CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Modngengade

[Tempatan] Kaum cina dan india yang tak fasih berbahasa Melayu boleh dihantar pulang ke neg

123456 replied at 22-8-2019 10:39 AM
Fasih camane? Dari segi tatabahasa? Susunan ayat? Bahasa baku?
Nak ikut standard yg mana baru dika ...

fasih maksudnyas boleh berkomunikasi dgn baik...ni kalau dia ckp org tk fhm maknernya tak fasih la....

sarah82 replied at 21-8-2019 03:49 PM
India aku rasa hampir semua fasih berbahasa Malaysia.

yes, meols merasakan kaum India ni macam diberi mukjizat kebolehan menguasai pelbagai bahasa dengan mudah

Modngengade replied at 22-8-2019 10:38 AM
sayugia diingatkan, Indon merdeka dgn pertumpahan darah...tiada apa2 syarat dari belanda...

ma ...

British memang laknat
Bertahun2 menjajah, nyawa melayu dh ramai terbang
Dan2 nk permuafakatan kaum selepas kemasukan keling dan cina.
Ai bukan racist
Ramai je fmly ai berjodohan dengan chinese, tapi perkembangan isu semasa btl2 huru hara

hyie replied at 22-8-2019 11:32 AM
yes, meols merasakan kaum India ni macam diberi mukjizat kebolehan menguasai pelbagai bahasa denga ...

sebab bahasa tamil banyak mengaplikasikan kaedah tongue twister..maka sebab tu keling mudah menguasai bahasa

India ramai fasih bahasa malaysia yakni melayu.. Tapi cina kurang. Kalau bersembang dengan opsmate aku yg ramai cina ni, aku akan guna bahasa melayu, takde rojak2, tkde pelat2 cina

Cina india yang tak reti nak cakap melayu memang patut dilucutkan kerakyatan. Bodoh sangat dah duduk sini berpuluh tahun tak boleh cakap dan faham bahasa melayu.. bukan pakai ayat pujangga pun. Sama la macam melayu urban yang speaking 24 jam. Geli. Kalau kau sendiri tak memartabatkan bahasa melayu, siapa lagi nak buat??

Follow Us
hyie replied at 22-8-2019 11:32 AM
yes, meols merasakan kaum India ni macam diberi mukjizat kebolehan menguasai pelbagai bahasa denga ...

Ramai juga india berkhidmat sebagai anggota keselamatan

cina bukan takmo cakap melayu, takut nanti sikit jam kebudayaan cina terhakis

- Dong ZHong

GigaMom replied at 22-8-2019 11:41 AM
British memang laknat
Bertahun2 menjajah, nyawa melayu dh ramai terbang
Dan2 nk permuafakatan ka ...

Aku pernah baca salah satu apa yg shalom dpt hasil dari Sarawak pi minta dokumen dari inggeris di UK. Inggeris mmg meramalkan akan berlaku perang saudara (sesama kaum) disebabkan sekolah jenis kebangsaan. Aku tgh tgh shalom bagi dokumen tu.. Aku nak baca.

Shalom kata kelaknatan inggeris ttg sekolah jenis kebangsaan ni takkan jumpa kat mana2 dokumen lain kecuali yg satu tu saja.

Aku dah agak ada benda tak betul bila nenek moyang kita dipaksa utk menerima india dan cina dan juga diasingkan sekolah.

Aku yakin inggeris sebenarnya x tak lepaskan Tanah Melayu sebab kita banker depa.. Jadi depa paksa nenek moyang kita menerima syarat2 yg ditetapkan.. Dengan harapan dlm masa 20 tahun lps merdeka negara jadi kelam kabut dan terpaksa menerima depa semula.

KAMJAD.

krustykrab replied at 21-8-2019 04:26 PM
Problemnya, prc nak ke terima balik diorg ni...

Tak nak.. prc menganggap mereka dan keturunan mereka yg lari semasa kebuluran akibat dari bencana alam sebagai pengkhianat bangsa

Muntz replied at 21-8-2019 05:36 PM
Masalahnya, nak org fasih bahasa Melayu, tp bila diorg nak pakai kat gereja dan bible, tak boleh pul ...

Jadi nak belajar bahasa Malaysia kena kat Geraja dan Bible saja la gitu?

cmf_shalom replied at 21-8-2019 06:35 PM
dalam isu ini x perlu la nak tangguk air keruh..

Aku perati Cina dok negara barat mmg behave habis.

sebelum ni kan, meols pernah kerja kat satu ofis milik cinkies. Pastu, bila dapat surat/emel/atau apa2 yang guna BM, diorang suruh iols cerita balik, sebab tak faham sangat.

lepas tu, pernah sekali tu ada kes kecurian kat ofis, so bos weols ala2 skype weols semua la, nak siasat sapa yang curi. Dia punya BM tu...ya rabbiiiiii...aku pun tak faham dia taip apa dah lah bm broken, bi pon broken sedihhhhhhh...

so mana ponen huggies yang tak abis2 kata bebudak sjk/smjk (C) ni ramai score BM? ujung2 hausssss jah bm theyols yach...propa sangat

Modngengade replied at 22-8-2019 11:46 AM
sebab bahasa tamil banyak mengaplikasikan kaedah tongue twister..maka sebab tu keling mudah mengua ...

Tongue twister a.k.a lidah bercabang.. Wakakaka.. Pening aku memikirkannya.

Hapuskn jer segala bangsa cina india hehe

palmolive replied at 22-8-2019 11:57 AM
cina bukan takmo cakap melayu, takut nanti sikit jam kebudayaan cina terhakis

- Dong ZHong

Skrg ni kebudayaan depa x terhakis ka? Hidup mcm barat.. Pakai pakaian mak aiii kalah omputeh... Kalau ikutkan dah syg kebudayaan depa.. Patut ada yg berkaki kecik. Tu belum kira yg buta sejarah sendiri lps tu acah2 mcm tau sejarah.

"Awak panggil dia ubat kaki dia. Dia settang sakit, paaaaapii looor"

Atas neh haa style BM deme kat Klang Valley bau longkang tue. Kimak ngkaw larh

Kaw nak cakap cina kaw pegi lar bukak gerai babi kat Taiwan ker Guangzhou ker, takde sape nak larang ngkaw cakap cina kat sana. Masalahnya ngkaw nak showoff nak mengada2 menunjuk2 tak kena tempat. Ngkaw taw takkk sialllll!

Modngengade replied at 21-8-2019 02:06 PM
Indonesia mendapat kemerdekaan dgn darah..tiada kontrak sosial spt negara kita....mahu x mahu cina ...

Kontrak Sosial bodoh neh lar yang jadi duri dalam daging negeri2 Melayu kat Malaya neh, sistooor!
Walaupun benda2 yang ada stated dalam Perlembagaan tue datang dari kontrak sosial tue tapi set2 bangsat keturunan generasi tongkang tak sedar diri tue tak habis2 duk provoke. Kalau deme provoke means deme nak suh negeri2 Melayu dalam Malaya neh pecah balik jadi negara2 Melayu macam Brunei tue lar.

Ai menyampah dengan isu tak habis2 neh dari ai muda laaagi, sistooor. Skang neh aiiii dah separuh abad dah tawww