua borang dah settled, pergi semula ke pejabat agama untuk proses seterusnya.

Harap semuanya berjalan lancar. InshaaAllah.

appleijau replied at 27-6-2019 11:30 AM
Boleh tanya pejabat agama dulu, pergi ke pejabat agama. Seeloknya pergi dengan bapa atau wali bersam ...

Setuju dgn suggestion applehijau. Yr future bro in law kena pergi to German embassy. Tanya procedures nak kawin dgn warga tempatan. Nak kena confirm status etc. Saya rasa klu dah ura2 nak kawin dia dah revert dah Ada sijil keislaman senanglah mereka berurusan dgn pejabat agama. Islam, status bujang, clean medical health record for both parties are a must.

appleijau replied at 27-6-2019 11:30 AM
Boleh tanya pejabat agama dulu, pergi ke pejabat agama. Seeloknya pergi dengan bapa atau wali bersam ...

Tq clear sgt .suggestions sgt mmbantu .i will update her for all this info .

Oldbitty1 replied at 27-6-2019 03:29 PM
Setuju dgn suggestion applehijau. Yr future bro in law kena pergi to German embassy. Tanya procedu ...

Alright i will tell them ..tq  

Noname77 replied at 27-6-2019 07:15 PM
Tq  clear sgt .suggestions sgt mmbantu .i will update her for all this info .

Harap semuanya ok ya. Nanti senang2 update la kat sini.

I kawen foreigner Gak, semua ho through embassy dia kat Malaysia. Tell him to call embassy dia Tanya doc apa yg diperlukan..this include your sister too. Mcm I dulu kena gi Jpn mintak Salinan latest Surat beranak then dpt cop from wisma putra (ni sapa2 pun boleh buatkan..runner pun ok). Then kena translate Surat beranak Tu dengan translator rasmi embassy then sama2 gi submit surat n docs kat embassy and kena interview asing2. Yg Penting skrg call embassy, Tanya apa doc diaorg perlukan utk keluarkan Surat kebenaran nikah.

Based on my experience, kalau dia still ada family @ parents kat Germany suruh dorang buatkan surat pengesahan bujang lepas tu faks kan je ke kedutaan Germany kat sini. Then kedutaan akan stamp & bagi surat bertulis dalam English @ bahasa melayu (translation untuk surat pengesahan bujang), tu je.. pastu boleh isi borang kawin mcm biasa. Pergi kedutaan tu dengan pasangan warga tempatan sekali ye sbb embassy akan check IC & ada simple interview.