CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 8059|Reply: 13

ANXIETY TAKUT MATI NI NORMAL KE?

Post time 25-7-2019 11:08 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Salam korang,  nak tanya pendapat or experience org yg pernah alami and sedang mengalami.Okay cite dia macam ni, last year (hujung tahun) ada one night tetibe je kena panic attack!Waktu tu tgh sihat walafiat je, takde masalah kesihatan ke apa, cuma terlewat makan.I memg ada history gastrik, so malam tu tetiba rasa mcm tak boleh bernafas, nak telan air liur tak lepas, so kena panic attack.Kejadian berulang keesokan harinya and time ni pegi klinik, doktor cek memg jantung palpitation, tpi dia bagi nya ubat tido je.Kejadian berulang sampai 3x panic attack.So berulang alik pegi klinik and mcm2 ubat doktor bagi include ubat utk slowkan jantung.Waktu kena attack tu tgn smpai mcm start nak kejang and menarik urat, nasib tak sawan je.Last2 tak tahan pegi serah diri kt hospital bahagian kecemasan.Cek2 takde apa pun sebenanya cuma doktor kata mungkin gastrik and dia ckp ni anxiety.Time tu baru mcm tau pasal anxiety disorder.Doktor tu refer to psikiatri and after that appoinment kt situ la.Waktu ni pikir ya Allah aku ni dh gila ke smpai nk kena pegi check psikiatri.

Sampai hari ke psikiari tu, story everything and dia ckp anxiety tu ada, tpi might be trigger from sakit fizikal,so nak kena check betul2 la yg palpitation tu sbb mental or memg ada sakit.Sbb buat ecg memg tinggi bacaan.So dia refer to bahagian utk check medical condition plak la.Siap buat scan jantung bagai tau punya la xtau apa punca jadi gitu.Last2 dia bgi ubat gerd sbb gerd ni ada kaitan dgn anxiety.Plus aku memg ada history gastrik dari umur belasan tahun.

Start makan ubat tu, fizikal condition mcm rasa sesak nafas, sakit dada, angin semua berkurang and last2 almost takde.Alhamdulillah after 6 month from aku kena tu, symptom fizikal almost hilang (as long as jaga makan la), tapi masalah skrg, mental ni.Aku dh boleh kawal la compare tu waktu awal2 baru kena tu.Awal aku kena tu, that is the worst experience yg aku pernah alami spjg idop.Bygkan takde apa pun aku boleh terketar2 ketakutan smpai menggigil.Sampai laki aku menangis tgk sbb kesian kan aku and dia tak dpt nk tolong ilangkan benda tu.Ptg2 dia bawak aku berjalan kt tepi pantai almost everyday nak bgi aku  
relax.Memg sokongan dari dia kuat sgt and aku bersyukur sgt2.Hari2 aku question bila aku nk jadi normal balik mcm dulu.Serius aku rasa lain sgt, tak rasa mcm my own self.Baru la aku tau yg org selalu dok ckp kalau ada keluarga or suami isteri yg mengalami sakit mental ni, kena bgi byk sokongan.Sbb serius sgt2 diperlukan.

Btw aku berubat secara islamic jugak.Perawat tu ckp aku mungkin kena santau angin.Yg org mungkin hantar melalui makanan yg kita makan.Aku berubat 3x and Alhamdulillah ada improvement waktu sesi perubatan tu.Memg aku berusaha utk berubat dari segi clinical and perubatan islam.

Aku dah sihat, Alhamdulillah.Cuma mental aku masih tak berapa nak normal.Hari2 aku ingat pasal mati (which is bagus in certain point bila aku takut nak tinggal solat/buat dosa).Tapi kekdg aku rasa penat, aku baca berita org eksiden mati ke lepas tu aku terus down, rasa mcm benda tu boleh jadi dkt aku and family.Rasa mcm takut apa musibah yg akan jadi dkt aku and keluarga nanti.Husband keluar kejap pegi kedai dh gelabah pikir mcmana kalau dia accident.Aku takut sangat pikir pasal nk menghadapi mati tu nanti.Pikir esok ntah2 aku mati, lepas tu sedih sendiri.Or esok suami aku or anak aku mati, mak bapak aku mati.Tak berkesudahan kerisauan aku tu.Penat tau tak.Tapi aku cuba kawal dgn baca Al quran, berdoa sungguh2.Cuba persiapkan diri sebelum nak mati.Tapi kekdg terlampau pikir mati smpai dah takde semangat utk merancang masa depan.I think I need to find the balance.

So korang rasa ni normal ke, ke semua org pun ada pikir mcm ni?Tapi aku tanya husband dia takde pun pikir mcm tu.Dia ckp kena percaya qada dan qadar.Pasal takut mati tu dia pun takut mati jugak, dia ckp ada ke org tak takut mati.Cuma dia tak biar benda tu menggangu pikiran dia.

So kawan-kawan dkt sini, korang pernah tak alami mcmni, or if korang tau how to balance life dunia and akhirat.And apa2 cadangan utk kurangkan pemikiran mcm tu which aku rasa sia2.Sbb kalau aku risau mcmana pun, Kun fayakun akan jadi jugak.Kematian tidak akan cepat or lmbt walau sesaat.Dan aku takut mati sbb aku rasa byk sgt dosa.And aku yakin jugak yang aku sakit ni jentikan dari Allah, sbb aku boleh kata berubah byk sgt lepas tu.Sbb sblum ni solat tak jaga 5 waktu, solat tpi kalau sibuk sgt ke tinggal je and tak rasa bersalah, doa lepas solat pun tak bersungguh, baca Al Quran jarang2 sekali.Ya Allah kalau la mati time tu.So aku bersyukur jugak dpt penyakit ni sbb buatkan aku berubah.So apa pendapat korang, share pls.Thank you

Hai sis. I pun ada masalah anxiety disorder jugak. Tapi i berpunca daripada PTSD (post traumatic stress disorder). Basically i punts trigger adalah i punya trauma. Tapi tak dapatkan rawatan, so lama2 bila ada masalah lain pun, i akan dapat panic attack juga. Bila dah teruk baru i pergi hospital. I jenis yang solat baca quran semua. Tapi stress dengan orang sekeliling dan masalah2 lain bukanlah something yang kita boleh control.

I still under ubat after 2 years. Mula2 i macam tak dapat terima and selalu skip ubat but now i dah make peace with myself. I nak jadi better. Ada kawan2 yang elok sangat membantu. Bila overthink, cuba buat something yang boleh distract. Sis boleh cuba teknik grounding (boleh google). I harap sangat i akan sembuh sebab anxiety ni mengganggu emosi, menganggu kerja, menganggu hidup. Saya doakan sis pun akan sembuh

AD ni nk kena bukan dtg terus...dia ade step...mesti ade stress dulu2..kemudian gastrik bertahun..kemudian gerd...gerd nk dtg dia Rasa sesak nafas sakit dada..masa Tu ko tk perasan lagi mcm ingat sakit jantung..Dan ade simptom lain..Akan ade panic attack..kemudian AD....AD susah nk baik kalau dh tonjol diri..kalau nk kawal AD..kena kawal stress Dan kawal gerd...pesakit AD Akan Rasa MCM nak mati hari2 fikir mati ..mimpi Kain kapan mimpi keranda..mimpi kubur...mcm2 la..Naik kereta Pun takut fikir pasal accident mati...tubuh ko Akan sakit ..urat tegang ..berdenyut..migrain ..melayang..loya..byk ya tanda...kalau ko terlalu stress..ko boleh frozen shoulder kalau asyik takut ...Dan byk berfikir...kaki sakit tgn sakit...belikat sakit...Cara kawal AD GERD n gastrik ....mesti kawal stress..jgn risau n terlalu memikir..mkn mesti Jaga...jgn perut kosong...mkn byk sayur n buah...jgn mkn pedas..byk Kan bersenam ...bersosial..selalu fikir positif....jgn baca pasal accident ..pasal kematian..pasal ape je yg buat ko takut sementara nk pulih ...baca benda yg positif...kena tahu apa yg food menyebabkan angin Dan gastrik...some ppl tk boleh mkn ginger or garlic..tp boleh mkn pulut...try n error...buat senaman utk buang angin lancarkan usus....pasal ko takut mati...Kunci dia ko kena redha ..maksud tiba2 takut Rasa nk mati..ajar diri ko redha ..insyallah ok...mmg lambat baik ..tp mmg ade perubahan...sorry pjg plak..Aku pesakit gastrik gerd AD and bekas pesakit skipzo...

Cenderakirana9 replied at 25-7-2019 11:42 AM
Hai sis. I pun ada masalah anxiety disorder jugak. Tapi i berpunca daripada PTSD (post traumatic str ...

Alhamdulillah i dh dpt control.Mcm boleh rasa bila anxiety tu nak dtg.So nanti cepat2 la distract otak, or if rasa bdn berangin ke apa or sakit dada, i dh tak freak out mcm dulu sbb tau apa punca dia which is my gastrik/gerd.So takde smpai kena palpitation mcm dulu.Cuma selalu sedih je la sis.Emosi tu tak stabil, mcm tadi gelak2, then baca artikel org eksiden pestu sedih and rasa mcm nk kena kt diri sendiri.Tapi i selalu luahkan dkt my husband.Tak biarkan pikiran tu melarat.So after tu lega la.But kekdg jeles tgk org kt luar or artis2 tu hepi je, especially yg menyeksi2 kt luar.Terus terpikir diorg ni mesti care free je idop, xde nak takut2 mati bagai.Mesti seronok je kan.Then laki ku marah ckp dgn org mcm tu u nak rasa jeles, u yg dpt hidayah ni la bertuah.Diorg idop mcm tu pun bukan Allah tak tarik nyawa kalau dh smpai masa, lagi la dlm keadaan begitu.Terus iols insaf dan rasa bersyukur.Owh btw u ambil ubat apa ya if u tak keberatan nak share, and I pun doakan u dpt sembuh kembali.Amin.Pikir positif ni dugaan Allah bgi utk kita sentiasa dekat dgn dia.

Perk77 replied at 25-7-2019 11:52 AM
AD ni nk kena bukan dtg terus...dia ade step...mesti ade stress dulu2..kemudian gastrik bertahun..ke ...

Thank you for the tips.Yes skrg memg tgh suffered sakit dkt bahagian neck,shoulder, kekdg tgn macam rasa kebas.Tapi xtau la punca sbb anxiety or sbb breastfeed baby.Tapi memg waktu awal kena tu ingt kena heart attack and nak mati dah.Tu yg trauma sgt tu.

Perk77 replied at 25-7-2019 11:52 AM
AD ni nk kena bukan dtg terus...dia ade step...mesti ade stress dulu2..kemudian gastrik bertahun..ke ...

I pun dah kurangkan bukak socmed sebab nanti stress. Alhamdulillah makin ok.

Follow Us
Mrs.smith replied at 25-7-2019 12:36 PM
Alhamdulillah i dh dpt control.Mcm boleh rasa bila anxiety tu nak dtg.So nanti cepat2 la distract  ...

I amik escitalopram 20 mg. Max dose dah tu. And ada satu lagi ubat tak ingat nama, just makan bila perlu. Ubat yang satu ni sebagai tambahan saje sebab escitalopram 20 mg dah takleh nak increase dose. Nanti overdose. I struggle untuk turunkan dose ubat tu. Sedih sebab walaupun dah sampai max dose, symptom tetap masih ada :')

Saya pun pnh alami apa y puan alami..Sy slalu overthinking n bila overthinking badan sy seram sejuk jantung berdegup kencang terutama kalau ada kilat..kalau kilat mmg sy lari cari tmpt selamat sampai ada sy menyorok dlm almari sb takut..Sy xde ambik apa2 ubat walaupun Doc ade suruh sy dpt perskripsi ubat..sy xnk bergantung dgn ubat sb dulu sy pnh mkn panadol setiap mlm sb sy xleh tido..

Skrg nie sy minum susu stiap malam before tido..xpun kalau sy rase mcm x insecure ke sy akan minum teh panas letak halia atau teh hijau..Ia blh tenangkan balik fikiran..

Sy doakan agar puan sihat kembali..Mungkin pada luaran kite normal atau cuba berlagak normal..tetapi hakikatnye dalaman kita nie huru hara..Kuatkan hati kuatkan minda..sy pegang pada kata:kalau benda tu ditakdirkan terjadi,lari la ceruk mane pun ttp akan kena..Kuatkan minda kita Yakin y Allah sentiasa ada..

Mrs.smith replied at 25-7-2019 12:38 PM
Thank you for the tips.Yes skrg memg tgh suffered sakit dkt bahagian neck,shoulder, kekdg tgn maca ...

Tu AD...mmg kalau asyik fikir kenapasakit tangan ni..nnti overthinking...mmg Akan sakit berpanjangan...senam tangan je..MCM kat sekolah...pastu fikir positif je ..

Cenderakirana9 replied at 25-7-2019 12:51 PM
I pun dah kurangkan bukak socmed sebab nanti stress. Alhamdulillah makin ok.

Aku paling takut tgk org kena kapan...pastu mula lah overthinking sampai loya Dan muntah...Cara paling bagus Aku buat tgk ig yg Jual product skincare n whitening ..tgk baju2..list brg nk beli pastu...kopak Aku asyik beli online...shopping Tu membahagiakan

Perk77 replied at 25-7-2019 02:04 PM
Aku paling takut tgk org kena kapan...pastu mula lah overthinking sampai loya Dan muntah...Cara pa ...

Yes! I bukak Instagram selalunya untuk tengok barang2 online shopping or tutorial mekap. Moga kita semua jadi kaya supaya dapat la bershopping banyak2 as therapy

jangan pikir too much.

Ikut cara i. Kalau i rasa stress or apa apalah. I akan try solve masalah org. Yg mana mampu.. or u baca thread yg perlukan idea or support.. automatically nnt u akan terpikir and minda kita akan jd strong.

Yang btui nya takut Allah swt jekk..bukan takut mati!

Ko takut ke ko bani ke mati tetap mati..semut. ..sel badan..rimo..gajah..bulan bintang seeeeemua akan mati..tinggal yg tiada awal tiada akhir yg kekal yg maha esa..Allah swt

Bila mental kacau..u create a LOW PRESSURE in ur mind body n soul

Hukum tuhan or nature order..tekanan tinggi turun ke tekanan rendah!! Semua nya gitu!

Yg penting dlm diri esp mental kne tekanan tinggi..baru aura tu kuat..energy tu radiating..ko tak yah cakap..orang yg low pressure rasa terobat dek energy tu..penyakit yg mostly bacteria based..sme low pressure or syaitan cam polong puntianak sme tak boleh kaco sebab tekanan rendah mustahil masuk tekanan tinggi!!

Ko tgk yg p darul syifa ramai gutter ppl..low income..so ko leh tau MENTAL MAKE UP depa lagu mna..risau sokmo itu ini..pemakanan asik ikan kering so body mind depa low pressyre so mcm mcm penyakit masuk yg mna depa penyakit ni mmg ase tekanan rendah tp klo ko buat diri ko lower than them..depa masuk lah k?

So secret is ko kne mantapkan minda mental jagaaaa pemakanan..no biskut donut sugary shit sme tu..daging jarang plenty fresh greens n fruits n lot of air jarang..2 litres tiap hari..minimum!

Tuhan kasi penyakit..musti dia kasi penawar gak

Kita yg buat diri kita sakit dgn izin tuhan so kitaaa kne usaha pebetui kan.

Bersih tauhid..bersih amal..bersih jasad..bersih minda..bersih hati! Ni buat tekanan ko tinggi ..aura se hangat nur..tadak low pressure cam mcik bawang leh pengaruh ko..ko tak takut sesapa..apa apa..kecuali yg cipta ko!

Ko KONSISTEN gini..jalan lurus nobody except Allah swt..iblus pun tokleh tipudaya ko..Allah the sole n only protector!

Dlm hidup ni yg berguna cuma satu..satu je..di sebalik berjuta tipudaya manusia n syaitan..satu je ko perlukan...ILMU!!!

Tadak kaitan ko miskin or kaya..ada kaya tapi bongokkk..ada miskin tapi ilmu tinggi..ko kne paham non literally!

Jadi pencinta ilmu..cari..gali..fikir..fahamkan..Allah Maha Mengetahui..penyakit kita cam hari ni..mcm tua nyanyuk mamak tu..ingat manusia berupaya segalanya..jadi perfectionist!!..ni orang yg tak bertuhan

Ko usaha je kendian serah kat Allah..ko surrender dulu baru usaha n then doa n pasrah!!

Jgn berlagak jadi manusia ..angkat diri jd mulia konon tp kuo dari tempat kotorrr..berak kentot busukkk..malu lah kat Allah swt.

Ko bukan ada sakit pe pun..ko cuma jahil skit je
...ko cari ilmu..amal n trust Allah swt je. Ws

Kes mcm ni terkait saka keluarga pun ada, terlangkah santau angin yang tukang sihir buang2 merata pun ada, family ada genetik mental pun ada,

Yang pelik ia jadi serta merta, kalau ikut logik hanya Allah sahaja yg ada kuasa keatas diri kita, hatta semut halus berjalan pun dgn izin Nya,

Mudah kata ini ujian untuk Allah kepada kita bagi upgrade lagi paper test kita, rasanya ni lebih tepat lah, semestinya supaya kita lebih kuat dihari mendatang, cumanya sekarang citernya pasal anxiaty disorder kan,

Saya ada terbaca satu blog nih , yang dia kena sakit ni bertahun, dia berubat dgn lebih 10 perawat dan doktor, tak elok juga, tiba2 dia terfikir sakit ni Allah yang beri, sedangkan Nabi terkena sihir pun atas izin Allah bkn sbb tukang sihir tu terror,

Jadi yang memberi sakit adalah Allah maka yang boleh menyembuhkannya hanya Dia, method kita sbg orang islam dan orang kafir, cara kita berubat dan cara mereka tak kan pernah sama, sampai bila2 nak sembuh kita kena ikut jalan islam sesungguhnya itulah yang sesuai dgn fitrah kita,

Kemuncaknya orang yg saya jumpa blog nya tadi dia buka dgn solat taubat niat tutup penyakit, dia buat sepertiga malam, minta ampun pada Allah, kemudian perbaiki ibadah, selang dua tiga hari Alhamdullilah terus baik, langsung tak ada kesan yang dia pernah sakit,

Setiap kali saya tahu ada orang yang kena panic attack ni, dekat tempat kerja mahupun dekat sedara mara, saya akan suruh dia benda yang sama, suruh mereka buka dgn solat taubat, jangan takut, ini benda orang lain pun pernah rasa, makan ubat yang doktor bagi jgn skip, padahal dlm ubat tuh tak ada kesembuhan, kosong jer, sebab benda ni dia main jiwa bukan fizikal, kita rasa takut, rasa kejang, rasa mual, rasa kebas itu semua jiwa kita yang rasa, fizikal okey jer sebenarnya,

Dulu housemate pernah kena, rupanya dia ada history sakit tu dulu sampai 1 tahun menderita sampai berhenti kerja, dia lah punca saya tak tidur malam dok google cari penawar dlm blog doktor, blog islam, tanya orang sana sini,  sampai lah jumpa blog orang yang cure dari solat taubat tadi, masa tuh 3 hari dia nangis senyap2, hari ke 4 baru dia bagitau saya, itu pun bila saya tanya kenapa balik senyap jer, biasa ajak bual2,

Bila dia cerita , saya fikir kali ni dia mesti kena menang, tak sampai hati saya nak tgk dia menderita setahun ka, 2 tahun ka, mana tau lagi teruk pulak kali ni, ini kira macam penutup sakit lah, sesuka dia nak dtg, kita tutup jangan kasi dtg lagi, saya suruh dia solat taubat tgh mlm, minta Allah tutup penyakit jangan ada lagi, jangan dtg lagi, Alhamdullilah dlm seminggu dia okey, setiap kali nak keluar saya pesan baca ayat Kursi sebab ayat ni bagus untuk orang perempuan, minta Allah lindung kita dulu baru keluar rumah, prevention is better than cure,

Jadi kalau TT tak pernah buat solat taubat disepertiga malam, saya gesa buatlah, minta pada Allah, ditutup terus sakit TT, jangan dtg lagi sakitnya, tapi saya mohon  TT buat bila dah betul2 sedia, bukan buat sebab saya cadangkan, ini antara TT dgn Pencipta, saya tak ada kena mengena, kalau TT sembuh itu dengan izin Allah, sebab Allah ni Dia Maha Besar, Maha Hebat, Maryam a.s tak kahwin pun Allah just tiup kan roh dlm perut terus ada baby & lahirkan Nabi Isa a.s, luarbiasa benda tu pada kita, biasa pada Allah, small matter, sakit TT small matter juga pada Dia,

Doa saya semoga urusan TT dipermudahkan, saya yakin TT boleh sembuh sepenuhnya, good luck