CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: makkenits

Bila suka bertangguh..

TT jgn takut tak ada tempat berpaut. Both husband and me settle down jauh dari family masing2.. the local ppl is our family. Bila emergency or outstation sama2 cari solutions. skrg ada byk services yg kita boleh bayar utk menyenangkan kehidupan kann.. keluar je dari rumah tu sebelum u jadi gila. Baca post panjang berjela pun menunjukkan keserabutan tuhh

Edited by MeghanK at 30-12-2019 09:43 PM

i cant bring myself to read whole story because this is way too ridiculous

tapi kalau iols jadi meols, iola keluar je dari rumah tu..nak cop anak derhaka cop la..even meols yang bujang ni pon sewa rumah sorang no housemate bagai sebab malas nak associate myself dengan unnecassary drama camni lah..kita balik keja penat2 nak rehat bukan nak mengemas ke nak serabut camtu..

meols baca citer uols ni meols pon rasa nak ngamuk

mcm xde penghuni plak kat rmh
smpi ada bangkai tikus bagai
adoilaaa
x tercapai akal

yg lagi 2 org tu...adik ko ke TT

Cuba tt nekad hire cleaner. Bgtau your mom yang u mmg perlukan dapur yang bersih. Office  workload banyak, u perlukan ketenangan, plus nak start train anak2 masuk dapur so perlukan extra keselamatan dan kebersihan... kalau mom malu, silap2 kehadiran cleaner tu nanti jadi mcm motivasi utk dia sentiasa pastikan dapur kemas...

Mak tt sama dgn mak iols. Suka sepah. Tp mak iols kalau sampai mood dia mengemas, mmg dia mngemas sgguh. Dua tiga jam lepas tu bersepah balik. Tp xkesah la sbb dia sendiri yg buat sepah tu.

Aku pernah alami benda ni. Sebelum kawin, dari aku kecik, sampai sebelum kawin umur 26 dan keluar dok umah sendiri. Seluruh rumah, dan dapur terutamanya, aku sbg anak sulung perempuan yg kemas. Mcm mana situasi yg TT describe tu.. Aku pernah lalu sebijik. Panjang la jugak kalau nak cerita semua pernah sampai rasa mcm nak sakit jiwa bila org lain tak pentingkan kebersihan. But now, aku bahagia bila buat tak nampak je semua benda. U know what.. U cannot change other people. But u can change how u see the situation. Kau anggap je la bila kau kemas tu, dpt pahala. Bila anak2 kau dan kau bersempit satu bilik, korang lg mesra. Bila anak2 kau hilangkan sunyi mak kau dan buat dia happy, kau dapat pahala. Pahala = bahagia dunia dan akhirat. Tu je. Kau fikir byk2 pun, benda tak selesai. Kau nampak bangkai tikus, kau kutip la. Pahala dapat kat kau. Peduli la org lain. Kau penat sebab kau fikir byk. Nk buat buat je lah. Tkmau buat tkyah. Biar je. Cuba la pandang dr sudut kebaikan. Byk sgt peluang utk kau buat pahala pada mak kau. Anak2 kau merasa kasih syg nenek. Kau masih ada mak. Compares to org lain yg tkdak mak. Takdak nenek. Aku pernah jadi org yg terlalu pembersih. Masalah org pembersih ni depa nak control org lain jadi pembersih jugak. Buang masa buang tenaga. Skang ni, aku nak bersih, aku bersihkan. Tkyah harap org lain. Kalau penat bersih, aku anggap tu exercise. Sebab bila membersih dan mengemas, aku suka kosong kan kepala otak aku. Boh sabun n fabuloso byk2.. Lps siap rumah n dapor jadi wangi terus aku happy, satu terapi.

Just focus on benda yg kau boleh control, which is only yourself and the way u see any situation and how u face it. Hidup tak selalu cuma dapat bahagia dengan apa yg kita nak. Kadang-kadang Allah uji dengan meletakkan kita di situasi yg menguji kesabaran dan ketahanan diri. Look at the bright side. Tkkan takde langsung nikmat. Didikla hati sendiri dari nak didik org lain.

Follow Us
To TT,
Pindah la. Tp tiap petang balik kerja visit mak setiap hari.
Kakak2 saya duduk dekat rumah mak. Diorg akan singgah umah mak pagi, tengahari dan ptg.
Kita perlukan life kita sendiri.
Tak payah takut di cop anak derhaka, mak TT sekadar ugut je tu. Lama2 nanti dia ok. Maybe mak u tahu u jenis pembersih, so kalau u ada kat rumah.. Dia tak payah buat semua tu

Meiizu replied at 30-12-2019 05:53 PM
ehhh aku rasa macam penah baca cite ni...memang you lah orangnyerr tt, cuma i tak larat nak cari kat ...

Kalau i.. I prefer anak kat taska banding letak rumah mak/rumah org . Tahu je la peel mak mcmana. Nanti sikap mak akan mempengaruhi anak2 kita. Letih tau nak ajar bab disiplin ni kalau dah mak pun jenih bertangguh.

TT ni lebih baik tanya org yg lebih arif pasal jatuh hukum anak derhaka. Takkan mak TT ugut gitu terus jatuh hukum anak derhaka. Kalau gitu ramai la kt dunia ni jd anak derhaka gara2 ugutan seorg ibu. TT pun isteri org. Suami TT kena bertegas dgn mak TT. Ckp nk pindah rumah demi keselesaan keluarga. TT kena dgr ckp suami. Pastu takkan mak TT nk cop plak suami TT menantu derhaka plak. Best la camtu semua ibu di dunia ada kuasa menjatuhkan hukum anak derhaka.

Pindah jer. TT tulis surat kt mak TT luahkan apa yg TT rasa sepanjang tinggal di rumah itu. Hujung skali tulis kalau tak pindah, TT bole jd gile.

Thread ulangan ke?
Mcm dah pernah baca kisah ni..
Bertabah la TT... Derhaka mak tak terpakai kat sini andai suami TT setuju dan benarkan TT sewa rumah lain.
Dah kalau sampai ada bangkai tikus, dapur jadi sarang tikus... Baik TT elakkan anak2 makan minum hari2 kat situ..
Fikirkan kalau terkena kencing tikus?
Anak dah sakit baru nak menyesal?

Ambik daily maid untuk kemas rumah siang-siang hari. Malam maid boleh balik rumah dia sendiri

3 org yg lain dalam tumah TT duduk tu siapa?

basic hygiene tu. i pun kalau malas kadang tggal jugak periuk yg ada minyak tu. tapi make sure la esok nya  kemas balik.

i rasa better TT pindah sewa tempat lain la. diorang mcm amek kesempatan sama ja sebab sikap TT yg rajin berkemas.  pinggan sudah makan letak bawah sofa?? serious la. semua org pun akan marah.
takat letak dlm singki xberbasuh pun boleh mengundang amarah i.

be clear dgn penghuni2 semua. kalau degil sgt. pindha la TT dr stress mcm tu. sampai bila?

amik ja lah daily cleaner. Bgtau mak tt yang tt rimas tengok dapur kotor.

TT sila pindah, full stop.

tak perlu nak jaga hati mak & yg lain2. pikirkan diri u & family first.

hidup kita ni sentiasa ada pilihan. jangan lagi nak korbankan perasaan sendiri semata nak bahagiakan orang lain.

biarla mak uols tu cop u anak derhaka ke tak. TT duduk rumah tu lagi la buat TT banyak dosa sebab ari2 sakit hati dengan mak & lain2.

Fimie replied at 31-12-2019 02:21 PM
Aku pernah alami benda ni. Sebelum kawin, dari aku kecik, sampai sebelum kawin umur 26 dan keluar do ...

Terbaik. ....tenang akak baca posting ni....

baca cerita  awk ni pun dh menandakan otak awak sgt serabut.
2 - 2 pihak kene ada mapping yang sama...awk kene ckpla masalah ni kat mak n 2 org lagi tu..
bile awk terlalu mengharap dierg buat mmg endup mmg awk yg stress...

kene bgtau die...orang2 mcm ni mmg takda kesadaran... kita tak boleh ubah dierg..
tp boleh la bende2 mcm tu awk ugutla mak awk ... bukan kes anak derhaka ke apa ke tp ckpla itu bukan yang dipraktikkan dalam agama islam..

dlm islam pun kene jaga kebersihan...bende utama tu...

apa2 kene ckpla ngan mak awk..jgn senyap dan mulekan perbincangan dengan nada tak puas hati...ckp elok2... kalau kite pun ckp kasar ayat-ayat keluar dr mak awk pun kasar...

so ckpla dengan rasa kesedihan supaya mak awk tau awk sedih ...

Rasanya mak TT kot yg ada mental problem, tak boleh keadaan kemas, mesti nak sepah.
Takutlah ada tikus esp bila dengar kes kencing tikus dulu tu sampai berapa org meninggal tah

Edited by emma.giggs at 9-1-2020 05:22 PM

Apa yg aku nk ckp ni mgkn agak cliche,.. Aku phm perasaan mcm ni.. 1st sekali doa n ngadu pd Allah yg ko sgt stress ngn perangai org2 dlm rumah.. Mohon Allah tlg ko setel mslh ni, sb hati manusia Allah yg pegang. Doa sungguh2, ko akan rs beban n rs sedih n sakit ati ilang sikit2. Sb dlm kes ko ni mcm dh xtau nk buay apa sb mak swndiri, kalo nekad nk sewa sapa plk nk jaga anak bila outstesen...
Sb tu doa adalah snjata org muslim, n aku sgt mengakuinya bila ada mslh yg aku stress... Dan aku akui jgk mmg Allah akan tlg kita selesaikan segala mslh, kdg2 kita x perlu buat ape2 tetiba mslh dh selesai.. Percaya lah...
Sesambil tu ko kna jgk pikir beberapa solution n istikarah lah... Solution tu mcm bncg ngn mak ko ke, nk sewa ke, nk tegur penghuni rumah lg 2 org ke,

baik upah cleaner jer tolong kemas rumah
atau tt keluar jer dr rumah tu

sebut bangkai tikus, makcik saudara sy 2 tahun lepas meninggal sebab kencing tikus
lpas dia meninggal, kkm dtg rumah check rumah

u ada anak kecik tu lagi la kena hati2

my mom pun bukan jenis pengemas
tp bukan pengotor la
cth pinggan dh kering tp lambat nak simpan dlm kabinet
baju dh cuci tp lambat lipat
benda gitu
kdg org tua ni mungkin penat dh berpuluh tahun buat benda sama

sabar jer la tt
zikir hari2 moga hati tenang dan diberi petunjuk.

moga dipermudahkan urusan mu

Kita semua x boleh ubah org