CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: elirasputia

Harta peninggalan

Sama mcm sy la ni. Xde anak. Sy mmg amik tau psl harta. Ikut faraid isteri dpt 1/8 drp harta bhgian suami. Contoh kata nilai harta 160k. 80k hak sy sbg harta sepencarian. Baki drp 80k tu sy hanya dpt 10k(1 bhgian). Baki 70k (7bahagian) hak keluarga dia termasuk mak dlln(xpasti sape lg).

Sy Dah jumpa lwyer tnya tentang wasiat. Lwyer ckp masih tak selamat sbb wasiat blh dicabar di mahkamah. Sy tnya hibah. Hibah blh buat jika harta tu dh milik kte sepenuhnya. Mcm sy nk suami hibahkan rumah kt sy, tp rumah tu msh bayar loan. So tak boleh.

Sy bercadang nk pegi amanah raya jgk. Nk tnya apa persediaan yg sy blh buat. Tp msh blm pegi lg. Cuma stakat ni, semua simpanan suami sy suh letak dlm asb dan hibah kpd sy dan mak dia. Alhamdulillah dh selesai yg tu. insurans prudential pun dh selesai hibah kt sy dan mak dia. skg ni sy xtau blh x kwsp hibah pd org yg dikehendaki. Mana tau ada polisi br yg sy xtau ke kan..

Kadang mak bapak, adik bradik, sedara mara, masa hidup ni baik je. Tp kalo bab duit ni ramai yg begaduh. Tu sy kne prepare jgk memandangkan situasi xde anak ni.

Lgpun yg susah payah kumpul hrta masa hidupnya sy dan suami. Kalo dia dh xde, sy plk kne byr lg 7 bhgian tu kalo nk rumah yg sudah di duduki. Pastu ikut harga semasa plk. Mana nk cekau duit byk2 ye dakkk.

Moh la share ilmu pengetahuan yg korang ada.

Rate

1

Sebab tu my husband dah plan nak bahagi dan tukar nama harta dia pada semua anak kami. Apa2 jadi pada kami nanti,  semoga  takde masalah berbangkit.

cekgihani replied at 30-11-2019 02:20 PM
Sama mcm sy la ni. Xde anak. Sy mmg amik tau psl harta. Ikut faraid isteri dpt 1/8 drp harta bhgian  ...

nanti pls share ya if ada info pasal amanah raya tu..
dalam kes kawan saya ni, dia tak berani pun nak ckp kat husband dia pasal hibah, wasiat semua ni..
sebab dulu bila dia ckp pasal life insurance pun,  the husband macam ckp the wife tu ckp pasal death etc etc..

clarizsa replied at 27-11-2019 02:23 AM
Ada anak angkat
I pernah suruh hubby kawin lain utk dapatkan zuriat pewaris harta n i siap carika ...

thanks u..sebab i tgk kes2 sekeliling lah buat i wonder.
tgk family berebut dan tamak.
masa susah takde pun yg tolong
kena usaha dan ikhtiar sendiri
tapi bila nak claim hak2 ni
tiba2 munculkan diri n berebut pulak..

if ada anak laki mmg terus terjamin lah kan
tapi kesian yg tak ada anak laki n lagi kesian if tak ada anak langsung.

Mcm kwn sy skrg tgh bertinju sbb dia org 3 beradik anak angkat.. Bapak angkat dah meninggal.. Yg tinggal mak angkat.. Sian la mak dia tu.. X de org ambik kisah bab kesihatan n perasaan.. Tp bab duit, pencen, dividen asb n tabung haji berkejo semua.. Tanah2 mak bapak angkat pun dah bg2 ke anak angkat.. Msh x cukup2.. Kesian dgr citer mak angkat gigil2 Jalan x de org tlg.. Sakit ati pulak  ade sbb dia org dibesarkan dgn sepenuhnye kasih sayang n limpahan kemewahan..

Rate

1

_Snow_White_ replied at 1-11-2019 10:36 AM
better buat hibah..walaupon buat wasiat..jika pewaris argue..wasiat boleh terbatal @ akan ikut farai ...

Hmm..ckp psl amanah raya..iols harap korg buat la wasiat dan hibah siap2 before meninggal..amanah raya once asset dah masuk..nk kua lama nak mamps..hazabedah bila jadi gituhh

Rate

1

Follow Us
jazaa100 replied at 5-11-2019 08:13 AM
Iya.....

Ada kes, balu ada 3org ank pompuan. Rumah yg dia duduk tu di tuntut oleh adik beradi ...

allahuakbar..allahuakbar...

takutnya la hal macam ni terjadi..

tp memang ini realiti nya kan..

ya allah..bantu la aku hamba mu ini...

aku yg single takde anak.. tkde suami pun beringat2..
dulu aku risaukan emak.. sbb aku yg amik mak duduk dgn aku.. kiranya mak dibawah tgjwb aku ler..
tp slps bapak meninggal.. dah bahagi faraid semua.. aku tgk mak mcm lebihkan adik lelaki..
dah ler tkde bg duit pd mak bulan2.. tkde pulak nak menjaga mak.. semua urusan aku kena buat tp faraid pandai pulak mintak 2/8.. aku 1/8 jek.. mana2 mak didonia ni pun, mmg suka lebihkan anak lelaki dari anak perempuan.
jadi nya aku bertukar jd org yg pentingkan diri sendiri dulu. kot aku mati..  adik lelaki dan adik2 tiri lelaki(anak bapak dgn bini baru) boleh tuntut faraid harta aku..
masa tu aku dh masuk dlm kubur pun.. aku tak kan biarkan dia org joli kan harta yg susah payah aku cari.. waima harta peninggalan bapak  yg aku dpt..
putih mata mak dan adik lelaki  bila aku dermakan 50k utk masjid atas nama aku dgn arwah adik perempuan aku.
aku tebus saham bank rakyat yg mak tiri aku tak nak.. jd saham aku berpuluh2 ribu.. mmg rezeki ada cash masa nk tebus. sbb jual rumah.
aku jual rumah 730K sbb aku rasa baik aku uruskan duit jual rumah tu... kot mati.. org lain pulak yg senang lenang.. adik lelaki aku bengang.. tk puas hati sbb aku dah jual rumah tu.. kot tak jual,, dptla jd faraid dia kan?
nak amik hati mak yg selalu ckp.. adik ko ada bini.. ada anak2.. ko single.. aku masukkan nama anak perempuan adik dlm geran kedai aku.. kedai tu disewa.. bulan2 aku bg 1/3 yakni 500 utk masuk sspn anak2 adik aku. duit jual rumah pun aku bg 100k pd adik lelaki.. psl nya mak asyik ungkit2.. aku tk nk share.. eh aku yg beli.. aku yg byr loan.. suka laaa kan?

sampai saat aku  menulis ni.. adik lelaki aku asyik provoke.. suh aku beli saham AHB.. baki duit jualan rumah.. aku buat bodoh je bila dia sibuk2 nak tau kemana aset2 n cash aku simpan.
tak kan  ler aku bodoh sgt nk join macau scam.. aku masih hidup bersederhana. tu yg dia dgn mak selalu nak sibuk2..  adoii.. mak tk nampak ke pagi2 aku masih mkn nasi lemak je..  brg kemas pun takde.. org bank je yg tau ke mana aset aku..
kenangkan adik aku tu ler wali aku je.. tp aku tkde nya plan nak menikah pun.. rosak pemikiran mak dan adik lelaki kot aku buka mulut ckp nak kawin..
bukan ler nak riak.. kita berforum ni pun tak tau.. mungkin kita ni berjiran je
tp baru2 ni masa aku buat isytihar harta sbb nak  naik pangkat.. baru aku sedar.. yg aku ni jutawan.

skrg ni mmg aku byk bersedekah.. sbb aku tersangat laa pasti.. kot mati.. takde nya adik aku nak sedekahkan duit atas nama aku..  bapak meninggal pun takde lah dia nak infaqkan atas nama bapak pun.. jd.. pentingkan diri sendiri dulu.. mcm org ARB ckp.. harta boleh dibawak mati.. sedekah kan sebelum kita mati.. bila kita dah redho.. sanggup berpisah dgn harta didunia utk disedekahkan.. kita dah jalankan tgjwab kita didunia ni..  mcm mana diakhirat tu Allah swt yg menentukannya.  selain amalan.. ibadat kita.. ni je yg mampu aku laksanakan.

Rate

1

zehra2 replied at 16-2-2020 03:46 PM
dulu aku risaukan emak.. sbb aku yg amik mak  ...

Macam kawan iols. Dia ada anak tapi hsbnd meninggal masa anak kecil. Kawan iols ni masa kerja, dia niatkan 1 elaun dia untuk sedekah kepada sekolah tempat dia mengajar. Sekolah kecil, so bajet tak banyak. Dia belikan meja, kerusi, aircond dan lain- lain. Harta pun dia bahagikan kepada anak sama rata & ada % untuk sedekah. Kagum tengok orang banyak sedekah ni

Rate

1

time masih bernafas pun macam ni..kalau kita dah takde lagi kat dunia ni tah macam manalah
saya plan nak buat wasiat ke hibah if saya mati..cairkan segala aset dan dermalah pada rumah2x tahfiz..atau rumah2x anak yatim.
jika duit mencukupi untuk buat rumah anak2x yatim...buatlah

tak nak dapat ke adik2x laki yang tak guna

Rate

1

Iols nak share pengalaman ikut sepupu iols uruskan harta arwah suami dia. Diorang tak ada anak. Suami dia meninggal mengejut. So, memang tak ada la buat wasiat atau hibah. Kiranya 100% sepupu iols yang uruskan tapi pembahagian harta memang semua dapat termasuk adik beradik. Sepupu iols dapat sikit je. Peringkat awal, semua tak berebut harta. Sepupu iols keluarkan duit dari akaun gaji suami dia guna kad ATM. Lepas dah habis licin baru dia report kat bank untuk urusan tutup akaun. Duit tabung haji, asb tak dapat buat apa. Terpaksa report bank bawa sijil mati. Duit dari ATM tu sepupu iols buat modal untuk uruskan segala urusan harta sebab memang kena ke sana ke mari, bayar itu & ini.

Mulanya sepupu iols uruskan dengan amanah raya. Nak dijadikan cerita, kitorg pergi pesuruhjaya sumpah untuk sahkan borang. Lepas tu kerani kat situ tanya. Baru la weols tahu. Rupanya tak berbaloi guna amanah raya sebab caj % dia agak tinggi tapi semua kita jugak kena urus (ni berdasarkan penerangan kerani tu). Lebih baik guna khidmat pejabat tanah sebab arwah ni ada tanah tapi tak sempat buat rumah. Jadi, boleh senaraikan harta dia selain tanah. Nanti diorang uruskan bab pengiraan.

So, peringkat berikutnya, nampak la masing dah gila harta terutamanya adik beradik. Sampai tahap adik beradik hasut mak ayah arwah. Sebab masing- masing dapt duit free. Pencen arwah, dapat kat sepupu iols 100%. So, bulan- bulan dia bagi la ehsan kat mak ayah mertua ni dari duit tu. Duit graduiti kerajaan bagi siap- siap ikut %. Dapat kat mak ayah & isteri klu tak silap. Adik beradik tak dapat apa. Dari sini la bermulanya rasa tak puas hati bab duit. Family belah arwah nampak macam sepupu iols tak layak dapat duit banyak (pencen). So, adik beradik arwah dah start menghasut mak ayah. Padahal duit khairat kematian (10k) seposen pun sepupu iols tak dapat. Duit insurans pun spupu iols dapat paling sikit. Lepas tu, tanah plak mula nak bahagi 2. 50% sepupu iols, 50% family arwah. Tup tukar plak. Nak bahagi 3 plak. Sepupu iols 1/3, mak arwah 1/3, ayah arwah 1/3. Pastu ugut nak guna faraid plak sebab boleh dapat lagi banyak %. Kereta- kereta arwah plak sepupu iols terpaksa cari orang beli sebab family arwah duk menuntut nak. So, dari langsung tak dapat apa, baik sepupu iols jual & bagi cash kat diorang.

Ni kira separuh cerita la. Apa yang iols boleh simpulan, baik buat hibah cepat- cepat terutamanya yang ada pasangan. Banyak- banyak sedekah. Sebab kematian ni boleh jemput kita bila- bila. Iols sekarang, nak beli apa, beli je. Duk berjimat simpan duit semua pun buat apa. Kalau iols meninggal, orang lain bergaduh berebut duit iols untuk enjoy pun tak guna jugak.

Rate

1

Hibbah ikut faham saya menurt Islam. Hanya terjadi jika pemberian diberi sebelum simati meninggal, dan jika berbentuk harta bukan tunai seperti tanah,  nama sipenerima perlu ada dalam geran,  yang menyatakan ianya 100% milik penerima hibbah.  

Namun dalam dunia modern sekarang,  pada pendapat saya,  benda yang berbentuk wasiat juga disebut hibbah,  seperti wang pampasan insuran kematian,  dan juga pembahagian ASB.  Ini mungkin untuk mengelakkan berlaku perselisihan dikmudian hari.

Manakala pennama dalam kwsp pula sebenarnya hanya pemegang amanah.  Namun masyarakat kita kebanyakkannya memahami ianya sebagai penerima wasiat. Sedangkan saya sendiri letak 4penama untuk elakkan pertengkaran kemudian hari.

Untuk kes tt pula,  kalau tidak ada penyelesaian secara muafakat,  kena la berbicara di mahkamah.  Point pengalaman dan pandangan dah diberi oleh forumer lain.

Kadang yg buat kita takut mati ni bukan apa,  sebab harta la,  takut esok mati,  pewaris pula bergaduh sesama sendiri.  Nak bagi sekarang takut hidup lama lagi,  tak nak bg sekrang, takut darah daging sendiri pula yg teraniaya...  (pengalaman sendiri)

Rate

1

mobic replied at 17-2-2020 12:12 PM
Iols nak share pengalaman ikut sepupu iols uruskan harta arwah suami dia. Diorang tak ada anak. Suam ...

Ayat last awak tu saya setuju. Jika dapat buat la hibah awal2 dan enjoy duit sendiri. Simpan la sikit je.  

Sepupu awak tak dapat la buat apa... Jika jadi kes gini Kena berasional sikit,  ingatkan juga dalam diri kita,  kita isteri hanya berapa tahun dengan suami,  sedangkan suami lebih lama dengan family dia.

Sebab dalam diri kita tetap ada rasa ego dan kekeluargaan yg kuat.  Mcm penama kwsp,  saya letak mak,  ayah,  abang dan suami.  Walaupun mungkin orng rasa abang saya tak patut dapat,  tapi pendapat saya lain,  sebab masa dulu ada juga dia tolong2 saya...  Tak dari segi duit,  emosi dll. Tu yg orng tak nampak.

Usaha dan sokongan suami tak juga saya nak nafikan.  Tapi,  biasa la pompuan...  Takut suami kawin lain,  perempuan lain pula enjoy dengan harta kita..  

Rate

1

Walaupun saya harta tak berjuta,  still boleh rasa apa awak rasa.

Walaupun adik beradik tak ramai,  mak ayah masih ada,  dan bersuami,  masih juga takut nak mati.

Rasanya betul la orng ARB tu cakap, kena bersedekah sebelum  mati, kena redho.

Saya ni kurang sedekah. Pas ni kena la tingkatkan sedekah.

CatMiow replied at 17-2-2020 01:30 PM
Walaupun saya harta tak berjuta,  still boleh rasa apa awak rasa.

Walaupun adik beradik tak ra ...

nak tanya
kalau tolong/beri duit dkt adik beradik/family sendiri

tu kira bersedekah juga ke?

mobic replied at 17-2-2020 12:12 PM
Iols nak share pengalaman ikut sepupu iols uruskan harta arwah suami dia. Diorang tak ada anak. Suam ...

duit khairat kematian

ni duit apa ya?

hibah pun  kalau nak buat.. terus tukar nama.. sbb kalau tak tukar nama sapa yg kita nak bagi.. waris2 kita bulih quiry bawak ke mahkamah.
jiran ku.. mak dia meninggal.. masa sakit adik beradik mak dia yg jaga kat melaka.. jd makcik yg jaga tu..  arwah ada bg 20k menjaga selama sakit..
bila mak depa mati.. anak2 lelaki tuntut  semula duit tu...
gila..
lps mak mati.. anak lelaki semua tukar kereta baru.. mmg dasar muka tak malu

Rate

1

elirasputia replied at 17-2-2020 01:36 PM
nak tanya
kalau tolong/beri duit dkt adik beradik/family sendiri

Sedekah seeloknya diberi kepada orng terdekat dahulu.

Mak ayah,  walaupun dorng ada pendapatan tetap.

Kemudian diiukuti adik beradik,  saudara mara dan jiran. ... Logiknya,  kenapa nak sedekah orng lain,  sedangkan kita tahu ada adik beradik / anak2 buah kita yg memrlukan. Kenapa nak bg orng jauh,  sedangkan kita tahu jiran kita pun sama. Susah nya dengan orng jauh.

Rate

1

terinspirasi nya cite ni...(kisah benar sebenar2nya)..
setakat ni adik beradik aku dah ade harta sendrik..alhamdulillah..

aku risau adik beradik laki aku yg nak rebutkan harta aku..
aku ada rumah aku beli masa bujang..aku ada rumah beli masa dah kawen..
takut adik beradik laki aku nak kan rumah aku beli masa bujang tu...rumah yg masa dah kawen confirm2 la
diaorang ada hak kan...mmm..sabar je la..

Rate

1

CatMiow replied at 17-2-2020 01:21 PM
Ayat last awak tu saya setuju. Jika dapat buat la hibah awal2 dan enjoy duit sendiri. Simpan la si ...

Betul. Sebab tu sepupu iols bagi juga duit pencen tu kat mal ayah arwah. Sebab dia fikir hidup arwah ni pun sumbangan mak ayah dia. Jaga dia, hantar ke sekolah. Bulan- bulan arwah bagi duit kat parent dia. Tak kan bila dah meninggal, dia tak nak teruskan apa yang arwah buat. Sedih sebab setahun awal tu ok je mak ayah arwah. Bila dah dihasut adik beradik tu jadi dia nak cari gaduh ngan sepupu ni. Sepupu iols ni punya la baik. Tak pernah berkira. Arwah meninggal pun, dia bagi duit untuk mak ayah arwah gi umrah. Siap masukkan duit dalam tabung haji kot- kot nanti sampai masa nak pergi haji, duit dah ada. Tapi hasutan tu buat mak ayah arwah tak suka sepupu iols ni.

Rate

1