CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: anony-mous

Mertua Miskin vs Kaya

miss_strangers replied at 8-10-2020 01:55 PM
Lagi 1 TT, u pasni jangan jadi peramah dgn FIL. Cakap perkara yg penting2 je. Jadi pendiam je..biar  ...

Family they all mmg x ada guna brg2 jenama ke apa sbb mmg xmampu tp prioritise ke laut dalam.

miss_strangers replied at 8-10-2020 02:15 PM
Kalau suami u je balik kampung, u balik sekali sekala, xboleh ke? U cakap jela u ada program ker ...

Ok i cuba nanti. Tp nanti kalau i xbalik, depa pulak dtg mai. Lg semak. Dah la klau i mention suruh family dia duk hotel, dia start la nak meninggi suara. Eiii menyesal pulak kahwin dgn family org susah!! Xberduit xpe, tp mentaliti tu!!!!utk i mgkin dah terlambat, tp utk sapa2 yg belum kahwin, fikir la masak2 kalau nak kahwin dgn family yg susah unless ko dah biasa hidup susah, beramai2, kenduri nak kena rewang. Bila nak pakai catering pon dah dicop membazir. Eh stress haku!!

Bab maknan tu mmg i xbelanja dah uols. Serik terkena 2-3 kali. Biasanya yg kaya komplen kalau kena mkn gerai tepi jalan. Ni org xberduit duk komplen pasal makanan . Punya x sedar diri. Sbb tu i suka balik rumah my parent rasa mcm holiday, pegi mkn2. Xde komplen2 mknan tu pelik, maknan ni pelik

anony-mous replied at 8-10-2020 01:10 PM
Untung abg uols. I kalau balik belah mertua , mmg habis byk duit. Tol, minyak, belanja mkn, duit b ...

tapi yg x untongnye bini dia xkerja....situ je la kekurangannye....
amat menjelekkan jenis meminta2 tapi komplain,kalau itu ini x kena xyah belikan pun xpe,org kalau bebetul susah terima seadanya....

miss_strangers replied at 8-10-2020 02:02 PM
I kalau pi umah kakak I yg dah Kawen, mmg berkurung dalam Bilik n elakkan diri dari melepak Kat ru ...

ye mmg sepatutnye mcm tu,
tapi belah mertua aku lain,selama aku dlm family mertua aku,bila aku balik belah sane aku dapati,kalau ade tetamu dtg mmg diajar semua kumpul kat luar tunjuk muke,if kalau sedara mara dekat xpe la kan,ini semua dianggap sedara,nak kena tunjuk muka,diperkuatkan lagi dengan penceritaan bini aku mase dia kecik2,org dtg mmg semua kena tunjuk muka, jd budaya tu bertentangan dgn budaya keluarga aku,

anony-mous replied at 8-10-2020 02:38 PM
Ok i cuba nanti. Tp nanti kalau i xbalik, depa pulak dtg mai. Lg semak. Dah la klau i mention suru ...

xkaya pun xpelah asalkan sedar diri,sibbaik mertua aku x sejelek mcm tu,boleh la lagi sbb aku dah mempengaruhi pemikiran bini aku,cuma x 100% lagi sbb ade yg semak hahahahha

anony-mous replied at 1-10-2020 11:22 PM
Susah sgt uols. Mak i jenis jahat, mulut jahat. But ada 1 time mak i xsihat, so i decide cuti pnja ...

sabar sis.. u dah kahwin berapa lama? i kahwin 10yrs. 5tahun pertama asyik gaduh. tu pun keluar jugak 2 orang anak. 2 tahun berikutnya proses untuk belajar terima dan belajar redha. tahun kelapan sampai sekarang baru bahagia.

masalah i lebih kepada pembawakan keluarga. keluarga i jenis sgt rapat tapi kami hormat privacy keluarga. tambah2 org baru kahwin, tak kan every week mak ayah nak dtg rumah kita. beza dgn in laws i.. husband i anak tunggal. PIL i setiap minggu dtg rumah weolls. masa awal2 kahwin tu pulak 3bulan kami pjj. bila cuti hujung minggu baru boleh jumpa. tapi PIL i sentiasa ada.

klu balik kg, wajib singgah rumah husband i dulu baru balik rumah i. singgah tu minima 2 jam ye.. bukan setengah jam. bila nak balik, mesti singgah juga rumah PIL i.. stress.. itu yg hari2 gaduh sampai 5 tahun.

tapi ntah la.. mungkin sebab ada anak, itu yg mampu bertahan. masuk hujung2 tahun kelima tu, i doa n tawakal byk2.. minta betul2 dgn Allah supaya i redha dgn perjalanan hidup i ni. kalau inilah yg terbaik buat i, husband dan anak2. tiap2 malam i bangun tahajjud. nangis mengadu dgn Allah.. Alhamdulillah.. dalam 2 tahun tu (tahun ke 6 hingga ke 7) i belajar untuk redha dan menerima.

sekarang Aalhamdulillah bahagia.

masalah kami ni memang pembawakan keluarga totally different. mak ayah adik beradik i takkan masuk bilik utama yg jadi bilik husband n wife. mertua i pulak jenis redah ikut suka. family i klu pi kenduri, mesti tahu ada limit masa. bulan la kita nak duduk menung kat meja tetamu berjam2.. beza la dgn in laws i. TAPI, in laws i baik.. walaupun husband i anak tunggal, dia tak pernah lekehkan i . i pun laki bini, walau gaduh tak pernah tunjuk depan family. ada la sekali dua, itu pun i la yg buat perangai. i respect husband i, dia tak pernah tunjuk perangai huduh dia depan mak ayah kami.

cuma nasihat i kat u, sebelum u buat keputusan yg akan beri kesan tak baik pada u sendiri, u mengadu dan berbicara la dengan Tuhan Yang Satu. Cuba untuk cari redha dan minta Dia kurniakan u kedamaian dan ketenteraman jiwa. minta Dia bagi u peluang untuk merasai nikmat redha.

i doakan yang baik2 untuk u..

Follow Us
Edited by CocoCily at 8-10-2020 05:51 PM
penmerah replied at 8-10-2020 02:16 PM
kalau u invest buat bilik baru lengkap toilet/ekon semua tak possibble ke?
then sebab u dah inves ...

Possible sangat bab nak renovate semua tu and I pun tak kisah if ada adik beradik lain balik duduk bilik tu.
Arwah ayah cakap duduk je hotel untuk keselesaan. Lagipun hotel <10 min dah sampai rumah. To be honest memang husband I tak boleh nak adapt until today & somehow family I pun understand and it's not a big deal.

Benda boleh settle kan baik baik tak perlu nak stress.

Yes, sekufu ni memang penting actually. Because I pun tak boleh nak masuk sangat with inlaws. Tapi I ni jenis degil, MIL pun sama perangai . Sebab tu my house my rules, your house your rules.

Edited by CocoCily at 8-10-2020 05:33 PM
anony-mous replied at 8-10-2020 02:26 PM
Ok la at least in laws u paham nak sewa hotel . I ni mmg xmgkin dah. Jenis dtg rumah org buat mcm  ...

Both family jenis faham bab stay in hotel ni. Concept dia yang penting jenguk/balik kampung tengok parents selagi masih ada. Stay mana ke apa tak penting la actually. And every year tak pernah ada issue bab turn balik raya. Raya Aidilfitri every year akan raya side husband dulu then baru balik my side. Raya Aidiladha every year akan raya my side dulu then husband side. Puasa at least kena balik each side once. Dah masuk belasan tahun begitu.

copy_paste replied at 8-10-2020 03:09 PM
ye mmg sepatutnye mcm tu,
tapi belah mertua aku lain,selama aku dlm family mertua aku,bila aku ba ...

ini sebijik macam side atok belah mak I. No wonder la mak I dulu tak suka balik kampung. Jenis rumah anak beranak keliling with each other. Lepas tu kalau balik kampung even dah berkumpul kat rumah atok, kena jugak ke rumah makcik pakcik even kat sebelah. Bayangkan kena pijak kaki kat semua rumah tu, ok. Kalau tak kecik hati. Masa kecil dulu kalau ada kenduri and have to bermalam, mak I akan splitkan kiteorg to go and tidur kat rumah mana just to jaga hati adik beradik dia.
Kalau kenduri, zaman kan dah berubah. jemputan pelbagai cara dah zaman sekarang. It's a big NO NO NO la that gang. You must mengadap face to face with everyone and bagi kad jemputan, ok.

paling aku menyampah jenis diorg ni main bukak je pintu bilik org,aku tengah bersantai dlm bilik ngn bini aku slumber je diorg terjah,gampang tu

anony-mous replied at 8-10-2020 01:08 PM
Dah kahwin i pernah ckp lepas ni klau adk ipar abg /kakak ipar kahwin i xnk stay rumah mertua, nk  ...

mcm i bg tau sebelum ni.... Kalau suami nak mendengar dan faham kehendak kita, tak jadi masalah kahwin sekufu tak sekufu ni....

Suami I masa mula2 kahwin dulu pun ada juga bunyi2, risau benar nnt parents kecik hati la itu ini... I bg tau dia nak tidur rumah family dia i Ok, biar I tidur hotel sorang2..
Tapi bila dah kat sana, dia ikut juga i tidur hotel... parents dia takde pun nak kecik hati bagai, kakak dia je yang perli2 tapi kami buat tak dengar je...skrg dah biasa mmg kami mesti tidur hotel tapi itulah, ada pulak yg rajin mengirim nnt otw ke rumah mertua belikan breakfast, belikan itu belikan ini... Yg ni i suruh husband settle sendiri, jangan mintak i keluar duit pulak..

sarahmirza replied at 8-10-2020 06:57 PM
mcm i bg tau sebelum ni.... Kalau suami nak mendengar dan faham kehendak kita, tak jadi masalah ka ...

ikutkan aku pun rancg nak tido hotel tp budaya belah bini aku semua kena kumpul tunjuk muka dari pg sampai mlm, sibbaik aku lelaki aku pk diri aku je, anak2 pandai la bini aku uruskan sementara masih kecik, kalau dah remaja mungkin hotel jgk la aku ajak sbb umah mertua aku xde bilik...
kalu belah aku mmg dah ade bilik masing2 siap aircond sbb anak aku xleh panas....
jenis FIL  x fikir panjang x fikir masa depan payah,
aku nak pengaruhi bini aku supaya tinggalkan budaya tunjuk muka, takat anak kuar hidangkan air boleh la pastu masuk bilik blk....
aku jenis x suke ramai2 sepah2 rimas...
mcm skrg ni ramai2 kat rumah aku...
ade cite best kat tv je aku kuar time xde ape aku lepak bilik main game,

mamichik replied at 8-10-2020 04:04 PM
sabar sis.. u dah kahwin berapa lama? i kahwin 10yrs. 5tahun pertama asyik gaduh. tu pun keluar ju ...

Klau things were different, prempuan ank tunggal, laki beradik susun paku, trust me, xkn dpt la singgah 2 jam tu. prempuan slalu kena mengalah. Org ckp nanti ada lelaki, tau la. Cuma i selalu doa, i mintak dicukupkan rezeki i supaya xsusahkan ank2, sihat badan supaya xsusahkan ank2.

I pon xsuka gaduh depan parent or PIL, tu antara benda utama parent i pesan. Tp lepas few years kahwin, laki i xkisah pon marah2 i kalau dia xtahan sgt perangai “mengada” i so mmg end up parent dia akn tau la kami gaduh sbb i akan menangis. Betul la org ckp dah sebantal serumah baru tau seksa kahwin dgn org panas baran. I ingatkan seksa kalau kahwin dgn jantan curang. Bila dgn org panas baran ni u rasa la dia x matang. Letih sbb kita cuba nak communicate tp end up akn jd gaduh besar

Sometimes i wish i get a boyfriend just to release semua stress ni. Biar lah berdosa asalkan i xlepaskan dekat ank2. Tp umur2 ni mmg x ada mood la nak bercinta smua.

anony-mous replied at 9-10-2020 12:00 AM
Klau things were different, prempuan ank tunggal, laki beradik susun paku, trust me, xkn dpt la si ...

Allahu.. i doakan semoga u bertabah sungguh2 dan semoga dipermudahkan segala urusan u

anony-mous replied at 9-10-2020 12:00 AM
Klau things were different, prempuan ank tunggal, laki beradik susun paku, trust me, xkn dpt la si ...

skandal jer dengan boifren,
tak payah yer2 bercinta pun, nama pun friend with benefit.
just have fun and feel the excitement

dalam hidup ni, aku punya konsep senang jer.
masuk kandang kambing mengembek,
masuk kandang kerbau, menguak,
masuk kandang harimau, mengaum.

adapt with surrounding and be flexible.
let go things beyond my control.
just go with the flow and try to compromise.

kalau belah mertua dan ipar memang kontra lifestyle mereka,
just layan kan saja.
lagipun bukan jumpa selalu, dan bukan duduk sekali pun.

takde mase aku nak sakit kepala pasal life orang lain
mereka malas dan pengotor, lantak deme lah.
mereka malas keje? pedulik apa aku, asalkan tak paw duit aku

aku pun takde keje nak nak tegur lifestyle orang lain.,
or cuba nak ubah life orang lain ikut kemahuan kita.
aku hanya bagi advice, kalau mereka yang minta nasihat.

nak sharing info or knowledge pun, kena tengok orang/tempat.
dah tahu dia jenis ego dan jenis close minded,
apa jadah nya pegi buat sharing session dengan dia

iols rasa tt ni jenis byk fikir sgt ni..tt kena belajar utk chill n let go yer..duit mmg penting. tp duit bukan segalanya. kalau kawen dgn org kaya jgn igt xde masalah lain pulak. first thing is, u kena bersyukur, your husband is a good person. both kawen sbb cinta kan. cuma bab baran dia, it's up to u how to manage. kalau dia x suka u tegur2 family dia, kurang2 kan cakap isu family dia (cakap bila perlu jek).

we tend to compare our family and family in law. dah kita terbiasa dgn family sendiri, of course kita selesa dgn family sendiri. lagi2 masa awal2 kawen (5 tahun pertama). and your husband pun still nk adapt dgn kedua2 keadaan. lama2, korang akan terbiasa dgn life sendiri (rumah sendiri), and try to improve whatever we think is lacking from both sides.

utk kes tt ni, iols punya pendapat, kurang2 kan involvement dgn aktiviti (whatever biz ) family in law. kalau diorang nk mintak nasihat u pasal buat sales etc, u bgthu apa yg u tau. selebihnya, kalau diorang x nk ikut, lantak la diorang. kalau diorang tanya pun, jawab gitu2 jek. mcm forumer lain, jgn get into deep talk. small talk jadila. sbb kita x nk nampakkan jurang tu..bab berjalan, baju2 branded whatever yg boleh nampakkan u berduit, never ever talk about it to them. at least bukan dari mulut u. kalau diorang tanya, jawab gitu2 jek. surface jek. xyah citer lebih2.

for me, my money is my money. sukati iols la nk spend utk sapa. so far i xde nk salurkan ke family in law kecuali certain2 event la mcm time raya. lain2, let the husband play their part. nk bg bape tiap2 bulan, nk spend utk family dia, itu duit dia, ikut kemampuan dia. asalkan x mintak duit iols dah bersyukur sgt.

bab balik kg family in law, u buat keje rumah semampu nyer la. x yah nk jadi baik sgt. hopefully, your husband side u la..sebelum dia nk tegur tt, dia kena tegur family dia dulu la. hope dia faham bab ni. alasan kelek anak tu legit. maybe akan ada in laws yg akan mengata, tapi why bother sis. as long as your husband side tt, tt selamat. isu stay hotel pun legit sis. mmg nk kena berkeras sikit dgn husband, pasal aurat tu. bukan nk mengada, tapi kena paham, ada anak kecik, nk menyusu semua, nk kena ada privacy. doa2 la semoga husband u lembut hati bab ni. tt kena pandai pujuk ok.

bab family in law tumpang rumah tu, mmg x leh nk kata apa. tt mmg kena sabar sgt. walau perangai hauk mcm mana pun, anggap la tetamu dtg membawa rezeki. u tau husband u akan stress time family dia dtg rumah, u jgn tambahkan stress dia lagi. tt buat rileks2 jek. x perlu nk prove anything to anyone. mana u mampu buat, u buat. kena sabar n x buat scene depan family. u n husband kena play this part la. in the same time, if u do good, as u always do (hopefully), your in laws akan nampak, n hopefully, they learn from it, eventually. kita ni menantu perempuan, mmg susah nk tegur family in law. kita cuma boleh cakap dgn husband sendiri jek. itu pun kena masa yg betul. biar sama2 faham n nampak, mana yg boleh diperbaiki.

semoga tt n husband temui jalan yg terbaik utk semua. iols rasa byk lagi jalan utk uols berdua nk selesaikan isu2 ni..good luck tt..

CocoCily replied at 8-10-2020 05:30 PM
Both family jenis faham bab stay in hotel ni. Concept dia yang penting jenguk/balik kampung tengok ...

macam saya ngelat skit... pagi raya puasa every year kat umah my husband. Petang balik umah saya. Puasa last day every year kat umah saya. Raya Haji saya kat umah saya, my husband kat umah mak dia... rasa2 ok tak cam gitu? dah berbelas tahun dah n masing2 happy.... heheh

brego replied at 9-10-2020 10:58 AM
masuk kandang kerbau ...

setuju sangat..

brego replied at 9-10-2020 10:58 AM
masuk kandang kerbau ...

Uola mesti lelaki kan?

I suka komen uols, tp malangnya i perempuan. Kalau ikutkan i pon lg suka buat xtau tp itu lah, i perempuan. Sentiasa jd perhatian .