CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Juwita2020

Kekerapan ke rumah mertua

Saya bersyukur mertua sangat2 baik walaupun saya baru 2 tahun berkahwin sama macam TT... datang rumah mertua kalau suami bawa, kadang2 balik kerja naik train singgah rumah mertua... 2 minggu sekali tidur rumah mertua... kadang2 saya terfikir rezeki saya dapat mertua yg berlainan bangsa & agama... mereka sangat2 sayang menantu2 perempuan mereka... menantu sulung Melayu & 2nd Chinese lepastu saya Melayu... anak2 semua lelaki... pernah bapa mertua borak2 dengan saya dia cakap "now I have 3 beloved daughters"...

Bila waktu saya makan sorang2, mak mertua akan datang duduk temankan makan sambil kupas buah... borak2 tanya pasal kerja... rasa segan kalau tidur rumah mertua sebab tak dibenarkan buat kerja rumah atau masak... mak ayah mertua akan sediakan makanan... nampak dorang happy masak sama2... saya cuma tolong kemas2 sikit je itupun pinggan mangkuk lepas makan mak mertua yg cucikan...

Raya haritu pun dapat duit raya mertua bagi... Alhamdulillah... satu nikmat bila kita dapat mertua yg baik, penyayang, hormat antara sama lain, sering tanya khabar besan, pemurah...

Untuk TT, semoga tabah & sabar dengan mulut hangsuang yg mengata... semoga yg baik2 untuk TT, suami, mertua & keluarga TT

Juwita2020 replied at 20-9-2020 12:39 PM
Kakak yg bising tu x duk sekali pun.. Alhamdulillah dia xde. Huhuhuhuhu... Kalau dia ada, once i m ...

Hurmmm.. Berbunyi suruh dtg siang dengan harapan u akan masak n dia boleh tapau kalau menurut apa yg tt ceritakan ni. Hamboiii

entahle...dh dtg tiap2 mlm dh kira bagus tau tt...

ckp2 ipar duai ni mmg blh jd racun..
syukur la i dgn hb msg2 duk jauh dr family..
so xde la jd asyik balik kg i or hubby..
kitorang buat penggiliran sama rata

Abaikan noq... kita bukann purrfecctt nk memuaskan ati semua worangg.. kita pn ada hal sdrik nk diurusin.. 1 hal lg.. igt.. menantu ttp menantu.. then ikot ppatah melayu ni.. bila dok jauh2 bau wangi.. bila dok dekat2 bau taik plk.. kekerapan hg dok p plk nnti org kata hg dok bkpg halaman umh mentua plk.. xreti dok umh sdri ka? So bpada2..

Jangan la balik selalu.. Seminggu sekali ke ok la.. And sampai bila2 pun kita tak kan mampu puaskan hati semua orang termasuk ahli keluarga apatah lagi ipar duai ni.

Jadi u toksah ambik peduli mulut orang. Masuk telinga kiri keluar telinga kanan,jangan biar singgah d hati atau minda sebab nanti kita jugak yg serabut. Macam mana nak maintain awet muda

Dengan suami pun kita perlu tegas..takdela kita ni boleh d perlekeh. Sesekali perlu jugak menjawab secara hikmah atau sinis... Terpulang

Juwita2020 replied at 20-9-2020 01:56 PM
Pernah sekali aku ckp penat nak ikut.... Merajuk terus.... So lepas tu aku xpenah kata aku penat.. ...

Kesilapan TT......terlalu menjaga merajuk suami sampai hati sendiri tak terjaga.

TT, hidup berumahtangga mungkin seumur hidup bersama dia. Dan seumur hidup itu terlalu lama ya.... jadinya, di awal2 perkahwinan ini, jangan terlalu mengalah sampai korbankan bahagia sendiri..jangan asyik mengalah, jangan asyik makan hati, jangan diam... kalau tak suka, cakap. Kalau tak setuju, bantah!

Hari ke hari, suami akan faham dan terima peel TT.... kalau dari awal kahwin asyik “dimanjakan” suami, seumur hidup la TT “bahagia” tapi hati meronta derita... redho selama korbankan perasaan sendiri itu bukan bahagia ya..

Follow Us
HYSB replied at 20-9-2020 10:27 PM
Tt bende ni kene cakap awal lah, kalau ikutkan sangat nanti dah terbiase.. lepas tu pendam 20thn haa ...

Gaya cerita, TT sejenis yang lurus, ikut je cakap suami. Suami kecewa dia tak pergi jengok MIL siang hari, padahal tiap2 malam dah datang pun dia tak berani counter balik... redho je memang sampai bebila 20-30 tahun kena buli je la dengan suami dan ipar duai...

I awal kahwin dulu, i dah rasa dah biasa sebaiknya tapi ada mulut2 yang cakap sumbang, i buat tak tau je.. suami pulak jauh beza la dgn suami TT ni, maka tak jadi isu la...

rayriff replied at 20-9-2020 10:29 PM
apa yang sis cakap dekat mertua dengan ipar tu?

Kaksk somi i anak dia kawin ngan org kelate.. dah 5 tahun i tak pernah junpa bdk tu.. dan anak buah pun dah lama tak balik krlate.. so i tanye dpn semua org tentang mana nantunya.. kaksk suami saya terkedu.. kkak somi saya ni pun antara yg suke buli saya.. sejak dr hari tuu kalo saya balik dia dah takde.. hahaha aman hidup aku..

bondeh replied at 20-9-2020 11:25 PM
Saya bersyukur mertua sangat2 baik walaupun saya baru 2 tahun berkahwin sama macam TT... datang ruma ...

Wow untung hang.. aku dulu nak kawin dgn cina tp aku takut.. rupanyw kawin melayu pun tak ok gak.. kalo aki tahu beginila nasib aku.. 2 perkara aku takkan buat.. satu jd cikgu.. satu lg kawin. Wpun somi aku baik tp family dis sgt sgt bosan..

Juwita2020 replied at 20-9-2020 12:25 PM
Yes this wat i mean.... Suami i boleh pk benda yg sama juga. Tu yg upset. So sapa lagi nk i harapk ...

We are on the same boat tt..meols dah kawin 10 tahun n tetiap minggu mesti kena balik rmh mertua without fail. Kdg letih gak sbb weekend ni la nak settle hal2 sekolah anak, hantar anak2 ke physical classes n settle apa2 yg tak dapat nak dibuat on weekdays. Mmg meols wfh, tp kerja rmh mmg takde penghujungnya kan. Tetiap raya kena balik rmh mertua dulu n settlekan beraya semua rmh sedara belah husband br meols dpt blk kg sendiri. Kalau x mil meols grumpy tak tentu arah.. anak2 dia mmg semua kena utamakan dia dulu walaupun fil ada lg. Nak ke mana, nak makan apa, semua fil akan suruh tanya mil.. kesian fil kena queen control sampai macam tu. Tgk2 anak2 dah kawin semua masih kena tunduk dgn keputusan dia. meols ambil pengajaran je la esok2 anak2 dah besar berkeluarga biar diorang urus keluarga sendiri n jgn terlalu byk demand.kesian diorang nanti

cmf_jeangrey replied at 20-9-2020 04:55 PM
Sejak bila pula menantu kena jadi babu utk family husband kan? Pelik budaya melayu ni. Anak2 sendi ...

Setuju sgt statement sis. Meols rasa kita ni letak mana je mmg akan automatik faham mengemas n memasak tp jgn sampai tahap jd babu. Pekakkan je telinga.  Pasal prob tt dgn husband tu kena cakap terus terang jgn simpan n pendam. Org laki mmg xkan faham kalau ckp kias2 ni. Meols kdg ajar juga anak2 pasal tanggungjawab lelaki bila dah berkeluarga n meols terangkan dpn laki meols supaya dia faham yg it's not all about his mom.

AyaqMeloSuam replied at 20-9-2020 11:44 PM
Abaikan noq... kita bukann purrfecctt nk memuaskan ati semua worangg.. kita pn ada hal sdrik nk diur ...

setuju..

kerap balik pun salah..
jarang balik lg laa salah..

la ni.. I x balik dah.. dah 2 bulan.. hahahaa...

dlm rumahtangga kalau ade pihak ke3 mmg susah nak bahagia.....

sbb tu nk berumahtangga biar jauh dari keluarga....

pelik la laki ko kecewa,tu tgwb dia la,ko sbgai menantu dah kira bagusla hormat kat mertua....
yg suara sungbang tu mesti ipar duai kan

bLuEsKy replied at 21-9-2020 09:59 AM
setuju..

kerap balik pun salah..

baru 2 bulan,aku berbulan2 x balik umah mrtua,sbb jauh,kos tinggi,
kalau belah aku 2bulan sekali kot,dekat,kos rendah,tapi jem hahahaha

ngada la mertua ko.. yg ckp mcm2 tu pun satu..

apa, ko takde rumah sendiri ke nak diuruskan?

ok dah la tu balik setiap malam dgn husband.

aku mmg jenis tak suka pergi sendiri. biar pergi dgn husband.

sudah2 la nak berkorban demi nak puaskan hati org..

hati ko yg merana sapa peduli?

3480 replied at 20-9-2020 12:40 PM
Mak metua mulayu je ke camni.. mak metua Western sama jgk ka

ada kot..tgk dlm movie la..

Aku ni jarak rumah dengan mentua dalam 5 minit ja. Tapi masa arwah ada, aku jarang pergi rumah dia. Kalau pegi pun takda aku nak masak. Kol tanya nak makan apa, pastu tapau.

Tt, aku nak pesan 1 benda. Awal2 kahwin tak perlu tunjuk baik/ terlalu bagus/ terlalu sempurna. Sebab bila terkurang, akan disebut. Buat lah seperti biasa. Berubah menjadi baik tu ok, tapi tak perlu terlalu baik.

Motip nak kena siang-malam dok rumah mentua? Bgtau la banyak keja kat rumah. Memang selalu banyak keja rumah pun.

iols bersyukur sgt family mertua iols tak macam ni even kami duduk dekat dalam 20min je.

skrg ni kami yg lebihkan ayah sebab ayah duduk sekali, memang husband yg jaga ayah, belikan makan, jemput ayah dialisis bawak ayah pergi check up. terbalik pulak ayah yg banyak komen pasal husband tp husband sabar je.

takutnya nk kawin...but one thing im learn..jgn terlalu baik dan jgn lak jadi jahat...

bLuEsKy replied at 21-9-2020 09:59 AM
setuju..

kerap balik pun salah..

Kann.. jgn kerap2.. jauh2 bau wangi.. dekat2 bau taik.. beringat2lah