CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: missunguviolet

Oh ibu mertua ku :(

sis face to face je dengan husband sis tu. bagitau apa yang u rasa. bior mananges depan dia . i suggest u tulis apa u nak ckp suapaya masa sessi face to face tu u tak tertinggal point nak cakap. kita ni kadanga kan masa dah face to face tu terus terlupa nak ckp apa.  selayaknya kena tazkirah perangai camni. baik ko duduk je bawah ketiak mak ko asik nak mak mak mak. tengok la mcm mana. kalo iols kalo marah gado ngn husband iols , iosl tulis kat whatsapp oanjang berjela supaya mende tudia leh baca berkali2. semoga berbahagia sis. jangan stresss2 sgt ye buat bodo je. kalo mentua chuols cakap gitu gini chuols wat bodo je ckp mak saya pulak ajar masak macam gini.  semog a dipermudahkan urusan bersalin sis!

nanasno replied at 17-7-2020 11:51 AM
sis face to face je dengan husband sis tu. bagitau apa yang u rasa. bior mananges depan dia . i sugg ...

terima kasihhh sebab faham..teringin nak cakap and luah semua tapi at last selalu menangis je mampuuuu.sebab dalam hati ni terlampau banyak nak diluah..tapi dalam  masa yg sama takut dengan penerimaan dia..takut dia rasa kita tak suka mak dia or apa..sbb tu syurga dia.....

1st of all tahniah nak dapat baby,jgn stress sgt nnti baby lahir meragam je.. btw u kena slowtalk dgn husband u.. komunikasi ni penting,i rasa u bnyk sangat pendam sebab taknak sakitkn ati suami.. i phm sbb i pun gitu memula kawen byk sgt pendam.. bila anak dh keluar nt berdouble stress if u tak settle dari skrg.. nak handle newborn tak semudah itu.. u and husben memainkan peranan penting.. dia kena support u jugak.. apa2 pun u bincang dgn husben dulu elok2

time masih manis2 pengantin baru ni better cakap terus terang.takut lama2 u oll tawar hati pula mcm i..sekarang i lantak kan aje

orang laki ni lupe ke dah kawen kasih kene berbahagi. kalau selfish gini nape dia tak kawen dengan mak dia jek.maaf TT, kene gak sekolahkan suami mu itu. buat2 la usap2 perut sekali.hoho.

Sazida replied at 16-7-2020 11:00 PM
Uols buat bodoh je tt. Lagi satu mak mertua ada perli2 tak? Kalau dia xkata apa2, just dgr je ape an ...

betul la tu lagi kita bolayan lagi bahagia idup.. yng penting tggungjwp sbgai isteri tu jalan jugak..

nanasno replied at 17-7-2020 11:51 AM
sis face to face je dengan husband sis tu. bagitau apa yang u rasa. bior mananges depan dia . i sugg ...

mcm i dulu pun klau face to face byk je point tertinggal,lama2 wsap pnjg2 dia baca take note gak..perli2 kt fb pun penah gak.. lama2 smpi laki i fedap i pun fedap endup skrg ni bila gaduh je cecepat say sorry tknk berkulat lama2 sakit ati tu.. yg penting buang ego memasing

Follow Us
missunguviolet replied at 17-7-2020 11:10 AM
so far tak perli..tapi tu lah..sesak napas ni bila terasa dicompare je ngan mak dia.....

Actually dia tu yg mslh. Sifat dia yg suka compare kan. Chuols buat dek je

Edited by sismarkonah at 17-7-2020 03:46 PM

simpati dengan tt, tapi meh sis nak pesan sikit ya kalau-kalau mungkin boleh diterima.

Bila berkahwin, inilah realitinya. Kadang-kadang kita terpaksa menerima dan menelan ujian tetapi soalan sis " Apa yang TT mahukan dalam rumahtangga dan kehidupan sis? "

Kerapkali orang akan blur dan tak tahu jawapan spesifik dan mungkin juga TT beranggapan, kalau maknya tak ada tenang dan bahagia je hidup korang somiyesteri, betul? Tapi adakah kita boleh buang emaknya dalam kehidupan korang? Tak kan. Tapi trust me, kalau dari sekarang TT tak bertindak, sama ada tt akan memendam perasaan yang akhirnya makan diri atau membawa kepada penceraian di kemudian hari. Nauzubillah.

Pandangan sis ialah, 1st sis validate semua perasaan dan susah hati yang tt lalui tambah pula tengah pregnant kan. Tapi tt harus menjadi bijak, hidup ni cuma ada 2 pilihan. Mahu atau tak mahu.

1st step yang tt perlu ambil adalah duduk berbincang dengan suami, face to face (kenalilah suami sendiri ya, waktu bila yang korang boleh discuss). Trust me mungkin perbincangan tu akan jadi 'panas' sebab ia melibatkan emak tetapi tt jangan pula buat suami keliru dan bagi pilihan seolah2 suami harus memilih. Dia tak akan dapat memilih (sis bercakap on behalf diri sendiri sebab suami sis juga adalah anak emak tapi kategori dapat MIL ok, alhamdulillah)

TT kena ingat, bahasa lelaki dan wanita adalah berbeza, lelaki tak akan faham bahasa kiasan walau kita maksudkan untuk menjaga hati dia. Tak, dia tak mungkin faham dengan cepat bahasa kiasan, so just straight to the point tapi lembut. Kasar kita tekan lelaki, lagi kasar dia melawan sebab nya EGO.

Tanya dulu, abang suka masakan macam mana ke? abang suka sayang kemas rumah macam ibu ke? and everything tt kena korek dan validate dulu kemahuan suami. After tt dah dapat baca oo suami camni, so barulah cakap elok2 boleh tak sayang nak minta macam ni, macam tu, dan luahkan, sayang ok je dengan emak CUMA sayang rasa tak selesa bila abang buat macam ni, mungkin abg tak perasan tapi its not nice to do like that. Minta suami nak buat apa-apa pun  bincang lah dengan isteri, inform suami camtu. Ni kan rumahtangga, isteri lebih kenal suami luar & dalam no matter what.

Lepas tu guna bandingan cth abang bayangkan kalau sayang buat abg macam ni depan ayah mertua abang, apa yang abang rasa? tak syok kan? so meh la kita sama-sama duduk berbincang. TT kena ingat awal2 kahwin ni lah peluang nak didik suami ya (sama juga suami didik isteri). Sama je prosesnya macam nak didik anak. Konsep merajakan suami tu pada pandangan peribadi sis is tak relevan. Menghormati dan memberi layanan peribadi yang istimewa is being better. Once you jenis akur sahaja apa kata suami, its make your husband KING and can't be tolerated. Padahnya kemudian hari.

KEY WORD adalah komunikasi, memang betul. You tak suka you kena cakap, tak kisahlah bahasa apa pun yang digunakan yang utama adalah suarakan. Memang kemungkinan berselisih faham akan jadi tapi hati kena kering. Its your marriage, no matter what, your room your rules, not others.
Even tt rasa tt ni mungkin over sensitif ke, lemah lembut ke, tak pandai meluahkan ke TAPI dalam keadaan sekarang bila Allah dah uji tt macam ni, its your signal untuk jadi lebih kuat dan berani.

Mengenai penjagaan anak tu hak tt, dan memang sis boleh agak tt akan rasa hilang hak sebagai ibu  kalau ibu mertua dah pegang so 1st step sekarang adalah discuss dengan suami tentang kehidupan korang dulu, bg dia faham perasaan tt selama ni then selesai barulah tt cakap, untuk menormalkan keadaan, tt akan pantang dirumah mak tt sendiri nanti sebab nak elakkan mak mertua duduk sekali (klau family tt jenis oklah) then bagi pengasuh jaga bukan mak mertua.

(trust me, mak mertua confirm akan merajuk, bising dan mungkin suami tt akan jadi serba salah) tetapi disinilah PERANAN SUAMI hasil dari perbincangan korang awal2 ni, suami kena DEFEND wife aka TT dan bagi je alasan nk mak mertua rehat, lepas tu pengasuh tu dekat dengan rumah ke atau apa saja alasan yang nampak releven.

Tapi dalam masa sama, validate perasaan mak mertua, bawa dia jalan2 ke, belikan apa yang dia suka ke tapi ingat dalam hidup ni kena ada barrier, ada hak ada sempadan. Pandai suami tt uruskan oklah jadinya tapi kalau suami tt juga jenis sentap tak boleh terima memang payah, you must voice out tak kira apa pun.

Selain dari advice ni tt melawat https://www.facebook.com/normaliza.mahadi banyak input tt boleh dapat untuk kekuatan diri tt.

Sis doakan urusan tt akan dipermudahkan oleh Allah s.w.t ya, kipidad dongibab

missunguviolet replied at 17-7-2020 11:55 AM
terima kasihhh sebab faham..teringin nak cakap and luah semua tapi at last selalu menangis je mamp ...

belajar meluahkan ya tt, jangan kita juga menjadi penyebab berkat dan redha dari Allah s.w.t macam tak sampai dalam rumahtangga. Sebab once hati isteri terluka, mana nak datang keberkatan dalam rumahtangga, suami pula tak tahu apa teruskan hidup macam tu je, so cycle ni akan berpusing seterusnya sampailah ke anak-anak.

adakah hidup kita ni memang untuk dibazirkan dengan memendam rasa dan tiada hak untuk tenang, gembira dan bahagia?

mohon maaf ya kalau sis ni nampak over tegas tapi sis nasihat sebab sayang sesama wanita,  kalau kita tak mula sayang diri kita, siapa yang nak sayang? gituhh

in person sis ni pemalu orangnya tapi malu-malu sis pun, sis hidup dari kecil memang dikelilingi lelaki, ipar2 sis pun semua lelaki, staf sis 21 orang lelaki so cara fikir sis memang macam lelaki + ayah sis tegasssss oi

sismarkonah replied at 17-7-2020 01:16 PM
simpati dengan tt, tapi meh sis nak pesan sikit ya kalau-kalau mungkin boleh diterima.

Bila berk ...

Ya Allah,rasa kalau sis kat depan saya saya dah peluk sekuat hati dah. Terima kasihsebab terlalu memahami. Rasa nak nangis. TT Terima kasih sudi bagi pendapat ygterlalu menenangkan.
Sejujurnya,betul suami tak pernah tau saya terasa atau sedih dengan apa yg jadi. Sebab didepan suami and mak dia saya fake kan diri and maniskan muka. Sampai takadasesiapa yg tau betapa saya tahan perasaan dalam hati ni. Saya cuba jadi isteriyg menyenangkan suami dan menantu yg tak banyak songeh pun dengan mentua. Apa diacakap saya turut dan angguk walau dalam hati saya memberontak dan tertekan. Betulsaya banyak memendam. Saya takut meluah. Saya takut dengan pergaduhan yg akhirnyasaya juga yg salah. Tapi.. saya rasa saya terlalu hipokrit. Saya isteri yg takbaik. Sebab di belakang suami saya banyak mengadu dan meluahkan pada kawan2. Sayarasa saya jahat sebab buka aib dia. Saya tak sebaik macam yg dia fikir…
Saya bukanmembenci,Cuma saya masih susah nak terima cara mereka. Saya tak tau sama adasaya ada plihan atau tak. Masa pantang memang saya decide untuk duduk denganmak saya sendiri. Selepas 2 bulan,saya akan mula bekerja. Di situlahpermasalahan akan timbul bilamana isu baby baru 2 bulan dihantar ke pengasuh. Risiko.Dan suami and mak metua saya tak setuju kalau saya hantar ke pengasuh. Dia relauntuk jaga kerana sebelum ni pun cucu2 mereka dia yg jaga. Even seminggu diastay rumah saya pun saya stress macam nak gila.. apatah lagi kalau berbulan. Tapisaya tak tau ini kelebihan atau kekurangan saya, saya mampu bersabar danbermanis muka bila berhadapan mereka. Walau dalam hati rasa nak jerit andmenangis. TT
Apa punterima kasih lagi sekali sis. Doakan saya diberi kekuatan untuk menyelesaikankonflik ini. Dan doakan baby saya okay ye..saya dapat jangka yg lepas babykeluar mesti akan dicompare dengan cucu2 nya yg lain. Doakan saya kuat sebabhati saya sgt fragile…….

Bagus la ada mak mertua..Walau pun rasa xda privasi tapi die ada boleh masak dan jaga ank nnti..haha

TT tgh mengndung mmg sensitif. Kdg2 suami xmarah kita rasa marah.

Tapi xboleh terima kalau suami dok compare2kan dgn maknya. Tahu kah TT maknya makan garam dulu dari TT. Mana boleh compare. dey.

shaiy replied at 17-7-2020 12:35 PM
1st of all tahniah nak dapat baby,jgn stress sgt nnti baby lahir meragam je.. btw u kena slowtalk dg ...

tu lah risau jugak bila kerap stress and nangis sorang2 ni akan bagi kesan kat baby nanti. even sekarang ni pun kalau ibu dia stres or marah dia kat dalam perut dah bergerak2 tak reti duduk diam..mungkin dia dapat rasa ibu dia tgh tak ok kot kan.. kadang2 pujuk hati sendiri untuk sabar dgn fikir..tak apa lah..abaikan..nanti lepas ada anak kita nak berkepit je dgn anak kita xmo lepas..haha..tup2 dia pulak jadi anak mak mcm ayah dia..haha

t_hahahaha replied at 17-7-2020 12:35 PM
time masih manis2 pengantin baru ni better cakap terus terang.takut lama2 u oll tawar hati pula mcm  ...

haha..agaknya kalau bole kawin ngan mak dia dia dah kawin dah kot...rasa kadang2 geram nak je suruh dia masuk balik perut mak dia tu..xpyh dah berenggang.. tapi apa2 pun bersyukur sebab tinggal jauh and jarang jumpa..kalau tak hmmm...

missunguviolet replied at 17-7-2020 02:38 PM
tu lah risau jugak bila kerap stress and nangis sorang2 ni akan bagi kesan kat baby nanti. even se ...

member i stress teruk masa preggy,lahir2 anak dia susah sangat nak senyum kening berkerut ja hehehe..u kalau mmbesar jd anak mak tkpe its ok tpi bila dh berkahwin jgn pula jd mcm mertua uols tu.. jd la ibu mertua yang memahami dan tak campur hal anak2.. apa2 pun u kena luahkan apa yg tak puas ati kena tegas sikit huhuhuhu..

missunguviolet replied at 17-7-2020 02:40 PM
haha..agaknya kalau bole kawin ngan mak dia dia dah kawin dah kot...rasa kadang2 geram nak je suru ...

hang berhak utk bahagia...

Bila nak mintak cerai????

Rate

1

ini pandagan saya.....

awak dengan emak mentua....adalah sama sama wanita......sifat, emosi, perasaan......hampir sama.

tetapi.....yang membezakan antara kamu.....adalah tanggungjawab dan peranan. so tak perlulah sangat hendak berebut.berebut bersaing antara isteri dengan emak......ada yang isteri mampu buat.....tetapi emak tak mampu buat dan memang tak mampu.....itu yang patut awak fokuskan dan utamakan.

percayalah....selepas ini giliran awak pula akan jadi emak.....jika...awak inginkan anak awak seperti ayahnya terhadap ibunya....maka terimalah dengan hati terbuka....jika awak rasa....cara dia tak sesuai...maka didiklah anak awak sebagaimana awak inginkan..

jarang kita dengar....conflict antara menantu dengan bapa mentua.....why

pawie replied at 17-7-2020 03:10 PM
ini pandagan saya.....

awak dengan emak mentua....adalah sama sama wanita......sifat, emosi, pera ...

pawie ni lelaki ye?

missunguviolet replied at 17-7-2020 03:31 PM
pawie ni lelaki ye?

Bila nak mintak cerai??? Kenapa terus terusan menanggung derita???menahan sengsara,ketidak puasan hati???

pawie replied at 17-7-2020 03:10 PM
ini pandagan saya.....

awak dengan emak mentua....adalah sama sama wanita......sifat, emosi, pera ...

Now we know why kaum hawa nee paling ramai penghuni neraka kan sawie???