CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 7013|Reply: 24

kegawatan ekonomi

nak minta idea rakan2, bagaimana korang selamatkan savings yg ada dalam situasi recession ini.
saya dan suami bekerja kuat dr 10 tahun yg lepas dan alhamdulillah ada substantial amount of savings. tapi kni saya tidak lagi bekerja(part time shj) dan saya rasa sgt risau dengan simpanan, what if nilai mata wang jatuh dan apa yg kami save itu tiada nilai lg. ramai yg cakap convert duit kepada gold tetapi sebelum PKP mmg xsempat nak buat apa.
Kami bukan orang yg boros, beli rumah pon apartment yg kecil je dan drive pon kereta malaysia. Saya mmg lahir dlm keluarga yg susah so mmg biasa berjimat cermat. Kami sangka kan boleh la retire awal tapi bila jadi situasi begini saya jadi stress. Suami masih lagi optimistik tapi saya dh terbayang2 time susah dulu. Kalau sesiapa yng ada idea bagaimana nak hadap situasi ini please share.

Rate

1

Good topic..semoga ramai forumer dpt beri buah fikiran yg bernas..

Pernah lalui zaman tak berduit byk kali
sampai la ni nak kata duit lebih pun tak jgk
insha'Allah jangan takut.. Allah ada
Akan ada waktu2 kita rasa terduduk dan menangis
Tapi be realistic..
Contoh tak mati kalau tak beli gelang emas
Tak perlu tukar curtain raya tiap2 tahun
Kena sabar kutukan org sebab jadi suri rumah
Masak sendiri mmg wajib
Akaun 2 kwsp mmg betul2 untuk kecemasan
Macam shuben iols aritu tetiba kena bypass walaupun sebelum ni tatau ada sakit jantung

Rate

1

pada masa ni rule nombor 1 :

> tenangkan diri, sebab masa ni u ada emosi fear and greedy

fear > takut kepada ekonomi meleset
greedy > nak cari tools untuk keluar dari kesusahan

fear> kalau macau scam call u mungkin u akan takut dan terus ikut kehendak panggilan tu
greedy > u akan melabur tempat skim cepat kaya

> cari ketenangan u dulu..

lepas tu urus kewangan u,  jimat apa yang patut, potong apa yg patut. lepas tu cari bisnes agent u blh buat sehari RM 50, kalau u blh buat sehari RM 50, u blh repeat RM 100, RM 150 dan seterusnya.

kalau xmampu RM 50 , cari RM 30 sehari. buat bisnes yang low risk dan perlukan effort lebih, bisnes sesuai musim sekarang online sebab keterbasan pergerakan dan permintaan online meningkat.

Rate

1

Hmm.. nak taip panjang2 pun agaknya semua dah tahu.. u cuma perlu RM1000, kemudian pastikan u untung 10%. Jangan keluakan langsung. Setiap bulan u topup modal baru lagi rm1000. Selepas 4 tahun.. dapatla RM1,000,000.

Tak kira la jual tshirt ke, jual lego ke, main saham ke, jual karipap ke.

Kalau saham tu.. u kne belajar saham la.. nak baca graf.. untuk boleh agak perjalanan pasaran.. nanti senang nak jangka bila nak beli emas ke saham ke nak beli apa/ nak dispose ape.

Jangan risau pasal recession ke duit jatuh, sebab memang duit jatuh setiap tahun dalam bentuk inflasi. Kalau you aktif dalam aktiviti ekonomi, memang u akan terdedah dengan recession setiap 8-10 tahun.

Rate

1

Topik best. Iols follow rapat

Follow Us
VespaSilbe replied at 25-4-2020 10:46 PM
Pernah lalui zaman tak berduit byk kali
sampai la ni nak kata duit lebih pun tak jgk
insha'Allah j ...

Ye..sekarang ni mmg berserah jelah..tp rasa panik tu mmg ada..risaukan anak2.

CiliPadiSedap replied at 25-4-2020 10:51 PM
pada masa ni rule nombor 1 :

> tenangkan diri, sebab masa ni u ada emosi fear and greedy

Yes exactly!
Semua tu saya rasa. Cuba bertenang tapi rasa makin panik hahah. Dah dengan pkp semua customer lari. Nak cari idea perniagaan baru tp otak pulak tepu.

Kene adjust cara berbelanja ikut pendapatan semasa. Kalau kehilangam punca pendapatan tu kene ganti dgn punca pendapatan baru. Masa pkp ni delivery service sgt masyuk. Boleh cuba mana jual masakan yang paling sedap dan promo di mediaraya atau terlibat dgn industri delivery.

Rate

1

Lagubestbest replied at 25-4-2020 11:14 PM
Hmm.. nak taip panjang2 pun agaknya semua dah tahu.. u cuma perlu RM1000, kemudian pastikan u untung ...

Last recession tak terasa coz saya masih belajar. La ni xtahu sempat ke tak belajar apa yg perlu untuk survive

Bisness makanan dalam keadaan apa sekali pun tetap boleh diteruskan, cuma kaedahnya mungkin berubah. Kalau dulu berniaga tepi jalan, sekarang berniaga atas talian. I ada kenalan yang biasa ambil order dari rumah dan dia hantar.. Sejak PKP, bisness makan dia lebih laris berbanding sebelumnya.. Sebab orang duduk rumah dan makan..

Rate

1

Semoga dipermudahkan segala urusan.

Semoga tt diberi ketenangan n dipermudahkan rezeki,

Waktu ni la berjimat dengan perbelanjaan yang perlu sahaja. Tak perlu kalut nak beli emas, kecuali ada lebihan income. Kalau tak, simpan sahaja. Nak beli emas kalau emas turun takpe jugak. Takut dah labur nak beli emas, tiba tiba kecemasan berlaku, kita tak ada cash.

I setuju dengan cadangan lain lain forumer di atas. Kami laki bini cuma berjimat aje. Moratorium yang ditawarkan tu, kami ambil and tak nak fikir pasal installment sebab most important kami kena simpan dulu extra yang tak bayar hutang tu. Kita tak tahu akan datang selepas PKP ekonomi macam mana. Mungkin sekolah anak anak pun tak boleh sustain. Risaunya

Ni apa yang i buat dengan melihat situasi semasa. I harap ada lagi idea idea yang boleh i baca kat sini.

Rate

1

Kalau saya ada lebihan cash dalam akaun apa yg perlu saya lakukan?
Baki loan rumah dah tak banyak..patut kah saya guna cash/akaun 2 EPF untuk settle loan rumah?
Adakah saya patut convert part of my cash to gold/silver?
Beli tanah kecil secara cash?
Anak2 sudah ada health insurance, saya dan suami ada PA sahaja. Everything else saya mmg insurankan coz saya dlm insurance line.
Saya bukan tamak..cuma sentiasa teringat pengalaman dulu dan kalau boleh tak nak anak2 rasa apa sy rasa masa membesar dulu.

I rasa perkara pertama TT kena buat is

1) Stay calm dan realistik dgn situation. Kena bare in mind walau recession bakal berlaku setiap nasib antara kita berbeza. Jika husband masih bekerja so masih ada sinar disitu

2) Avoid baca articles yg speculate sesuatu isu tanpa facts yg jelas, org akan tetap perlu meneruskan kehidupan dan this is also a new beginning utk revise balik kecenderungan kita. Kalau kita comfortable dgn perkara yg biasa kita buat, so its time utk adjust. Cth : Jika belanja dapur bulanan RM400 if possible kurangkan kpd RM250.

3) Start survey optional pekerjaan sampingan yg boleh dilakukan

4) Positif mind and stop worrying to much. Ini adalah waktu yg sgt sesuai utk ajar diri kita rileks dlm menghadapi situasi sukar. I rasa u xperlu risau sangat... dari apa u tulis... u terlalu panik..

Hey i rasa u still in a good situation. Org lain apa pun xde.. so for now u kena calm ur mind dulu. And kena ingat Allah ada. Pray and plan properly apa yg perlu. Jgn jnvest unnecessarily. Talk to spouse and work as a team.

Rate

1

cmf_erica replied at 26-4-2020 12:54 PM
Kalau saya ada lebihan cash dalam akaun apa yg perlu saya lakukan?
Baki loan rumah dah tak banyak.. ...

apa maksud lebihan cash tu?

kalau ikut saya lah..lebihan cash tu sepatutnya cash yg lebih setelah awak asingkan daripada satu jumlah amount bersamaan 6 bulan gaji @ pendapatan isi rumah. nak lagi selamat, simpan dulu nilai setahun punya gaji as ur savings..dan ada lebih tu, baru dikira lebihan.

kalau ada lebihan tu..try bahagi dua..
1. simpanan jangka panjang - emas ke..tanah ke..
2. settlekan loan dimulai balance loan yg paling sedikit dulu.

semoga kita semua berjaya mengharungi saat2 recession ni ye..

Rate

1

adila39 replied at 26-4-2020 08:58 PM
I rasa perkara pertama TT kena buat is

1) Stay calm dan realistik dgn situation. Kena bare in min ...

Thanks..ye betul saya kena calm down. A very good advise terima kasih

sarahmirza replied at 26-4-2020 06:02 AM
Bisness makanan dalam keadaan apa sekali pun tetap boleh diteruskan, cuma kaedahnya mungkin berubah. ...

Preparing food dari rumah terutama dlm keadaan covid sekarang ini utk diniagakan???kebersihan hygiene itu siapa yg nak pantau???? busuk busuk dipremis perniagaan ianya bizness yg legit kan???

inilah mentaliti org kita termasuk hang....janji masyukkkkkkkk...

rasanya kewangan TT ni ok..maybe jadi takut sebab pengalaman lepas atau trauma..
relex-relex dulu..doa minta keberkatan rezeki lebih baik..
kalau sampai takde duit nak beli beras tu, memang patut kalut minta tolong

bab kata orang sekarang,
sabar itu indah

12Next
Return to list New