CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mrsaafifi

[MERGED] All about 'Anak angkat' (Procedure & Etc)

salam..saya ade satu pertanyaan, bolehkah jadi keadaan mcm situasi dibawah ni:

perempuan ada anak xsah taraf dan menikah dgn laki yg telah mengandungkan dia, so anak dah ade surat beranak, my kid semua and bila anak tu dah umur 3 tahun, pasangan suami isteri ni ambik keputusan nak menganakangkatkan anak mereka sendiri atas sebab utk menutup aib atau dalam ertikata lain mengelakkan anak ini bila bersekolah nanti mendapat aib sehinggalah dewasa.
persoalannya, adekah JPN membenarkan / dibenarkan, pasangan itu menganakangkatkan anak itu?yang mana anak akan mendapat surat beranak dan pengangkatan baru berbin atau 'maula' kan lelaki yang mengahwini emak kandungnya?(tujuan nya tidak lain tidak bukan untuk mengelak aib pada anak itu sendiri.

sy nak tanya.. ape prosedur kalau nak ambil anak angkat dari keluarga yg bukan islam kemudiannya kita nak jadikan anak itu sebagai muslim?
sy baca kat web jpn, boleh tapi nak tau jugak..ade extra documentation ke ape.. huhu

anak angkat yang bakal saya pelihara sudah pun lahir beberapa hari lepas dan masih berada bersama ibunya di pusat jagaan memandangkan ibu baby berumur 16 tahun. saya telah pun berjumpa ibu baby,atok perempuan baby dan mereka bersetuju jika saya menjadi ibu angkat baby tersebut.baby tersebut pula perlu menjalani ujian DNA sebab ia kes rogol.
saya dah berjumpa pihak suruhanjaya sumpah,jpn dan pegawai polis.menurut kata mereka,ibu baby tidak sah menandatangani sebarang surat memandangkan masih dibawah umur,jadik atok perempuan baby yang boleh sain.atok lelaki pulak dah tak tinggal sebumbung.
soalannya, adakah ia boleh mendatangkan masalah kelak?

saya agak kepeningan sebab semua urusan terpaksa dilakukan sendiri sebab suami kini bertugas di Dubai sehingga bulan sep 2012.
saya ada dapat contoh surat akuan sumpah dari pihak jpn.apa yang patut saya tulis ye dalam surat akuan tu yang menyatakan baby tu setuju bagi pada saya dan ibu baby dibawah umur.adoi peningnye.kalau ada yg sudi akak2 dan abang2, boleh la sms saya je 0197959573.sebab baby bakal diberi pada saya beberapa hari lagi.

salam.. nak mtk tunjuk ajar...

saya suddenly dapat anugerah allah nie secara tb2... ibarat org datang ketuk pintu umah kite n dh siap2 bawa depan mate kite.. cuma nak tau dr kite, YES/NO...benda nie berlaku sekelip mata jek...within 2days...

so dah trs amek, and setelkan dgn pegawai jkm kat hospital trs dh dpt bb... saya dah buat beranak bb...

so my question is:

Surat akuan sumpah tu kite kena sediakan sendiri n bawa ke pesuruh jaya sumpah or kite just fill up borang n sign kat sana nanti...(mohon pencerahan)...

bile dah setel, seme documen kena hantar balik pada pihak jkm utk tindakan susulan... betul tak...

pls advice...

salam. bagi remaja yang hamil dan memerlukan perlindungan bole pm sy k.

Reply 2183# aamily

Surat akaun sumpah tu rasanya idakler complicated to fill in.. Semuanya jelas dan nyata.. yg bahagian mana yang tak berapa nak faham tu.. meh citer kat sini..

Follow Us
Salam..

kalau ada sesiapa yang ingin menyerahkan anak utk dijadikan anak angkat atau tahu sesiapa yang bermasalah dan ingin menyerahkan anaknya kepada keluarga angkat, sila hubungi Sab yer.. my cousin dah 8 years married nak cari anak utk dijadikan anak angkat.. Mudah-mudahan ada yang dapat membantu yer.. Sila pm Sab yer.. TQ..

assalamualaikum...saya nak tanya pengalaman ambil anak angkat 'luar perkahwinan'?

kawan2 saya ramai ambil anak angkat dari golongan itu..tapi dugaannya memang hebat...budak2 ni nakal nya lain macam sikit...so sapa2 ada pengalaman yang dah lama menjaga anak-anak ni harap dapat berkongsi dengan saya

minggu lepas saya dah pegi interview di Pejabat Agama Daerah utk proses mengambil anak angkat. ini sbb Rumah Harapan melaka adalah dibawah seliaan pej agama. jumlah keseluruhan yang dah lulus interview dan menunggu anak angkat baru 38 orang jika dibandingkan interview melalui jabatan kebajikan yang berjumlah 700++ setakat minggu lepas. sekarang saya menanti panggilan jika ada anak angkat untuk diserahkan (hope so sebelum raya), dan saya juga dah register dgn AAUDB di FB. rumah sangat sunyi bila berdua dgn suami sbb kami mmg sukakan kanak2. kalau ade yang tahu sesiapa yang nak berikan anak angkat. please PM saya. insyaAllah saya takde masalah kewangan jika perlu membiayai kos rawatan. cuma kami suami isteri da sepakat nak anak angkat lelaki =)

Semoga murah rezeki kengkawan kt thread ni yang mencari anak angkat...wafer tahun lepas bulan ramadan tak senang duduk menunggu rezeki dari Allah..alhamdullillah lepas raya temakbul jugak doa..terhutang budi sesangat kat forum cari ni..muahh cari..hihihihi

wafer_26 posted on 9-8-2012 12:35 AM
Semoga murah rezeki kengkawan kt thread ni yang mencari anak angkat...wafer tahun lepas bulan ramada ...

maksud wafer ade forumer yang tolong dapatkan baby ke? bestnyeee...

Laling, mak bb contact wafer thru cari..xtaula cane tuhan bukak ati die utk msj wafer sedangkan ramai lg forumer yg same same mencari mase tu..bln 6 wafer start cari anak angkat, tibe2 tebace forum ni..baru buat akaun cari.
Alhamdullillah mase nk puasa tahun lepas mak bb contact..awal bln 10, bb selamat dilahirkan..sgt comey, smpai pegi mane2 pon org geram kt die..kuasa tuhan, sesaat mampu ubah hidup kita.syukran! Laling dh lame cari?

wafer_26 posted on 10-8-2012 01:59 PM
Laling, mak bb contact wafer thru cari..xtaula cane tuhan bukak ati die utk msj wafer sedangkan rama ...

baru je terbuka ati asben nak amik anak angkat... tu yang baru gi interview bagai tu...
wafer letak hp num kat post ye? atau die inbox? bestnye... mmg rezeki kan?
ade kawan sorang tu bebaru ni, teribe dapat panggilan time tgh sahur tnye kalau nak baby...
huhuh... pastu berharap takde ke nak call nak kasi baby kat laling ye? hehehehe

Smpai mase klau dh rezeki kite, mesti ade je cara dia sampai..mak bb sms kt hp..wafer drop number kt page ni..tu yg smpai wafer kne tipu rm200,  duit myk org nk anto bb..,huahuahua..x lame lg insyaAllah smpai rezki laling..dlu wafer pon tengok je anak org..skang orang sume tengok anak wafer..laling apply kt mane

reza_hard posted on 16-5-2012 05:09 AM
salam..saya ade satu pertanyaan, bolehkah jadi keadaan mcm situasi dibawah ni:

perempuan ada anak ...

boleh xde masalah..ari tu pnh terbaca kat web JPN rsnya...klu anak yg x sah taraf nak diangkatkan boleh utk elakkan aib anak tu bila besar nnt...kalau x diangkatkan dia hanya ada surat beranak dgn ruangan bapa yg bertulis 'TIADA MAKLUMAT' atau 'TIDAK DIKETAHUI'. bila diangkatkan JPN akan amik surat beranak tp akan kuarkan sijil pengangkatan dgn nama ibu dan bapa angkat. sijil ni sama mcm surat beranak...

Alhamdulillah sehari sebelum raya tahun lepas saya dapat anak angkat. Kecoh sebab tak prepare apa2. Tahun ni seronok sgt2 sb baby dh nak setahun n dah mcm2 kerenah yang mencuit hati. Terima kasih Ya Allah atas anugerah yang tidak ternilai ini. Walaupun dia bukan dari darah daging sendiri tapi dapat juga saya merasa menjadi seorang ibu.

sy baru amik anak angkat 3hb 7 2012
sy nk citer mengenai surat sumpah tu
amik surat dr jpn
lps tu isi segala butir2 yg dikehendaki
lps tu bwk mak kandung baby ke suruhanjaya sumpah
ibubapa angkat dan mak kandung baby akan sign surat tu depan suruhanjaya sumpah
lps tu akan di stamp kan surat tu
selesai....

simpan elok2 surat tu
sb nnt bila kita dah jaga baby tu smpai 2 tahun,kita nk buat surat pengangkatan
bimbang ms tu nnt kita xdpt contact ibu kandung

Assalam....

Sy pun sedang mencari anak angkat..sesiapa ada info boleh la pm sy yer....tq

Selamat Hari Raya..lama x jenguk kat sni..mkin meriah ye..ank dara sy dah 2 thn 5bln..alhamdulillah everything done..dah dpt sijil dgn mykid bru pun..anak sy sjak lahir hnga skrg ank yg sgt2 baik..senang jaga..jgnlah pk ank2 spt ini nakal lain mcm,itu sy x setuju..dah namanya bdk2kn?kta yg mdidiknya,membentuknya..insyaallah..

Salam....seronoknya baca story kwn2... Sy insyaallah sedang menanti cahaya mata seperti kwn2 hujung bln ni... Sy da 3 thn lebih berkahwin tp mempunyai masalah rahim utk pregnant..km buat keputusan mengambil anak angkat...
Sy da book baby ni melalui org tgh(ayah kwn sy)...pakcik ni akan settlekan urusan tu sehingga selesai .tp sy musykil boleh ke nama saya dan suami di letakkan dlm akuan bersumpah jika km x hadir ke mahkamah..hope kwn2  boleh bantu explain pd sy..tq