CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: NamaKuMawar

Tips menabung / menyimpan

nefnefnef replied at 30-5-2020 03:48 PM
Bab mixer tu memang kena batang idung iols. Berangan ni tengok kitchen aid la... Paling koman pun  ...

Akak memang berangankan KA tu. Tp pujuk hati. Mahal sangat akak rasa. Lagi elok akak menyimpan kasi duit beranak.  Pkai la mixer Khind plastik tu sebab dah x berniga kuih tart dah kan.. Time berniaga dulu pun oakai Cornell je. Tu pun berbaloi2 sebab banyak tahun guna dan memang lenjan bebetul. Tp lepas CNY, mesti hantar gi buat maintenance.
Tiba2 tahun ni suami akak presentkan Innofood mixer. Jauh murah dari KA tp mahal le dari Khind putih tu. Alasannya, MCO ni semua bake sendiri. Dia serik kena  uli roti canai masa MCO Phase 1 hari tu. Hahahaha!!! Hikmah disebalik dia menguli dok selama 30 minit, akak yg dapat mixer. Tp tu oun akak mcm rasa bersalah juga sebab masa MCO ni banyak dia keluar belanja dari biasa. Termasuk bills pun melambung. Apa anak nak makan, mesti dia pergi beli bahannya. Freezer semua x susut kandungan. Tapi akak tetap menyimpan dan tambah back up akak sendiri. Tu yg beli dinar tu. Apa situasi pun, kena simpan juga sikit2.

NamaKuMawar replied at 30-5-2020 06:39 PM
Tula kak..saya nak simpan dgn cara beli emas tu..mmg tak pandai..bukan tak tau..tau lama dah..tapi ...

In syaa Allah. Akak pun masih main kutu dgn grng yg sama dah lebih 10 tahun.
Walau sikit tapi membantu juga sikit2. Bila dpt duit kutu akak masukkan 1K dlm ASB akak, transfer masuk ASB anak2, including yg sulong tu walau dia dah bekerja dan berkeluarga. And not forgetting beri bonus kat Mak akak 2-3 ratus selain dari duit jajan bulanan dia. Duit kutu kali kedua baru akak simpan semua.

green~tea replied at 30-5-2020 07:03 PM
Betulllll sgt2 ni sisssss.... there're NO low risk saving yang bg dividen sebanyak ASB or dana2 ha ...

Akak dulu ingat nak la jinak2 dgn fb. Ambil yg 6 bulan punya fd. Then sambung lagi 6 bulan. Rasa rugi je. Sikit sangat nak bandingkan dgn ASB time tu.. So dua kali je la akak berfd. Lepas tu terus bye bye

biasa simpan Asb. budgetkan setiap bulan supaya kita x belanja yg x sepatutnya

airisa replied at 30-5-2020 06:28 PM
Sebenarnya, tak rugi loan asb kalau u memang mampu utk simpan byk tu setiap bulan. Yg jadi rugi, b ...

Anak akak yg di uni berdua ni ada ambil ASB loan. Tp akak yg bayarkan dgn duit elaun akak. Sebab memang tiap2 bulan akak transfer sorang dua tiga ratus. So, diaorg convert terus tu jadi duit utk bayar loan. Sorang 80K.  Nak buat 100K, dah terlebih bidget bulanan akak utk diaorg. Perjanjiannya, bila dah kerja, diaorg bayar sendiri sebab masa tu pun mesti la akak stopkan bagi diaorg duit kasih sayang tu kan..
Mesti ada yg tertanya2. Kenapa akak bagi duit kasih sayang sebulan 2-3 ratus ni.. Walhal akak x bekerja dan yg sepatutnya simpn utk anak2 ialah si ayah yg bekerja. Abahnya simpankan  dlm SSPN & TH utk anak2. Dan benda ni akak yg nak buat sebab akak terfikir, kalau apa2 jadi kat akak, selain hibahkan harta, akak make sure diaorg ada cash flow utk teruskan kehidupan. Tambah2 diaorg masih belajar. Dan kita oun x tahu bila kita akan diambil nyawa. So, adalah back up utk diaorg.

green~tea replied at 31-5-2020 10:27 AM
Beli rumah kena cool2 takleh laju2.... kena study location etc... untung sabut timbul, untung batu ...

Akka kekadang “pinjam” duit dividen tu. Lepas tu ganti balik secepat mungkin. Akak pernah “pinjam” hari ni dan esoknya pulangkan balik semua amount tu.

Follow Us
Edited by larra89 at 1-6-2020 02:26 AM

kalau saya......

saya ada tabung syiling + kertas. saya akan simpan mcm ni stiap bulan
- sebulan ada 30/31 hari so saya darab 2 maksudnya saya akan simpan RM60/RM62 sebulan
- syiling plak saya akan set kan tahun ni masukkan RM20 setiap bulan so setahun nanti akan dapat RM240
- dan saya akan ikut bulan, bulan 1 masuk RM10, bulan 2 masuk RM20, bulan 3 masuk RM30 dan seterusnya

simpanan tempat lain tu saya akan masukkan ikut mood saya n kalau ada duit lebih2 sikit

#doakan saya terus istiqamah menyimpan tahun ni sebab tahun lepas ada bulan yang termiss jugak, tapi tahun ni masih on track

#setahunbolehdapatRM1752

Kak-Leen replied at 1-6-2020 12:11 AM
Akak dulu tiap bulan pergi BR utk simpn duit dlm account akak dan anak2. Tu yg dok jeling je bila  ...

saya rasa ada kesal kat hati. hubby saya pernah bagi duit bonus dia, saya pegi bayar saman dbkl habis semua kat situ
then second yg baru ni, saya simpan je last2 belanja beli katil tilam. takde guna sikit pun utk invesment bagi duit tu beranak.
thanks kat, you really bagi ketuk2 kepala I ni. Lain kali laki bagi duit saya akan masuk kat tempat yg dia bole beranak
ha ha...  takdela asyik kiter je yg beranak

Edited by meow_tompok at 1-6-2020 11:57 AM
green~tea replied at 31-5-2020 10:27 AM
Beli rumah kena cool2 takleh laju2.... kena study location etc... untung sabut timbul, untung batu ...

sis, nak tanya pendapat la

meow simpan savings account yg bagi 1.85% return every month vs ASB dividen setahun sekali.
which one better?

-edited-dah jumpa tempat nak buat kira2.

kawan2 bole refer kat sini: --->> kira dividen, bonus, zakat ASB

Rate

1

Call AHB number kt website tu kata da full. mmg susah nak dpt ye? dia kata kena org jual unit baru dpt beli.

berkenaan ASB, boleh ke kalau saja2 buka acc asb 2? dia ada syarat ke yg kita kena penuhkan asb1 dulu baru boleh buka asb2?

Mmg dari kecik jenis menabung. For now hanya ada ASB biasa dgn Tabung Haji. ASB tu baru je lagi sejak kerja baru. Skrg baru berjinak2 dgn emas. Emas yg utk pakai tu. Investment lain masih belajar.

meow_tompok replied at 1-6-2020 10:54 AM
saya rasa ada kesal kat hati. hubby saya pernah bagi duit bonus dia, saya pegi bayar saman dbkl ha ...

Ayat meow yg last memang pecah gelak akak! Hahahha
Selamat menabung ya. Sikit pun x apa. Janji consistant sampai dia beranak.

airmineral replied at 1-6-2020 11:37 AM
Call AHB number kt website tu kata da full. mmg susah nak dpt ye? dia kata kena org jual unit baru d ...

Ya. Tadi akak dah siap bawa RM4200 cash ke MBB. Dpt jumpa person-in-charge dan tinggalkan contact nama utk di contact kalau ada yg jual unit. Dia siap cakap, saya masukkan dlm waiting list ya, Puan. Waiting list tu yg x tahan! So, akak masukkan la duit tu dlm ASB. 1K ambil simpan balik kat rumah. Gigih tau cari duit2 yg dalam celahan semua ceruk dlm rumah ni dan duit RM5 & RM20 yg masih dlm tin teh tu. Hahahaha!!!

airmineral replied at 1-6-2020 11:37 AM
Call AHB number kt website tu kata da full. mmg susah nak dpt ye? dia kata kena org jual unit baru d ...

I rasa boleh je bukak asb 2 terus... tp why tak penuh kan asb1 dulu?

Kak-Leen replied at 1-6-2020 02:09 PM
Ya. Tadi akak dah siap bawa RM4200 cash ke MBB. Dpt jumpa person-in-charge dan tinggalkan contact  ...

Eh masuk je waiting list tu... sbb lepas bulan 10 ni sure ramai jual unit... moratorium habis kan... aritu bulan 4 bukak fund sbb ada org jual, kejap je penuh balik rupanya

meow_tompok replied at 1-6-2020 11:17 AM
sis, nak tanya pendapat la

meow simpan savings account yg bagi 1.85% return every month vs ASB ...

1.85% p.a. lah tp duit dividen dibyar monthly.... mana ada savings acc lgi tinggi dari FD...  and mana ada FD lebih tinggi dari ASB

green~tea replied at 1-6-2020 04:17 PM
1.85% p.a. lah tp duit dividen dibyar monthly.... mana ada savings acc lgi tinggi dari FD...  and  ...

ermm kak. last week saya gi bukak acc saving wealth-i kat affin. saya tanya interest bi monthly officer tu ckp 1.85%

Edited by green~tea at 1-6-2020 07:14 PM
meow_tompok replied at 1-6-2020 06:38 PM
ermm kak. last week saya gi bukak acc saving wealth-i kat affin. saya tanya interest bi monthly of ...

Dia bayar interest bi monthly based on rate 1.85 % p.a..... u kena notice p.a. tu maksudnya per annum... walau dia bayar dividen bi monthly or monthly.. rate dia tetap based on 1.85% p.a... so maksud nya.. 1.85% bahagi 12 which means every month you will get 0.154% dividen je...  

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

green~tea replied at 1-6-2020 07:11 PM
Dia bayar interest bi monthly based on rate 1.85 % p.a..... u kena notice p.a. tu maksudnya per  ...

ok noted. sampai ati yea officer tu tak citer abis kat kiter

juliesha replied at 30-5-2020 10:24 AM
I simpan asb, loan asb pun ada tapi now rasa nak cancel kan loan tu sbb tak dpat dividen yg bagus ev ...

cuba you try tengok asb2
ada forumer tanya pasal asb2
terus meow check kat website myasnb... dividen dia lagi best dari asb