CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Modngengade

[Tempatan] Jangan tanya bila nak beli kereta tapi tanya bila nak beli rumah, gitewww

Ni cara aku lah. Beli rumah pertama level marhaen dulu. Pastu tunggu 3-4 tahun rumah tu harga naik. Jual. Dpt profit beli rumah separa marhaen. Pastu duduk diam2 bayar installment sampai abg jamil mampus.

anony-mous replied at 30-10-2019 11:23 AM
Yes lg 1 point i xminat nak beli rumah berbanding kereta sbb after 9y , kereta dah setel. Siap bol ...

true... kawan2 i ramai sangkut part rumah ni... end up perabis duit gaji dengan long term commitment bayar 2-3 biji rumah which mostly diorang tak sempat pun uruskan mencari penyewa...

nak jual plak tak laku dah skang.. market value 700k, tp nak jual 400k pun takde orang nak beli... even kalo dpt jual 400k pun, banyak plak amount kena topup dekat bank just to sell off the house, so, diorg takde choice lain, just maintain je rumah tu bayar bulan2.. kalo bagi sewa pun still takleh cover installment bulan2 rumah tu, kira diorang plak kena subsidize penyewa skang ni.... ramai orang camni, most of my colleagues...

sila bayar duit ptptn dulu..itu nasihat yg betul sebenarnya

green~tea replied at 30-10-2019 11:35 AM
true... kawan2 i ramai sangkut part rumah ni... end up perabis duit gaji dengan long term commitme ...

Konon nak bisnes la tu....tahun 2014-2016 Kan gigeh semua nak berbisnes hartanah

white_musk replied at 29-10-2019 01:17 PM
Akan tetapi pemuda pemudi di Malaysia ini jika tidak pandu kereta honda tiada perempuan akan damping ...

bukan semua mcm tu
ank aku ok jerk pakai saga
xde perempuan nk dekat lg bagus

pengikis jerk ramai kut

kalau aku mampu, aku nak belikan umah utk ank aku
x bleh nak bayar harga sebuah rumah sekurang kurang nya dpt la jugak
aku tolong bayar downpayment/separuh dari harga rumah
x yah dia org nak pening2 kepala
tp x tau la akn jd kenyataan ke tidak
InnsyaAllah kalau ada rezeki kannn

Follow Us
Meiizu replied at 29-10-2019 10:43 PM
Kereta tu keperluan...bukan nasihat jgn beli,nasihat yg betul beli sekadar perlu utk cari rezeki.
P ...

Soalan pertama yg adik I ditanya masa interview kerja, "Ada kereta?"
Itu pun dah membuktikan kereta adalah keperluan.
Memanglah sekarang ada projek rumah murah2 mcm PRIMA, Rumah Selangor tu semua tapi kalau jauh dari tempat kerja, susah jugak nak harapkan guna public transport.
Kalau calculate tambang grab pun sila2 lebih kurang beli kereta sendiri je.
Tu tak kira lagi kena outstation.
So as for me, kereta tu perlu. tapi tak payahlah sampai kena beli Honda.
Rumah pun perlu, tapi still boleh menyewa.
Tapi kalau takde kenderaan nak pegi kerja, susah jugak.

true... kawan2 i ramai sangkut part rumah ni... end up perabis duit gaji dengan long term commitme ...

ini betul.
org ingat bole senang dgn memberi sewa rumah.
mungkin org tu bernasib baik sbb dapat penyewa rumah dari syurga.

kalo bagi sewa pun still takleh cover installment bulan2 rumah tu, kira diorang plak kena subsidize penyewa skang ni....
Part ni yang ramai org hanyut dlm angan2...
Dah kalau penyewa tu boleh bayar harga lebih dari installment bulan... mohtipp dia nak bayar kat tuan tumah?? baik bayar terus kat bank..rumah dapat sendirik...

Unless, dpt beli rumah lama yang murah... renovate.. or make it fully furnished n sewakan by room.
Tu pun pun kalau rumah mmg strategik places la... dekat org minyak ke...

or memang ada cara nak sewakan lebih dari installment???
Boleh bagi tips...hahhahaha

Sbb terpengaruh dgn geng hartanah kan? Kesian jgk dgn kwn u tp tu la sendiri tamak. I nk beli pon just utk stay. Xminat nak sewakan. Xnk sakit kepala then xminat nk subsidise org lain.

Mcm kwn u, mgkin masa dia beli 400k, market value 700k, sape je lah yg ada amount sebnyak 700k utk second hand punya rumah?

Yg xde komitment rumah aman2 je pergi melancong sb ada extra cash. Circa 2014 ke bwah boleh untung lg beli rumah. Skrg ni x untung dah kalau utk buat sewa

masih ramai lagi ke orang bertanya ke graduan baru bila nk beli kereta? mcm soalan lapuk tahun 90an saja

misc replied at 30-10-2019 11:33 AM
Ni cara aku lah. Beli rumah pertama level marhaen dulu. Pastu tunggu 3-4 tahun rumah tu harga naik.  ...

Dlu2 ada uols. Skrg ni flat dbkl pon rm200k

haryatie replied at 30-10-2019 11:53 AM
bukan semua mcm tu
ank aku ok jerk pakai saga
xde perempuan nk dekat lg bagus

hakikatnya begitu

dino replied at 29-10-2019 05:01 PM
yela.. honda city lmbg kejayaan time blk kg haha

kite pun pakai kereta biasa je... ni fresh gra ...

Aku penah dengar, dr beli myvi, baik beli city. Beza bulanan rm200 lebih je. Maintenen xmahal minyak pun jimat. Tp imej city pd BBNU bertingkat-tingkat tinggi dr myvi

e.gurl replied at 30-10-2019 12:25 PM
Part ni yang ramai org hanyut dlm angan2...
Dah kalau penyewa tu boleh bayar harga lebih dari ins ...

Kalau sewakan ikut kepala pulak, tn rumah jgk pening setiap kali org keluar, nk kene cari penyewa baru. Lepas tu apa2 kene pggil nk kene betulkan itu ini. Eh xkuasa nk layan.

Cara nak sewakan lebih beli rumah circa 2012 tgh murah. Skrg ni subsale pon mahal. Cth flat dbkl tgh kl tu cecah 200k dah. Kalau byr dkt bank 1.2k, nak sewakan berapa? I yakin rumah skg ada limit dah nk sewakan berapa. 1.2k max utk flat tgh kl. atas dri tu, penyewa pindah lain. Kt kl byk sgt2 apartment, kalau tn rumah naikkan sewa, apa susah, pindah rumah lain yg sewa murah 200-300

Boomibulat replied at 29-10-2019 11:37 AM
Kalaulah hidup ini semudah kiraan diatas kertas...

tau xpe..teori tu lagi mudah dari praktikal..disebabkan nasihat2 so-called geng hartanah ni la membuatkan aku beria nak beli rumah smpai burn deposit aku dek nak beli rumah b4 kawen kekdahnya..

anony-mous replied at 30-10-2019 11:21 AM
I lah slh sorang. Gaji skrg sgt2 slow kenaikkan n ciput betul compare dgn harga rumah

Paling bu ...

Rm300k rumah bulanan dlm  rm1500. Maintenen dlm rm200++ (even kondo). Campur tax2 lebih kurang rm1800++ sebulan utk rumah rm300k

anony-mous replied at 30-10-2019 12:42 PM
Kalau sewakan ikut kepala pulak, tn rumah jgk pening setiap kali org keluar, nk kene cari penyewa  ...

Maknanya....kalau beli rumah(especially yg baru) dengan niat nak dapat untung sewakan hanyalah umpama mimpi disiang hari kan?Unless you are really2 lucky....

So my calculations are not wrong.

Meiizu replied at 29-10-2019 10:43 PM
Kereta tu keperluan...bukan nasihat jgn beli,nasihat yg betul beli sekadar perlu utk cari rezeki.
P ...

yg ni aku setuju sgat..skang keta ni keperluan lagi2 bila ko kne keja travel sume..even time iv pun interviewer akan tnya ko ade lesen x?boleh keja luar dari ofis tak?

kadang org yg baru bekerja ni kenderaan takde cm aku la baru keje takde keta so aku beli la keta axia senang nk g ke sana ke mari pun da rm400/bln gak..benda kita tak dapat nak elak..len la kalu ko keje boleh naik basikal/jalan kaki/nek motor sbab dekat sgat tu lain la citer..

misc replied at 30-10-2019 11:33 AM
Ni cara aku lah. Beli rumah pertama level marhaen dulu. Pastu tunggu 3-4 tahun rumah tu harga naik.  ...

nak beli rumah level marhaen pun xboleh sbb nak kena consent dari pejabat tanah..kalu nk beli rumah med low cost gaji laki bini kena rm3000 ke bawah..habis kalu org jnis gabung gaji laki bini contohlah rm3100 da xlayak nak beli rumah med low cost terpaksa beli rumah medium..acaner tu?