CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10057|Reply: 125

[Dunia] Patutlah...

Post time 28-1-2020 06:42 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Sila sedia plastik muntah sebelum baca

TALI KAPAL – Virus Wuhan ke, virus Corona ke, Virus Corolla Altis ke, sikit pun aku tak heran, sebab memang layaklah depa kena penyakit pelik ni. Pengalaman aku berada selama 3 bulan mengajar bahasa Jerman di Universiti Zhengzhou, Provinsi Henan di China cukup menunjukkan betapa pengotornya depa ni.

Tandas awam di Universiti Zhengzhou amatlah kotornya. Tahi bersepah atas lantai. Air memang takde. Semua tingkat daripada tingkat 1 sampai tingkat 6 semuanya kotor penuh najis. Aku tiap hari terpaksa berkayuh basikal semata nak buang air di apartmen aku 8km jaraknya pergi balik. Naya betul. Tandas kotor ya amat. Boleh terbau dari jarak 2 marhalah. Sisa “uranium plutonium” tu ada di mana saja. Rasa macam nak pakai topeng muka di loji nuklear Chernobyl tu. Rasa geli sebab terpaksa menyedut udara tercemar.

Lepas tu tong sampah semua main campak saja. Situlah sisa makanan. Situlah kertas. Situlah juga tuala haid wanita tu. Boleh nampak kot darah haid tu kat situ. Ngeri woi. Aku nengok sendiri. Jijik. Tapi tu la sekor pun dalam kelas tu baik laki baik pempuan sama naik, sama johan, sikit pun tak rasa jijik atau kotor tengok benda gitu. Masuk tandas macam hidung tu dah kebal tak rasa apa. Sajanya yang pelik.

Kalau ke shopping mall di Zhengzhou tu aku terpaksa pergi ke tingkat 8 ke atas. Sebabnya kawasan tu kurang orang datang. Jadi itulah yang agak bersih. Aku rasa tahap kebersihan tandas dia ni ibaratnya macam tandas di UKM yang paling kotor jadi tandas yang paling bersih di Zhengzhou. Serius. Aku 3 bulan memerhati saja. Dalam pesawat pun sama kotor. Hancing sesaja. Kuat pulak tu baunya.

Lepas tu kalau dalam kelas aku rasa nak termuntah bila sesi soal jawab. Sebabnya bila sesi soal jawab depa masing angkat tangan. Maka terserlahlah bulu ketiak masing yang panjang 2-3 depa mengalahkan berus lukisan nak buat lukisan abstrak, Jackson Pollock. Dah la gitu tak mandi pulak. Depa punya bulu ketiak ni bersaing laki dan pempuan, masing tak nak kalah..panjang belaka sampai boleh dipintal jadi tali kapal. Ngeri kot

Lupa nak sebut satu lagi. Depa ni suka korek hidung depan. Takde rasa segan silu. Dia melombong tu satu macam. Kita nengok rasa jijik. Siap gentel lagi. Lepas tu datang kat aku nak mintak tandakan kerja rumah. Geli aku. Aku malas nak tanda. Suruh depa tanda sendiri. Pengotor nak mampus.

Dan tak lupa jugak depa ni suka meludah merata. Dalam bas dia boleh meludah, kat lantai bas tu penuh kesan ludah, ada air liur, kahak kuning hijau semua ada. Entah apa hukumnya tu, aku kira lumpsum la hukumnya Najis Mughallazah sebab perangai pun serupa Mughallazah. Kalau budak kecik di Zhengzhou tu baya setahun dua tu memang dibiarkan dek mak bapaknya kencing berak merata. Seluar budak tu memang siap berlubang di tengah supaya boleh berak kat mana.

Aku balik saja dari China terus aku jatuh sakit. Aku kena demam panas mengejut. Aku kena influenza. Kena tahan ward 4 hari tak pasal kena bil RM6k. Nasib baik aku ada insuran. Kelenjar dekat paha aku membengkak hampir sebesar bola golf. Sakit. Aku menahan sakit menggigil sejak dalam pesawat lagi. Nasib aku balik dari Guangzhou ke KL naik Malaysia Airlines. Pramugari baik. Bagi aku Panadol. Dapat makan sedap. Lagi satu naik China Southern Airlines pramugari tak mahir bahasa Inggeris. Tandas kotor. Makanan tak sedap. Ada ke patut dibaginya pisang muda. Taubat lahum takkan ku jeru lagi dah.

(Waktu ni muka senyum lagi sebab tak tahu apa yang bakal aku hadap di kampus)

Kredit – FB Hafiz Ostmann

Rate

2

Dari pengalaman peribadi yg terhad dan cerita sedara mara dan kawan2, agak tepat jugaklah gambaran ni. Saya tak pernah sampai kawasan pedalaman kat china. Toilet dkt forbidden city penah terpaksa masuk sekali sbb terpaksa sgt. Busuk hancing tp nasib baiklah taik tak bertaburan kat lantai. Mungkin sbb tempat ramai international tourists. Toilet kat great wall yg section jauh ke dalam sikit yg kurang tourists dari jauh dh nampak pad terpakai merata so mmg tahan kencing sampai balik semula ke hotel di beijing. Bab meludah tu toksah citer. Tak sanggup nak tgk sbnrnya.

Makcik aku pernah ke China.. Dia kata mmg dia cuba elakkan.. Kotor sgt2..bab kebersihan sangat gagal.

acik hasanah ker

tt x takut kena cantas -98 ker?

Betul ker nie..aku pon pernah pergi cina tapi x sama pon macam citer rekaan nie

Follow Us
Sesiapa yang poting kredit -98, orang tu gay

Scintilla replied at 28-1-2020 07:15 PM
tt x takut kena cantas -98 ker?

kejam aihh

wunan88 replied at 28-1-2020 07:21 PM

ni pengalaman sorg cikgu g sana ngajar bahasa jerman...

Victorioussss replied at 28-1-2020 07:24 PM
Sesiapa yang poting kredit -98, orang tu gay

hahahaha....

sluar ank siap lubang snang berak kencing. hazabnyaaaaa makpak

wunan88 replied at 28-1-2020 07:21 PM

Bergantung pd tempat rasanya. Kalau di bandar besar tempat ramai org luar atau amik private tour pakej mat salleh dia bawak ke tempat yg toilet dia standard mat salleh juga. Tp bila private tour tu bawak ke kawasan pedalaman mmg tak dpt nak tolong la.

Aku pergi Bejing bersih gila. Sebab itu ibu negara kot. Orang nak buat salah macam tak boleh sebab katanya regulation situ strict.

misuke replied at 28-1-2020 07:27 PM
ni pengalaman sorg cikgu g sana ngajar bahasa jerman...

mungkinla..tapi aku pergi sana tengok okay jea..sungai dekat bandar diorang pon cantik x macam sungai klang

any42 replied at 28-1-2020 07:30 PM
sluar ank siap lubang snang berak kencing. hazabnyaaaaa makpak

datang dr tamadun mana la kan

cmf_almondpecan replied at 28-1-2020 07:30 PM
Bergantung pd tempat rasanya. Kalau di bandar besar tempat ramai org luar atau amik private tour p ...

rasanya la... sbb ada ja crita tourist china meh sini siap ber@k kt dustbin kt kaki lima bagai.. so depend on tempat la jugak kot

Tamadun China ni antara tamadun teraawal

putericahaya999 replied at 28-1-2020 07:40 PM
Tamadun China ni antara tamadun teraawal

Mmg betul tamadun dia awal tp waktu cultural revolution, budaya dan kekayaan tamadun lama cuba dihapuskan dgn agresif.

Baru2 ni dekat bus stop sunway pyramid tgh tgu bas, cina prc ni bwk anak beliau kencing kat longkang..punya la byk toilet dlm mall gigih kencing depan org ramai

Sbbtu org x suka china bkn sbb diskriminasi