CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: natrahn

Kalau Sayang Kawan, Jangan Bagi Kawan Pinjam Duit!

org hutang aku beribu2 ringgit x byr...aku dh x larat nk mintak...
aku diam diorg pun diam...dh bertahun2...
tp Alhamdulillah rezeki aku makin bertambah2...
org yg dok berhutang hidup x senang2 pun...
aku mmg dh malas nak bg org berhutang...
dh la duit tak dpt...kena maki ada la...

zaman skrg org yg dok pinjam duit bknnya susah pun...semua acah2 kaya...
ada la sorang tu nk pinjam aku duit...sblm tu aku tgk bkn main celebrate besday dgn kwn2 kt hotel...
dh xde duit cari aku...

mamapea replied at 30-7-2020 04:24 PM
zaman skrg org yg dok pinjam duit bknnya susah pun...semua acah2 kaya...
ada la sorang tu nk pinjam ...

Betul.. Aku pun penah kena mcm ni.. Konon pinjam mcm terdesak sgt.. X banyak pun rm100.. Tp duit kan.. Nak bayo tu pun punya liat.. Sampai aku ugut nak bgtau wife dia.. Tp siap bt rumah terbuka jamu org makan...celebrate behday anak kek secret resepi lg ko.. Hutang aku rm100 berbulan2 nak bayo. Setiap ari aku jd ah long tuntut hutang seciput tu.. Sudah la x hingin dah aku bg pinjam kat kwn2 dah lps ni...

I learned this the hard way. Menyampah tgk orang yang masa minta pinjam tu punya la kesian tak cukup itu ini. Sekali la dia punya menayang mewah tu bukan main lagi

kawan aku pinjam duit aku tak penah mintak balik sbb maluuuu lagipon aku rasa kalau sampai putus kawan hutang punya pasal mcm tak berbaloi aku sayang gila kawan aku jd aku halalkan je kalau dia mmg tak mampu atau betul2 dah lupa penah berhutang. tapi ada yg hutang dgn aku (bukan kawan tapi level kenalan), aku tuntut je tapi yg kelakarnya, dia siap call aku nak bagtau dia sentap dgn msg yg aku hantar, kata aku rude sangat. mmg la aku marah dah bpe kali janji nak bayar, dah bpe lama aku diamkan tiap kali tipu nak byr esok minggu depan bulan depan pastu senyap jugak. dgn alasan dia terpaksa pinjam duit org lain utk bayar aku bla bla. ujung2 aku pulak yg nampak bitchy. ni ada sekor lagi hutang pastu but bodow, lepas dua kali mintak aku pon malas dah nak tuntut, biar je hidup dia serba tak kena sbb lewat2kan bayar hutang atau berniat taknak bayar langsung. lagi pon tak sebanyak lagi sorang tu.

prettyuglybabe replied at 5-7-2019 11:50 AM
i pernah baca kat mana entah..
kalau nak beri orang pinjam, beri amount yang kita rasa kita mampu h ...

Betul tu.bg nilai yg kita boleh halalkan.kalau rm10 pon xboleh halal, xyah bg.maksudnye kita pon xmampu nk bg hutang.
Mcm ai kdg2 kalau hutang beli mknn ai halalkan wlaupon atas rm10.tp kalau htg beli benda lain.singgit pon ai xhalal.lantak ka dia melutut cari ai kt akhirat nnt.hah giteww
Sbb ai kesian kalau org lapo

Follow Us
ina_na replied at 30-7-2020 11:32 PM
Betul.. Aku pun penah kena mcm ni.. Konon pinjam mcm terdesak sgt.. X banyak pun rm100.. Tp duit k ...

ni aku setuju...yg susah dr aku bila celebrate besday semua beli kek secret recipe...aku ni yg berduit dr diorg pun x beli...diorg ni mmg jenis biar papa asal bergaya...
janji dpt show off kt org yg diorg tu bnyk duit...hakikatnya duit pinjam dgn org tp liat nak bayar...
seronok pulak dpt luah kt sini...rasa lega...

bakingsoda replied at 1-8-2020 11:10 PM
kawan aku pinjam duit aku tak penah mintak balik sbb maluuuu  lagipon aku rasa kalau sampai putus  ...

bila nk pinjam duit kita nak selepuk...bila nk byr skit2...
aku bab2 org hutang ni mmg sakit hati sgt2...dh beribu2 terkena...
bkn dgn kwn2 tp sedara mara...bila nak mintak pinjam duit mulut bkn main manis...
bila kita mintak hutang skali dgn pakej dpt...dpt maki...

mamapea replied at 3-8-2020 08:45 AM
ni aku setuju...yg susah dr aku bila celebrate besday semua beli kek secret recipe...aku ni yg ber ...

X pe luahkan je kat forum ni.. X de kene kecam.. Kalo kt fb ye ramai kaki kecam.. Mmg sakit ati kan kita ni anak2 behday bl kan kek kat eon je ssd tu je.. Walaupun rm100 tp banyak gak kan kalo beli brg basah.. Ikan ayam udang lepas la..

mamapea replied at 3-8-2020 08:48 AM
bila nk pinjam duit kita nak selepuk...bila nk byr skit2...
aku bab2 org hutang ni mmg sakit hati ...

Abg ipar aku pinjak 20k dr laki aku.. Time nak pinjam ckp nak pulang selepuk bl kondo dia terjual.. Bl dah terjual.. Ehh nak bayar mcm byr kat bank.. Monthly.. Rupa2 nye duit jual kondo tu belikan anak2 kete, bini emas berkepuk2.. Ms kenduri duk berlagak wife dia.. Aku x pakai brg kemas halus2 ni.. X rasa.. Aku mesti 50g ke atas je barang kemas aku.. Mengenangkan jg marah laki aku je.. Kalo x nak je aku sembur.. Laki ko berhutang gan laki aku x bayo2.. Bayo pun ikut suka je seciput2..

ina_na replied at 3-8-2020 09:33 AM
Abg ipar aku pinjak 20k dr laki aku.. Time nak pinjam ckp nak pulang selepuk bl kondo dia terjual. ...

tu la aku geram org yg berhutang ni...bila ada duit beli itu ini...
hutang org ambik ringan...aku kalau berhutang dgn org seringgit pun aku ingat...
bab duit jgn la main2...walaupun org tu lupa kita kena la ingat...jgn org tu lupa kita pun buat2 lupa...
mcmana la hidup nk berkat...skrg ni pun aku mmg susah dh nk bg org pinjam duit...
sbb aku penat cari duit...keja siang malam...lg baik duit tu aku simpan utk emergency & utk anak2 aku...

Boomibulat replied at 5-7-2019 11:37 AM
Ada ustaz ckp halalkan je supaya kita x pyh cari dia lg di akhirat nti..bg i klu sikit sepuluh dua ...

ada keluar baru2 ni, ustaz cakap jangan halalkan sebab tu hak kita dan sepanjang orang tu masih berhutang, kita dapat pahala...  aku tak halalkan semua hutang2 orang kat aku cuma aku tak bermusuh dengan orang tu...

aku tak baca pun artikel2 yg TT paste cuma base on tajuk terus terfikir kenapa tajuk begini...then aku rasa betul tajuk tu sbb kalau kita sayang persahabatan kita, kita tak boleh kasi depa pinjam duit kita sbb nanti bila dia tak bayar balik,susah nak bayar balik, hubungan persahabatan tu akan jadi renggang...rugi

Sazida replied at 11-7-2019 10:45 PM
Ckp psl hutang aku jd sakit hati. Mana taknya,, aku skrg tgh cuba nk halalkan 2.5k org hutang aku. 1 ...

U halalkan aje insyaAllah uols akan lebih lega dan bahagia.. malah rezeki lebih berganda. Tp kalau tiba2 kawan chuols minta hutamg lg, maka jgn layan gitu...

Aku memang dah keras hati. Jangan harap nk bg pinjam duit. Hatta adik beradik pun. Hasilnya adik beradik aku bukan jenis pinjam2 duit ni.

mamapea replied at 3-8-2020 09:58 AM
tu la aku geram org yg berhutang ni...bila ada duit beli itu ini...
hutang org ambik ringan...aku ...

Perangai kakak aku sebijik mcm ni.. pinjam selepuk..to bayar skit skit..ingt aku bank ke? Bila x bagi habis adik badik n mak aku pulaukan aku..ank derhaka katanya.

Diamje replied at 4-8-2020 01:41 AM
Perangai kakak aku sebijik mcm ni.. pinjam selepuk..to bayar skit skit..ingt aku bank ke? Bila x b ...

bab duit mmg blh gaduh...adik beradik berpecah belah sbb duit...mmg terjadi kt dpn mata aku...
nasib baik la adik beradik aku semua ok...xde pun nk pinjam2 duit...yg meyusahkan aku sedara mara jer...
x bg ckp kita kedekut...bila bg nk byr punya la liat...sampai 1 tahap halalkan je la...

Gini la ai buat..tapi bila petik nama anak terus ai x sampai hati..bagi je la berapa yg mampu.

2 org member aku ni suka meminjam dari aku..  Sorang tu aku dah blocked no hp dia..
Yg sorang lagi ni,  aku ingat nak blocked no dia dekat2 nak gaji nanti,, tup2 kelmarin dia wassap aku dah nak pinjam duit... Awai bulan pun dah kering...  
Baru ja dpt gaji last 2 week...  
Diaorg buat apala cepat sgt duit habis.. Bukannya dah beli rumah & keta pun...  

insiden ni masa aku sekolah menengah. ayah aku sampai putus hubungan sedara dgn sepupu nya sebab ayah aku tak nak jadi penjamin pinjaman untuk beli lori. sebab ayah aku reject sbb tak nak jadi pak sanggup bayar hutang dia kalau in case dia sangkut nak bayar loan tu kat bank.