CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Parents suka compare anak sendiri dengan anak orang lain antara punca kes lari d

nk compare apa
sedangkan adik beradik pun berbeza kelebihan kekurangan
kenapa perlu compare org lain
diri sdri compare dulu bagus ke tak
kecik2 dulu aku termakan kata2 mak asik la memuji anak org lain tu bagus rajin pandai
puji kaka aku tu baik sopan santun aku plak degil
maka berusaha memuaskan hati mak
penatlah..last aku fedup i do it my way

utk anak2 .takyah compare2..kena rajin monitor dan bagi support itu je.

Baca pengalaman forumer buat akak terkedu dan rasa bersalah pada mak akak. Mak akak pula macam tak ada fungsi sebagai mak. Kau nak jadi apa, nak buat apa pun tak keras membantah. Kalau dipinta pandangan pun cakap 'terserahlah' atau yang lebih kurang begitu. Memang kecewa tapi bila baca komen2 disini rasanya lebih baik walaupun bukan yang terbaik mak tak masuk campur urusan anak2 dari menyibuk nak anak buat ikut cara dia. Bapa akak pun lebih kurang tetapi masih boleh dibawa berbincang-bincang.
Untunglah adik2 mak akak ambil berat juga hal kitaorang. Adalah tempat minta pandangan dan mengadu.
Semoga yang dapat ibu bapa tak sehaluan boleh bersabar dan tetap menghormati mereka selagi mereka hidup.

yuliss replied at 13-11-2019 10:09 AM
Baguslah ko jwb sikit kt mak ko.xperlu ikot sgt mentaliti melayu ni seolah2 makpak tu maksom sgt x ...

Sbb tu negara maju mcm korea , dia pon ada hukuman, tp hukuman dia bkn bantai smpai mati. Cuma nowadays dah kurang kan kes dera anak, tp ank pulak makin kurang ajar. Part ni mgkin silibus kita yg slh. Kenapa xikut jepun? Early age bina disiplin. Malaysia sibuk berlumba darjah 1 wajib mmbaca. Bodoh betul

my mom dulu pun penah camni sebab kakak dia rapat sgt dgn dia... setahun gak aku duk ulang "haaa mak pi laaa ambik abang kakak (my cousin)  jadi anak mak"
skrg tak buat dah

jeruklimau replied at 13-11-2019 12:08 AM
Cer anak compare lak parents sendiri ngan parents orang lain.. Harus menggelupur mak pak masing2.. S ...

nanti mak pak pulak lari dari rumah..saper nak bayar installment bulan2

Setakat ini keturunan i tak ada yang membanding-bandingkan siapa yang pandai -bodoh. Namun, kami cuma membincangkan tahap disiplin dan tingkahlaku anak masing2.

Follow Us
suami yg mempunyai isteri sehingga 4 org sudah tentu akan compare-compare isteri2 nya...siapa rajin memasak, siapa lebih cantik, siapa pandai make love, etc...

soal perbandingan ni adalah sifat semulajadi manusia...

Edited by Meiizu at 13-11-2019 10:34 AM

masa sekolah rendah tak ingat umur berapa & dengar kata mana..tv kot.
ada satu ustaz ni cakap pasal orang kaya anak2 tu rezeki harta yg kita dapat tu untuk anak, Allah bagi  melalui anak ...
kemurungan i tau ...pikir "ehhh  kenapa family i tak kaya smua ni salah i ke? ...
camtulah budak2 berfikir luar kotak gitu hahahah masa tu adalah sesuatu yg i mintak tak dapat tetiba ada sedara jauh dah le cantik, parent grad oversea,  daddy director mummy tak keje tapi siap maid okehhh.
acctly time tu bukan hidup derita pun..saja lah nak cite budak berfikir tapi serius sedih salah faham ustaz tu cakap ...bertahun i fikir hal yg sama

social media yg buat makpak compare anak2 dan stress...mana taknya, ko tgk anak sheikh muzaffar pun naik stress sikhh x koser betul..... menyebab kan kita2 ni parents mediocre rasa inferior benor at the same time x koser juga nk ke sana ke mari hantar anak kelasa tu kelas ni. Successs is very subjective.... to each its own. Aku proud je dgn anak2 aku regardless dorang camana....dan walaupun anak aku stret As sokmo aku x penah nk post kt social media sbb aku tau post tu mungkin menyebabkan parents lain keciwa dan kemudiannya bg anak merekan tertekan. Simpan je sendiri rasa bersyukur atas nikmat Allah dalam hati. tak perlu tunjuk pd manusia. ni hujung2 tahun ni nanti byk la post2 humble brag anak2 deme dpt hadiah masa hari anugerah

juruterra replied at 13-11-2019 10:37 AM
social media yg buat makpak compare anak2 dan stress...mana taknya, ko tgk anak sheikh muzaffar pun  ...

wah terel la anak abg ni

Anak2 skg..kena buat mcm kawan2 gak.
Cuma jangan melampaui batas.
Anak saya..semua citer kat saya.pasal belajar..pak we..kawan2..
Tp ada gak kawan2 dia pelik..bila dia tau dia cerita semua dgn  maknya.
Alasan dorang...x biasa nak berbual dgn mak ayah pasal hal2 tu.

Tp bg saya..selagi x melampau batas sbg mak ayah..kita ikut rentak anak2.
Didik anak zaman ni..x sama zaman dulu.
Anak2 skg memang mudah terasa terutama bab banding membanding ni.

kikiki
iols masa masih fasa remaja memberontak
pernah je bandingkan mak mak iol ngan mak orang lain

iols sakit hari la asik dia nak bandingkan iols ngan anak2 kawan dia
hmmppphhh

memang mak iols sentap weh
dalam hati iols berkata
ha, baru taw rasa dibandingkan
huhu
jahat kan jiwa remaja

sekarang dah insaf la
tak nak lagi lukakan hati ibu
nak gembirakan hati ibu je
insyaallah

juruterra replied at 13-11-2019 10:37 AM
social media yg buat makpak compare anak2 dan stress...mana taknya, ko tgk anak sheikh muzaffar pun  ...

yup..social media really amplifies the need to be 'perfect'...tetapi hakikatnya hidup ini tidak sempurna, tetapi hanya sekadar mencapai kesempurnaan shj...iklan2 buatan manusia, majalah2, suratkhabar, etc..including the internet semuanya mempengaruhi gaya hidup setiap manusia di muka bumi supaya adhere to a certain standard...kalau tak capai standard tu, you are not considered successful...

sebagai contoh, iklan2 Merc dan BMW memaparkan gaya hidup mewah dan kejayaan...kalau tak pakai merc dan bmw, awak tak berjaya...but really, says who? does anyone gives a shit you're driving a merc or bimmer?

Ok ni just pemerhatian meols yg mungkin x bape valid tp mungkin bole diambil lira. meols perati mak pak yg berpendidikan tggi yg struggle nk lulus exam, dia xkan stress sgt dgn progress ank. Push push ank. Bandingkan ank. Tp mak pak yg dulu pemalas n sekolah takat spm ja beriya la nk canang2 prestasi exam anak. Bila xde exam .assesment ank pon abes canang serata fb. Sekian

Insaf baca posting masing2. ....

makita replied at 13-11-2019 11:05 AM
Ok ni just pemerhatian meols yg mungkin x bape valid tp mungkin bole diambil lira. meols perati mak  ...

sebenarnya ada kajian saintifik yg mengaitkan ketinggian pendidikan dengan akhlak manusia...apabila manusia mempunyai ijazah, akhlak mereka lebih baik berbanding yg berpendidikan rendah...

sebenarnya memang ramai mak ayah yang gagal.. tapi sebagai anak kita kena usaha untuk berjaya.. sampai kita kecewa kenapa mak dan ayah bersikap begitu.. bila kita dah berjaya, tanpa malu mereka kata itu berkat doa mereka yang makbul kerana setiap hari mendoakan kita.. sedangkan, selama kita hidup bersama mereka, kita degil tak ada kemajuan.. tetapi bila kita dah berambus keluar rumah berhijrah, elok saja kita jadi manusia, kita menjadi orang berjaya.. persoalannya kenapa semasa kita dirumah ibubapa kita gagal dan doa ibu bapa tak makbul? setelah kita berambus dari rumah, doa ibu bapa tiba tiba makbul padahal kita bersusah payah untuk hidup hingga berjaya? apakah doa kita sendiri tak laku?

keadaan dirumah itu sendiri sebenarnya.. semuanya bermula dirumah

Awan_Salji replied at 13-11-2019 09:51 AM
mak aku boleh geng comolot dengan mak kau. dari aku kicik tak habis2 nak compare dengan anak kawan ...

Patut ko xpayah ikot sgt kepala mak ko tuh. Mentaliti kita org melayu ni mmg dh dididik ckp makpak semua betul wajib ikot cakap dorg.lgpun dorg yg lahirkn besarkn kita semua mcm mak aku selalu meratib ckp makpak ni cuma nak yg terbaik utk anak2.tu semua umpan nk suruh kita ikottt je kehendak dia.last2 kita sbg anak ni yg makan hati.tgk komen dlm ni suda brapa byk xpuas hti ngn mak pak sdri.

Akibat budaya membanding2 inilah terbawa2 sampai dewasa.  Membanding2 diantara adik beradik, sahabat handai, jiran tertangga yang akhirnya bukan setakat stress tapi timbul sifat riak, gila like, gila perhatian, ego dan bangga diri.

jeruklimau replied at 12-11-2019 04:08 PM
Cer anak compare lak parents sendiri ngan parents orang lain.. Harus menggelupur mak pak masing2.. S ...

I pernah kena tau..

My kids masa tu in primary school..

They asked me why am not working like their friend's mommies..

X sempat i nak jwb, kwn2 dorang tlg jwb kan..

'u guys are lucky to have stay at home mom that could cater every needs..we got to see our mom only on weekends..that depends'.

Terus my kids x pernah lg tanya soalan mcm tu dkt i..kwn2 sendiri meluah rasa how they wished their mom at home assisting them..not maid