CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Punat_button

[Tempatan] SOP perlu dikaji semula. Jangan sampai terpaksa pilih siapa hidup, siapa mati -

mrsamz replied at 10-5-2021 06:11 AM
Yg masuk dlm list mati sbb covid kat page kkm hari2 tu mmg mati semasa dia ada covid yg sedang akt ...

Thank you mrsamz, selari dengan apa yang saya jangka selama ni.
Harap lepas ni takde lah komplen2 lagi pasal statistik mati ke, pengendalian ke.. dah jelas from post mrsamz ni.

mrsamz replied at 9-5-2021 10:02 PM
Ape la ko nak kaitkan mak2 bersalin dgn icu bed plak ni..org bersalin bukan terus book icu la deii ...

tapi kenapa main sentimen katil hospital penuh dan katil icu penuh kerana covid sedangkan benda ni mmg tak cukup dr dulu?

takpayah pertikai benda mahal tak cukup kakitangan tak cukup pakar ke apa. mengaku saja tak cukup takpayah nak sembang penuh sebab covid. nak kata kita ni negara ketiga sampai tak boleh hasilkan kakitangan tak jugak. berlambak graduan medical graduan jururawat.

tgk saja lembah klang. 8 juta populasi dgn katil sebanyak 277 icu. kemudian ko google pulak icu beds per population negara lain. aku dulu punyala percaya mmg covid ni lumpuhkan sistem kkm sekali baca report sistem kita mmg langsung tak pernah bersedia dgn apa2 emergency situation mcm wabak.

otai_g replied at 9-5-2021 02:59 PM
Da berkurun ikut sop bodoh ni semua, kes x trn jgk.
Jd apa rasionalnya lg?
Explain.

Bukan semua orang ikut..yang tak ikut SOP lagi ramai..tu lah kes tak turun..

sehirkedi replied at 9-5-2021 09:10 AM
Saudara saudari.... Pakailah pelitup muka. Tak pakai saman RM 10k. Saya?? Saya takpa..

Ni semua dah bayar denda ke belum?

exclusive_vvip replied at 9-5-2021 09:36 AM
awal tahun dulu iols penah komen kat CARI ni,  virus covid ni elok mutate jadi sgt bahaya x kira umu ...

bukti mana? bukti?  hahahaha...  sebenarnya aku pun pernah rasa nak doa camni tau...  biar yang ketegaq, degil, gedebe ni kena n rasa...

ellejo replied at 10-5-2021 07:37 AM
tapi kenapa main sentimen katil hospital penuh dan katil icu penuh kerana covid sedangkan benda ni ...

Terima hakikat mmg katil icu tak cukup..pasal fasility tak seimbang dgn jumlah kakitangan dan graduan perubatan ni mmg diakui satu kelemahan..tu pasal byk graduan medic dental farmasi yg menganggur lama sbb takde perjawatan oleh kkm..tapi bila dh dpt kerja dgn kkm pun bukan taraf permanent, mostly kontrak aje..hanya beberapa percent je yg diserap sbg permanent..ni masalah yg wujud sebelum covid lagi..
Ko jgn nak serabutkan dgn masalah birokrasi yg mmg dah wujud ni dgn masalah covid yg tgh teruk skang boleh tak
Salah anggapan ko tu kata kkm saja2 nak mainkan sentimen tak cukup icu bed..
Sbb doktor2 yg merawat covid ni keje dia fokus kat rawatan pesakit lah..dah kalau icu bed dah penuh..mana nak letak lagi yg hari2 dtg masuk kes covid stage 3-5..
Masalah dgn varian covid terbaru ni dia agresif lain mcm..harini stage 1-2 je..tiba2 esok lusa dah melarat jadi stage 3-5 di mana paru2 mula lemah dan perlukan kemasukan icu segera....dah jadi mcm ni takkan lah nak gaduh2 dgn PM abahcow mintak lulus bajet buatkan tambahan katil icu lagi..time consuming..takde masa nak tunggu setup..so diorang terpaksa guna apa yg ada je lah..antara usaha kkm skang ialah katil2 di wad biasa terpaksa diubahsuai sikit letak mesin ventilator utk tampung mana2 pesakit covid yg perlukan bantuan pernafasan...

Ni icu kes covid..abis camne plak dgn kes bukan covid yg eksiden lah yg kes jantung kes kanser etc yg tahap kritikal kene masuk icu jugak?? Hah..ini nak kene stanby juga..mana boleh menidakkan keperluan yg ini jugak..icu yg ni kene asing jauh dari icu covid..pening kalau jadi doktor yg in caj kes2 kritikal ni tau dak..takdak masa la time2 ni nak argue dgn menteri2..kalau depa argue mintak itu ini mcm lah boleh dpt time tu jugak katil2 icu..
Thats y kkm tekankan mesti jaga sop. Duduk rumah saja . Jgn keluar supaya less exposure. Less likely kita dijangkiti dan menjangkiti ahli keluarga terutama warga emas.
Rantaian covid mesti diputuskan. Inilah yg dikatakan Public health management. Preventive measures.

Follow Us
mclaren replied at 9-5-2021 09:50 PM
Yang saya faham mengikut data released dalam news lah... duliu 90% full out of A quantity. Now 90% ...

aku baca kajian dari national clinical research centre. result dia kata malaysia cuma ada 3.3 katil icu per 100k orang.

cadangan yg sesuai utk 100k itu adalah 6 katil dan kita perlukan tambahan 700s katil. itu tahun 2010.  

aku quote ayat kajian tu β€˜ previous National Audit on Intensive Care Units (NAICU) in 2005 reported similar results and urged the relevant authorities to address the misdistribution and shortage of intensive care beds in the country.’

kekurangan ni dah diketahui sejak tahun 2005. dilapor pada 2005, 2010, 2015 dan kemudian wabak datang 2020. aku tak paham kenapa nak main isu katil penuh katil tak cukup kena pilih hidup atau mati. tentulah sistem kesihatan akan lumpuh sbb kita mmg tak pernah prepare pun walaupun tahu apa kekurangan kita.

hujungnya rakyat jadi mangsa.

ellejo replied at 10-5-2021 07:37 AM
tapi kenapa main sentimen katil hospital penuh dan katil icu penuh kerana covid sedangkan benda ni ...

Da bayar rm1 dapat rawatan a to z nk expect apa?

caprut replied at 10-5-2021 12:19 AM
Da bayar rm1 dapat rawatan a to z nk expect apa?

lupa pulak bayar singgit dari 1980 nak expect tiptop khen

ellejo replied at 10-5-2021 12:29 AM
report sebelum2 ni dah kabor icu kita tak dapat tampung jumlah rakyat, dah beroperasi lebih dari 9 ...

Byr rm1 nk jangka apa. Suruh swastakan rkyat tak kasi

ahahhahha bukan dr dulu ke rule dlm sepital gomen mcm ni.
sbb facilities kurang maka terpaksa memilih
even ko tak rawat pon pesakit secara ikhlas
facilities pon hazab.
pesakit kena dpt kan treatment ke siptal swasta baru sembuh
tak semua. tp base on aku punya experience

tak payah ler SOP lagi.
ko tengok brapa ramai pakai mask pon same je kes 5k
punya lah hari tu tunggu vaksin sampai
vaksin pon ke laut. pengurusan vaksin pon kelaut
pastu salah kan herd immunity
tan sri DG lps ni tak dpt la pingat dr freemason lg
kesian...

hyunniesSS501 replied at 10-5-2021 09:10 AM
tak payah ler SOP lagi.
ko tengok brapa ramai pakai mask pon same je kes 5k
punya lah hari tu tung ...

Bukan semua pakai dan jaga diri masing2 sepenuhnya. Mask tarik atas bila nak masuk temapt2 yang ada pantauan. Masuk kereta lepas keluar kedai tarik mask turun, tangan yang tadi pegang segala barang dalam kedai.. kaunter lah apa lah yang dah berapa ratus tangan pegang bukan semua raiin sanitize. Pegang stereng kereta dah lekat virus situ. Then gosok2 hidung ke apa..

Tak cukup dengan tah2 ada virus melekat kat duit yang bertukar tangan. Lepas masuk wallet sentuh  muka hidung etc. Saya sanitize segala apa yang orang lain dah pegang dan kemudian saya nak kena simpan cthnya duit. Jaga betul2. Sebab possibility virus tu maan kita tahu kat mana. Bukan macam najis kucing boleh nampak.

Also yang kepak makan kat mamak etc dengan kawan2 bukan serumah. Masa makan tarik mask ke bawah lepas tu bukan makan dengan senyap tapi bersembang. Droplets boleh travel from one mouth to another person and be inhaled.

Ni antara sebab KEMUNGKINAN lah walaupun namak pakai mask tapi kes masih ada. Kes rasanya boleh turun kalau masing2 kurangkan masa berada di luar rumah masing2 kecuali untuk hal2 penting.

ellejo replied at 10-5-2021 08:18 AM
aku baca kajian dari national clinical research centre. result dia kata malaysia cuma ada 3.3 kati ...

Ni kena tanya orang2 kesihatan lah minta jelaskan. Saya shared sekadar apa yang disiarkan umum. Maafin..

exclusive_vvip replied at 9-5-2021 09:36 AM
awal tahun dulu iols penah komen kat CARI ni,  virus covid ni elok mutate jadi sgt bahaya x kira umu ...

Wah your wish is granted
Skrg dah ada varian baru yg effect dia triple fourple dangerous
Ai pi keje dgn beli brg basah kat kedai pun takut2

eyansss replied at 10-5-2021 07:47 AM
bukti mana? bukti?  hahahaha...  sebenarnya aku pun pernah rasa nak doa camni tau...  biar yang ke ...

x ingat la komen kat thread mana...ada 2 thread i komen sebegitu..geram punya pasal...marhaen n vvip sama naik degil...even yg penah positif covid pun ada yg amik mudah, lepas 2-3 hari kuar Maeps pun dah berjalan sana sini..maklumlah, dpt simptom mcm demam selsema je kan..tu yg tak serik tu..

caprut replied at 10-5-2021 08:29 AM
Byr rm1 nk jangka apa. Suruh swastakan rkyat tak kasi

Xde pun byr rm1 tu... Xyah lah meratib sgt rm1 tu..rm1 tu klau pi rawatan pesakit luar je..klau msk wad apa semua klau xde gl or insurance ko kena byr full amount juga...

exclusive_vvip replied at 10-5-2021 10:13 AM
x ingat la komen kat thread mana...ada 2 thread i komen sebegitu..geram punya pasal...marhaen n vv ...

eh...  yang mintak bukti tu aku gurau aje...  hahahaha...  tapi bukan kita je doa camni...  ramai lagi yang doa sama...  sebab banyak sangat spesis degil kat malaysia ni...  pastu spesis degil ni jugak yang akan salahkan kerajaan n SOPs and KKM and all...  annoying gila...

tempatkan FRU di kawasan panas

tembak puak bodo ni semua dengan peluru getah dan gas pemedih mata

kena buat macam Raccoon City : Resident Evil punya stail

rakyat dungu lebih ramai dari rakyat cerdik pandai

testly replied at 10-5-2021 10:33 AM
Xde pun byr rm1 tu... Xyah lah meratib sgt rm1 tu..rm1 tu klau pi rawatan pesakit luar je..klau ms ...

Byk sgt ke bayar. Kdg2 rm100 pon tk smpi. Takan aku nk cerita opd rm1. Buat operate appendik rm80. Ehh, gitu. Like, duhh