CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Parents suka compare anak sendiri dengan anak orang lain antara punca kes lari d

Kesian korang dpt mak toksik. Mak aku dia suka up anak dia depan org lain. Menantu pun dia suka puji sampai org lain jaki plak ngan kami beradik. Bertabahlah.. Puji salah kutuk pun salah. Berlapang dada jelah.

Konon nk compare la antara cucu..
Cucu yg ni pandai..
Cucu yg ni takleh harap
Last2 bila tua sakit pulak.. Mak pd Cucu tak harap pulak yg jaga.. Yg pandai2, genius2, dll haram nak jenguk.. Raya pun tak datang

Phuikkk

Ada cikgu pernah tanya I....
"uan tak risau ke?"
Depan I masa sesi parents-teacher meeting dia compare anak sulung I dengan anak ke 2...
Cara cakap dia dah macam anak no 2 I tu takde potensi langsung dalam hidup, masa depan tak menentu tak macam abang dia.

Dua2 anak I sekolah yang sama, dua2 anak I cikgu tu kenal dan mengajar..
Anak sulung I kira jadi sebutan la di sekolah sebagai pelajar harapan, aktif, serba boleh bla..bla..bla...
Tapi adik dia (anak ke 2), termasuk dalam 5 pelajar lemah dalam kelas dan tak aktif.

Masa cikgu tu membebel I senyum aje....i jawab, yang penting anak2 saya takde masalah disiplin di sekolah. AM (anak no 2) hari2 datang sekolah, tak pernah kata nak ponteng. Dia rajin, homework sentiasa siap cuma bila exam dia tak boleh nak jawab sebaiknya...
Tapi dia pandai main muzik, pandai melukis... Dah itu kelebihan dia, saya masih nampak potensi dia, arah tuju dia nanti dia sendiri akan tentukan ikut minat dan kelebihan dia..

Hah, lebih kurang gitu la I sekolahkan cikgu tu....

Kan senang jadi parents macam i ni...
Takde makna nak stress bila anak tak dapat kumpul banyak A...
Btw anak no 2 tu masa upsr lulus walaupun takde subjek dapat A, takde juga subjek dapat D & E...
Cuma masa form 2 dia dapat D, takde E pun.... Cikgu punya sembang macam anak I dah takde masa depan... Mak mana tak marah?

palmolive replied at 13-11-2019 12:05 PM
Konon nk compare la antara cucu..
Cucu yg ni pandai..
Cucu yg ni takleh harap

Kejadian biasa berlaku tu sis, yg tak disukai tu lah yg hadap jaga dia sakit pening

hatikudus replied at 13-11-2019 01:57 PM
Kejadian biasa berlaku tu sis, yg tak disukai tu lah yg hadap jaga dia sakit pening

Aku bro.. Bukan sis..

ifanonline replied at 13-11-2019 09:26 AM
apabila kehidupan ini di lihat sebagai satu perlumbaan, maka manusia akan stress...manusia secara se ...

Follow Us
makita replied at 13-11-2019 11:05 AM
Ok ni just pemerhatian meols yg mungkin x bape valid tp mungkin bole diambil lira. meols perati mak  ...

aku setuju...

result tadika  pun bubuh... pastu yg x leh blah...bila result upsr anak kuar....dia diam...padahal semua org tau..asal apa pun exam..dia bgtau seantero...

last just update...redha... gagal sekali x bererti selamanya...... bila org komen..dok ckp..eh saya x pernah x bangga..anak saya x frust pon....

alalalaaa..... sbb tu jgn mulakan...anak2 ni potensi nya berbeza...mase sek rendah dia pandai...belum tentu menengah gitu jugak...ada jugak yg masa sek rendah result biasa2..tp menengah or u dia excellent....

ayat biasa org educated...

"be good but better than me" bukan " kalau taknak jd macam mak/ayah..belajar pandai2"

terima dan sayangi anak seadanya, dah sendiri yang melahirkan,bersyukur jela. jadik bestfren anak2 kalau boleh

anony-mous replied at 13-11-2019 01:34 AM
I dpt result cemerlang cuma 1B je pon kene , mak i ckp ‘alah ingatkan semua A’ jenis kalau maki  ...

kesiannya chuols. arwah mak iols takpenah amik peduli result iols. jadi iols takpenah dibanding2kan. hehe

buapakperut replied at 13-11-2019 02:32 PM
terima dan sayangi anak seadanya, dah sendiri yang melahirkan,bersyukur jela. jadik bestfren anak2 k ...

betul tu...

ni tgh belajar nak tune kepada bestfren...anak2 dah remaja...aku punya prinsip pun kene tukar...  aku xmo jd mak yg ditakuti..but i want you guys respect me as your mum...

aku nak diorg cerita semua benda... tak kisah laa jerawat kat bontot ke....ada budak lelaki kelas sebelah suka ke..cikgu suka gosip dlm kelas ke... yg penting..diorg  bercerita ngan aku as parent. aku nak diorg tau i care. x kisahlaa cete ko ni kalau zaman aku dulu dah kene cili dah mulut.. asalkan diorg willing to share dgn aku dr share ngan sesapa....

zaman sekarang cabaran mmg besar... kalau aku kecik2 dulu pun paling extreme dok menjawab.." mak ni asyik marah kakak jer...kita ni anak angkat ke?"

good luck uollssss....

yuki812 replied at 13-11-2019 09:42 AM
ok sis..disebabkan iols ada anak..maka selayaknya iols boleh mengomenkan..

tiap bdk ni potens ...

Yaa i feel u. Cuma yang komen depan depan awal awal tu. Kebanyakan komen refleks orang lain ataupun mak ayah sendiri. Diri sendiri kalau dah ada anak, pernah tak kita terdetik dalam hati kenapa anak orang tu begitu, anak kita begini?

isseliparjepun replied at 13-11-2019 08:41 AM
Yang komen komen ni dah ada anak ke belum? #tanyajer

Rasanya belum.

cutieslilies replied at 13-11-2019 06:46 AM
betul tu...

ni tgh belajar nak tune kepada bestfren...anak2 dah remaja...aku punya prinsip pun  ...

me too. goodluck weols

Dah dewasa pun kena compare gak wei..bertabahlah dekk

umbut replied at 13-11-2019 09:06 AM
Tiap anak ada kelebihan.. sentiasa support...  waktu kecil, arwah ayah aku selalu ugut.. kau periksa ...

hahah! samaa! time skolah dulu kalau tak belajar betul2 mmg kene ugut bagi kawin. menangis2 la i taknak kawin, nanti tak bleh pi skolah lepak dgn kwn2

tah..aku tak ikut mana2 cara
membanding2 satu perkara baik sebenarnya dari situ kita dpt menilai mana lebih bermutu
dalam mencari pilihan.
tapi dalam mendidik anak2..perbandingan akan mengganggu emosi anak..pengalaman sdri. tapi kita kena faham parents zmn dulu tak mcm skrg..anggap saja kekurangan mereka tapi kita bykkan bersyukur tidak kerana mereka kita takan berada disini.

kalau aku igt kesukaran yg mak aku hadap..perbandingan itu hanya satu isu kecil sbgi cara dia trigger anak utk lebih berusaha.

kita sbgi parents zmn skrg kena lebih tahan lasak. dalam baik kita tegur..dalam tegas kita sayang.

Makpak toksik ni dorang sibuk banding anak dia dengan orang lain, cuba anak dia bandingkan dia dengan makpak orang lain dari segi cara jaga anak, jaga keperluan anak, jaga pelajaran anak, jaga hati anak, kemain mengamuk terus si anak dapat cop mohor anak derhaka,

Kalau makpak boleh dipilih tak ada anak2 nak makpak toksik macam ni, ada baik pilih yang bijak, nak buat mcm mana anak2 buka mata itu lah makpak dia, kalau dapat yang toksik punya perangai sampai hujung nyawa lah kena layan, dengan skrip syurga bawah tapak kaki dia itu jela modal yang ada untuk menakutkan anak2.

Kalau meterialistik ni
Yg nampak2 ni
Memang aku x bising kat anak2 aku

Tapi
Kalau diorang punya attitude yg tak baik
Memang aku buat mesyuarat
Meeting la 2-3 jam
Memang stress diaorg

Bodoh kalu boleh belajar
Duit boleh cari
Tapi kalau attitude kau hazab
Kau bukan susahkan diri kau jer
Dgn org lain akan terlibat sama

isseliparjepun replied at 13-11-2019 08:41 AM
Yang komen komen ni dah ada anak ke belum? #tanyajer

Dah

17 16 14
Laki semua

Kadang kita tak banding2kan anak kita pun tapi orang lain yg terlebih banding2kan..pelik perangai.