CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: CARI-MRO

Ibu Bapa Lari Entah Ke Mana, Apa Nasib Anak Usia 9 Bulan Tanpa Sebarang Dokumen

Edited by likilu at 15-9-2021 08:36 PM

Dia ambil baby sejak lahir, tapi parents tu lari baru lagi. So bukan dia tinggalkan baby dia terkapai kapai dalam rumah?

I'm sure there's more to it.

Ambil lepas lahir tu atas dasar apa? Ada dokumen sah tak? Mak bapak baby tu bagi dengan rela hati tak? Nama pun melayu. Kalau indon dia bagi nama anak dia irawan.

nad014 replied at 15-9-2021 10:07 AM
ada kaitan ke dengan post rumh kita ke ni?...kita kalau pergi negara luar pun lebih kurang prosedu ...

Rumah kita ni satu naungan dgn rumah bonda kan? Bagi iols benda macam ni kena tengok implikasi perundangan. Kalau wanita msia yg kawen warga asing dan bersalin di luar negara & anak automatically dapat kewarganegaraan, raya sakan lah jejaka nepal, bangla, Lombok tu sebab yg hadap nak kewarganegaraan msia ni dah semestinya bukan yg kawen dgn org Europe, uk, us etc.

'usaha sama msia-indon'...tuk dapatkan ic.

epal21 replied at 15-9-2021 09:36 PM
Rumah kita ni satu naungan dgn rumah bonda kan? Bagi iols benda macam ni kena tengok implikasi per ...

hahaha...aritu aku bgtau 'benda ni'....pasai....yg kemaruk sesangat nk IC Msia..semestinya...bangla,indon,pakis,pilak,rohingya...yg kemudiannya 'angkut' saudara mara dr negara asal...

Edited by epal21 at 15-9-2021 02:23 PM
Skuau replied at 15-9-2021 02:14 PM
hahaha...aritu aku bgtau 'benda ni'....pasai....yg kemaruk sesangat nk IC Msia..semestinya...bangl ...

Betul tu. Iols not in favor untuk bagi automatic citizenship kpd anak wanita Msia yg bersalin di overseas sebab takut masalah macam tu lah. Dulu kat uia ada seorang lecturer keturunan indian muslim (msian), nak kawen tetap cari juga orang indian muslim yg India mari. Isterinya tak pandai cakap Melayu pun sebab org drp India, kannnn. Kawen dgn org Msia lepas tu bawalah tok nenek duduk Msia. Samalah juga macam kat UK. Yg dah jadi pr uk pun mesti nak cari isteri drp negara asal, lepas tu bawalah tok nek adik-beradik pindah uk.

Edited by nakkomenjugak at 15-9-2021 11:47 PM

moga adek jadik munturi dah besar nanti yachhh
boleh laa mak pak asal bawak satu kampung datang Malaya
Haa dalam yendon konon kuat pegang Pancasila
kalau diberi can nak tak jadik warga ic biru
haa sanggup packing baju nak jadik orang malaya
tak mengaku yendon dah lepas tu

haa Malaysia dah boleh tukar jadik PATIsia, Rohingsia, Banglasia, Philipisia, Indonesia 2.0 pun boleh
Haa berebut laaa memasing tanah rizab yach
Time tu iol dah tua nak masuk kubo dah pun
Lantak dengan donya lagho ni

ya nakkk? jadik munturi tau.  

Follow Us
nad014 replied at 15-9-2021 06:07 PM
ada kaitan ke dengan post rumh kita ke ni?...kita kalau pergi negara luar pun lebih kurang prosedu ...

last 2 weeks court dah bagitau, even Malaysian women yg lahirkan anak kat luar ngara skrg dan boleh dpt citizenship. Alhamdulillah. I ada few friends yg struggle dgn issue ni dah lama. Apa ke discriminate perrempuan terang-terangan camni?  tak boleh brain ok

nnti dia akan tuntut anak tu, tgok la.. dasarrr kan

Pegi hantar budak tu ke embassy indon sana. Jgn susahkan diri. Betul kita kesian kat budak tu, tapi risiko tinggi bela anak pendatang ni. Melainkan kau dah bersedia nk menghadap stress melampau, banyak masa nak dibuang turun naik bangunan gomen merayu nak dokumen etc etc. Tak masuk lagi drama drama yang bakal menjelma.

kechikchomel replied at 15-9-2021 04:44 PM
betul ke tak boleh dapat? iolss ingat lagi duluuuu masa iolss kerja travel agent. ada satu couple  ...

Aku dulu buat surat beranak anak aku, afa couple indon caprut dok usung baby. Nampak baru benor beranak. Aku tak tau diorang buat apa kt situ.. mcm nak tuduh baby tu dapat warganegara sebab aku pernah dengar kes mcm ni. Pendatang caprut laki bini sgt senang dapat PR, dpt warganegara tp kalau kau profesional, laki tarap expatriate, proses nak dapatkan kewarganegaraan anak kau akan disusahkan. Pelik betul aku dlm msia ni.

epal21 replied at 15-9-2021 10:22 PM
Betul tu. Iols not in favor untuk bagi automatic citizenship kpd anak wanita Msia yg bersalin di ...

Aku teringat keluarga lopak yg duduk uk tu.

Nanti adalah NGO2 yg perihatin mintak haksama utk semua diaorang ni..

indonesia tetap indonesia .baby ke orang tua ke.amboi gara gara mak pak lari ingat boleh la dapat ic

emera replied at 21-9-2021 05:01 AM
Aku teringat keluarga lopak yg duduk uk tu.

Yg sepupu lopak tu ke? Dah lama diorang duduk kat UK kan? Selalu yg minta kewarganegaraan Malaysia untuk anak ni, wanita yg kawen dgn org Nigeria, Indonesia etc. Iols tak sokong tapi kalau dah legalized maksudnya jabatan peguam dah kaji habis2 lah. Dulu dalam fb group doctorate support group pun ada org minta support signatures.