CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: FatinNazu

Menakutkan! Ini Rupanya Simptom Depression, Jangan Buat Main

A few months ago kt ofis ade circular utk all staff jwb ujian dass
So I jwb lh dgn jujurnya
Hasil result mmg teruk lh
Ok xpe...

Then last week 1 of the team support utk staff dr segi psychology ada approach me n tell me that result ujian dass I tu memerlukan susulan
Ok find. ...I look forward for it
But still I don't get it why dia yg approach
Die bkn staff unit kaunseling pun
Die sm department dgn I
Mcmn die blh tau psl ni

So esknya die dtg kt my unit station
N tell me what that I need to have bimbingan kaunseling
In front of other my colleagues
I thought it's supposed to be p&c
Damn it lh kn mamat ni
My respon...oh ye ke...sambil I duk buat surat
Bkn buat2 mcm I nk mengelak
Tp mmg I tgh buat kje tiba2 die dtg bg update tu

Though I'm still waiting for the counselling session or whatever shit they're going to put me through
Its been over a week dh
Still nothing yet

supernaturalee replied at 19-10-2019 08:44 PM
So I jwb lh dgn jujurnya
Hasi ...

Sini ada pelik sikit, dia kelig u kan? why dok terhegeh lak nak bgtau u pasal bnda ni?
Pasal klu tak silap unit kaunseling yang akan issue letter for further assesment.
Mcm ada pelik skit mamat tu

jazaa100 replied at 19-10-2019 05:37 PM
Klu bawak pi jumpa psikiatri...bkn dorang di brain wash dulu ke...then klu tak blh, baru bg mkn ub ...

Tak pasti pula. Tapi kelig aiol, ai don't see getting better after makan ubat. Ubat tu bagi dia tenang sementara sajork. Hilang kesan, makan lagik dan lagik dan lagik. Now heol dah tambah dos. But luar nampak sangat normal ok. Dalaman, heol ja tahu.

Eric.n9 replied at 19-10-2019 10:25 PM
Sini ada pelik sikit, dia kelig u kan? why dok terhegeh lak nak bgtau u pasal bnda ni?
Pasal klu  ...

Die ahli this persatuan yg mcm prs sekolah tu
Cuma ni utk org bekerja
So I think persatuan tu ada access pd result ujian dass ni

But mcm u ckp lh
Should be officially assigned me about my ujian dass coming from unit kaunseling
Not this prs
Sbb ujian ni official utk semua staf
And I don't think so it's coming from them

Orang slu kata kalau berat badan bertambah Tu makna ny senang hati, padahal ada aja manusia yg jenis stress eater

noor2 replied at 18-10-2019 11:50 AM
Kekuatan iman dan kepercayaan kepada tuhan yang kuat ...yang boleh menghalang semua manusia dari pen ...

Sekolah aku setazah pun kena sis..sian aku tengok.. nak tolong tak reti.. dia kalo susah hati cari akulaa.. aku dengar jelaa dgn penuh perhatian.. sepatah penyelasaian pun aku tak beri.. tp lps ckp.dgn aku.. dia kata legaaaa.. aku pun ok ajelaaa.. esok dia dtg ckp lg.. smpai laa ni dia kwn ngan aku

Follow Us
Buritan replied at 20-10-2019 06:39 AM
Sekolah aku setazah pun kena sis..sian aku tengok.. nak tolong tak reti.. dia kalo susah hati cari ...

Ramai yang pakai title agama tapi amalan dan iman serta karektor sebaliknya. ...

noor2 replied at 20-10-2019 07:54 AM
Ramai yang pakai title agama tapi amalan dan iman serta karektor sebaliknya. ...

Bab bab tuu tak tau la plak.. tgk dr luar je laa

dua_chzy replied at 19-10-2019 11:38 PM
Tak pasti pula. Tapi kelig aiol, ai don't see getting better after makan ubat. Ubat tu bagi dia te ...

Yeppp.. ubat tuu bg tahan utk bertenang.. bkn bertenang sebenanya.. at least dptlaa sorok gundah gulana ka perangai.buruk pun tak kuar

Edited by dua_chzy at 20-10-2019 12:55 PM
najib888 replied at 19-10-2019 01:06 PM
Aku tulis ni pun atas kapasiti aku yg pernah mengalami MDD. Major Depressive Disorder. Terpaksa aku  ...

And...ko masih makan ubat?

Aku bagitau ko eh. Bisikan halus yang ko dengar tu, takda lain takda bukan suara ko sundri. Ngkau kena MDD kerana ngkau tak dapat apa yang ngkau nak. Bila ngkau tak dapat apa ngkau nak, ngkau sedih plus sakit hati. Lama kelamaan, ngkau depresi. Ngkau mula perceive semua benda negatively. Ngkau mula develop anxiety dan hapa benda emosi negatif yang comes with depression. Lama-kelamaan, karna ngkau terlalu biasa hidop dalam depresi, ngkau normalize menda tu. Ngkau expect orang lain boleh terima keadaan ngkau, boleh ikut rentak ngkau. Ngkau marah bila orang tak faham ngkau or cerca ngkau. Ngkau kata, "diorang tak rasa apa aku rasa. Diorang tak faham". Dengan mindset tu, ngkau tak sedar, ngkau dah jadik energy vampire kat orang2 sekeliling ngkau. Ke mana2 ngkau pergi, ngkau bawa negatif vibe. Orang pon tanak dekat dengan ngkau. Ngkau ingat, deyol tak suka ngkau. Bukan. Deyol bukan tak suka or binci ngkau but deyol takleh tahan handle negative vibe yang ngkau bawak kulu kilir.

If ngkau kata boleh cope, ianya karna ngkau berjaya ubah mindset ngkau. Bukan sebab ubat. Ianya will power ngkau sundri. Tu pendapat akak. Sebab akak memang tak percaya dengan ubat. Semua ubat adelah drugs. Dan kita tahu drugs hada side efek tabaik pada otak, pada badan, bila diambil berlebihan dan kerap.

Buritan replied at 20-10-2019 08:12 AM
Yeppp.. ubat tuu bg tahan utk bertenang.. bkn bertenang sebenanya.. at least dptlaa sorok gundah g ...

Kelig akak tu, ustaz. Lulusan Al Azhar. Sampai boleh fikir nak bunuh diri, nak cerai wife (ustazah) yang sangat baik. Dia ni lembut sikit. Macam feminin la. But kesah nak cerai tu, 3 tahun lepas la dia bagitau akak. Now ayat dia dah berubah, bilang dia takleh berfungsi if takda wife tu.

dua_chzy replied at 20-10-2019 12:58 PM
Kelig akak tu, ustaz. Lulusan Al Azhar. Sampai boleh fikir nak bunuh diri, nak cerai wife (ustazah ...

Kesian tgk depa nii.. nak tolong aku pun tak reti.. bg akulaa ujian depa kat dunia inilaa.. ade org ujian dia kena cerai.. ade lak Tuhan bg muke buruk.. ade yg gemuk.. bodoh.. pandai.. kaye .. sakit.. semua itu ujian.. tp aku nak ujian kaya pandai dan chantik.. hahaha satu lg nak putih

Iol ada smua simptom2 ni & tbh mmg stiap hari ada rsa "x gunanya aku hidup", I can smile & laugh tpi dlm hti Allah SWT je yg tahu.

orang depressed ni memang takkan rasa nak buat benda2 yg sebenarnya boleh bantu dia keluar dari depression tu.. kuncinya kena fight.. rasa taknak buat, kena lawan, kena buat jugak.. paksa diri keluar jumpa orang.... paksa diri gi exercise.. paksa diri makan.. doa doa dan doa.. fight fight dan fight.. kena kuat.. guna cara agama pun sangat berkesan bagi yang percaya..nangis je sorang2.. luah kat jurnal.. anything that works for you.. dan amalkan 3 Qul selalu.. kalau tak boleh fight sendiri, cari bantuan.. apapun jangan give up

dua_chzy replied at 18-10-2019 11:39 PM
Elak makan ubat. Anti depressants ni selalu buat orang bunuh diri.

Takyah jumpa doktor. Jumpa ...

kaka... I setuju ni. mak iolss ada depression + schizo, bergantung dengan ubat for 6 months. tp dalam masa sama, dia ubah diri dia utk jd better person tp bukan jadi setazah tp better in spiritual + life. dia sendiri bangun utk diri dia & support dari family anak2 kuat.mak pak iolss cerai, so mak iolss ada anak2 je. now alhamdullilah, dosage ubat makin berkurang dari 3x sehari, skg 1x sehari jer. harapnya lepas ni boleh bebas dari ubat. she is happy & better now!

kakyungpilah85 replied at 18-10-2019 01:10 PM
lagi satu hubungan dengan tuhan pon kena jaga...sampai saat kita rasa macam kita dah putus harapan b ...

betul sangat..menharap makhluk..silap2 kita akan kecewa jika tidak berhati2..tapi dengan Allah..sebaik2 pertolongan..tapi kena yakin bukan hanya percaya saja

Ni pengalaman aku sendiri yang hidap MDD. aku dah kena makan ubat setraline. betul ubat itu membantu. tapi kalau kau skip ubat ko akan rasa diri ko x bermakna. cycle hidup kau membosankan. itu yang aku alami. aku makan ubat 6 bulan dah stop sendiri.

IMAN itu penting beb. aku pernah rasa aku tak bermakna utk hidup. aku anggap life cycle aku hari2 sama. g keje balik keje, anta anak ke sekolah. balik urus rumah tangga. bosan.  terus rasa mati lagi baik sbb x happy. kenapa aku kata iman penting sebab bila aku fikir nak mati, tup tup aku terus ingat hutang piutang aku. camne roh aku. masa tu mmg aku x fikir pasal anak. sbb ada org akan tgk mereka. jadi bila aku fkir kalau hutang aku x jelas maka roh aku akan tergantung terus aku batalkan utk mati. zass terus aku drive g keje.

punca aku murung adalah bekas suami aku yg psiko. lepas aku minta cerai walaupun perjalanan cerai tu naik turun mahkamah. baru aku stop ubat2 tu semua.

1. kena tau root cause ko depress
2. kena busykan diri
3. of cause aku masa depress aku join group wasap asma ul husna. aku zikir hari2 Ya Ba'ri 1000x, istighfar 1000x dan zikir selalu (tp masih rasa nak mati. at least ada sket iman ko terbina dari amalan ko)
4. ko kena tgk balik apa minat ko selama ni. exercise ke apa2 la

bila root cause dah tau dan kau singkirkan masalah ko, inshaAllah ko akan pulih secara perlahan2. aku lepas bercerai baru aku rasa perghh lega otak aku selama ni. punca dia duduk dgn lelaki gila yg rata2 orang anggap dia baik, alim, lemah lembut. even adik beradik dia igt aku yg problem.

zikir Ya Baari' - maha merancang : sgt membantu. serah segalanya pada Allah. Allah akan bantu kau nye kehidupan kau sebaik2nya.

cadangan aku:

- perlu jumpa kaunselor, doktor.
- rawatan moden
- rawatan jiwa juga perlu

semua kena selari. kesihatan mental juga mcm kesihatan diri kau. mcm diabetes, darah tinggi kena makan ubat tapi kesihatan mental kau kena tambah dengan rawatan jiwa (kembali kepada pencipta kita)

Now aku happy dgn 4 kids. belum rasa nak cari pengganti sebab aku dah serik dgn lelaki yg bertopeng agama. 15 years hidup dalam pura2 sebab hormat suami. walhal suami tu dok fitnah merata aku ni umpama isteri neraka. curang tu every year. mmg seksa hidup aku selama 15 tahun. cuma pukul tu x sbb aku dah pernah kasi warning

supernaturalee replied at 19-10-2019 08:44 PM
So I jwb lh dgn jujurnya
Hasi ...

hahahahah..sama dgn kes ex collegue aku dlu..site clerk...kononnya ada staff dr hq dtg site aku...panggil one by one la..kalau ada apa2 isu yg tk puas ati dkt site or dgn site agent ke,keje byk ke..blh discuss..p&c ktanya..org lain xkn tau..so site clerk aku pn dgn lurusnya pgi ckp je la yg dia tk puas ati,knp dia buat keje byk..site agent mcm double stndrd dgn dia...pung pang,satu hq kecoh tau yg dia tak puas ati..sampi site agent aku pn tau...btmbh stress dia..end up resign..

experience dr kakak aku sndri.:husbnd n wife niaga...so ofkos la financial jd isu...kakak aku bsalin no 2...lgi dia btmbh stress..sbb bisnes down..nk kne byr duit org..kakak aku lngsng xpantang..anak jnis bgun malam..dlm otak di asyk pikir nk byr hutang org...mmg dia ckp mata dia terbyg2 tali gantung...dalam hati mmg ada yg bg suggestion..gantung diri...kbtln masa tu kecoh psal satu kluarga bnuh diri..mnum racun...dia ckp dgn husbnd dia..tolong dia...dia stuck..kpla dia pikir,gntung diri...everyday dia tido,dia akan menangis..then dia terbaca someone pnya status fb..pasal zikir n istighfar 1000kali sehari..hri ptma dia buat,badan dia shaking...sambil dia ttup mata..bygan muka arwah ayah aku..muka anak2 dia dlm keadaan nywa2 ikan..menangis teruk...then dia baca alquran...tersangkut2..sedih sgt..sbb dia ckp dah lama dia tak solat,bce alquran...skrang ni okay skit dah...cuma cpt naik angin je la..

Fazzbulous replied at 21-10-2019 03:29 PM
hahahahah..sama dgn kes ex collegue aku dlu..site clerk...kononnya ada staff dr hq dtg site aku... ...

Sorry for him or her

Btw until today still nothing
Dh jd mcm ternanti2 dh ni

Menyampah plk rs