CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ResellerMaxis

[Tempatan] Setelah guna dana KWAN kadar vaksinasi Masih lebih rendah dari negara gagal Indo

Edited by miszclassique at 16-5-2021 11:33 PM

Singapura mula vaksinasi 30 disember, malaysia start vaksinasi 26 februari. Gap lebih kurang 2 bulan kat situ. As of now, Malaysia dah vaksin (1 dos) 1.17 juta rakyat, singapura dah vaksin (1 dos) 1.90 juta rakyat. Sebenarnya tak jauh sgt beza tu, lepas raya ni makin bertambah la tu harap bersabar semuanya tunggu stok vaksin sampai

Pengiraan mudah average per hari (include weekend dan holiday walaupun ppv tak operate) sbb nama pun pengiraan mudah kn

Singapore: 30/12/2020 - 15/05/2021 (137 hari)
1900000/137 = 13868 orang sehari

Malaysia: 26/2/2021 - 15/5/2021 (79 hari)
1170000/79 = 14810 orang sehari

Kt thread sebelum ni i ada ckp pasal ppv ni, kesian jgk tengok nurse dan dr2 yg bertugas dkt ppv tu mcm tak menang tangan, itu pun nasib baik ada volunteer2 yg tolong mcm APM, Rela dsb.. PPV pun kdg2 weekend pun masih beroperasi kalau tak silap taktau lah untuk capai target ke apa

Untuk indonesia pulak memang power jgk lah, mula vaksinasi 14 januari dan total yg dah dapat vaksinasi sekurang-kurangnya 1 dos=13.7 juta

ultra78 replied at 16-5-2021 08:39 PM
Sudah hampir 10 juta orang mendaftar vaksin di MySejahtera. Daripada jumlah itu berapa org yg sudah  ...

Ntahnya, kalau rakyat takde kesedaran takkan berebut vaksin astrazeneca Yang diwar2 boleh Kasi blood clot Tu? Maksudnya ramai Yang willing Dan tak sabar nak get vaccinated

miszclassique replied at 16-5-2021 11:19 PM
Singapura mula vaksinasi 30 disember, malaysia start vaksinasi 26 februari. Gap lebih kurang 2 bulan ...

Xdibafikan setiap negara ada strategy masing masing. Negara macam brunei contohnya. Border di jaga rapi. Tiada kes baru, tiada varian dari luar. Xnak vaksin terus pun xpe. Begitu juga dengan vietnam dan lain lain.

Ada negara macam malaysia yang kes beribu ribu setiap hari.

Rakyat dah lama xboleh merentas negeri, sektor perlancongan dan lumpuh. Ramai hilang pekerjaan etc.

Kata rentas negara pun xboleh. Tapi setiap kali ada varian baru meati terlepas ke malaysia. Varian uk, varian south africa n terbaru varian india.

Dah tahu serba serbi lembab n bongok. Percepatkanlah vaksin agar ekonomi boleh bangkit semula.

Start vaksin lambat kalau kes rendah n xde varian baru xde masalah.

ResellerMaxis replied at 16-5-2021 07:59 PM
Salahkan rakyat juga? Walhal berlambak yang dah register tapi krik krik krik akibat kerajaan lemba ...

Sekarang ni tgh fasa 2. Fasa 2 ni mmg khas utk warga emas umur 60thn dan sakit kronik. Fasa 1 utk frontliners. Masalahnye golongan ni lah yg paling taknak amek vaksin sbb dimomokkan ada kes kematian dsb. Yg pendaftaran astra zeneca tu khas utk bkn warga emas sapa yg rasa malas nk tunggu fasa 3 boleh pilih nk amek astra zaneca.

Dan ye mmg salah rakyat sbb kerajaan dah kasi pilihan ko nak vaksin ke taknak, bkn mandatori tapi masih ramai lagi yg taknak. Yg warga emas kasi alasan takde org nk bawak gi pusat vaksin.

Aku cakap ni dr segi pengalaman kawan aku, dia mmg jaga pusat vaksin. Pusat vaksin die kapasiti 400org,tapi hari2 yg dtg pun plg tinggi 60%. Tu pun, nak kene telefon dulu, nak kene pujuk dulu. Skrang ni fasa 2, utk warga emas dan org sakit kronik. Tp 2 golongan ni lah yg plg taknak amek vaksin. Mungkin dh termakan hasutan antivaks gamaknye. Dan bkn tmpt dia je, bila riki-riki mmg tmpt lain pun peratus turn-up mmg sikit. Kt negeri sembilan, kt kelantan. Eh mmg 1 negara la mcm tu

Aku penah tny jugak knp taknak vaksinkan org muda sbb aku tgk org muda plg bersemangat nak vaksin, tp kawan aku ckp benda ni berperingkat, untuk elakkan keciciran. Jd golongan plg berisiko tinggi la diorg nk vaksin dulu.

Vaksin ni bkn ubat ye, dia penghalang penyakit. Knp org tua dan org sakit kronik dulu? Sebab mmg ada kajian, kalau vaksin tp masih dpt covid, serangan covid tu tak seganas mcm masa sblm dpt vaksin. Tak payah dah nak ber-ICU ape bagai. Jadi kkm kasi keutamaan kat 2 golongan ni.

And vaccine really works. Sbb ada satu kes ni, frontliner 1 family 5 org duduk serumah, tapi dia sorg je negatif covid walaupun ahli family lain positif.

Bab kematian aefi aku taknak komen sgt, sbb aku pun penah berhadapan kematian mengejut (bkn bunuh diri ye), jd nk salahkan vaksin semata pun tak bleh.

Rate

1

Follow Us
annehuda replied at 17-5-2021 01:39 AM
Aku cakap ni dr segi pengalaman kawan aku, dia mmg jaga pusat vaksin. Pusat vaksin die kapasiti 400o ...

Kerajaan kan bagi vaksin untuk mereka yang register di mysejahtera. Dah ada 10 juta yang register dan tunggu vaksin yang xkunjung tiba.

Yang xnak dan xberdaftar tu. Tu hal lain lah. Kerajaan kena lah educate mereka. Wat lah insentif or penalti. Contohnya yang dah vaksin boleh merentas daerah dan negeri. Yang x vaksin pergi kedai pun xboleh.

Pandai pandai lah pikir.

Masalah utama vaksin kat malaysia ni sebab ada orang yang sibuk nak songlap.

Punya banyak klinik n hospital swasta boleh bantu vaksin. Outsource je lah.

Nak juga pegawai kkm buat sendiri. Then sewa dewan umno plak lagi. Nak kena punggah segala macam peralatan dan tenaga kerja lagi untuk vaksin kat situ.

Xcukup rembat kat situ. Nak juga produce vaksin sendiri. Buat hospital pun sentiasa corrupt n delay bertahun. Now produce vaccine sendiri kononnya bulan mac dah start pengeluaran. Now sampai hari ini xde pengeluaran lagi.

Aku cakap ni dr segi pengalaman kawan aku, dia mmg jaga pusat vaksin. Pusat vaksin die kapasiti 400o ...

Takut keciciran sangat. Kan dah ada mysejahtera. Boleh detect siapa dah vaccine n siapa belum.

Patut target 70% adult atas 18 tahun supaya boleh capai herd immunity secepat mungkin. Barulah ekonomi boleh berkembang. Kerajaan pun dapat duit.

Dah banyak duit senang lah nak wat macam macam campaign ke apa target golongan yang xnak vaksin tu.

Btw kenapa orang yang xnak vaksin tapi register vaksin dekat mysejahtera n dapat appointment date?

Kalau dia dah register n dapat appointment date maksudnya dia nak lah kan? Ke macam mana?

ResellerMaxis replied at 17-5-2021 01:47 AM
Kerajaan kan bagi vaksin untuk mereka yang register di mysejahtera. Dah ada 10 juta yang register  ...

tu laa pelik.. alasan darurat salah satu kununn buleh gunakan/ambil alih hospital or clinic swasta untuk membantu dlm covid.. ujung2 takda laa guna sgt..

KERAjaan juga buleh panggil nurse2 pencen ka apa kaaa.. bagi elaun khas pada depa untuk bantu program vaccination ni..

Galakkan orang ramai:

1. hanya orang ambil vaccine buleh rentas negeri tanpa perlu surat pulis.. cukop sekadar digital cert.. patot umum secepat mungkin & tetapkan tarikh... tgk ummah berpusu2 lagi ramai nak daftar utk amek..

2. buat undang2.. hanya yg ada digital cert buleh masok mall kaa premise tertentu kaa.. tetap kan tarikh perlaksanaan yg bersesuaian dgn progress cucuk vaccine ni...

byk benda KERAjaan buleh pikiaq & buat.. malangnya .. AbahCow lembap & suka cuci tgn salahkan rakyat semata2...

cik_chili replied at 16-5-2021 08:19 PM
Agree ... Kalu kerajaan pro aktif dari awal bukan sibuk tabur dedak ... Takkan sempat geng anti va ...

I estimate in another 15-20y, rakyat kita akan mengemis keje dkt indon. Tggu pusat pentadbiran baru depa siap. Silap2 sabah srawak mntk gabung dgn indon

ResellerMaxis replied at 16-5-2021 08:27 PM
Congrats Indonesia. Alangkah indahnya negara sekiranya dipimpin oleh pemimpin yang mementingkan ra ...

Bukan takat pemimpin. Kalau tgk, rakyat malaysia ramai yg bodoh2. Sbb tu bila antivaksin vs gomen, antivaksin menang. Rakyat ramai bodoh, jd yg jd pemimpin byk kalangan depa. Cth mcm mat sabun tu, spm pon boleh jd menteri??? Jemin tu video semburit pon xreti2 nk letak jawatan atau lebih baik terjun bangunan

I xsuka atok sbb bapak segala kroni, tp sbb heols bijak (doctor) nampak la jugak kita ni di mata dunia. Najib bijak ekonomi tp syg seribu kali syg, heols terpalit kes rasuah plg besar. Now, sekor harom x layak

Geram pulak i baca pasal org tua tu. Mmg ada golongan antivaks ni yg dia xdpt sebarkan dakyah dkt fb, dia cuba dekat luar. Sorang yg i tau dia dlu runner shah alam. Follower tegar Abu Hannah, dia kata dia stop dah share dkt fb pasal ramai patah kan hujah dia, so dia kata skrg ni sapa2 yg dia jumpa dkt kelantan, dia akan terus approach n sebarkan yg covid ni palsu. Imagine if ur parent yg dia ceramah tu??

The best part is, wife dia pharmacist kat kelantan sana tu. Xmalu agaknya mkn hasil keje dgn kkm yg dia kata bawah rotary club tu

Kerajaan kan bagi vaksin untuk mereka yang register di mysejahtera. Dah ada 10 juta yang register  ...

Ni soalan serius i, if u tau. Dekat sg ada x gerakan bodoh antivaks ni? N how they manage utk cpt injek? Mgkin ada something yg sama kita boleh buat? Selain kerajaan lembab,i rasa gerakan antivaks makin menjadi2 dkt malaysia ni

ResellerMaxis replied at 17-5-2021 01:51 AM
Takut keciciran sangat. Kan dah ada mysejahtera. Boleh detect siapa dah vaccine n siapa belum.

...

Rkyat malaysia ramai ketegaq kot. Patutnya lepas tgk astrazaneca tu berebut, elok la kerajaan open balik smua vaksin tu siapa cpt dia dpt. leceh tggu2 org lain yg xnk tu. Lantak la ko xnk. Kita nk capai herd immunity scpt mgkin. Yg xnk tu kalau nasib baik, dia selamat, kalau x, pandai2 lah

Elok open sukarela, fasa 2 dah boleh baca kan golongan tua 60% je dtg? So apa kata sediakan 60% org tua, 40% org muda pulak

akies replied at 16-5-2021 09:47 PM
Super lembab.
Patutnya rakyat selangor diutamakan utk vaksin sbb kadar harian positif adalah sangat ...

sesambil tu, rakyat selangor sila kurangkan berpeleseran dekat mall ye.. duduk je rumah dendiam..

Ye dik ko faham tak? Sekarang ni fasa 2.utk warga emas dan sakit kronik. Yg fasa 3 utk org dewasa 18 smpi 60thn.tp fasa 2 pun tak habis lg sbb ramai tolak vaksin. Ko baca ke tak ape yg aku tulis ni?

silencekiller replied at 17-5-2021 02:06 AM
tu laa pelik.. alasan darurat salah satu kununn buleh gunakan/ambil alih hospital or clinic swasta ...

Meh aku nak jawab ni

1. Galakkan org rentas daerah sbb nk amek vaksin - no this wont work. Lg ramai org amek kesempatan lg adelah. Sbb vaksin kt malaysia ni bukan paksaan. Ape yg boleh dijadikan gerenti org yg balik kg sbb nk cucuk tu btul2 cucuk? Smpi sjr kt border takde digi-cert terus halau patah balik ke? Vaksin ni kene amek 2 kali, maksudnye akan ada 2 batch la dan kene amek selang 2 minggu mcm tu. Takkan ko nk suruh rakyat balik kg duduk sana 2 minggu and kerajaan pun tak boleh enforce majikan kasi cuti tanpa gaji semata2 nak vaksin. Lg kene maki dgn rakyat adelah

2. Bila ko dah cukup 2 kali vaksin ko akan dpt kt mysejahtera satu sijil digital, ko dpt vaksin bile vaksin jenis ape. Sijil ni bkn stakat rentas daerah, rentas negara pun boleh no hal. Bab kata nak lepak2 kt mall kene ada vaksin adalah 1 tindakan yg tak popular sbb kawan aku ckp pun, ada 1 hari tu dia try pujuk sorg pakcik yg ada diabetes kronik jenis potong kaki umur 45thn, pakcik tu ckp ni suma propaganda kerajaan nk kawal pergerakan rakyat. This is true ye dlm porem ni ada blastoff kt luar sana tu lg ramai org mcm blastoff.

Bg

miszclassique replied at 16-5-2021 11:19 PM
Singapura mula vaksinasi 30 disember, malaysia start vaksinasi 26 februari. Gap lebih kurang 2 bulan ...

Hang taukan
yang bukak thread ni
macai atok saka
Jadi dia akan
sedaya upaya
mencari kegagalan
gomen sekarang

"ahak"

Ingat ye adik-adik semua, kat malaysia ni, vaksin BUKAN PAKSAAN. Amek secara sukarela. Kalau korg tolak pun kkm takleh buat apa selain pujuk amek je.

The thing is, kerajaan skrang ni adalah kerajaan yg tak popular, ape je kerajaan buat suma kene bangkang. Yes the government is aware of that. Cer korang bayangkan kalau kerajaan enforce paksa jugak org amek vaksin, aku rasa mau meletup org berdemo ramai2 kt atas jalan.kalau enforce takde vaksin tak boleh kuar rumah,korg bleh bayangkan tak nnt kerajaan bakalan dikecam jua sebab kejam zionis takde hati perut bla bla bla.

Digi-cert yg korg dpt lepas vaksin tu lah nnt, lepas ni bukan setakat rentas daerah, insya allah rentas pegi oversea pun boleh. Jadi kalau korg ada makbapak kt kg ke, kenal sapa2 umur 60thn  ke atas, cuba cek mysejahtera diorg. Tmpt kawan aku mmg diorg call calon2 yg dpt vaksin sehari sblm ni, aku tak sure tmpt lain camne tp ni le effort diorg utk pastikan org dtg jugak

Pada yg tak percaya turn-up vaksin ni very the slow nak beberapa artikel pasal isu ni aku tepek.

https://www.utusan.com.my/berita/2021/05/ramai-masih-takut-disuntik-vaksin/

https://www.google.com/amp/s/www.bharian.com.my/amp/berita/nasional/2021/04/806833/covid-19-jumlah-pendaftaran-suntikan-vaksin-di-kelantan-masih-rendah

https://www.google.com/amp/s/www.sinarharian.com.my/ampArticle/134656