CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: green~tea

Sindrom H.E.N.R.Y... uolz pernah terjebak?

green~tea replied at 17-8-2021 04:50 PM
iols sharing topic ni sbb i sendiri pernah terjebak dalam sindrom ini between 2013 - 2017.

kenapa ...

takut juga terjebak sindrom ni.. sejak aku dapat gred 48, aku & wife pun mula masuk dlm kalangan lower T20 la kalau campur 2 org punya gaji.. harap2 aku & wife bnyk berjimat

Rate

1

Masa kegawatan ekonomi 97-98 aku dah start paham struggle parents aku masa tu. Sebab kami terkesan, bapak kerja bank. Mak kerja kilang.

Kesan dari kegawatan tu affect cara perbelanjaan aku sampai ke tua ni. Aku and husband T20, tapi bukanla toptier. Komitmen kami ala B40 je. Nak berutang bank kemain kedekut. The only splurge kami suka buat, beli grocery kat Jaya Grocer/Bens and mainan anak-anak. Yang penting tak melibatkan hutang jangka panjang. Laki aku kuat je belanja, tapi since aku decision maker (walaupun duit tu dari dia, aku housewife), dia ikut je plan aku. Yang untungnya dia jugak tak banyak hutang+ada saving tu yang dia reda kot.

Kalau masuk group henry ni, dapat gaji terus simpan/invest at least 50%. Tutup mata simpan/invest je. Adjust expenses ikut balance tu. Balance tu boleh tahan jugak nak cover kalau tak kelabu mata beli rumah berjuta, kereta 150k above.

Rate

1

argh... been too busy these past few days... and tak sempat nak backlog msgs kat thread2 earlier dibuka... thanks korang menyumbang komen2 dan pendapat di sini...

harini habis kerja lebih awal... and all appointments banyak next week and during weekends... so i dapat lah i menjengah thread2 i dah lama buka....

mijot replied at 29-8-2021 05:53 AM
alhamdulillah walaupun bukan dari golongan T20, tapi tidak terjebak dlm sindrom ni...
ramai kawan2  ...

bila u mention your friends ramai tak terfikir pasal benda2 investment and membuat aset masa sekarang, sbb nnti pencen baru nak fikir, so i believe mostly gomen staff la kan? its typical.. diroang mmg living in comfort zone, because they know income diorang stabil... dan medical terjaga sbb dah covered by gomen....

i lebih suka hidup sederhana, less perabot di rumah yg bg tujuan hiasan2... barang2 i kat rumah all practical sahaja... semua nya ada function.. i pejam mata je, walau ramai kawan2 i provoke sbb mereka beli rumah2 mewah rega 2-5 mils... and usually diorang upah ID minimum 150k - 400k... konsep i mudah je.. i nak hidup tenang.. i lebih rela invest masuk investment fund baru launching 200k - 400k daripada membazir deco2 rumah dengan kos sebegitu... sbb fund2 itu boleh beranak... masuk harini 200k, the next 3 months dapat capital gain 60k... so jual lah fund tu... untung 60k tu boleh pakai utk jolly katak or bayar commitment lain...

Rate

1

raxief replied at 30-8-2021 03:56 PM
takut juga terjebak sindrom ni.. sejak aku dapat gred 48, aku & wife pun mula masuk dlm kalangan l ...

hidup bersederhana is great!!!! masak simple2 healthy food... bukan le sampai takde dine out, grabfood or drive thru,.. tp cuba lah usahakan prepare meal kat rumah and train tekak makan simple tak perlu hidang penuh meja... siakap stim limau baru berapa kos nya, masak pun within 15 mins je dah.. all jenis campak2 sahaja... tp kalo hari2 masak jemu juga, mula lah rasa diri ni bibik tak bergaji la ape la.. so utk elak rasa sakit hati, i do dine out, drive thru or grabfood...  bersederhana in everything....

dan  jangan terlampau selekeh sampai tahap orang pandang rendah.. biar lah wife tu ada seurat gelang, cincin, jam yang elok... ye lah kan rantai subang tak penting, sbb dalam tudung... kena laa berhias sikit supaya orang tidak mengata... i sendiri mmg ada bag yang mahal, and perhiasan WAJIB pakai bila nak keluar.. mekap pun simple2 stakat eyeliner, bbcream, lipsitck, blusher.. just so kita nampak presentable.. tak perlu mekap sekati sampai FAKE... baju murah takpe, asal jangan LUSUH... i sendiri pakai uniqlo and mark spencer je, simple style.. takde langsung baju meleret2 beropol2 mcm puak2 hijabista

green~tea replied at 3-9-2021 12:50 PM
hidup bersederhana is great!!!! masak simple2 healthy food... bukan le sampai takde dine out, grab ...

makan mmg aku x berkira, tp duduk kat desaru ni jarang makan yg mahal2.. tp ada la mkn kat hotel2 sekitar ni.. kat hard rock hotel pun ada aku bawak bini & anak makan

bab pakaian tu aku la yg kdg2 nmpk lusuh

bini aku sentiasa bermekap bagai.. baru belikan dia gelang italian style, tahun lepas pulut dakap, x lah mahal mana, bwh rm3k je.. italian tu aku baru tau masa dia merengek mintak gelang, sblum ni x penah dgr pun

Rate

1

Follow Us
supermum replied at 1-9-2021 10:08 AM
Masa kegawatan ekonomi 97-98 aku dah start paham struggle parents aku masa tu. Sebab kami terkesan,  ...

good for you... i plak learnt the hard way.. pernah terciduk in 2017, so i learnt my lesson dari insiden itu

raxief replied at 3-9-2021 01:40 PM
makan mmg aku x berkira, tp duduk kat desaru ni jarang makan yg mahal2.. tp ada la mkn kat hotel2  ...

oro italia.. kohkohkohkoh....

ooo desaru kahh.. ramai betul kawan2 i duduk kat sana.. wakakakkakakakkakaka

hard rock hotel and sand and sky tu ok je.. tp haritu i pergi sand and sky mcm dah sendu walau supposedly situ ada tempat makan

Nailparlor replied at 28-8-2021 03:43 PM
Mcm ai pulak baru nak menjebakkan diri dlm syndrome ni. Should I? Skg ni ai teringin sgt nak beli on ...

Sometimes you should reward urself... mcm setahun skali ke... jangan kerap2 plak, thats not considered as reward.. sbb selama2 ni dah jenuh kita usaha cari duit, menyimpan,  melabur...

Cenderakirana9 replied at 22-8-2021 02:42 AM
Sis nak tau tak. I buat appointment dengan Maybank untuk tanya pasal AHB. Dia kata now full. Ok ta ...

Chuolz.. i lupa nak uodate.. AHB banyak je lagi slot kalo u nak masuk.. bulan 10 ni masuk dividen, so ur target utk dividen bulan 4 tahun depan lah kalo u masuk skang

green~tea replied at 5-9-2021 11:47 PM
Chuolz.. i lupa nak uodate.. AHB banyak je lagi slot kalo u nak masuk.. bulan 10 ni masuk dividen, ...

Thanks sis for the info. Nanti I try pergi Maybank again. Hari tu kena scam dengan officer sana hish. Kena bukak account Maybank dulu kan?

Cenderakirana9 replied at 5-9-2021 11:54 PM
Thanks sis for the info. Nanti I try pergi Maybank again. Hari tu kena scam dengan officer sana hi ...

Yes kena ada acc maybank sbb dividen masuk ikut situ

greentea .... AHB kalau open accnt pegi kaunter rm100 dulu nanti nak tambah bulan2 buat online kat web ASNB je kan...ehh ke lain?

Meiizu replied at 6-9-2021 03:08 PM
greentea .... AHB kalau open accnt pegi kaunter rm100 dulu nanti nak tambah bulan2 buat online kat w ...

AHB bukan under PNB... it's under maybank asset management... so its either u topup via maybank atau affin bank sahaja...
sepatutnya AHB ni boleh topup via maybank2u je, mmg ada kemudahan tu... tp i sendiri try tak menjadi topup online haritu... i tepaksa gi kaunter juga, sbb ada system error masa tu.. maybe skang dah improve tatau ler

Edited by green~tea at 9-9-2021 01:12 AM

Weiiii RM i dah whatsapp tadi inform AHB baru je fully subscribed.. mmg korang pulun ramai2 pegi maybank ke lepas baca info i share sini

Tahniah uols..

green~tea replied at 9-9-2021 01:10 AM
Weiiii RM i dah whatsapp tadi inform AHB baru je fully subscribed.. mmg korang pulun ramai2 pegi may ...

Adoiii tak sempat nak pegi
Baru plan nak pegi isnin huhuu
Abis tu bila plak open?

Meiizu replied at 11-9-2021 10:19 PM
Adoiii tak sempat nak pegi
Baru plan nak pegi isnin huhuu
Abis tu bila plak open?

Tak sempat isnin... dah tutup dah...  i tak sure la bila bukak, sbb it depends on announcement or if ada orang jual unit derang... haritu fully subscribe tahun 2016, then bukak march 2021

exclusive_vvip replied at 17-8-2021 05:01 PM
I suka baca topik2 yg @green~tea buka,termasuk pasal penjagaan diri..selalunya mmg SR je la:loveline ...

Thank uolzzzz.. i suka thread2 berkaitan investment and financial management.... sharing is caring

Saya bersyukur sebab sedar awal. Arwah ayah banyak bagi nasihat dan guidance semasa saya masih belajar. Dia cakap hidup seperti rakyat marheim, seperti kerani walaupun gaji besar. Tak guna gaji 1 juta sebulan tapi perbelanjaan/komitmen 1 juta juga sebulan. Menyimpan mesti ada paksaan setiap bulan. Jangan beli kereta mahal-mahal. Cukup kereta nasional 2nd hand yang ok. Cukup nak bawa dari point A ke point B, ada aircond dan radio yang baik. Jangan beli rumah mahal-mahal. Susah nak jual kalau perlukan duit. Jangan renovate rumah. Make do with whatever you have. Kecuali lahir sebagai anak raja muda atau ayah billionaries kaya-raya, selagi kita dari keluarga yang biasa-biasa, planning untuk retirement bermula bila hari pertama kita masuk kerja selepas belajar. Sebab bila dah masuk 40an, kita dah penat mental dan fizikal nak lompat kerja sana-sini, nak buka business baru, dll. Ini banyak arwah ayah saya bagi tahu masa saya tengah belajar.

Alhamdulillah berkat didikan arwah ayah, saya sekarang boleh bernafas. Umur dah 45 tapi tapi perlu nak kejar apa-apa lagi. Rumah, kereta dan tanah semua dan tak ada loan. Isteri pun dah tak ada loan dan dia kerja sebagai pegawai kerajaan. Saya masih bekerja di badan berkanun (EPF bukan pencen) dan retirement age di tempat kerja saya adalah 65 tahun. Plan nak kerja sampai 65 atau sampai larat. Kerja stress tapi dah tak ada hutang berbeza rasa dengan terpaksa kerja sebab hutang.

Dividen KWSP + ASNB setahun kalau purata sebulan dalam RM12K. cukuplah. Bila sampai 65 dengan compounded dividen mungkin lagi banyak dan boleh hadapa inflation masa tu.

hommokuwada replied at 21-10-2021 09:06 PM
Saya bersyukur sebab sedar awal. Arwah ayah banyak bagi nasihat dan guidance semasa saya masih belaj ...

Impressive! How do you stay motivated in your day job? Knowing that dah ada cukup fund for retirement & loan pun dah takde... mcamana nak motivated going to work, knowing that your job is just for your pocket money, bukan for any commitment pun..  

PIL i selalu remind kitorang utk hidup simple je... diorang sangat simple life both dah retire dari business & kerja makan gaji... derang duk rumah rilek2 je skang berkebun, byk activity, NGO, travelling every month.. idola sgt dengan diorang both...