CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 11601|Reply: 49

[ILMU MUDAH]: METFORMIN, UBAT MUJARAB UTK DIABETES & PCOS

Edited by ipes2 at 27-11-2019 04:51 PM

Kepada pengidap sakit Diabetes Type2 (T2DM), nama Metformin tentulah sinonim dengan diagnosis penyakit tersebut. Hampir kesemua pesakit T2DM akan diberi ubat ini walaupun sebahagian besar dari pesakit tidak lah berapa pasti apakah gunanya Metformin ini. Mari lah kita belajar sedikit tentang ubat ini.

Metformin diguna dengan meluas kerana ianya mampu mengurangkan jumlah glucose yang dikeluarkan oleh liver kita. Saya yakin, kita semua tahu bagaimana glucose disimpan didalam badan kita. Ia juga mampu membuat insulin yang badan pesakit tadi masih ada, menjadi lebih sensitive ie menambah insulin sensitivity. Ia juga mempunyai sedikit weight-effect yang sangat diingini oleh banyak pesakit T2DM; ini ialah membantu menurunkan sedikit berat badan. Malah ia juga bagus untuk PCOS dan diguna secara meluas dan berkesan. Ia juga antara sedikit dari class ubat Diabetes yang telah diketahui boleh mengurangkan risiko heart problems didalam T2DM (insulin contohnya, tidak menurunkan risiko). Ia tidak membawa kepada hypoglycaemia.

Side effectsnya ialah mual, perut tidak selesa dan rasa cramps diperut. Ini biasanya hilang selepas 6 minggu hingga 3 bulan.

Walaubagaimanapun, pesakit selalunya tidak diberitahu cara terbaik mengambil Metformin ini. Ianya:
1) patut diambil semasa waktu makan (jika tiada makanan, ia tidak berkesan)
2) ia biasanya diambil 2 atau 3 kali sehari
3) jika kita tidak makan lunch, maka tidaklah perlu diambil masa lunchtime
4) sangat elok jika kita exercise biarpun sedikit bersama metformin eg angkat fail2 berat di office
5) ambil secara berepringkat:
--mulakan dengan 500mg dua kali sehari selama sebulan
--naikkan kepada 500mg tiga kali sehari selama sebulan
--naikkan kepada 850mg dua kali sehari dan 500mg semasa lunch selama sebulan
--naikkan kepada 850mg tiga kali sehari
--jika perlu, boleh diambil 1000mg 2 kali sehari dan 850mg semasa lunch

Gunalah dan bersyukurlah dengan ubat percuma ini. Suatu ketika nanti, dimana semua consultations, yuran Pharmacy dan harga ubat perlu dibayar sendiri oleh pesakit, sebahagian besar pesakit akan merindui uabt yang friendly ini untuk kawal T2DM mereka.

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

My mom dah stop ambik mtf ni
Hba1c yg last ritu 5.3
Dan mmg dia ambik dgn makanan
Selalu dgn biskut atau roti

Thanks doc @ipes2
Baru tahu pasal ni
Pasni nak suh my dad ambik ngan makanan jgk
Harap dia pun dpt stop mtf mcm my mom

Rate

1

Ai suka ayat last doc tu,  kadang2 orng tak hargai pun ubat2 free,  consultation fee mrah kat hospital krjaan.

ada kesan ubat ni yang  buat sy tak tahan..diarrhea, mual, pening sampaikan ada satu tahap bau makanan pun tak boleh.mula2x doc suruh makan 1000 mg tapi tengok takde kesan..dia suruh saya makan 2000mg
doc bagi ni sebab sy pcos

Rate

1

Doc..sori ot..soalan noob...i trus terjah benang ni..
Boleh ke kita identify pcos based on kandungan gula?

I pun baru start metformin doktor bagi sebab pcos and Glukose 8.2. Hope pasni darah stabil la

Follow Us
Hi doc, thank u bukak benang ni.. saya dpt tahu ada diabetes last year then doc bg ubat ni.. mula2 doc advice utk ambil 1 tablet 500mg sbg permulaan.. dlm masa sama, saya sentiasa jaga pengambilan gula, dan bersenam kalau sempat.. saya juga amalkan puasa sunat.. so ada masa saya skip juga mkn ubat ni bergantung pd aktiviti, dan makanan yg saya ambil dalam sehari.. doktor benarkan saya adjust begitu dgn syarat perlu selalu check kadar gula.. soalan saya, adakah apa2 impact kepada saya kalau saya buat begitu ( pengambilan ubat yg tak konsisten)? sebab saya buat begitu ialah untuk minimakan pengambilan ubat dan sebaliknya jaga kadar gula dgn cara jaga pemakanan dan senaman.. thank u doc ipes..

Rate

1

Vermell replied at 25-11-2019 01:00 AM
My mom dah stop ambik mtf ni
Hba1c yg last ritu 5.3
Dan mmg dia ambik dgn makanan

HbA1C 5.3% ie 34mmol/mol adalah sgt elok.
Walaupun beliau tetap ada diabetes namun beliau bolehlah henti guna metformin.
Pembakaran kalories dan jaga makan tetap perlu diteruskan, dan usaha lain utk mengelakkan risiko dari diabetes dari muncul perlu diteruskan eg jaga choleterol, jgn smoke, jaga BP dan jaga berat badan.

CatMiow replied at 25-11-2019 05:18 AM
Ai suka ayat last doc tu,  kadang2 orng tak hargai pun ubat2 free,  consultation fee mrah kat hospit ...

sini mahal tau jumpa doctor.
fikir2 semua org nk dtg spital ke, gi clinics ke, bila fikir gaji 2-3hari habis kerana gi jumpa docs for 10-15mins.
mahal sgt. ini lah isu pesakit yg tak layak dapat pertolongan kerajaan kerana mereka bekerja.
di US lagi lah, sebab semuanya private

izzah_mia replied at 25-11-2019 09:38 AM
ada kesan ubat ni yang  buat sy tak tahan..diarrhea, mual, pening sampaikan ada satu tahap bau makan ...

ya, sy recall that u do have PCOS.
boleh cuba balik? start secara yg i ckp tu, ie 500mg dua kali sehari selama sebulan, then 850mg dua kali sehari selama sebulan etc. if tak leh tahan utk amik 1000mg dua kali sehari, amik je 850 BD.. if takleh, amik 500 BD. (bd = bis in die ie 2kali sehari).

metformin takleh sembuhkan PCOS. ia tidak hilangkan hair atau improve acne. ia jugak hanya bantu sedikit sgt dari segi kesuburan. periods tak improve pon dgn metformin. tetapi metformin diguna dlm PCOS utk tolong hilangkan berat sikit, dan most importantly, utk turunkan risiko dapat T2DM in the future.

Risiko utk dapat T2DM in PCOS adalah sgt tinggi hinggakan experts sedunia decided utk beri je metfomin pada PCOS.jika terjadi T2DM, sudahlah ada PCOS lagi, maka risiko utk heart disease adalah tinggi

xtahumenahu replied at 25-11-2019 02:51 PM
Doc..sori ot..soalan noob...i trus terjah benang ni..
Boleh ke kita identify pcos based on kandunga ...

tidak boleh
utk diagnose PCOS kena tahu kadar Testosterone dalam wanita free testosterone index (FTI).
USS utk prove byk cysts dalam ovary tidak diperlukan utk diagnose
PCOS datang dgn: high BMI, acne, periods yg sgt sikit dan jarang, infertile dan risiko utk T2DM
PCOS pesakit perlu dicek sugar nya 2 kali setahun kerana risiko utk T2DM yg tinggi

berusjamban replied at 25-11-2019 03:50 PM
I pun baru start metformin doktor bagi sebab pcos and Glukose 8.2. Hope pasni darah stabil la

good luck
amik dgn cara yg i syorkan
semoga ok je nnt insyaAllah

little_sis replied at 25-11-2019 11:33 PM
Hi doc, thank u bukak benang ni.. saya dpt tahu ada diabetes last year then doc bg ubat ni.. mula2 d ...

jgn hentikan lifestyle modification dan physical exercise yg u tgh buat selama ni tu.

tetapi metformin ini bukanlah satu dari ubat yg boleh diambil secara PRN (pro re nata, ie bila perlu). sesetengah ubat memang boleh ambil secara PRN, sesetengah hanya boleh diambil secara PRN, sesetengah tak mujarab jika PRN, dan sesetengah merebahaya jika ambil PRN. metformin termasuk dalam golongan ke-3

Rate

1

ipes2 replied at 27-11-2019 04:56 PM
sini mahal tau jumpa doctor.
fikir2 semua org nk dtg spital ke, gi clinics ke, bila fikir gaji 2- ...

Dr dok mana?

US saya prnh baca,  yg ada insuran kos hospital rendah sikit berbanding guna duit sendiri..

ipes2 replied at 27-11-2019 05:13 PM
jgn hentikan lifestyle modification dan physical exercise yg u tgh buat selama ni tu.

tetapi me ...

Ohh saya merbahaya mcm mana tu ya? Boleh jelaskan kt sini, please. Thanks

ipes2 replied at 27-11-2019 05:13 PM

tetapi me ...

thank you doc..

metformin bukan PRN, adakah bermaksud saya tak boleh langsung untuk hentikan pengambilan metformin, sebaliknya hanya kurangkan dos sahaja (bergantung pd pengambilan makanan dan senaman)?

ipes2 replied at 27-11-2019 05:03 PM
ya, sy recall that u do have PCOS.
boleh cuba balik? start secara yg i ckp tu, ie 500mg dua kali  ...

tq ipes.

oops.. saya pun kadang2 miss juga ... tak boleh ye....

CatMiow replied at 27-11-2019 05:30 PM
Dr dok mana?

US saya prnh baca,  yg ada insuran kos hospital rendah sikit berbanding guna duit ...

sy dok ireland; selalulnya uk tetapi kebelakangan ini ireland; sgt mungkin akan kembali ke uk balik

medicare dan medicaid lah tu if US
medicare tu utk org tua eg umur 65 keatas
medicaid lak utk depa yg berpendapatan rendah
tapi byk isu dgn dua dua ni
hosp in US adalah private semuanya
if kitajadi managernya, dan perlu dapatkan untung utk company kita, tentulah kita buat mcm mcm rules agar yg dtg spital kita adalah mereka yg mampu byr sahaja

Rate

1

berusjamban replied at 27-11-2019 06:30 PM
Ohh saya merbahaya mcm mana tu ya? Boleh jelaskan kt sini, please. Thanks

tak lah bahaya tetapi tak mujarab
maka takde impak, dgn itu, lebih baik tak ambil terus
mcm org yg ambil antibiotics 2-3 hari, or org dewasa ambil paracetamol 1 biji je bukan 2
awak dalam kategori yg non-compliant dgn meds la