CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kluangman

[Tempatan] Dibuli dan dirotan setiap hari kerana tidak fasih berbahasa Mandarin di Malaysia

Rogue98 replied at 24-2-2021 07:27 PM
Aku baru jer bukak jobstreet punye website tadi. Sakit hati tengok . Banyak betul yang Mandarin spea ...

Kalau deyols nak cover, amik semua resume konon iv semua bangsa padahal dalam hati racist amik bangsa deyols je.. taktik ni bukan cina je, india pun ye, foreigner pun sama...melayu pun maybe ada jugak tapi iols tak jumpa lagi

3 tahun lepas kan ada report, deyols guna budak yang sama tapi edit pic tukar nama konon2 orang lain, ada cina, melayu dgn india, hantar kat company lain2. Walaupun budak yang sama background yang sama, resume berasaskan bangsa c lagi banyak diterima dapat offer

taktau nak kata apa... negara lain seperti thailand, indonesia, takde pun gigih nak berchinese school bagai... chinese tu bahasa so nak belajar anytime boleh je ambil course mandarin... takde nampak keperluan pun sampai tahap nak kena ada sekolah bangsa tertentu...

tapi gigih jugak katanya kalau sekolah vernakular di hapuskan, deorang tetap tidak akan bersatu dan akan bergaul sesama puak je dekat sekolah kebangsaan...

kah kah kah... pergi la tengok budak2 international school student, malay , chinese, indian, lebih rapat bersama walaupun dok speaking english memanjang.... elok je kan bersatu?

masih in denial ni yang susah...

Rogue98 replied at 24-2-2021 07:27 PM
Aku baru jer bukak jobstreet punye website tadi. Sakit hati tengok . Banyak betul yang Mandarin spea ...

Sebab senang komunikasi...susah buat kerja kalau payah komunikasi

Harap petisyen untuk mansuhkan sekolah rasis cina dan india akan dibicara di mahkamah

Cikgu2 dulu memang ramai sakit mental layan kanak2 seperti sampah. Akak puas hati kengkadang nampak cikgu2 akak yang jahat dulu kena cash bila dah tua.

Follow Us
sranua replied at 24-2-2021 03:31 PM
Susah jugak ye..pegi SJKC tak diterima, nak pegi SK ditakut2 kan kena tukar agama. Sudahnya memendam ...

Tapi akak yaqin kalau ada budak Melayu tak reti cakap BM (cakap English je ke), musti kena buli gak oleh cikgu dan pelajar dan kena soalan maut ko ni nama ja Melayu, muka belacan, tapi kenapa tak reti cakap Melayu? Something gitu.

Government labels dia as pendatang? Ada ka? Inferiority sungguh..

Semoga chinese2 ni bertaubat

Yg melayu masuk sjkc pulak ok ke x?

Edited by mbhcsf at 24-2-2021 09:40 PM

dari pemerhatian I , yg  dilabel ' banana' ni lebih open, sociable just like my friend in convent school , BM depa bagus and depa open and nice , dan depa ni juga keihatan tak rapat atau sedikit dipulaukan oleh pelajar dar SRJKC sebab tak reti bhs mandarin tapi yg gang gang chinese yg convent ni pun ada gang dia..more dynamics..so...yes . hehehe

i mean we all know what kan, kita sekolah campur  pelbagai bangsa dule , best je.

Artikel dlm thread ni penuh dengan racist/sarcasm/hate/attack bangsa cina/. Harap momod @Xim potong tacang -98 dari TT

#pembaris

Ini bukan berita baru...

Tapi bila ditegur, nanti kita yang dikata rasis...mereka tak pernah rasis...mereka kan kaum tertindas..

-Kompeni aku tak ambil pekerja India untuk executive dan managerial post...
-Gaji aku jauh lebih rendah dari colleague aku yang berjawatan sama..
-Fresh grad dapat position sama dengan aku yang ada pengalaman kerja hampir 10 tahun...

Tak perlu sebut kaum, semua tahu...
Tapi acah nak jadi kaum tertindas...

Radzor replied at 24-2-2021 09:32 PM
Yg melayu masuk sjkc pulak ok ke x?

Takda masalah pula setakat ni. Mungkin disebabkan itu semakin ramai melayu kt sekolah cina. Mungkin mereka merasakan banana ni spesis yang dah hilang jati diri..tu yang terlebih anti agaknya.

Edited by Skydiva at 25-2-2021 01:07 AM

Dah banyak kali rasenye isu ni disuarakan kan? Please la buat satu sekolah je, takyah ade sjk tu semua. Kalau nak blaja bahasa2 lain, tambah je elektif, tp benda lain semua kena campur kelas. Kawan2 sekolah kebangsaan tu semua elok je bergaul dgn bangsa lain. Budak2 sjkc ni, sekolah rendah, sjkc, sek menengah pn smk(c), masuk uni private yg majority kaum die. Kat johor tu brape byk skolah cina ade. Besar giler siap ade stadium sendiri semua. Keje pn dgn puak2 die. Mane ntah harmoni nye kat sini? Kalau camtu better diorg duduk RPC je dari duduk Msia kalau memang nak bergaul dgn satu bangsa je.

Aku pcaya klu semua satu sek xdak pkauman ni semua.. dlu2 cina ramai kt sk smk.. kwn aku ramai cina.. boleh geng.. blk sek sama2 siap singgah rumah kwn cina tu lg.. tp dok kt luaq la sbb hanjeng dia yg kna tambat tu dok usha aku..
Kwn2 cina aku ckp pon loghat utara.. bleh sembang ttg retis mlesya, retis hongkong, taiwan.. mbawang ttg mak sapa paling kuat beletiaq kdg2 sembang bab agama tp x peleceh agama masing2 pon..
Huihhh.. rindu kwn berbilang kaum dulu2
Ehh.. mcm ayam plak

Apa y gah psl bangsa jinjang ni? sekeliling ai,xde y betul2 excel dalam keje pun..setakat tekan2 kalkulator mcm kilat jah? Bercakap bi n bm pn pelat n y paling lawak tu,basic words spelling n grammar pun salah..tp kemain lg meninggi diri..

N ai ada dpt taw,keje xsmpai 2tahun pn dipanggil utk bagi talk psl kerja n the field of study..tp sendiri failed nak applied apa y dia belajar..selalu emo time keje

excellent?my S~

Edited by lemak_masin at 25-2-2021 07:38 AM

Bangsa melayu yang bagi muka sgt.. ikut sgt smpai depa  ada sekolah sendiri, berita dalam bahasa mandarin.. iklan dalam mandarin.. channel tv bahasa mandarin.. sapa je paham kalau tgk pun.. satu bangsa je paham kan..apa istimewa sgt nak jugak dlaam bahasa mandarin?

kalau berita dalam bahasa melayu & english semua paham..

Rasis gila, rancangan untuk satu kaum je.. memang makin lemak la.. lagi cakap ditindas..

So kenapa nak bg muka sgt!

Edited by aqissa at 25-2-2021 08:59 AM

Oh how i wish my son would be experiencing the same malaysian spirit as us back then when we have chineeses, indians and benggalis as our classmate and learn their cultural.
Skrg ni dia.dok.sekolah kebangsaan... seorang kawan cina.pun xdak... india xdak... benggali seorg ja...  n yet dok sebuk - satu malaysia bagai.... sad

sranua replied at 24-2-2021 03:31 PM
Susah jugak ye..pegi SJKC tak diterima, nak pegi SK ditakut2 kan kena tukar agama. Sudahnya memendam ...

Tu masalahnya they all ni..hatts ada yg igt spital gomen utk gomen staffs shj...
Aku dulu sk...ada cikgu indian ni ganti chinese teacher yg sgt best.cikgu chinese tu ajar english rsnya.dr aku anak kampung tak reti english..m sekolah aku time tu..belajar belajar sem 2 thn 1 or thn 2..tp kami boleh catch up ja..tp mai cikgu baru ni..hari2 ckp kami bodo je..kami ngadu kt cikgu lain...cikgu tu pujuk2 kami bersangka baik...tp tak lama lepas tu kena transfer cikgu yg suka bodokan bdk tu...tq for my teacher for listening to us...