CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: OttoVonBismark

William Chester - Pembunuh Yang Menulis Kamus Oxford

Buritan replied at 30-7-2019 08:25 AM
Ooo jaga dekat wad sekali.. hebat hang.. aku tak terpikirlaak sampai nak jaga dekat wad

Servis ni org kita x ramai buat... Hahaha.. Tu yg sy buat tu

bloodyamuk replied at 30-7-2019 08:30 AM
wah iolls pun pernah berangan nak bukak senior home ni, siap nengok youtube pasal lift yang kos re ...

Depa byk invest utk keperluan pesakit.. Kita masih ketinggalan.

sarah82 replied at 30-7-2019 08:34 AM
Servis ni org kita x ramai buat... Hahaha.. Tu yg sy buat tu

Good ideaa...

Buritan replied at 30-7-2019 09:03 AM
Good ideaa...

Sy mmg sokong kalau ada yg nak buat home nursing.. Laku... Kita ramai org tua

sarah82 replied at 30-7-2019 09:04 AM
Sy mmg sokong kalau ada yg nak buat home nursing.. Laku... Kita ramai org tua

Satu je yg aku takut.. takut derang mati.. cmn nak berhadapan.. setakat basuh ponggong jaga bagi mkn ubat.. aku ok

Buritan replied at 30-7-2019 09:05 AM
Satu je yg aku takut.. takut derang mati.. cmn nak berhadapan.. setakat basuh ponggong jaga bagi m ...

Yg tu mmg kita sebagai penjaga ni kena hadapi.. Dah 2 pesakit meninggal semasa dlm jagaan sy.

Follow Us
sarah82 replied at 30-7-2019 09:09 AM
Yg tu mmg kita sebagai penjaga ni kena hadapi.. Dah 2 pesakit meninggal semasa dlm jagaan sy.

Yg tuu aku takut.. mau aku tak tido mlm nanti

Buritan replied at 30-7-2019 09:11 AM
Yg tuu aku takut.. mau aku tak tido mlm nanti

So far Alhamdulillah.. Tido juga sy.. Kita dah jaga elok. InsyaAllah Allah jaga kita.

sarah82 replied at 30-7-2019 09:13 AM
So far Alhamdulillah.. Tido juga sy.. Kita dah jaga elok. InsyaAllah Allah jaga kita.

Ok tq for the info..

nurrlisa replied at 29-7-2019 02:30 PM
Hahaha siap di panggil mengadap ni. Betul Tu, banyak contribution Otto dalam board ni. Tak ternila ...

hahaha korang saling merindu. aku tag lah.

noraidil_06 replied at 29-7-2019 08:41 AM
Best kan bod sejarah skrg? Tq to me eh.hahahahha. n to u sbb benarkan n bebaskan sy buka pelbagai  ...

ahaha yes thanks to you jugak. aku pun sekarang nim sebok le mak nora.

noraidil_06 replied at 29-7-2019 08:39 AM
Kang kite bg 100 kena marah. Susah jd mod rupenye

sapa yang marah ? padan lah tu karang sendiri kot. kalau kopi pes dah tu beri seratus tu laing cerita. kalau ada yang berani komplen lah. meh aku jawab.

OttoVonBismark replied at 30-7-2019 02:21 AM
Aha lonso. Lama pakcik tak nampak ko masuk kesini. Ke pakcik yang lama tak masuk ? Haha

Bizi..hahaha...

OttoVonBismark replied at 30-7-2019 02:33 AM
Ahaa... ni lagi sorang. Lama pakcik tak dengau kabau dari ko ni ikanmasin. Selalu ke masuk ke sini ...

kita baik2 saja..sll jg meninjau2 kisah2 baru dr pacik..

OttoVonBismark replied at 29-7-2019 05:43 AM
Untuk rujukan korang, Pakcik copy paste semua link cerita yang pernah ditulis dalam ni. Klik untok m ...

Terbaik ade list . Senang nak go through

menarik kisah ni..kamus oxford mmg ada kat umah tapi da lama x guna..selalu refer kat google je

Wah...hebat william chester ni. Walau dah skt mental, masih terus rajin membaca timba ilmu..pastu menyumbang pula dlm pembikinan kamus oxford.

Tq again pakcik otto atas karangan awesome ini...bod ni menang best

Hi Pakcik, dah baca thread ni. I have to say memang cerita ni sangat menarik! Saya juga kagum dengan penulisan pakcik, very interesting to read. Selama ni tak pernah terfikir siapa penulis Oxford Dictionary ni dan semua dictionary in the world haha. Tahniah pakcik atas penulisan menarik. Agaknya ada berapa banyak words in a language ya. Language mana paling banyak words. Macammana pulak Bahasa Malaysia. Siapa yang tulis dictionary, berapa banyak words yang ada....banyak betul persoalan.

Persoalan last: Ada tak words yang tertinggal dalam kamus? Misalnya eh, words ni terlupa tadi kita masukkan dalam kamus.

winamp05 replied at 30-7-2019 01:29 PM
hahaha korang saling merindu. aku tag lah.

Ada pulak macam tu.

Tu ramai tu orang rindu kan Otto. Macam celebrity la kat sini hehehe but well deserving. Contribution dia banyak di sini

nurrlisa replied at 31-7-2019 08:42 AM
Hi Pakcik, dah baca thread ni. I have to say memang cerita ni sangat menarik! Saya juga kagum dengan ...

Manjawab persoalan lisa tu... ada berapa banyak words diseluruh dunia ? I think... billion lisa... billion... lets assume, a million yang ada dalam english... baru english... dan bahasa diseluruh dunia yang ditutur oleh seluruh masyarakat dunia ada beribu jenis bahasa. Even dialek dalam satu bahasa pun dah beratus ratus.

Kamus bahasa malaysia pula, Dewan Bahasa Dan Pustaka ( DBP ) yang bertanggung jawab dalam menyusun dan mengumpul semua bahasa pertuturan kita dan dijadikan kamus.

Tapi lamaaaa sebelum DBP buat penyusunan tu, ada sorang yang bertanggungjawab dalam menyusun dan membukukan semula semua wordsss bahasa melayu kita. Za'aba namanya. Im sure lisa pernah dengau nama yang cukup femes ni. Nama penuh dia Zainal Abidin Ahmad. Za'aba ni dia tulis dan modern-kan balik seberapa banyak wordsss tatabahasa melayu dan bukukan dalam sebuah buku yang diberinama "Pelita Bahasa". Beliau lah yang bertangung jawab dalam memodenkan bahasa melayu hari ini. Sebagai contoh, dahulu kita menulis perkataan "Cinta" dengan ejaan "Chenta", "Membaca" dengan ejaan dahulu "Membacha", "Seorang" dengan ejaan dahulu "Sa-orang" , "Menubuhkan" dahulu dengan ejaan "Ma-nubohkan", "Seolah-olah" dieja "Saolah-olah" And so on and so on.... beliau lah yang bertanggung jawab dalam memodenkan bahasa melayu yang kita guna pakai dan tulis hari ini. Beliau diberi gelaran "Pendeta Bahasa".

Berkenaan dengan soalan seterusnya, words yang tertingal dalam kamus. Yes. Ada. Quote dari Prof James Murray dia pernah cakap yang bahasa ni akan produce dengan sendiri dari mulut kita setiap tahun. Sebab itu la kamus ada banyak keluaran dan tahun dikeluarkan. Bilamana masyarakat keap menggunapakai perkataan tersebut, maka ianya akan become formal dan dimasukkan kedalam kamus. Sebagai contoh yang paling mudah, perkataan "Voicemail" diera 90an dah tentu datang dengan makna yang berbeza dari hari ini kan ? Contoh lain, kamus oxford 80an pakcik pasti tidak ada perkataan "bluetooth". Hahaha. Same goes to others langguage. Pasti akan ada words baru yang produce dan saban tahun kita kena update kita punya dictionary.

Rate

1