CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: totokreturn.

[Tempatan] KAJIAN: Pekerja di Malaysia hanya cukup duit seminggu sahaja utk survive sekiran

Close [Copy link]
jazaa100 replied at 25-5-2020 08:07 AM
Takkk.....

Selalu yg emas besor besor kat leher & lengan tu acik acik yg dah pencen, duit tak t ...

Tak jgk uols. Mmg ada yg sbb berkerja keras cari rezeki. Ada jgk sbb takde komitment rumah belanje sume duit anak, emas pun anak yg beli. So duit dia buat topup beli emas yg lg gedabak

LautBiru52 replied at 26-5-2020 02:57 AM
Dulu kawan aku ade sorang bagi anak dia pakai. Cloth diapers namanya. Just letak nappy liners biar ...

Iols pun pakai cloth diaper ni masa anak 1st n 2nd. Then anak 3rd n 4th tak pakai dah sbb takmo sshkan pengasuh mcm leceh skit kan nk bilas2

Ukur baju di badan sendiri.
Dulu masa awal2 keje bawa bekal je dr rumah.
Lunch makan kt offc.
Ko rasa ramai ke sanggup masak dan bawal bekal dari rumah skrg?

Ramai malu kn.
Huhu.
Tapi itulah yg boleh saving banyak dari gaji.

Ni tudung semua nk jenama mahal.
Itik la , ariani la..dulu2 org gile bila fareeda.
Aku ttp dgn tudung bawal.
Hujung bulan diet taknak makan.
Walhal poket dah kering.
Huhu

Ada tu mmg dh berusaha...tp masih xcukup..

Ada tu suka nmpk acah2 kaya suka membazir...

Musim2 covid ni blh la perbaiki diri...tahniah yg rajin menyimpan dan ada cash berkoyan2...

nini_azmi replied at 26-5-2020 12:14 PM
Iols pun pakai cloth diaper ni masa anak 1st n 2nd. Then anak 3rd n 4th tak pakai dah sbb takmo ss ...

Haah. Yela. Sape2 yg nak berjimat elok pakai cd ni kan. Cuma kena rajin la nk menyental. Huhu

Zaman ph simpanan 100k k sorang?

Follow Us
Cable replied at 25-5-2020 12:17 PM
lilitu ko jadi ajiqah pulak dah? haha

I mmg ajiqah from start register sini..

Kalau gaji 3000, mesti belajar hidup macam gaji 2500 je sebab 500 wajib masuk saving setiap bulan. Jangan jadi macam most people yang gaji 3k tapi nak hidup macam orang gaji 5k sampai sanggup berhutang n guna kad kredit.

Memang ramai yg hidup paycheck to paycheck, even dalam family i pun ada. Bangga bila benda yg ditayang kat socmed dapat banyak like n followers puji. Tapi hakikatnya belum hujung bulan dah kering poket sampai kena meminjam dengan kakak2.

Yang sebenarnya ukur baju Di badan sendiri. Rezeki kita masing2 tak sama.

jazaa100 replied at 25-5-2020 12:33 PM
Kau ingt cina tak de merempat?....
Kau gi flat san peng tu....kau pergi jinjang..
Berlambak je c ...

Betul tu sis. Kalau pergi ke pasar pasar luar kl pun bersepah cina berniaga di pasar n anak anak xsekolah n bantu mereka berniaga.

Begitu juga india, melayu di estate. Berapa ramai yg anak anak xsekolah.

Xkurang juga anak anak orang asal. Lagi banyak yg tertinggal.

akies replied at 26-5-2020 02:05 PM
Lunch makan kt offc.

I org yg 90% mkn dkt rumah..da nk msuk 3thn amalkan..pegi keje pon bwk bekal..xmalu..bahkan bangga..sb walau sesibuk mana iols yg berjawatan mgr ni..dah la mgr..finance plk..iols msh boleh masak utk sefamily..anak2 iols pon blk sekolah sblm pegi kelas ngaji n tusyen blk ke rumah dulu mkn lunch ya..pegi kelas ptg or weeknd pon tapau air cuckoo kat umah..i buat semua ni nk jimat 1 hal lahh..1 lg anak2 iols ni da makin membesar..maybe thn dpn kalau result ok da msuk asrama ke xtau kan..so i nak dia rindu masakan ibu..i rs ms dgn anak2 da limited skrg..so i akan gunakan hari2 yg ada dgn derang byk mkn air tangan ibu..
Mcm i skrg..mak i da sakit xleh masak dah..i da missed tau nk mkn masakan dia..rindu tau nk mkn sambal udang kari ikan yg dia selalu msk dulu..maybe xkan dpt rasa dah smpi bila2..kari ikan sambal udang bagai ni org lain pon i tau msk berganda sedap..tp kita as anak ni..walau mak msk biasa2 je pon.tp tu la mknan paling sedap dlm dunia..

Laki aku memang tak keje tetap sebab dia tukang masak katering. Dia yang taknak gaji bulan. Tapi agak terkenal la katering yg dia keje ni untuk area Putrajaya, Kajang n Bangi.

Bab masak-memasak memang tokey tu serah bulat2 kat laki aku n team dia. So, laki aku ada anak buah sendiri la.

Oleh kerana sedar gaji tak tetap, laki aku berjimat cermat la. 3 tahun kebelakangan ni memang job dia lebat, tiap2 minggu ada. Memang simpan duit untuk bukak katering sendiri. Now, tak sangka covid 19 melanda dunia. Sejak pkp ni memang laki aku takde keje tapi masih ok.

Nak bayar tiap2 bulan pun cuma sewa rumah. Kereta dah lama habis bayar,  kad kredit takde. Live within your means la kuncinya kat sini. Biarlah pakai kereta lama tapi tak sakit kepala memikir hutang tiap2 hari.

Tinot7 replied at 25-5-2020 12:33 PM
Iols tak reti bebenda ni.. hehe.. kaka ajar la kitorang kat sini.. hehe

mengajar kaka belum ada plan xnampak cara nak scale up .  pertama ilmu yang di ajar hasil loss trade risk own money. jadi ilmu yang di ajar berdasarkan pengalaman sendiri..andai kata kaka ajar akan ada orang curi ilmu jual kt shopee or mana saja.

kedua kaka nak scale up tanpa ganggu emosi kaka dan fokus kaka.  if u can make money why u kena ajar orang? unless benda tu boleh automatic dan scale up. kalau setakat jual ebook je rugi masa. baik trade sendiri.

kalau kaka nak buat pun kaka bg signal free dan trade sendiri ( trade at your own risk) . biasa nya trader mengajar ada dua kategori pertama scammer kedua mengajar sebab nk diversified income. income trade ada kedua income mengajar ada. sbb satu income sahaja trading akan ganggu emosi.

kalau nak cpt berjaya cari guru betul dik. kaka bukan guru .. setakat makan sendiri boleh.

Edited by green~tea at 27-5-2020 07:48 AM
sitisitu25 replied at 27-5-2020 02:18 AM
I org yg 90% mkn dkt rumah..da nk msuk 3thn amalkan..pegi keje pon bwk bekal..xmalu..bahkan bangga ...

I mmg buat bekal almost everyday utk i dgn husband... meal prep sbb nak balance protein, carbs & fibre... i buat meal prep terus utk stok seminggu... biasa utk 5 hari bekerja, i prepare 8 boxes of lunch mealprep... lunchtime kitorg mmg pergi gym or after office hour workout at park...

breakfast daily kat rumah, sblm pegi keje sbb quality time takut balik lambat tak sempat dinner together...

Meal prep ni supports clean eating... kalo bleh beli bento boxes, sbb ada separate section utk carb, protein & sauces....  carb & protein kalo nak simpan lebih 3 hari, kena asing2 takleh campur nnti rosak..  meal prep ideas ni byk... boleh cuba and jimat masa

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

green~tea replied at 27-5-2020 07:40 AM
I mmg buat bekal almost everyday utk i dgn husband... meal prep sbb nak balance protein, carbs & ...

Xde la healthy geek smpi gini..haha..i pon masak utk stok smggu..tp ayam masak kurma..ayam masak merah..kari ikan..hahaha..penah nk cuba eat clean cam gini last2 groceries bill i beribu sbln..4org mkn kot? Last2 ayam masak kurma jela mampu..

akies replied at 26-5-2020 02:05 PM
Lunch makan kt offc.

mmg patut jadikan trend bwk bekal ke ofis..ios lg suka buat camtu sbb akan ramai org puji rajinnya masak etc...pdhal masak mlm sblm tu nnt kat ofis panaskan je guna microwave...
tak perlu makanan grand2 pun..janji cukup nutrien dan kenyang...sometimes yg simple tu yg lagi sedap...

mejaputih replied at 27-5-2020 11:03 AM
mmg patut jadikan trend bwk bekal ke ofis..ios lg suka buat camtu sbb akan ramai org puji rajinnya ...

Betul. Dulu keje area kelana jaya mmg la tkde byk kedai makan melayu.
Mamak byk le.
Harga pula cekik darah.
Baiklah masak bekal sendiri.

aku tgk org malaysia mcm rajin membazir makan.
mcm kwn aku tuh..kadang g jauh2 berkm2 sebab nak makan itu ini yg sedap..
mana tempat kari kepala ikan sedap...beriyani gam...hah..kat situ..sana..sinun sume dia tau..
mana cendol yg kick...jauh pun sanggup pergi. asal ada org rekemen mana tempat yg makan sedap, hah sanggup dari KL g melaka balik hari jer semata2 nk lunch ikan asam pedas yg sedappppp sgt tu. aku rasa kos nak pergi..time tu pun sume bkn yg sikit2 tu. situ je dah nampak membazir. tapi katanya sekali sekala. aku..huh...mmg tak sanggup lah. baik kita belajar masak..dan makan lah sampai lebam.

annehuda replied at 26-5-2020 06:09 AM
Aku dulu baju sekolah mak aku jahitkan. Pastu mak aku saje je jahit saiz besar, nnt boleh pakai sm ...

mak i tak reti menjahit.. tapi dia pun mmg kalau beli baju sekolah besar gilaa.. kadang 2 size extra so that boleh pakai bertahun2. tu la baju sekolah agama, tu la baju sekolah kebangsaan. rasa malu sgt gi sekolah baju besar masa tu..dah besar sikit baru faham mak nak jimat duit.   

yuki812 replied at 27-5-2020 11:11 AM
aku tgk org malaysia mcm rajin membazir makan.
mcm kwn aku tuh..kadang g jauh2 berkm2 sebab nak ma ...

i pun ada kawan camtu.. and they are all chinese. breakfast kt ipoh, lunch kat penang, dinner kl..tu aktiviti biasa time weekend dorg. sanggup berhabis tuk makan sedap.