CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Parents suka compare anak sendiri dengan anak orang lain antara punca kes lari d

Tiap anak ada kelebihan.. sentiasa support...  waktu kecil, arwah ayah aku selalu ugut.. kau periksa teruk.. aku kahwinkan nanti... eeeewww.. x nakkk... geliii... dah besar... eeeee nak kahwin

cukup tak suka parents yg suka banding2kan anak2...mudah2an aku x buat mcm ni kt anak2 aku

R2D2 replied at 12-11-2019 10:49 PM
lagipun parents sekarang gigih nk update sosial media
mesti la tertekan
parents kerjaya hebat

OK iols dah LIKE komen chuols..

Iols dari kecik dah kena compare.. Meluatsss.. Tapi dah besar iols paham la mak nak yang terbaik tapi letih la nak full fill acuan dia.. Tapi mujur abang2 dengan adik iols ade jadi back up impian sheols..

belum lagi yag kat opis asik nak citer pasal anak dia best2

menanah telinga beb

apabila kehidupan ini di lihat sebagai satu perlumbaan, maka manusia akan stress...manusia secara semulajadi akan cuba banding-bandingkan siapa lebih kaya, siapa lebih pandai, siapa lebih seksi, siapa tetek paling besar dan siapa kote paling panjang, etc...ini semua akan menyebabkan stress...

lihat kehidupan ini sebagai satu perjalanan...journey...

usah compare anak2 dgn anak2 org lain...set your own standard, manusia hanya pandai dlm satu bidang shj...tidak ada manusia yg pandai dlm semua bidang...pemain bolasepak hanya pandai menendang bola...belum tentu dia pandai main catur...

matlamat utk mencapai excellence memang digalakkan, tetapi usah memberi tekanan kpd anak2 secara melampau...learning should be a fun process, belajar secara paksaan akan menyebabkan sekadar bilangan A shj banyak dlm kertas...

Follow Us
Lembiknya bdk2 skrg. Susah apa, ko compare la balik mak bapak ko dgn mak bapak bdk tu. mcm mak iols skrg smpai skrg i benci sbb suka compare dgn sepupu. I ckp je tgk la mak ayah sepupu i tu mcm mana, xpernah maki ank. Lps tu nk expect hasil didikan dia sama . Puiii

jeruklimau replied at 13-11-2019 12:08 AM
Cer anak compare lak parents sendiri ngan parents orang lain.. Harus menggelupur mak pak masing2.. S ...

Ha i perna kene yg lps i compare tu mak i soh duk dgn org lain. Hello??? Kalau boleh pilih mak bapak aku pon xnk mak aku k

Kecik dulu puas kena dgn nenek dibanding2 dgn cucu kesayangan dia. Yela menumpang duduk kat rumah dia duduk dekat2 ni buruk je yg org nmpk

kawaiichicken replied at 13-11-2019 12:54 AM
Yaa betul..sangat stress...

bila buat salah sikit...compare ngan anak jiran ke..anak orang lain.. ...

I dpt result cemerlang cuma 1B je pon kene , mak i ckp ‘alah ingatkan semua A’ jenis kalau maki reti pulak ko maki dpn org , bila part ni ko xde pulak nk puji. Eh benci!!!!

Makcik opis aku ada sorg mcm ni..anak dah mcm hamba aku tgk..kena study..kena buat keja umah yg patut mak buat..pastu dia nak result anak dia d bomb..x lama lg anak dia lari rumah kut..

irlene_hana replied at 13-11-2019 08:10 AM
Mak aku tak habis2 compare aku dengan anak kawan dia sampai sekarang ungkit. Meluat

Anak kawan  ...

Sian uols. Klau i, i terima sb elaun pet cecah 1.2k jgk tu. tp i tau kenapa u xnk

sukacactus replied at 13-11-2019 08:16 AM
Mak aku xpernah bandingkan aku dgn ank org lain
Arwah bapak aku ye, ada
Bila tiba kat ank2 aku pla ...

Silap2 yg bottom 30 tu lg berjaya. Dah nampak byk dlm hidup. Yg no 1 dulu2 tipikal end up jd doc. Tp yg no 2, 3 makan gaji, yg biasa2 hidup bahagia. I tetap akan strive ank utk belajar rajin2, get all As , do the best tp i sgt2 harap i x compare ank i dkt sapa2 sbb i dont want to be a monster mcm my mom

isseliparjepun replied at 13-11-2019 08:41 AM
Yang komen komen ni dah ada anak ke belum? #tanyajer

ok sis..disebabkan iols ada anak..maka selayaknya iols boleh mengomenkan..

tiap bdk ni potensinya lain wktunya. ada bdk cepat pickup awal..tp ujung2 result biasa. ada bdk masa sek ren slow..tp masuk sek men..U terus makin maju. potensi berbeza tiap satu. ank iols pon..tiap sorg potensi berbeza. ada tu dlm kelas 2-3 blkg pon ada.

bkn compare ngn anak org je. kdg parents pon compare sesama anak tu sendiri. anak ada yg terang hatinya..ada yg tak. kdg tgk yg bijak tu ditatang bak ratu..yg kureng tu disuruh buat keje umah..kesian sgt.
selalu iols pesan kat anak2..kalau iols umur tak pjg..mana tau kan..jgn lah dibanding hidup sesama sendiri adik beradik. kdg yg kureng tu lg byk pengalaman hidup..jatuh bangun kan..lagi berjaya akhirnya..

anony-mous replied at 13-11-2019 09:37 AM
Silap2 yg bottom 30 tu lg berjaya. Dah nampak byk dlm hidup. Yg no 1 dulu2 tipikal end up jd doc.  ...

Sapa yg pernah rasa tu tau la
Xkan nak ulang pattern yg sama kat ank2 sdr

jeruklimau replied at 13-11-2019 12:08 AM
Cer anak compare lak parents sendiri ngan parents orang lain.. Harus menggelupur mak pak masing2.. S ...

Kang diorg guna ayat 'anak derhaka'

Assalammu'alaikum n selamat sejahtera.

Alhamdulillah.  My parents never buat mcm ni to me n my siblings.  Akak pun tk buat pd anak2.  Tk pernah force anak jd cemerlang.  Dpt C or D?  Been there.  But I climbed back up.  U should do the same.  Put ur priorities straight, kurangkan guna phone tu ye. Gitu je akak ckp.  Nk pksa2, not my style.  Akak tahu capabilities anak2.    Let Allah do the rest.  Semoga mereka jd anak2 yg soleh, pemimpin kpd para muttaqin.  

irlene_hana replied at 13-11-2019 08:10 AM
Mak aku tak habis2 compare aku dengan anak kawan dia sampai sekarang ungkit. Meluat

Anak kawan  ...

mak aku boleh geng comolot dengan mak kau. dari aku kicik tak habis2 nak compare dengan anak kawan2 dia, anak bos dia. paling kerap, compare dengan anak2 adik-beradik kesayangan dia. especially bab result exam. katanya kalau orang lain boleh dapat stret As, kenapa aku tak boleh.

bila aku dah dewasa pun masih sama, tak berenti compare, macam komen sister @cmf_premierleag tu. bab beli rumah beso, keta beso, bawak parents coti obersi. paling teruk, gigih paksa aku berhutang sana-sini sebab berkeras nak jugak aku buat majlis nikah yang grand demi nak penuhi cakap2 adik-beradik anak2 buah kesayangan dia tu. padahal dari awal aku dah cakap nak buat majlis simple sebab sah2 lepas kahwin lagi nak pakai duit, ataupun untuk saat2 kecemasan, lagipun aku tak berkemampuan. cakap aku langsung tak nak terima, asyik tunduk dengan adik-beradik anak2 buah kesayangan.

Sangat setuju dengan kenyataan sebagaimana di atas

anony-mous replied at 13-11-2019 09:31 AM
Lembiknya bdk2 skrg. Susah apa, ko compare la balik mak bapak ko dgn mak bapak bdk tu. mcm mak iols  ...

Baguslah ko jwb sikit kt mak ko.xperlu ikot sgt mentaliti melayu ni seolah2 makpak tu maksom sgt xde dosa.jd kita sbg anak xleh menjwb,melawan makpak .nt durhaka x cium bau surga... so anak2 pon diam memendam rasaa.asik anak2 je kena jaga hati makpak kena hormat yg mak pak xpe lak