CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tina

Syarat keluar 40 hari

mnm77 replied at 29-9-2020 12:41 PM
Tentu lah dari panduan Al-Quran dan Sunnah. Ikut orang (guru) yang ikut panduan Al-Quran dan Sunna ...

keh keh keh

Tentu lah dari panduan Al-Quran dan Sunnah. Ikut orang (guru) yang ikut panduan Al-Quran dan Sunnah.
ini mana lu mengaji pun wa tatau....
7 tingkat makam nafsu..nak menuju pada Allah..

nak masuk makam Allah redho tu peringkat ke -6 sudah..mardhiah..
tinggi sungguh cita cita tu..bukan tak bagus..tapi kena lah lalu yang dibawah dulu..
lalu mulhamah..mutamainah ..baru sampai mukmin..jiwa yang tenang..

semua laluan tu bukan laluan keluar tabligh...
mutaminah ke atas sahaja laluannya akan lalu tabligh
kerana bila mukmin ..baru dapat amanah..

serius ke lu ni mengaji dengan guru yang bersanad ni?
nampak macam satu apa pun tak faham ni..
Tak timbul isu layak atau tak layak, atau rasa layak atau tak layak. Sudah termaktub dalam Al-Quran:

adoi la..karang cakap perasan ..meroyan lagi...
sensitif..tanak rasa hina lansung..

Kamu adalah umat yang terbaik yang dikeluarkan untuk umat manusia, menyuruh kepada yang ma’ruf, dan mencegah dari yang munkar, dan beriman kepada Allah
(Aali-'Imran, 110)

bolehkan seorang yang belum beriman (mukmin) menyuruh kepada orang lain beriman kepada Allah?
ayat ini bukan untuk lu dan wa...ayat ini untuk orang orang mukmin...
lu tafsir ikut sedap rasa lu jer..

bolehkah orang yang tak faham kamiran dan pembezaan dalam add maths..menyuruh orang lain menyelesaikan masalah kamiran?
adoi la lu...bersungguh sungguh rasa dah sampai level...

kalau dah sampai makan mutaminah itu..go on lah..wa cakap apa pun lu akan senyum jer sambil meneruskan amanah..
sebab tau wa tak faham amanah itu..
tapi bila sentap..itu tandanya lu tak sampai ke mana lagi..sebab tatau pun apakah yang dinamakan 'amanah' itu..

penat pula wa ulang cerita..benda sama jer ni..ulang balik.

keh keh keh

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Edited by mnm77 at 29-9-2020 02:13 PM

Laa ilaha illa Allah
7 tingkat makam nafsu..nak menuju pada Allah..
Laa haula wala quwwata illa billah

Kamu tak tahu ke yang jenis-jenis nafsu tu disebut dalam Al-Quran? Rujukan Al-Quran sebagai panduan

adoi la..karang cakap perasan ..meroyan lagi...
sensitif..tanak rasa hina lansung..

Kata-kata itu mencerminkan diri kamu sendiri

bolehkan seorang yang belum beriman (mukmin) menyuruh kepada orang lain beriman kepada Allah?
ayat ini bukan untuk lu dan wa...ayat ini untuk orang orang mukmin...
lu tafsir ikut sedap rasa lu jer..

Saya berikan ayat Al-Quran yang MUHKAM, yang jelas. Kalau nak faham lebih, sila rujuk tafsir.

Bukannya kena diiktiraf mukmin baru boleh buat dakwah. Tak ada ayat Al-Quran yang perintah untuk diiktiraf mukmin baru boleh buat dakwah, akan tetapi ayat yang jelas terpampang pasal umat ini untuk buat dakwah. Ini masih salah faham yang dah berulang-ulang kali.

Kita kena berusaha menjadi mukmin sebaik-baiknya, dengan ikut perintah Allah cara Nabi. Maka Al-Quran dan As Sunnah lah jadi panduan.

bolehkah orang yang tak faham kamiran dan pembezaan dalam add maths..menyuruh orang lain menyelesaikan masalah kamiran?
adoi la lu...bersungguh sungguh rasa dah sampai level...

Berdakwah itu 'seru' dengan bahasa mudah, dan hakikatnya yang menyelesaikan masalah itu Allah.

Syariat: seru (dakwah) seperti disebut dalam Al-Quran
Hakikat: Allah yang menyelesaikan masalah

kalau dah sampai makan mutaminah itu..go on lah..wa cakap apa pun lu akan senyum jer sambil meneruskan amanah..
sebab tau wa tak faham amanah itu..
tapi bila sentap..itu tandanya lu tak sampai ke mana lagi..sebab tatau pun apakah yang dinamakan 'amanah' itu..

Pusing-pusing masih benda yang sama pasal amanah, yang disaksikan, mukmin, semua ni kaedah yang kamu guna untuk melayakkan dakwah. Tapi dari mana dalil kamu dapat kaedah ni kamu tak berikan pun.

Saya tak sentap pun. Harap kamu pun tak sentap lah, kita sembang baik-baik naa.... jangan sentap naaa

penat pula wa ulang cerita..benda sama jer ni..ulang balik.

keh keh keh

Betul tu... kalau boleh bagi lah dalil yang kukuh (qat'ie) dari Al-Quran dan Sunnah. Kalau tidak hanya dalil dari nafsu sahaja. Inna lillah.

Alhamdulillah

mnm77 replied at 29-9-2020 02:11 PM
Laa ilaha illa Allah
Laa haula wala quwwata illa billah

keh keh keh

Kamu tak tahu ke yang jenis-jenis nafsu tu disebut dalam Al-Quran? Rujukan Al-Quran sebagai panduan
lu rasa yang keluarkan 7 tingkat tu bukan rujuk quran ke?
mereka dah tahkik itu barang baru keluarkan dalam itu bentuk la untuk pemahaman orang macam kita..
kalau tak..tak perlu lah ulama2 besar seperti al ghazali ni keluarkan kitab..

level kita ni level bodoh jer...baca2 pun tak faham faham...
ulama2 muktabar yang makam mereka semua r.a lah yang simpulkan untuk kita..
kerana mereka dah tuntas faham...kita baca jadi lah macam lu..
ayat untuk mukmin lu rasa untuk diri lu..muhkam la sangat..
ni level wahabians dah cara debat ni...main ayat2 quran  dan hadith jer..

mari wa tanya lu balik macam wa tanya para itu wahabian..

Apakah makna perkataan 'ahad' dalam ayat pertama surah al ikhlas?
seriously, kalau ini pekara lu tak dapat jawab..jangan perasan la boleh terjemah ayat Muhkamat dan lain lain..
itu lah yang di kata menunggang ayat....tak faham..sampaikan pada orang lain macam diri dah faham..
itu yang dikatakan menjadi burung kakak tua..
ok..sila jawab soalan wa tu ya...

kedua

Syariat: seru (dakwah) seperti disebut dalam Al-Quran
Hakikat: Allah yang menyelesaikan masalah
silap sikit sahaja..
hakikatnya..yang menyeru dan menyelesaikan ..semuanya Allah..
nak kupas lagi pun boleh...malas panjang panjang bab ni..pasal ni cerita tauhid..
jawab jer soalan atas tu dahulu..

keh keh keh

Ah_Kwan replied at 29-9-2020 02:32 PM
keh keh keh

lu rasa yang keluarkan 7 tingkat tu bukan rujuk quran ke?

Kan saya tulis: tak tahu ke yang jenis-jenis nafsu tu disebut dalam Al-Quran?
Maksudnya pasal tingkat-tingkat nafsu tu rujuk Al-Quran lah. Kan kita pun faham Al-Quran tu PANDUAN.

Bila saya kata ikut Al-Quran dan Sunnah, kamu tulis:

Seolah-olah 7 nafsu tu bukan dari Al-Quran.

Dah pening ka?

level kita ni level bodoh jer...baca2 pun tak faham faham...
ulama2 muktabar yang makam mereka semua r.a lah yang simpulkan untuk kita..
kerana mereka dah tuntas faham...kita baca jadi lah macam lu..
ayat untuk mukmin lu rasa untuk diri lu..muhkam la sangat..

Kalau dah tak boleh terima ayat Al-Quran yang muhkam, apa guna nak bincang lagi? Memang lah Ulama tafsir (mufassirin) yang menjelaskan, maka berikanlah sumber Ulama mana yang menjelaskan untuk lebih faham. Ini lah dikatakan tafsir.

ni level wahabians dah cara debat ni...main ayat2 quran  dan hadith jer..

Terpulang lah nak label apa. Saya boleh bagi link yang bermuzakarah dengan forumer yang mengaku Wahabi tulen.

Pengalaman saya bincang dengan ahli tarikat, maaf cakap, mereka tak mahu langsung rujuk Al-Quran (yang tak berilmu lah, bukan semua). Bila rujuk Al-Quran untuk penjelasan, terus depa label Wahabi , senang cerita.

Pengalaman saya bincang dengan Wahabi pula, mereka ini lebih berdisiplin ilmu, walaupun suka menyesatkan orang lain (jika orang lain tak ikut kefahamn mereka). Walaupun ada yang ego, tapi mereka lebih tunduk dengan Al-Quran dan Hadith soheh.

mari wa tanya lu balik macam wa tanya para itu wahabian..

Apakah makna perkataan 'ahad' dalam ayat pertama surah al ikhlas?
seriously, kalau ini pekara lu tak dapat jawab..jangan perasan la boleh terjemah ayat Muhkamat dan lain lain..
itu lah yang di kata menunggang ayat....tak faham..sampaikan pada orang lain macam diri dah faham..
itu yang dikatakan menjadi burung kakak tua..
ok..sila jawab soalan wa tu ya...

Nak sambung balik muzakarah ke? Kalau betul, kita set balik peraturan. Saya jawab soalan kamu, lepas tu saya tanya kamu jawab pula.

Kalau setuju kita buka balik ruang muzakarah yang lebih adil. Kalau tak setuju, kita sembang-sembang tanpa memburukkan atau melabel itu ini.

Bola di tangan anda sekarang. Boleh buat pilihan.

Edited by Ah_Kwan at 29-9-2020 04:54 PM
mnm77 replied at 29-9-2020 02:54 PM
Kan saya tulis: tak tahu ke yang jenis-jenis nafsu tu disebut dalam Al-Quran?
Maksudn ...

keh keh keh

alahai..panjang balas untuk menjawab satu soalan tauhid yang asas...
senang je bagi wa...wa tiada disiplin dalam ini hal..
lu nak sembang..sembang..
lu nak jawab..jawablah..
yang sebelum2 ini pun wa tanya wa juga yang jawab
lu tahu pertikai jawapan jer..sebab tak kena dengan tekak lu..

kalau lu nak jawab..silakan..'ahad' dalam surah al-ikhlas itu maksudnya apa..
tak faham ini, kita tutup buku sahaja..tak payah sembang pasal ayat muhkamat lah..mutashabihat lah...
asas bertuhankan Allah pun salah ..nak sembang seluruh al-quran dan hadith..

silakan..wa pulangkan kembali bola ke kaki lu...
kalau taknak sepak..wa bagi lagu bella ciao sahaja..

keh keh keh

Edited by mnm77 at 30-9-2020 11:34 AM
Ah_Kwan replied at 29-9-2020 04:46 PM
keh keh keh

alahai..panjang balas untuk menjawab satu soalan tauhid yang asas...

Saya memang suka jawab ringkas, hanya kalau perlu saya jawab panjang

senang je bagi wa...wa tiada disiplin dalam ini hal..

Jadi tak setuju lah, sebab TAK MAHU ikut disiplin dan peraturan muzakarah/berbahas?

lu nak sembang..sembang..
lu nak jawab..jawablah..

Ok lah kalau nak sembang-sembang...suka hati yang mana nak jawab yang mana tak mahu jawab

yang sebelum2 ini pun wa tanya wa juga yang jawab
lu tahu pertikai jawapan jer..sebab tak kena dengan tekak lu..

Saya jawab satu-satu dah. Kalau saya tak jawab kamu mengulang-ulang suruh jawab, macam azan tu. Pasal saksi amanah tu saya mengaku saya tak jawab, sebab memang saya tak tahu secara pasti siapa yang dikatakan dapat saksi tahu amanah untuk berdakwah, contoh macam Ramli Sarip tu, dan seterusnya siapa yang tak dapat amanah berdakwah. Kamu jawab pun pakai RASA HATI yang berpaksikan prasangka (tak boleh pakai jawapan tu!)

Sekarang kamu ulang pasal tafsir Surah Al-Ikhlas pula, kerana saya tak respon lagi isu persoalan tersebut (ada sebabnya...). Saya boleh jawab, dengan syarat setuju kah kamu ikut disiplin ilmu? Malangnya kamu sendiri mengaku TIADA DISIPLIN.

Sebabnya...apa guna saya jawab, lepas tu kamu berikan hujjah akal dan hati semata-mata yang kamu rasa kamu paling betul, tanpa berlandaskan panduan Al-Quran dan Sunnah? Kalau dengan jawapan itu menyebabkan angkat diri (ikut kata hati) melebihi penjelasan Ulama yang ikut panduan Al-Quran dan Sunnah, itu menampakkan lagi kejahilan, walaupun diri sendiri rasa bangga. Seboleh-bolehnya saya tak mahu ini berlaku.

kalau lu nak jawab..silakan..'ahad' dalam surah al-ikhlas itu maksudnya apa..
tak faham ini, kita tutup buku sahaja..tak payah sembang pasal ayat muhkamat lah..mutashabihat lah...
asas bertuhankan Allah pun salah ..nak sembang seluruh al-quran dan hadith..

1. Boleh buka satu bebenang khusus untuk persoalan ini supaya tidak mengganggu bebenang ini.
2. Boleh cadang peraturan yang adil, dan bila dua-dua belah pihak setuju baru bermula soal-jawab.

silakan..wa pulangkan kembali bola ke kaki lu...
kalau taknak sepak..wa bagi lagu bella ciao sahaja..

keh keh keh

Saya petik kata-kata Imam Syafi'i:
“Aku mampu berhujah dengan 10 orang yang berilmu tetapi aku pasti kalah dengan seorang yang jahil, kerana orang yang jahil itu tidak pernah faham landasan ilmu”

Kalau kamu tiada disiplin dalam landasan ilmu untuk mermuzakarah/berbahas/berdebat, kamu boleh anggap kamu menang.
Kalau rasa lebih senang sembang-sembang, boleh saja teruskan tanpa memburuk-burukkan.

Pilihan di tangan anda!

Follow Us
mnm77 replied at 30-9-2020 07:58 AM
Saya memang suka jawab ringkas, hanya kalau perlu saya jawab panjang

keh keh keh

ok lah....tak perlu nak lambung sana sini..
kita tutup buku sahaja kalau dah tanak jawab
apalah agaknya yang lu terkinja-kinja dakwah pada orang lain agaknya
sedang asas tauhidkan Allah pun tiada..
macam geng gila kereta sebok cerita performance kereta...
sibuk mereka cerita enjin la..fuel consumption la..aerodynamic la..
tanya kereta jenis apa pun tak tahu..(tak mo jawab..konon ada sebabnya)
kan ke mengarut mereka mereka itu...
bila ditegur kata mengarut...merah merah muka masing..
melompat lompat marahnya...sebab orang kata mereka perasan je lebih dan tak tahu pasal kereta

seperti yang wa janji kan...

selamat gebang berdakwah..

keh keh keh

Ah_Kwan replied at 30-9-2020 08:55 AM
keh keh keh

ok lah....tak perlu nak lambung sana sini..

Ok lah

kita tutup buku sahaja kalau dah tanak jawab

Kan saya kata boleh sambung ikut disiplin ilmu. Kalau taknak ikut disiplin ilmu, kamu anggap kamu menang (tutup buku)

apalah agaknya yang lu terkinja-kinja dakwah pada orang lain agaknya
sedang asas tauhidkan Allah pun tiada..

Masih memburuk-burukkan usaha dakwah kata terkinja-kina tu, menunjukkan diri tidak ada asas untuk ikut panduan Al-Quran. Terpulang lah

macam geng gila kereta sebok cerita performance kereta...
sibuk mereka cerita enjin la..fuel consumption la..aerodynamic la..
tanya kereta jenis apa pun tak tahu..(tak mo jawab..konon ada sebabnya)
kan ke mengarut mereka mereka itu...
bila ditegur kata mengarut...merah merah muka masing..
melompat lompat marahnya...sebab orang kata mereka perasan je lebih dan tak tahu pasal kereta
Kamu dah caci hina pun, memburuk-burukkan berkali-kali, saya ok ja...
Kalau nak sambung boleh ikut landasan ilmu, kalau tak sanggup, boleh tutup buku.

Habis org tak kelur tabligh masuk Neraka ke ???

abcdotcom replied at 5-10-2020 11:39 PM
Habis org tak kelur tabligh masuk Neraka ke ???

Persoalan ini, jawapannya tentulah TIDAK.

tina replied at 11-9-2020 05:24 PM
Ooo join tabligh ni sebab nak jadi macam nabi ke, baru tahu.. Baru faham.. Patutlah gosok gigi g ...

Salam kembali... saja nak tanya adakah masih ada persoalan-persoalan yang timbul?

Yang didapati dari persoalan yang dilontarkan, termasuk nafkah, merupakan masalah individu - bukannya masalah yang disebabkan oleh peraturan jemaah.

Orang tabligh dakwah ni orang kat mana? Tak jumpa pun tepi2 jalan, dakwah kat surau masjid je ke, kalau dengar aktiviti & mesyuarat tu macam2 mesyuarat.. Sedangkan kat office ramai je tak solat, ade yg minum, tp tak nampak pun orang tabligh ni dakwah.. Musykil jap.. Bukan ke sebaik2 dakwah, orang keliling dengan kita?

Hakikatnya memanglah kerja dakwah dan tabligh ini SANGAT perlu untuk sampai ke mana-mana tempat (semua tempat)... sebab itu lah tetap ada keperluan agama (disebut taqaza) untuk berjumpa SEMUA orang Islam... dan sebaik-baiknya dimulai dengan orang sekeliling dulu...

Ada tempat yang senang jumpa, ada tempat yang kita tak senang untuk jumpa mereka yang buat dakwah.... sebab itulah ada kepentingan KHURUJ (keluar) di Jalan Allah

Kenapakah disebut Khuruj Fi Sabilillah (keluar di Jalan Allah)?
Jalan apakah yang dikatakan Jalan Allah?

Dalam surah Al-Fatihah, kita diwajibkan mohon Hidayah dari Allah:
ٱهۡدِنَا ٱلصِّرَٲطَ ٱلۡمُسۡتَقِيمَ
Tunjukkanlah kami Jalan yang Lurus
(Al-Fatihah, 6)

Jika kita dapat hidayah (petunjuk – Jalan yang Lurus) dari Allah, maka itu merupakan suatu kurniaan yang cukup besar dari Allah.  Sebab itulah kita mesti terus-menerus mohon Hidayah dari Allah, supaya kita tidak digolongkan dalam golongan yang dimurkai Allah dan tidak juga termasuk dalam golongan yang sesat. Maka sangat penting untuk kita mohon Hidayah dari Allah dan berterusan mohon supaya Allah Kekalkan petunjuk dan hidayah-Nya kepada kita.

Siapakah yang dijamin berada atas Jalan yang Lurus?

Dalam Al-Quran, Nabi Muhammad SAW merupakan salah seorang dari rasul-rasul yang berada di atas Jalan yang Lurus.
إِنَّكَ لَمِنَ ٱلۡمُرۡسَلِينَ عَلَىٰ صِرَٲطٍ۬ مُّسۡتَقِيمٍ
Sesungguhnya kamu salah seorang dari rasul-rasul, (yang berada) di atas Jalan yang Lurus
(Ya Seen, 3-4)

Jalan apakah yang ditempuhi oleh Nabi Muhammad SAW dan para rasul?

قُلۡ هَـٰذِهِۦ سَبِيلِىٓ أَدۡعُوٓاْ إِلَى ٱللَّهِۚ عَلَىٰ بَصِيرَةٍ أَنَا۟ وَمَنِ ٱتَّبَعَنِىۖ وَسُبۡحَـٰنَ ٱللَّهِ وَمَآ أَنَا۟ مِنَ ٱلۡمُشۡرِكِينَ
Katakanlah: "Inilah jalan-ku, mengajak kepada Allah dengan basirah (hujjah yang nyata), aku dan orang-orang yang mengikutiku, Maha Suci Allah, dan aku tiada termasuk orang-orang yang musyrik.
(Yusuf, 108)

Jelas dalam ayat di atas, Jalan Nabi Muhammad SAW merupakan kerja DAKWAH, mengajak dan menyeru manusia kepada Allah.
Atas jalan itu juga, orang-orang yang ikut Nabi, mereka juga mengajak dan menyeru manusia kepada Allah.

Keluar atas urusan dakwah sudah tentulah termasuk dalam kategori keluar di Jalan Allah.
Kenapa?
Dakwah itu sendiri menyeru kepada Allah. Justeru keluar untuk berada di jalan dakwah merupakan keluar di jalan usaha menyeru kepada kepada Allah (Keluar di Jalan Allah).

Atas maksud dakwah, ada Islah (baiki diri), ada mujahadah (termasuk urusan menegakkan Agama Allah – antaranya ajak kepada amal-amal agama contohnya Solat dan lain-lain), ada Jihad (perang apabila sampai masa panggilan perang).

Keluar di Jalan Allah
وَمَن يُہَاجِرۡ فِى سَبِيلِ ٱللَّهِ يَجِدۡ فِى ٱلۡأَرۡضِ مُرَٲغَمً۬ا كَثِيرً۬ا وَسَعَةً۬‌ۚ وَمَن يَخۡرُجۡ مِنۢ بَيۡتِهِۦ مُهَاجِرًا إِلَى ٱللَّهِ وَرَسُولِهِۦ ثُمَّ يُدۡرِكۡهُ ٱلۡمَوۡتُ فَقَدۡ وَقَعَ أَجۡرُهُ ۥ عَلَى ٱللَّهِ‌ۗ وَكَانَ ٱللَّهُ غَفُورً۬ا رَّحِيمً۬
Barangsiapa berhijrah di Jalan Allah, nescaya mereka mendapati di muka bumi ini tempat hijrah yang luas dan rezeki yang banyak. Barangsiapa keluar (يَخۡرُجۡ) dari rumahnya dengan maksud berhijrah kepada Allah dan Rasul-Nya, kemudian kematian menimpanya, maka sungguh telah tetap pahalanya di sisi Allah. Dan adalah Allah Maha Pengampun lagi Maha Penyayang.
(An-Nisa, 100)

Anjuran Keluar di Jalan Allah dengan harta dan diri
ٱنفِرُواْ خِفَافً۬ا وَثِقَالاً۬ وَجَـٰهِدُواْ بِأَمۡوَٲلِڪُمۡ وَأَنفُسِكُمۡ فِى سَبِيلِ ٱللَّهِ‌ۚ ذَٲلِكُمۡ خَيۡرٌ۬ لَّكُمۡ إِن كُنتُمۡ تَعۡلَمُونَ
Pergilah kamu beramai-ramai, samada dengan keadaan ringan ataupun dengan keadaan berat dan berjihadlah dengan harta benda dan jiwa kamu pada Jalan Allah. Yang demikian amatlah baik bagi kamu, jika kamu mengetahui.
(At-Taubah, 41)

Seru kepada Jalan Allah
ٱدۡعُ إِلَىٰ سَبِيلِ رَبِّكَ بِٱلۡحِكۡمَةِ وَٱلۡمَوۡعِظَةِ ٱلۡحَسَنَةِ‌ۖ وَجَـٰدِلۡهُم بِٱلَّتِى هِىَ أَحۡسَنُ‌ۚ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعۡلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِيلِهِۦ‌ۖ وَهُوَ أَعۡلَمُ بِٱلۡمُهۡتَدِينَ
Serulah kepada jalan Tuhanmu dengan hikmah dan pelajaran yang baik, dan bantahlah mereka dengan cara yang baik. Sesungguhnya Tuhanmu Dialah yang lebih mengetahui tentang siapa yang tersesat dari jalan-Nya dan Dialah yang lebih mengetahui orang-orang yang mendapat petunjuk.
(An-Nahl, 125)

Perniagaan yang menguntungkan – selamat dari azab yang pedih
يَـٰٓأَيُّہَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ هَلۡ أَدُلُّكُمۡ عَلَىٰ تِجَـٰرَةٍ۬ تُنجِيكُم مِّنۡ عَذَابٍ أَلِيمٍ تُؤۡمِنُونَ بِٱللَّهِ وَرَسُولِهِۦ وَتُجَـٰهِدُونَ فِى سَبِيلِ ٱللَّهِ بِأَمۡوَٲلِكُمۡ وَأَنفُسِكُمۡ‌ۚ ذَٲلِكُمۡ خَيۡرٌ۬ لَّكُمۡ إِن كُنتُمۡ تَعۡلَمُونَ
Wahai orang-orang yang beriman, sukakah kamu Aku tunjukkan suatu perniagaan yang dapat menyelamatkan kamu dari azab yang pedih? (iaitu) kamu beriman kepada Allah dan Rasul-Nya dan berjihad di Jalan Allah dengan harta dan jiwamu. Itulah yang lebih baik bagi kamu jika kamu mengetahuinya
(Saff, 10-11)

Bermujahadah untuk Agama Allah – ditunjukkan jalan-jalan Allah (Asbab Hidayah)
وَٱلَّذِينَ جَـٰهَدُواْ فِينَا لَنَہۡدِيَنَّہُمۡ سُبُلَنَا‌ۚ وَإِنَّ ٱللَّهَ لَمَعَ ٱلۡمُحۡسِنِينَ

Dan orang-orang yang bermujahadah (berusaha dengan bersungguh-sungguh kerana memenuhi kehendak agama) untuk Kami, benar-benar akan Kami tunjukkan kepada mereka jalan-jalan Kami. Dan sesungguhnya Allah benar-benar beserta orang-orang yang berbuat baik.
(Al-Ankabut, 69)

WAllahu a’lam

Orang yang beriman tidak ragu-ragu dan berjuang di Jalan Allah dengan harta dan diri (jiwa)

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتَابُوا وَجَاهَدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ۚ أُولَٰئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ

Sesungguhnya orang-orang yang beriman hanyalah orang-orang yang beriman kepada Allah dan Rasul-Nya kemudian mereka tidak ragu-ragu dan mereka berjuang dengan harta dan jiwa mereka pada jalan Allah, mereka itulah orang-orang yang benar.
(Al-Hujurat, 15)

Orang yang beriman juga diperintahkan untuk beriman lagi, yakni tekun meningkatkan iman supaya tetap beriman kepada Allah

يَـٰٓأَيُّہَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓاْ ءَامِنُواْ بِٱللَّهِ وَرَسُولِهِۦ وَٱلۡكِتَـٰبِ ٱلَّذِى نَزَّلَ عَلَىٰ رَسُولِهِۦ وَٱلۡڪِتَـٰبِ ٱلَّذِىٓ أَنزَلَ مِن قَبۡلُ‌ۚ
Wahai orang-orang yang beriman, (tetap) berimanlah kepada Allah dan Rasul-Nya dan kepada kitab yang Allah turunkan kepada Rasul-Nya, serta kitab yang Allah turunkan sebelumnya.
(An-Nisa, 136)

Keutamaan Dakwah kepada orang Islam, berbanding orang yang bukan Islam yang merasakan diri mereka telah cukup.

Dalam Surah 'Abasa, kita dapat pengajaran tentang keutamaan dakwah apabila bertembung dua keadaan - dakwah kepada orang Islam dan dakwah kepada orang bukan Islam. Dalam Surah ini Allah tegur Nabi kerana ketika Nabi berdakwah kepada pembesar-pembesar yang bukan Islam, datangnya seorang Islam yang buta mahu mendapat manfaat dari dakwah Nabi menyebabkan Nabi merasa sedikit terganggu urusan dakwahnya kepada pembesar yang bukan Islam.

Surah 'Abasa
Dia memasamkan muka dan berpaling, (1)
Kerana dia didatangi orang buta. (2)
Dan apa jalannya engkau dapat mengetahui (tujuannya, wahai Muhammad)? Barangkali dia mahu membersihkan hatinya (dengan pelajaran agama yang didapatinya daripadamu)! (3)
Ataupun dia mahu mendapat peringatan, supaya peringatan itu memberi manfaat kepadanya. (4)
Adapun orang yang merasa keadaannya telah cukup, tidak berhajat lagi (kepada ajaran Al-Quran), (5)
Maka engkau bersungguh-sungguh melayaninya. (6)
Padahal engkau tidak bersalah kalau dia tidak mahu membersihkan dirinya (dari keingkarannya). (7)
Adapun orang yang segera datang kepadamu, (8)
Dengan perasaan takutnya (melanggar perintah-perintah Allah); (9)
Maka engkau berlengah-lengah melayaninya. (10)
Janganlah melakukan lagi yang sedemikian itu! Sebenarnya ayat-ayat Al-Quran adalah pengajaran dan peringatan (yang mencukupi). (11)

Dalam urusan Dakwah, bercakap benar maka ada Islah (baiki) diri

يَـٰٓأَيُّہَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ ٱتَّقُواْ ٱللَّهَ وَقُولُواْ قَوۡلاً۬ سَدِيدً۬ا  يُصۡلِحۡ لَكُمۡ أَعۡمَـٰلَكُمۡ وَيَغۡفِرۡ لَكُمۡ ذُنُوبَكُمۡۗ وَمَن يُطِعِ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُ ۥ فَقَدۡ فَازَ فَوۡزًا عَظِيمًا
Wahai orang-orang yang beriman, bertaqwalah kepada Allah dan katakanlah perkataan yang benar. Nescaya Allah memperbaiki bagimu amalan-amalanmu dan mengampuni bagimu dosa-dosamu. Dan barangsiapa mentaati Allah dan Rasul-Nya, maka sesungguhnya ia telah mendapat kemenangan yang besar.
(Al-Ahzab, 70-71)

Apakah perkataan/percakapan yang benar? Pastinya Kalimah Tayyibah.
Laa ilaha Illa Allah
(Tiada tuhan melainkan Allah)

Dalam dakwah, seru manusia kepada Allah, mafhum Kalimah Tayyibah yang dituturkan, menafikan makhluk (makhluk tidak berkuasa, tak boleh beri manfaat mudarat melaikan dengan izin Allah) dan isbatkan keagungan dan kebesaran Allah.

Kalam Dakwah (seru kepada Allah) merupakan perkataan yang paling baik
وَمَنۡ أَحۡسَنُ قَوۡلاً۬ مِّمَّن دَعَآ إِلَى ٱللَّهِ وَعَمِلَ صَـٰلِحً۬ا وَقَالَ إِنَّنِى مِنَ ٱلۡمُسۡلِمِينَ
Siapakah yang lebih baik perkataannya daripada orang yang menyeru kepada Allah, mengerjakan amal yang soleh dan berkata: "Sesungguhnya aku termasuk orang-orang yang berserah diri (muslimin)?"
(Fussilat, 33)

Dakwah seru kepada Allah dengan tidak minta upah
قُلۡ مَآ أَسۡـَٔلُكُمۡ عَلَيۡهِ مِنۡ أَجۡرٍ۬ وَمَآ أَنَا۟ مِنَ ٱلۡمُتَكَلِّفِينَ  إِنۡ هُوَ إِلَّا ذِكۡرٌ۬ لِّلۡعَـٰلَمِينَ  وَلَتَعۡلَمُنَّ نَبَأَهُ ۥ بَعۡدَ حِينِۭ
Katakanlah (wahai Muhammad): "Aku tidak meminta upah sedikitpun kepadamu atas dakwahku; dan bukanlah aku termasuk orang-orang yang mengada-adakan. Al-Quran ini tidak lain hanyalah peringatan bagi semesta alam. Dan sesungguhnya kamu akan mengetahui (kebenaran) berita AlQuran setelah beberapa waktu lagi.
(Sod, 86-88)

WAllahu a'lam

Edited by mnm77 at 15-10-2020 05:02 PM

IMAN, AMAL (Ibadah - sembah Allah), DAKWAH ..... Jalan yang Lurus

وَكَذَٲلِكَ أَوۡحَيۡنَآ إِلَيۡكَ رُوحً۬ا مِّنۡ أَمۡرِنَا‌ۚ مَا كُنتَ تَدۡرِى مَا ٱلۡكِتَـٰبُ وَلَا ٱلۡإِيمَـٰنُ وَلَـٰكِن جَعَلۡنَـٰهُ نُورً۬ا نَّہۡدِى بِهِۦ مَن نَّشَآءُ مِنۡ عِبَادِنَا‌ۚ وَإِنَّكَ لَتَہۡدِىٓ إِلَىٰ صِرَٲطٍ۬ مُّسۡتَقِيمٍ۬  صِرَٲطِ ٱللَّهِ ٱلَّذِى لَهُ ۥ مَا فِى ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَمَا فِى ٱلۡأَرۡضِ‌ۗ أَلَآ إِلَى ٱللَّهِ تَصِيرُ ٱلۡأُمُورُ
Dan demikianlah Kami wahyukan kepadamu wahyu (Al-Quran) dengan perintah Kami. Sebelumnya kamu tidaklah mengetahui apakah Al-Kitab (Al Quran) dan tidak pula mengetahui apakah IMAN itu, tetapi Kami menjadikan Al-Quran itu cahaya, yang Kami tunjukkan siapa yang Kami kehendaki di antara hamba-hamba Kami. Dan sesungguhnya kamu benar-benar memberi petunjuk kepada Jalan yang Lurus. (Iaitu) Jalan Allah yang kepunyaan-Nya segala apa yang ada di langit dan apa yang ada di bumi. Ingatlah, bahawa kepada Allah-lah kembali semua urusan.
(Asy-Syura, 53)

وَأَنِ ٱعۡبُدُونِى‌ۚ هَـٰذَا صِرَٲطٌ۬ مُّسۡتَقِيمٌ
Dan hendaklah kamu menyembah-Ku. Inilah Jalan yang Lurus.
(Ya- seen, 61)

وَٱلۡعَصۡرِ  إِنَّ ٱلۡإِنسَـٰنَ لَفِى خُسۡرٍ  إِلَّا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ ٱلصَّـٰلِحَـٰتِ وَتَوَاصَوۡاْ بِٱلۡحَقِّ وَتَوَاصَوۡاْ بِٱلصَّبۡرِ
Demi masa. Sesungguhnya manusia itu berada dalam kerugian,

kecuali orang-orang yang berIMAN dan berAMAL soleh,
dan mereka berpesan-pesan dengan kebenaran dan berpesan-pesan dengan kesabaran.
(Al-'Asr, 1-3)

Ciri-ciri Dakwah:
  • berpesan-pesan dengan kebenaran
  • berpesan-pesan dengan kesabaran

WAllahu a'lam

..MashaAllah Laa haula wala quwata illa billah..

DALIL TENTANG MENGORBANKAN 1/10 WAKTU UNTUK DAKWAH !

Hadits yang menyatakan bergunanya (diri, masa Dan harta)  kita mengorbankan 1/10 hidup kita dan kelebihan bagi orang-orang yang mengorbankan 1/10 masa hidupnya untuk ber'amar ma'ruf nahi mungkar

Hadit ini termaktub dalam Riwayat Tirmidzi sbb :

Dari Abu Hurairah ra., Rasulullah SAW bersabda , “Sesungguhnya kalian berada pada zaman, yang jika diantara kalian meninggalkan sepersepuluh dari yang diperintah Allah, niscaya kalian BINASA. Kemudian akan datang suatu zaman, siapa diantara mereka yang mengamalkan sepersepuluh dari apa yang diperintahkan, niscaya akan SELAMAT.” (Tirmidzi – Misykatul Mashobih, hal 64).

Begitu juga di KITAB SUNAN AT TIRMIDZI BAB FITAN HADITS NO. 2193, Imam Gahzali rah.a. juga mencantumkan hadits ini dalam kitab BIDAYATUL HIDAYAH

Ulama katakan perintah agama yang jika diamalkan 1/10 itu adalah amalan DAKWAH,...bukan berkenaan sholat, puasa, haji, atau zakat ( amalaan agama seperti sholat, haji, atau zakat mana boleh dikurangi ??)

Akan tiba satu zaman, muncul orang-orang yang mengorbankan 1/10 daripada (hidupnya) untuk beramar ma'ruf nahi mungkar dan daripada manusia yang beramal dengan mengorbankan 1/10 hidupnya itu akan menuai kejayaan/keberhasilan

Statusnya adalah Ghorib dan daripada jalannya Na'im bin hamid daripada Sufyan bi "uyainah, dan Dhoif yaitu daripada Abi Dzar dan abi Sa'id

Hidup yang sementara ini hanya seketika sahaja untuk menepati apa yang telah dijanjiikan oleh Allah SWT terhadap akui sumpah kita selaku hambaNya yang hina lemah lagi tiada daya upaya..

Coolie replied at 16-10-2020 03:42 AM
..MashaAllah Laa haula wala quwata illa billah..

DALIL TENTANG MENGORBANKAN 1/10 WAKTU UNTUK DAK ...

Akujanji hambaNya(mukminin) bahawasanya diri, masa Dan harta kehidupan sementara ini telah dibeli oleh Allah SWT .Jadi, setiap kita perlu untuk berkorban 1/10 daripada hidup untuk mengajak orang lain ta'at kepada Allah, kerana kita termasuk ummat yang hidup di akhir zaman.. Atas dasar inilah, orang-orang yang aktif dalam Jemaah dakwah yang lebih dikenal dengan nama JAMAAH TABLIGH telah membuat tertib untuk meluangkan waktu untuk dakwah : 2,5 jam tiap hari, 3 hari setiap bulan , 40 hari setiap tahun, dan minimal 4 bulan sekali dalam seumur hidup !

PARA SAHABAT KELUAR DI JALAN ALLAH :

Sebanyak 150 jemaah telah dihantar dari Madinah dalam masa 10 tahun tersebut. Baginda s.a.w. sendiri telah menyertai 25 daripada jemaah-jemaah tersebut. Sebahagian jemaah tersebut terdiri daripada 10,000 orang, ada yang 1,000 orang, 500 orang, 300 orang, 15 orang, 7 orang dan sebagainya. Jemaah-jemaah ini ada yang keluar untuk 3 bulan, 2 bulan, 15 hari, 3 hari dan sebagainya. 125 jemaah lagi sebahagiannya terdiri daripada 1000 orang, 600 orang, 500 orang dan sebagainya dengan masa 6 bulan, 4 bulan dan sebagainya.

Sekiranya kita menghitung dengan teliti maka akan didapati purata masa yang diberikan oleh setiap sahabat untuk keluar ke jalan Allah dalam masa setahun ialah antara 6 hingga 7 bulan.  -tarbiyah Dan iktibar -

*(Petikan Bayan Maulana Yusuf: USAHA RASULULLAH SAW DAN SAHABAT RA DALAM KEHIDUPAN MADINAH..sebelum berlakunya FATAHMEKAH)*

MashaAllah..

Banyakkan muzakaroh tentang apa itu perintah Allah dan RasulNya.. Yakni AlQuran dan Sunnah Baginda SAW..

Yakinlah bahawa belajar untuk hidupkan Sunnah Baginda SAW dimana Allah SWT akan campak  *jantung AlQuran* ke dalam hati kita..  BuKAN dengan Daya upaya kita atau kekuatan ataupun bijakpandai kita..

Apabila Allah SWT berfirman golongan kafirun bermakna terdapat 4 ciri atau sifat yakni 2 ciri atau sifat jelas dalam akhir surah alFatiha (ibu segala Surah). Sifat yang diMurkaiNya (yahudi) Dan sifat yang sesat (Nasaroh/kristen).. 2 lagi sifat tertanam di dada setiap manusia, sifat munafiq Dan Musyirikin dimana selaku hambaNya yang lemah lagi tiada daya upaya (alFatiha ayat 5) perlu kikiskan sifat 2 tersebut berlandaskan Sunnah Baginda SAW. Cara lain, Allah SWT tidak terima. Lagipun, bagaimana kita na lawan *sifat munafiq dan musyrikin* yang tertanam didalam diri sendiri ?

Allah SWT perintahkan agar kita sentiasa berharap dan takut pada Allah SWT semata mata. Hanyasanya didalam sunnah kekasihNya ada kejayaan. Resepi utk dapatkan bantuan Allah SWT agar dikikiskan sifat sifat munafiking ialah..

Mahfum sebuah hadith bahawa Rasulullah SAW bersabda
"Siapa yang melaksanakan shalat kerena Allah selama empat puluh (40) hari secara berjamaah, ia tidak tertinggal dari takbiratul ihram bersama imam, maka ia akan dicatat terbebas dari dua hal yaitu terbebas dari siksa neraka dan terbebas dari kemunafikan.”

(HR. Tirmidzi, no. 241)

Adakah Cara lain, wahai saudaraku Yasin?

Dalilnya lagi berkenaan 40 hari adalah satu tanda permulaan mengenali diri dalam mengenali Sang Pencipta kita Robbul a'lamin tuhan semester alam.

Telah bersabda Rasulullah SAW...
"Sesungguhnya setiap orang di antaramu dikumpulkan pembentukannya (kejadiannya) di alam rahim ibunya dalam 40 hari berupa nutfah (air yang kental) kemudian menjadi segumpal darah selama itu juga (40 hari), kemudian menjadi gumpalan seperti sekerat daging, selama itu juga( 40 hari), kemudian diutuslah kepadanya Malaikat, maka ia meniupkan roh padanya dan diperintahkan (ditetapkan) dengan 4 perkara:
1. ditentukan rezekinya,
2. ajalnya (umurnya)
3. amalnya (pekerjaannya),
4 ia celaka atau bahagia"..

InsyaAllah jika dapat kenal maka baru nampak gerbang siratulmustaqim seprtimana dalam surah alFatiha ayat6.

keh keh keh

eh ..ada lagi balasan selepas tutup buku?
bersungguh sungguh MEREKA nak menyampaikan ya...

mungkin kena tengok ini bideo la..baru faham apa wa cakap....

Yang nak menyampaikan itu AKU
selagi ada mu...batallah ia...
sebab tu kena masuk dalam golongan 'saksi' /siddiq dahulu..
dah saksi...baru Allah beri amanah...
dah diberi amanah..barulah akan menyampaikan ..kerana/dengan Allah..
baru tak rasa diri sendiri yang sampaikan...semuanya Allah yang perbuat...
baru lah tak masuk golongan perasan..terkinja kinja nak menyampaikan...
baru lah apa yang disampaikan itu jadi barang 'haq'...
kerana ianya dari Allah...
sesuatu yang bermula dari Allah..akan kembali pada Allah jua...

keh keh keh

salam

وَيَقُولُونَ
Dan mereka berkata:
مَتَىٰ هَـٰذَا ٱلۡوَعۡدُ إِن كُنتُمۡ صَـٰدِقِينَ
"Bilakah (terjadinya) janji ini (hari berbangkit) jika kamu adalah orang2 yang benar?"

36:48

siapa yang dapat mengkhabarkan menyampaikan(tabligh) dengan bijaksana(fathonah)
khabarkan maka berita gembira dengan keampunan dan pahala yang mulia ..

فَبَشِّرۡهُ بِمَغۡفِرَةٍ۬ وَأَجۡرٍ۬ ڪَرِيمٍ
Maka berilah mereka kabar gembira dengan ampunan dan pahala yang mulia

36:11

وَيَسۡـَٔلُونَكَ عَنِ ٱلرُّوحِ‌ۖ
Dan mereka bertanya kepadamu tentang roh.
قُلِ ٱلرُّوحُ مِنۡ أَمۡرِ رَبِّى
Katakanlah: "Roh itu termasuk urusan Tuhan-ku,
وَمَآ أُوتِيتُم مِّنَ ٱلۡعِلۡمِ إِلَّا قَلِيلاً۬
dan tidaklah kamu d'beri pengetahuan melainkan sedikit"

17:85

wassalam

p/s ..

Edited by mnm77 at 27-10-2020 05:31 PM
Ah_Kwan replied at 23-10-2020 05:12 PM
keh keh keh

eh ..ada lagi balasan selepas tutup buku?

Boleh saja teruskan sampaikan kebenaran.... tutup buku tu dari pihak yang tepek lagu menandakan 'tamat' perbincangan dan juga kerana tak mahu setuju untuk berbincang/berbahas ikut landasan ilmu...

Kalau kamu nak sampaikan ilmu yang bermanfaat, boleh saja teruskan... itu bukan kira tutup buku.

Kalau nak sambung berbahas, boleh sambung dan beri dalil yang kukuh berkaitan dakwaan:
dah diberi amanah..barulah akan menyampaikan ..kerana/dengan Allah..

Hujjah yang diberikan sebelum-sebelum ni hanya dari persangkaan hati (atau dari nafsu...) berkaitan kena dapat amanah baru boleh/layak buat dakwah.

Ohh ya, berkaitan 7 peringkat nafsu tu, ada seorang ustaz yang kupaskan dalilnya dari Al-Quran... ustaz ni saya berkenalan dengannya sekitar 3 atau 4 tahun lepas ketika berjumpa di luar negara semasa satu safar berkaitan usaha agama.

https://www.youtube.com/watch?v= ... uhammadJamesChannel