CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 32835|Reply: 203

"Sudah 2020, Rakyat Kita Masih Ketinggalan Zaman" - Doktor Selar Wanit

Dr Rusyainie atau dikenali sebagai Dr Ninie sering berkongsi pelbagai info perubatan di media sosi@al dengan tujuan untuk mendidik masyarakat.

Kredit Foto - Facebook Dr Rusyainie

Sebelum ini pernah kecoh di media sosi@al di mana beliau pernah melabelkan netizen sebagai bebal kerana menyangkal dakwaan bahawa laksa tidak boleh dimakan langsung selama setahun oleh wanita berpantang.

Terbaru, beliau mengulas mengenai seorang wanita yang berkongsi mengenai menunya selepas melahirkan iaitu nasi kosong dan ikan bilis.

Sudah 2020 ya. Tapi punyalah rakyat kita masih sangat ketinggalan zaman, macam sebelum merdeka gayanya.

Macam lah kalau nak makan ayam kena sembelih dari reban, ikan kena tangkap kat laut.

Ujarnya semua makanan yang disediakan di hospital disediakan mengikut saranan Kementerian Kesihatan Malaysia lengkap dengan menu makanan seimbang.

Makanan berpantang sesetengahnya tidak cukup nutrisi dan tinggi kandungan garam.

Ramai yang masih berpegang pada mitos...

Netizen turut bersetuju dengan Dr Rusyainie dan merasakan bahawa pembaziran telah berlaku sekiranya ramai memilih menolak makanan yang disediakan pihak hospital.

Sebahagian netizen lain memuji akan kesedapan makanan di hospital dan ada yang berkongsi menu masing-masing.

Kredit foto:  Facebook Dr Rusyainie

Malah ada yang menyifatkan individu yang bersikap sedemikian menolak rezeki.

Kredit foto:Kredit foto:  Facebook Dr Rusyainie

Rasanya KKM patut buat polisi baru di mana pesakit harus diberi pilihan sama ada mahu atau tidak makanan hospital untuk mengelakkan pembaziran berlaku.- CARI

Rate

1

punyalah sedap makan kt sepital tu diorg taknk..aku suka duk kat wad masa bersalin dpt makan ats katil licin smua aku makan.

tapi betullah masa kt wad dulu katil kiri kanan tak makan makanan hospital..dia tunggu makpak suami adik kakak dtg bawakan makan. aku perati je makhluk yg tk bersyukur ni

makan je la...masalah betul la melayu ni..

sedap kot makanan hospital. anak buah I masuk HPJ, makanan untuk ibu anak dia bagi, cukup lengkap kalah hotel/kedai punya makanan..sedap weh, bahadia dok sepital skrg

maybe die tgk hospital kot..
kalau kpj,pantai.. PC.. baru lalu die nk makan..
kowserrr pprt acah have2 ni

teringat aritu masa lepas bersalinkan anak aku.. bersalin kol 3 pagi.. lps bersalin tido la. Bangun pagi kebulo.. datang caterer hidang nasi goreng.

Baca bismillah.. baby tengah tido.. aku balun la.. lapar wehh... skali budak katil sebelah tegur.. akak baru lepas bersalin kan? Ha la.. dah masuk wad ni.. baby pon ada kt sebelah ni ha..

dia kata tak boleh makan nasi goreng. Aku tanye dah tu dia nak makan apa dah caterer hidang nasi goreng? Dia kata tunggu suami hantar makanan.

Aku offer roti yg aku bekal. Takleh gak katanya. Adoi... masuk angin perut tu karang lagi merana dek oi...

Follow Us
ye le.. tp doc nini ni tegas sgt..

makan jelah sister. bukan bagi makan babi pun. sibuk berpantang sayur sejuk itu ini, makanan tak bagi rahim kembang la itu ini bagai siksa betul nak makan laki duk berskandal kawen lain juga.
berpantang utk kesihatan diri. makan je apa yg sepital sediakan.
waktu aku lepas bersalin dekat situ juga terus disua milo panas karipap dua bijik.

rospinki replied at 11-3-2020 11:49 AM
punyalah sedap makan kt sepital tu diorg taknk..aku suka duk kat wad masa bersalin dpt makan ats kat ...

Last2 pelawat yg abiskan makanan spital. Sedap2 menu dia, plak tu makan 3x sehari kan.

Masa baby sy admitted last year, caterer hospital siap tny nk mkn apa, dia ade bg pilihan lauk, then nak masak apa. Pastu dia akan update kalau ade yg dh checkout so that takde mknn yg bazir

meollss menjemput yang berhormat kaka @noradil untuk memberi sepatah dua kata pasal doc nini nihh..

sofyayra replied at 11-3-2020 11:58 AM
Last2 pelawat yg abiskan makanan spital. Sedap2 menu dia, plak tu makan 3x sehari kan.

kan..pelawat tolong habiskan. menu dia simpel je lauk biasa..sawi tumis ngan okan bilis pucat lesi je kaler. biskut kering roti utl minum petang. itu yg org tknak kot. tekak aku sedap je..belasah smpi lincinn.haha

Sebab banyak sangat so call pakar perubatan tak bertauliah  dari rumah berbanding dari sepital sebab tu masih ada yang macam tu

Kat hospital sultanah bahiyah paling aku suka adalah bengkang Roti dan kopi O pagi2 depa bg kat pesakit..

Edited by aiva at 11-3-2020 12:15 PM

x betul jugak pendapat doktor ni

mak dan mak mertua time bela aku dalam pantang tak de laa ikan bilis semata mata
ada jer sayur, ikan, ayam

tapi bakar dan rebus dan sup laamak mertua aku siap buat air asam lagi... tapi tak pedas laa

mak aku cakap kalau pun hidangan pantang tu dihidangkan dan mak aku khuatir nanti bole jadi bentan, mak aku cakap jangan ditegur
pantang tau perempuan dalam pantang bila nak makan sesuatu yang dirisaukan tu ditegur

contoh : makan ikan yang tak bole dimakan dalam pantang

hei kenapa makan ikan tu, mana boleh << ini dah tegur

mak dan mak mertua aku sekepala dalam kes makan makan dalam pantang ni
makan sikit bila tak ada apa apa bole teruskan

haish tak betul ni
zaman memang dah berubah adat pantang pun dah lama berubah

suka makan makanan dlm pantang. sebab time ni lah pulun abis nak kuruskan badan.. tapi mmg tul lah doc tu cakap..jangan makan berlebihan. kata lapar sebab susu ank sampai berpinggan2 nasi dibalunnya hah. tu tak leh lah. kdg kita lapar bkn nak makan. tapi kurang air dalam badan.

takdela nk berpantang sngt.. pantang jumpe je slalunye
tapi badan ni bisa sngt kalau makan kubis bulat. mmg terasa sngt kalau makan or termakan.
so dalam kes iols ni still xboleh pantang makan ke bende yg dah sah2 tak tak boleh dihadam badan? huhu

pada i nak tegur tak payah la nak berlagak sangat..
yes nenek moyang tak belajar sains but dorang belajar dari pengalaman kehidupan..
badan orang bukannya semua sama..
ada setengah sangat lucky melantak apa pun tak jadi apa..
setengah orang pulak tak berapa bertuah ada allergic reactionbagai..
i pernah kena campak..
my mom kata jangan makan itu ini..
pastu pergi klinik i tanya doktor kena pantang tak..
doktor dengan bangganya kata buat apa nak pantang..
tak ada pantang-pantang zaman moden ni..
i pun dengar la kata doktor..
lepas tu menjalar kat pintu kerusi nak menggaruk pasal gatal nak mampus..
so, terpulang la pada korang semua..
nak pantang, pantang..
tak nak pantang, sudah..
but tak perlu nak perlekehkan pilihan orang disebabkan korang belajar sains..

yuki812 replied at 11-3-2020 12:33 PM
suka makan makanan dlm pantang. sebab time ni lah pulun abis nak kuruskan badan.. tapi mmg tul  ...

kan sis pun suka..sedap je makan lauk2 pantang ni

nasi putih
black pepper
ikan bilis bakar or
ikan bakar
halia+garlic ditumbuk2 pastu bakar atas kuali tanpa myk..gaul2 dgn nasi panas2

nnt dah masuk 20hari
bole je makan sup2 , rendang
ayam, ikan
air asam tp tk letak  cili la
ulam pegaga..

eh sedap je

masyarakat masih kurang ilmunya tentang info pemakanan ni.