CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Modngengade

[Tempatan] Setelah suami meninggal isteri dapat CASH

Edited by Meiizu at 23-11-2020 09:53 PM
Peterpan17 replied at 23-11-2020 04:34 PM
susah juga hidup ada harta. Walau tak byk itu juga yg direbut rebut. Derang bukan ingat nak langsa ...

saya pun nak menyuarakan pendapat..sampai ke sudah system masih tak berubah sampaikan asal ada yg mati je akan ada drama rebut2.
lebai2 kat syariah court buta tuli je berdasarkan quran lah apa..
pelaksanaan membela nasib yg dtinggalkan mcmana?
yg setazah2 berapa org sgt yg masuk ke bidang law
asyiklaa cita2 nak mengajar.
tinggallah setad2 yg hanya slalu buat keputusan berat sebelah baik dari segi penceraian, nafkah, faraid dll.

ibarat jugak nak doktor wanita time bersalin
tapi duk tazkirah mulia perempuan dirumah

saya dari sekolah sampai further study accountancy keje dlm bidang
apa yg di sampaikan bidang agama ni takde perempuan ke nak terjun dlm syariah law
letih tengok
maap ada kluar topik sikit
encik peterpan org lama berpengalaman maybe boleh bagi opinion yg lebih tepat dari saya yg caca merba taip

Peterpan17 replied at 23-11-2020 03:59 PM
Mmg duit gratuiti ni mmg dpt kat bini saja?? mmg mcm tu aturannya?

ni macam kwsp kalau tak silap...  isteri sebagai penama je...  tapi pembahagian mesti ikut faraid katanya ~ based on kes adik ipar aku yang ayahnya meninggal masa masih in service...

sofyayra replied at 23-11-2020 04:42 PM
Sbb tulah cakap.kt laki iols. X tinggal harta lain cerita, tp jangan tinggal.hutang kt iols. Kalu  ...

hahahah!! hutang tu suruh family dia sana yg tanggung ye. hanat ko

Meiizu replied at 23-11-2020 04:53 PM
saya pun nak menyuarkan pendapat..sampai ke sudah system masih tak berubah sampaikan asal ada yg m ...

mmg betullah apa ko ckp tu. Undang undang syariah kita berat sebelah. para ostad ostajah ni dok meratib isteri kena taat dgn suami bla bla, tutup aurat bla bla. Tp  berapa kerat yg mengingatkan orang Melayu ni ttg betapa pentingnya tanggungjawab pd yg mengambil duit faraid? dr dulu smp skrg cite drama Melayu rebut harta tak pernah abis abis. Same old same old. Bosan aku dibuatnya

eyansss replied at 23-11-2020 04:54 PM
ni macam kwsp kalau tak silap...  isteri sebagai penama je...  tapi pembahagian mesti ikut faraid  ...

tp mak tiri dia telan bulat bulat sendiri sendiri duit tu. pdhal si aruah ada anak lelaki yg masih hidup. menjawablah nanti esok di akhirat.

Peterpan17 replied at 23-11-2020 03:03 PM
Esok duit dah abis, pandailah gak meratap berhiba minta tolong anak. lantaklah. kali ni, klu dia c ...

ini pun satu akibat...duk ceramah jasa mak melahirkan anak.duk bagitau setitis air mata tak redha
sedetik terasa hati

anak tu kita yg nak bukan dia
tekan kanlah jugak soal mak pun takboleh sampai menyusahkan anak.

Follow Us
eyansss replied at 23-11-2020 11:27 AM
yang sulung tu anak angkat...  dulu takut sangat anak sulung aku tu songlap reta pak dia...  denga ...

In law acik pun spesis ni jugek
Tapi acik hanya gelak kat derang, dan haku takkan beganjak sekelumit pun utk bagi peluang deyols pijak kepala acik
Masa laki acik merudum dlm lubang tahik, sekor pun tak ambik tau, taknak jawab call, buat mcm abang tak wujud dlm hidup depa
Setakat mil yg asek call acik pun bukan sbb nak tau sgt hal laki acik, heshe lebih kpd nak luah perasaan itu ini yg takde kena mengena dgn hubungan haku laki bini
Acik sorang ni je lah yg begolok begadai bersilat sana sini nak tarik laki aku yg mengeram dlm lubang tahik tuh
Adik2 ipar acik tuh kalo setakat hari besyer2 tak angkat call abg dorang, kita telan je lah apa pun alasan dorang kan. Iniii hari raya abg ko tepon pun tak hingin nye di angkat. Korang mmg dah buang abang korang lagaknye
Elok je haku kakak ipar korang yg korang dgn makbapak korang tak suka ni berjaya tarik abang ko dari lubang tahik, abang korang pun haku je lah yg besengkang mata dan segala2 yg haku boleh sengkang utk bagi abang korang berjaya balik, and now mmg dia tgh berjaya pun. Dan2 ni laaaaaaaahhhhhh korang kemahen concern bila abang korang tak balik kampung beraya dgn korang
Mil acik pun tibahhhhhh mengaku laki acik adalah anak kesayangan heshe yg sebenonye
Arwah dah pun mil acik
Tak sempat nak merasa duit epf laki acik
Sbb byk kali dah dia nangis luah perasaan tah bila dia boleh merasa duit epf laki acik kahkahkahkahkah
Motip sgt nak merasa duit epf anak hengko yg tgh elok benyawa dok pi balik keja

Peterpan17 replied at 23-11-2020 02:05 PM
aku dah tak bercakap dgn dia sebab dia marah marah kat kami psl duit tu. dituduhnya anak2 dia nak  ...

Tindakan mak mertua Peterpan tak selari dgn ajaran Islam. Semoga diberikan ilmu ttg pengurusan harta pusaka kpdnya dan dia kembali bertaubat. Insya Allah.

Auntie nasihat sikit jer, boleh? Auntie minta maaf dulu kalau auntie cross the boundary.
Niat hanya kerana Allah swt - ingat-mengingati kearah kebenaran.

Peterpan doa yg baik2 jer lah kat mertua tu, malaikat2 akan mendoakan yg baik2 utk Peterpan. InsyaAllah.

Biarlah Allah swt yg mengadili mertua Peterpan.

Balas baik dgn perbuatan baik => itu normal
Balas jahat dgn perbuatan jahat => itu biasa
Balas baik dgn perbuatan jahat => itu kejam/zalim
Balas jahat dgn perbuatan baik => itu rare dan amat digalakkan.

Maaf jika auntie singgung perasaan Peterpan.

Meiizu replied at 23-11-2020 04:59 PM
ini pun satu akibat...duk ceramah jasa mak melahirkan anak.duk bagitau setitis air mata tak redha
...

pastu suka emotionally blackmail anak anak dgn kata kata aku tak halalkan air susu, tak cium bau syurga. ptui!! ntah sapa punya ajaran sesat lah benda benda ni. Ramai org Melayu ni ingat dosa anak pd mak bapa. Apa derang ingat ibu bapa takde dosa dgn anak2?? tp tunggulah esok di akhirat dosa dosa ibu bapa terhadap anak2 itu akan di hitung. jgn dok meratib syurga bawa tapak kaki ibu bila ko sendiri tak berkelakuan spt sorang ibu yg sepatutnya

Peterpan17 replied at 23-11-2020 04:58 PM
tp mak tiri dia telan bulat bulat sendiri sendiri duit tu. pdhal si aruah ada anak lelaki yg masih ...

tu la tu...  nak pulak anak2 dia perempuan sahaja...  kalau ikutkan, adikberadik @sofyayra yang lelaki kena dapat lebih...  same goes to rumah yang arwah ayahnya jual tu...  sepatutnya dibahagikan ikut faraid...  ni katanya siap duit simpanan pun kena sapu...  dugaan betul buat sofyayra...

eyansss replied at 23-11-2020 04:45 PM
sedih kan bilamana hak tak sampai pada yang haknya...  kita pulak yang menanggung rasa bersalah, k ...

Lepas tu bila pakcik aku nak pinjam duit, aku ckp pi mntk ngan org kaya baru. Huhu. Smpai skrg ok je, raya jumpa.

Tp kadang tu kalu ada fb artikel pasal harta etc ni aku share je dgn harapan dia baca. Bkn pengecut tak nak confront dpn2 , prnh cakap dh sekali.macmana pn kita hormat psl prnh sok swklai, prnh kadi isteri ayah kita, pernah bg kita makan.

I can forgive but never forget.

auntieagony replied at 23-11-2020 05:00 PM
Tindakan mak mertua Peterpan tak selari dgn ajaran Islam. Semoga diberikan ilmu ttg pengurusan har ...

dia mmg jahil agama walaupun dah naik haji dan pergi umrah. Sebab apa?? sebab bukan niat betul, niat cuma nak menayang dgn sedara mara, jiran tetangga. aku mmg tak puas hati dgn dia dan takkan bertegur sapa selagi dia tak minta maaf sebab memfitnah aku. jgn ingat kita saja yg ada dosa dgn ibu. tp ibu bapa juga byk dosa dgn kita. lantaklah. esok dia mati aku tinggal tanam je. utk bertegur sapa selagi dia tak minta maaf dgn aku, sori, gi mamposlah. org mcm ni sia sia naik haji tp dosa besar dia buat juga.

Acikgomen replied at 23-11-2020 04:59 PM
Tapi acik hanya gelak kat derang, dan haku takkan beganjak s ...
Sbb byk kali dah dia nangis luah perasaan tah bila dia boleh merasa duit epf laki acik kahkahkahkahkah

dah kenapa arwah mak mertua hang cakap camtu acik?  macam mengharap sangat2 anak mati dulu...  haiyoooo...  tapi ko kuat cik...  kuat lawan ipar2 yang cenggitu kejadah perangainya...  mana nak layan mak mertua lagi...  dah la dok bantu suami lagi...

Peterpan17 replied at 23-11-2020 04:55 PM
hahahah!! hutang tu suruh family dia sana yg tanggung ye. hanat ko

Mak mentua aku jenis suka ngadu apa2 kt aku pasai aku menantu pompuan sulung. Kekadang aku terlepas ckp jgk hal ni. Kena ada mutual understandinglah.

Yg pnting laki aku lah, aku malas nk pikir hutang ko. Jd sementara ko hidup jgn nambah hutang.

eyansss replied at 23-11-2020 05:03 PM
tu la tu...  nak pulak anak2 dia perempuan sahaja...  kalau ikutkan, adikberadik @sofyayra yang le ...

takpe. kat dunia dia terlepas. kat akhirat esok menjawablah. klu aku, sori aku takkan halalkan duit tu sesen pun.

macam2 kisah ada dalam thread nih.
itu la nama nya fitnah kematian,
bila dah mati, waris2 berebut duit dan harta peninggalan.  

pada yang berharta tu, elok la lantik lawyer,
macam lawyer sulaiman akhlaken.
kalau ikut faraid pun,
boleh di pastikan pewaris yg terima harta,
kena tanggung keluarga si mati ni.

Acikgomen replied at 23-11-2020 04:59 PM
Tapi acik hanya gelak kat derang, dan haku takkan beganjak s ...

motif nak merasa duit epf laki ko?? adakah nak suruh laki ko mati?? aku peliklah budaya Melayu ni yg suka guna perkataan nak merasa duit ini, duit itu. eh!! ko nak merasa duit, ko kerjalah dulu. baru tau susah tak cari duit dok nak merasa duit orang lain.

sofyayra replied at 23-11-2020 05:07 PM
Mak mentua aku jenis suka ngadu apa2 kt aku pasai aku menantu pompuan sulung. Kekadang aku terlepa ...

hahahah!! apa ko ingat esok laki ko meninggal derang nak waris ke hutang dia?? takdenya!! kena campak kat ko juga. yg penting suruh laki ko jgn berhutang. karang, tak memasal duit laki ko semua dikebas family dia, ko pula kena menanggung hutang dia.

Peterpan17 replied at 23-11-2020 05:05 PM
dia mmg jahil agama walaupun dah naik haji dan pergi umrah. Sebab apa?? sebab bukan niat betul, ni ...
jgn ingat kita saja yg ada dosa dgn ibu. tp ibu bapa juga byk dosa dgn kita.

dalam islam ni, perkataan SALING kuat ditekankan...

SALING memaafkan
SALING menghormati
SALING menyayangi
SALING memberi

maksudnya, kedua pihak kena buat...  tapi ajaran melayu, yang ditekankan adalah MAK AYAH raja dan ANAK jadi hamba...  takleh cakap apa, nanti kena tuduh menderhaka...  aku pernah kena tegur, kenapa minta maaf dengan anak...  nanti anak hilang hormat...  dey, anak aku lagi belajar betapa pentingnya minta maaf kalau salah tau sebab aku ajar dia mintak maaf kalau dah buat salah, tak kira siapa pun kita ni...

and yes, sebenarnya mak ayah pun banyak dosa pada anak2... dan yang berkorban ni, bukan mak ayah je...  anak2 pun banyak berkorban...

Peterpan17 replied at 23-11-2020 05:05 PM
dia mmg jahil agama walaupun dah naik haji dan pergi umrah. Sebab apa?? sebab bukan niat betul, ni ...

Auntie doakan semoga hati Peterpan dilembutkan oleh Allah swt. Insya Allah.

To err is human, to forgive is divine.