CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tellnolies

Korang bagi duit kat parents tak?

Anak2 akak baru kerja nak juga bagi duit. Akak tak menolak, ambil dengan niat simpankan untuk kegunaan mereka bila mereka perlu. Esok lusa nak kahwin tak cukup duit, pakai la duit yang mereka bagi itu. Nampak macam akak keluarkan duit bantu dia tapi sebenarnya duit mereka sendiri, akak tolong simpan aje.

Aku memang bagi duit kat mak aku sejak aku latihan industri lagi. Bila masuk gaji je aku mmg transfer terus. Banyak keberkatan tu aku rasa sb aku tak pernah putus duit. Ada je masuk. Alhamdulillah

Bagi.Wajib bagi. Memang nampak keberkatannya. Tanyalah sesiapa pun yang jenis sediakan allocation khas untuk parents ni. Semua akan bagi jawapan yang sama. Duit tidak pernah susut, rasa tenang dan banyak lagi. Kalau tak mampu banyak, bagi ikut kemampuan. Ibu bapa akan paham. Bukan sahaja bagi duit bulanan, kalau mampu bagi hadiah lain contohnya ketika  harijadi, anniversary parents,yearly trip to somewhere ke. Seronok betul tengok muka mak ayah gembira. Jadi dik, usahakan macam mana pon untuk memberi kepada ibu bapa kita.

tellnolies replied at 25-7-2020 10:32 PM
Tambahan, bila I bagi sekian sekian amount, boleh cakap tak cukup.. entah lah, I ada baca kita patut ...

Entahla, i tanya betul ke kita tak boleh merajuk dengan mak? Berdosa ke? I kadang kecik hati dgn mak sendiri, kadang berhabisan duit ringgit kat mak sendiri nak amik hati dia, bukan tak ikhlas, sebab bila kita ikhlas kita akan bagi je berapa amaun takat kita mampu, tapi macam tak syukur dan banding dgn anak org lain la itu la, so i akan usaha bagi lebih dari yg secukupnyer... Tetapla tak bersyukur dan ade je benda yg mak i tak puas hati pada i... So memang i merajuk dgn dia tapi takde la sampai tinggi kan suara ape semua... Cuma pendam dalam hati..

MeghanK replied at 25-7-2020 11:34 PM
i bagi setiap bulan..setiap kali gaji naik, i tambah amount
kalau balik kampung i beli semua barang ...

Bagus nyer mak ayah u, kalau dalam situasi i plak, diperli perlinya, dibanding banding sampai kecik hati i, hanya itu yg mampu i lakukan, kecik hati, merajuk.. Dah takakt itu je i ade nak buat macamna

Kiyah replied at 26-7-2020 11:17 AM
Hahah..exactly sis..bukan takat rengsa, kdg rasa nak cakap terang2 je..lg sakit hati bila tgk dia  ...

Tu lah kan, kadang kita ni macam tersekat sekat nak beli itu ini sebab nak bagi lebih kat mak sendiri, tapi mak buat lebih kurang je kat kita, bukan nak minta ditatang tapi tu lah, dibelinya barang2 yg tak penting macam handbag cincin sampai 4 bentuk lepas tu ditayang - tayang kat kita sebab kita takde, kita ni sampai berikat dan bersekat sekat la nak bagi duit kat dia... Macam mana tu? Sedih sebab dia tak bersyukur... Siap tayang2 macam tu lagi

Follow Us
pinkypetal replied at 30-7-2020 02:20 PM
Bagi.Wajib bagi. Memang nampak keberkatannya. Tanyalah sesiapa pun yang jenis sediakan allocation kh ...

Kalau jenis yg paham, alhamdulillah, tapi kalau jenis yg suka sindir2 kita makan hati... Nak cakap lebih2 mak sendiri

Walopun ayah masih keje & dpt gaji (gaji dia 3x ganda dari my gaji), me bagi je duit kat parents ~10% dari gaji sendiri.. plus belanja makan sarapan ke, lunch ke, dinner ke bila balik umah weekends,  beli barang2 utk parents kalau dorg nak.. itu je yg me mampu buat masa ni

I bg mak i je.. ayah i jenis suka join skim cepat kaya camtu.. membazir je..

Bergantung kepada kemampuan anak.

Pada saya, wajib bagi. Apa yang saya perasan, bila saya bagi lagi banyak pada mak, abah & bantu adik beradik lain yang memerlukan, Alhamdulillah rezeki saya murah dan cukup.

Apa yang saya idamkan untuk bagi mak abah, Alhamdulillah semua saya dah dapat buat. Dari sebelum kahwin, saya dah bagitau bakal suami yang duit gaji saya memang utk parents saya.

Until now, almost 60% duit gaji saya memang peruntukkan untuk parents saya:
- Rumah (saya beli sebelum kawin & memang bagi parents & adik2 duduk)
- Kereta (hadiah untuk parents selepas pencen)
- Duit tangan bulanan
- Bil Phone
- Setiap tahun saya akan bawa mak & abah (+ adik2 perempuan) jalan2

Nasib baik juga suami memahami & tau tanggungjawab dia.

Setiap kali balik kampung suami, saya akan bagi duit tangan juga pada ayah mertua & setiap kali bonus pon saya akan bagi pada ayah mertua sama.

Masa my parents masih hidup dulu, setiap bulan akan bagi. Bila balik/bonus akan bagi extra.

My husband, i suruh dia start buat benda sama yang I buat walaupun mak ayah dia ada duit. I tengok mula2 mak dia gurau juga kata sikit. Bila anak dia tiap2 bulan bagi, now i tengok ada penghargaan.

Hargai lah parents selagi mereka masih hidup.

Edited by menakkautau at 5-8-2020 05:16 AM
Loh_83 replied at 4-8-2020 03:11 PM
Bergantung kepada kemampuan anak.

Pada saya, wajib bagi. Apa yang saya perasan, bila saya bagi la ...

Tumpang tanya....

WAJIB MEMBERI WANG pada ibu mengikut fahaman hang, berteraskan ikutan mazhab mana loh????

Bukankah agama itu adalah apabila kita meletakkan sesuatu itu ditempat yg betul..????

Bukan ikut suka hati nek moyang kita....????

CocoCily replied at 4-8-2020 08:08 PM
Masa my parents masih hidup dulu, setiap bulan akan bagi. Bila balik/bonus akan bagi extra.

My h ...

Sebelah kaki dah didalam syurga nee....

chuckiey replied at 1-8-2020 10:34 AM
Walopun ayah masih keje & dpt gaji (gaji dia 3x ganda dari my gaji), me bagi je duit kat parents ~10 ...

Dapat izin suami tak???

Atau suami tak boleh nak kata apa sebab dia pun tumpang sekaki.duit hang???

Edited by menakkautau at 5-8-2020 05:34 AM
iraizz replied at 31-7-2020 10:39 PM
Entahla, i tanya betul ke kita tak boleh merajuk dengan mak? Berdosa ke? I kadang kecik hati dgn m ...

Bila kita melakukan sesuatu  kebaikan pada org tua kita sebenar benarnya atas dasar ikhlas keranaNYA, maka DIA juga yg akan uruskan segala pelancaran serta kemudahannya termasuk urusan hati org yg mendapat manfaat dari pemberian kita.....

Kekadang penerimaan ibu kita diatas kebaikan yg cuba kita hulurkan padanya mungkin tidak.mendapat respond yg kita harapkan tapi percayalah cakap manak...ini mungkin ujian dariNYA jua utk menilai kualiti ikhlas kita atas pemberian kita itu...

bak kata anak buah manak yg baru tertanggal talipusatnya semalam....Bila kita berbuat amal ikhlas keranaNYA, nothing else matters...

kaksarah66 replied at 30-7-2020 10:49 AM
Anak2 akak baru kerja nak juga bagi duit. Akak tak menolak, ambil dengan niat simpankan untuk keguna ...

Wah terbaik ni sis.wpun anak sy sekolah lagi boleh ambil ni sbg panduan hehee

iraizz replied at 31-7-2020 11:02 PM
Tu lah kan, kadang kita ni macam tersekat sekat nak beli itu ini sebab nak bagi lebih kat mak send ...

Adoi ni mmg menguji keikhlasan u ni.bg mak yg mcm ni,kalau u gaji besar pun,pasti akan dibanding dgn org yg gaji lagi super duper besar.rasanya mmg perlu bagi tp biar berpadalah jgn sampai u sendiri tak cukup?pkp/covid ni ekonomi lagi tk menentu huhuu

MissyMolly replied at 5-8-2020 11:23 AM
Adoi ni mmg menguji keikhlasan u ni.bg mak yg mcm ni,kalau u gaji besar pun,pasti akan dibanding d ...

Tak usah ler nak berkecil hati dgn ibu yg melahirkan....Setakat sibdir sindir sevegitu bukan terkupas pun kulit utk makan hati dgnnya kan????

ibu yg kena bertarung nyawa nak kuarkan kita dari pepeknya, pengorbanan yg dilalui utk kasi hang dari tajda bulu atas badan sampai usia bulu berserabut kini....apalah sangat ibu yg konon boleh kecilkan hati anak anak seperti ini???

kan????

Dah manak sebut..rezeki itu dari TUHAN....berilah atas dasar niat kerna DIA...selebihnya biar DIA yg uruskan...soal hati dan penerimaan org lain, termasuk ibu kita sendiri...

hang nak manak sambung lagik????

menakkautau replied at 6-8-2020 08:55 AM
Tak usah ler nak berkecil hati dgn ibu yg melahirkan....Setakat sibdir sindir sevegitu bukan terku ...

Ye betul ckp manak tu.tp dlm kes ni si ibu masih berkata2 dgn pemberian si anak.pdhl si anak ni pn dah cukup berjimat sampai belanja pun seadanya.nk mewahkan diri cth mkn sedap sekali sekala pn nan hado??cth la hahaaa iols agak je.tu yg i ckp,ikhlaskan dan beri tp keperluan diri pun kena tgk juga so berpada2 la dlm pemberian itu.maknya guna utk beli hbag/emas kot?kalau molly sendiri pn bagi tnp gagal.kalau naik gaji byk ada la juga increment theyols & alhmdlh parents berterima kasih.tkde pulak ucapan yg kecilkan hati hehe

mcm i cuma kasi duit kat mak je sbb ayah ada pencen sendiri...tapi tu tak bermakna i tak pedulikan ayah,cuma lebihkan kasi cash kat mak je & beberapa bulan before ayah pencen,i belikan kete baru tuk dia pakai...senang diorang nak gi mana2...

amount tak la banyak,cukup untuk mak buat duit belanja sbb bil2 or nak beli barang apa2 untuk parents mmg i akan bayarkan...

apa2 pun bergantung kepada u kalau nak kasi duit kat parents, ada lebih kasi lebih...kalau itu je amount yg mampu,dah nak buat camne..

i pun ada kawan yg mak dia tetapkan jumlah berapa kena kasi bulanan tau,bukan sket2... paling sikit i dengar dulu duit belanja bulanan kena kasi 500-1k from each anak..walaupun mak dia ada pencen...