CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mia_qistina

[MERGED] Panduan pemakanan semasa breastfeeding

Originally posted by DARSITA at 17-6-2005 01:30 AM

Jangan pam kuat sangat nanti PD tak cantik - betul. Tapi kalau tak pam bengkak pulak kan? ada sampai boleh demam. Jangan makan sayur jenis sejuk sebab kata orang tua tua nanti baby kembong. Kal ...

kak dar... itu pantang org tua jer.. dlm medical term mana ada semua tu.. masa braestfeed, ibu kena makan makanan yg berkhasiat dan banyak minum air...

yg petua letak daun kubis kat PD tu, memang betulla.. sebab daun kubis tu ada chemical yg blh mengurangkan bengkak kar PD ( wa punya health councelor cakap).. dan memang betullah kalau nak PD lawa, pakai bra. korang pakai bra tak masa breastfeed?

pemakanan masa breastfeed exactly same masa kita pregnant, kena minum banyak susu, makan buah, sayur, benda berzat-ayam daging semua.. Insya-Allah, banyaklah susu nanti. fasal makan pedas tu, lin dah confirmkan tak ada effect pada susu baby nanti.. yahooo..... tak blh hidup weh kalau tak makan pedas-pedas ni...

oh ya, jgn lupa amik vitamin utk menggalakan breastfeeding.. lupa vitamin apa.. :stp:

Rate

1

saya lebih selesa pakai bra masa breastfeed

saayang79 This user has been deleted
saya nak tanya.....saya masih b/feed...but campo gak ngan susu formula sbb keje...susu memeng banyak....sekali perah sebelah je 8 oz.........tp sbb fanatik sgt nak kurus....skrg saya tak makan sgt.just amik roti je..but banyak minum air (konon2 nak cuci sume lemak la kan..hehehhe).........
so nak tanya...adakah susu saya masih berkualiti?......penah gak tanya org....ade 2 jawapan......1) susu still berkualiti...cume nye nanti badan si ibu yg kurang zat sbb dah diambil oleh baby melalui susu tu. 2) susu tak berkualiti...it just air je......
so yg mane satu betul?:stp:

masa BF baby tak leh mkn pedas2 .... mmmm mmg susah gak yer.. coz rutin makanan harian sy ni sampai la sy nak due ni makanan pedas la rutin gizi sy.. sampaikn kalu order mkanan kat kedai2 makan siap pesan leh soh buat pedas-pedas!!

tp  cuba nak kurangkn pengambilannyer demi anak tersayang kann...

PEMAKANAN ANDA BILA MENYUSU

Permakanan anda adalah penting terutamanya bila anda menyusu. Semasa anda mengandung, bayi anda membesar dalam rahim dan anda tahu bahawa anda perlu mengambil makanan yang seimbang untuk membantu bayi anda akan membesar dengan cepat dan bergantung sepenuhnya pada susu anda.

Sebenarnya bada anda dapat menghasilkan susu dengan baik sekali. Malah ia seolah-oleh menjimatkan tenaga dan lebih cepat daripada biasa sepanjang tempoh anda menyusu. Jadi anda sebenarnya tidak perlu makan untuk dua orang.

Namun anda memerlukan makanan yang seimbang untuk memastikan anda mendapat protein, kalori, vitamin dan mineral yang mencukupi untuk keperluan anda dan bayi. Pemakanan yang seimbang mengandungi khasiat daripada tiga kumpulan makanan dalam jumlah yang diperlukan untuk memenuhi keperluan badan. Ketiga-tiga kumpulan makanan ini ilah :

Makan memberi tenaga (karbohidrat & lemak)

Sumber karbohidrat : Nasi, tepung dan hasil sampingannya, semua jenis mi, roti, ubi kentang, ubi keledek, ubi kayu dan kuih-muih tempatan.

Sumber lemak : Marjerin, mentega dan semua jenis minyak masak

(Pemilihan makanan bergoreng dan makanan yang kaya dengan gula boleh mempertingkatkan jumlah pengambilan kalori anda.

Makanan membina badan (protein)

Sumber : Semua jenis daging, telur, ayam, makanan laut, organ seperti hati dan limpa, susu keju dan kekacang.

Makanan mencegah penyakit (vitamin dan mineral)

Sumber : Buah-buahan dan sayur-sayuran

Berikut adalah panduan pengambilan makanan untuk wanita yang menyusu (berumur 20

BENGKAK SUSU
Masalah bengkak susu akan berkurangan jika ibu menyusu sendiri bayi sejak lahir. Bengkak susu boleh dielak dan senang diurus. Simpton

Follow Us
mimpi lagi mlm tadi bagi baby breastfeed

salamss.... nak tanya skit... kalau BF blh ker kita ambik supplement Letchinin E??? saya mmg nak BF
tapi takut gak sbb skrg tengah dok ambik LE sbb muka sy mmg teruk... :stp: kalau sesiape sudi balas
tue tima kaseh je ye....

Nak tahu resepi @ diet untuk pemakanan ibu menyusu

salam untuk semua ibu,

ummi nak minta tolong camner nak tau resepi @ diet untuk pemakanan ibu menyusu?

cth : resepi untuk menambah susu ibu...

tak pun website mana yang ada sediakan maklumat seperti di atas...

tq

saya dulu menyusukan anak first selama 11 bulan fully n exclusively..mmg tak campur langsung susu lembu ni...insya allah akan buat yang sama untuk yang next coming ni..banyak petua nak banyakkan susu ibu.
1. mintak consult doktor..dr akan suggest satu ubat ni nama dia "motilium" untuk tambahkan air susu ibu
2. makan banyak kucai, pun insya allah menjadik...
3. lagi satu yang mmg ader dlm hadis nabi, as per explained by dr mai pusrawi,
rebus halba dlm segenggam, next tapis airnyer n campur ngan fresh milk ex gooday fresh milk tu..minum every morning..ni mmg mujarab..melimpah2 air susu kuar...

cubalah..mmg yang ni saya amalkan selain dr byk minum susu and air masak

Saya memang ada minum air rendaman halba pun, baru 2 kali tapi tak nampak perubahan lagi. Nak try la rebus and campur susu pulak.

Dekat 'Preconception, Pregnancy & Post-Natal' ada thread Petua Banyakkan Susu Badan. Check it out !

Thanks for the tips, beanbai ! Saya tampalkan kat thread 'Petua...' tu yek.

tankiu...ala bukan nyer aper sangat kongsi aper yang kita tau...sebenarnyer most important is our mind setting. kalau kita berkeinginan n selalu think positive untuk baby Allah akan tolong...selain dr amalkan from experienced people..insya allah u can do it!!

minum air rebusan kacang hijau ngan sayur lobak putih.kompem bnyk susu

beanbai, brapa banyak air halba & brapa banyak susu nak kena campur yek ? Bila dengar susu melimpah2 tu saya semangat nak try ni. Alang2 halba ada banyak lagi kat umah.

buncis, saya makan bubur kacang hijau 2 hari ni, takde lagi effect. Kalau air rebusan lagi berkesan yek ?

Originally posted by french_fry at 11-8-2006 10:32 AM
beanbai, brapa banyak air halba & brapa banyak susu nak kena campur yek ? Bila dengar susu melimpah2 tu saya semangat nak try ni. Alang2 halba ada banyak lagi kat umah.

buncis, saya makan bu ...

saya rebus halba tu dalam segenggam penuh tangan kita...rebus samapi halba tu pecah n kuar bau wangi and air dia dah jadik cam kaler tea o...pastu campur ngan fresh milk...gooday punyer sikit..minum dalam 2 botol air tupperware tu..Insya Allah jadik...dengan doa jugak nak susukan baby...opis mate pun dah try dia ckp increase sikit dr yang sebelum nyer...trylah

Originally posted by buncis at 11-8-2006 09:48 AM
minum air rebusan kacang hijau ngan sayur lobak putih.kompem bnyk susu

oo yang ni i tak try lagi..tapi bole add lam list ni..thanks..lobak putih pun utk banyakkan suusu jugak kan...mmg ader time susu kita kurang sikit production dia tapi..kena kuat semangat..

twozacs This user has been deleted
i pulak, baby will be 1 yr old tomorrow, dan masih menyusukan dia. tapi takla secara ekslusif. but, bila malam dgn weekend, memang breastfeed sepenuhnya la.  antara yg i penah try dan berkesan ialah makan brocoll dan makan mee suah. cubala!

kalu boleh ummi nak tahu resepi lengkap untuk diet pemakanan ibu menyusu beserta kadar nutrisinya...

sebabnya, pada hari merdeka nanti ummi kena gi pertandingan memasak untuk ibu menyusu anjuran K Bestari Negeri Kelantan...

tu yang dok tengah cari menu sesuai tu... menu masakan tengahari beserta air minuman yg sesuai...

bagi sesiapa yang ada resepi khas untuk diet pemakanan ibu menyusu bolehlah share ngan ummi ye!

tq

Originally posted by french_fry at 11-8-2006 10:32 AM

buncis, saya makan bu ...

cuba minum air rebusan tu french.tp kena letak gula merah or gula perang sketla.sbb rasa air tu maung kalo tak letak gula.

bunc buat lepat pantang mmg ada perubahan.cubala heeh

Originally posted by beanbai at 11-8-2006 01:55 PM

oo yang ni i tak try lagi..tapi bole add lam list ni..thanks..lobak putih pun utk banyakkan suusu jugak kan...mmg ader time susu kita kurang sikit production dia tapi..kena kuat semangat..

ha ah ehehe.bean dulu masa dlm pantang hari2 bunc mkn lobak putih ni.potong kecik2 masukkan dlm nasi.