CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mrsaafifi

[MERGED] All about 'Anak angkat' (Procedure & Etc)

Reply #56 salina4033's post

salina..saya dapat offer dari kawan. Adik Ipar dia mengandungkan anak luar nikah..Sekarang dia kat kewaja.. Proses pengambilan tu di buat oleh kewaja.

Originally posted by Syd at 2-3-2006 02:36 PM

21. Bolehkah pasangan suami isteri yang tinggal di luar negeri mohon pengangkatan untuk kanak-kanak tempatan?
Di bawah Akta 253, kedua-dua ibu bapa angkat dan kanak-kanak hendaklah tinggal bersama di negara ini selama 2 tahun berterusan sebelum layak untuk permohonan pengangkatan...

nak tanya pada sapa yg tau, harap dpt bantu sy
my SIL offer nak bg anak dia kat sy, masalahnye skrg kami (hb/wife) dok kt obercee, kalau ikut apa yg syd ckp tu kena stay kat msia for 2 yr baru leh bwk budak tu kuar....so ada tak cara lain nak bwk baby tu kuar dr msia........

kalau sapa2 ada experience, boleh share ngan sy.....thx

Reply #62 babel's post

mmm.. babel.. so far, duk bace mcm2 posting.. takde lagi kes ambik anak angkat dan nak dibawa ke obersee..

tapi andaikata nak ke obersee mesti kena ade surat beranak baby tuh .. yg tu la kot sbg penyebab takleh bawak ke obersee sebab berdasarkan apa yg diorg ckp kat sini.. bila ambik baby tuh, surat penyerahan je yg kite dpt.. surat beranak hanya dpt selepas 2 tahun..

ada kawan baby amik anak angkat tapi kt surat berana tue dia guna nama dia n hubby as ibu bapa. kira underground ler.
dari segi undang2, ada problem tak?  klu ade problem, camne nk settlekan?

Originally posted by baldu_biru at 20-6-2007 09:10 AM
cuba refer kt board sebelah, FD, tajuk 'mencari anak angkat'. Ada info kt situ.

yer cuba pegi kat link sini

http://forum.cari.com.my/viewthread.php?tid=265092&extra=page%3D1&page=1

Rate

1

Semalam tengok baby girl, isy rasa teringin sgt pulak nak ada baby girl. Nak tunggu diri sendiri pregnant, ntah bila. Sementara susu masih ada ni, kalau dpt baby girl bagus jugak.
Mana nak dpt ekk....

Follow Us
danishusna This user has been deleted

sekadar renungan

anak adalah kurnian Illahi - Allah Yang Esa
jagalah anak itu seperti nyawa sendiri ...

kepada yang mengambil anak angkat persediaan mental mesti kuat
kalau anak itu meningkat dewasa .. pelbagai kerenah akan timbul
kalau boleh jangan lah ungkit asal usul nya ..

contoh ...
"anak tak sedar diri .. kalau bukan aku yang pungut kau ...... "

mudah-mudah diri dipenuhi kesabaran yang tinggi ...
berdoa lah ..minta pentunjuk dari NYA

i have a different situation to discuss & nak mintak opinions forumers.

i have a Spaniard friend yg only recently i just learnt that dia pernah convert to Islam masa dia adopt her son in Morocco a few yrs back. The reason she adopted/rescued the boy fm the orphanage in Morocco is according to her, the condition was sooo devastating that had she not been there, a few babies would have died of malnourish & poor hygiene. Mmg diorg tak bg dia adopt sbb she;s not a muslim. So she converted. But tak pernah practice Islam langsung lah! she said she'd do anything to get the boy out of the orphanage. Kalau nak suruh convert hindu ke, budha ke anything... pun dia sanggup.

i sedih lah sbb akidah budak tu dah lain.. he was born a muslim but now been adopted by non muslims. then, diorg ni pulak dah convert then murtad.. i feel like i have to do something but i dont know where & how to start.

Reply #7 mrsaafifi's post

kuCara nak ambil anak angkat...

1.  Langkah pertama dapatkan siji surat beranak anak angkat.

2.  Siapkan surat serahan dari ibu/bapa kandung - dalam surat ni akan menyatakan bahawa tak de paksaan dan rela hati menyerahkan anak kepada ibu/bapa angkat dan tidak akan menuntut baby tu balik... sample surat boleh tanya kat pesuruhjaya sumpah/lawyer

3.  Siapkan surat penerimaan bayi dari ibu/bapa kandung - dalam surat ni ibu/bapa angkat menerima bayi dari ibu/bapa kandung dan janji akan menjaga baby itu dengan sebaik boleh - sample surat ni pun boleh didapati dari pesuruhjaya sumpah/lawyer yang pernah membuat prosedur ni.  

Surat akuan di atas ni tak banyak pesuruhjaya yang tahu... tapi saya dah buat kat Johor hari tu ada persuruhjaya ni yang pernah buat prosedur anak angkat so no hal.  Tapi di KL ada juga kalau nak PM saya.

4.  Dapatkan chop persuruhjaya sumpah. - Ibu/bapa kandung dan ibu/bapa angkat mesti hadir untuk tandatangan di hadapan persuruhjaya sumpah.  

Dinasihatkan telephone beberapa pesuruhjaya sumpah tanyakan jika mereka pernah buat surat anak angkat.  Orang Islam undang-undangnya lain dari bukan Islam.  Orang Islam kena tunggu selepas 2 tahun dari tarikh tandatangan baru boleh apply ambil surat anak angkat.  Pada masa tu tak payah kehadiran ibu/bapa kandung.  Pada masa itu juga kalau nak tukar nama anak pun boleh.  So kalau dapat anak angkat yang telah dinamakan oleh ibu/bapa kandung dan ingin menamakan anak dengan nama lain boleh lah kita panggil dia dengan nama yang kita suka bila kita dapat dia dan seterusnya menukarkan nama asal dengan nama yang kita suka bila apply anak angkat so tak confuse baby tu.  

Dalam masa 2 tahun ni ibu/bapa kandung boleh menuntut balik baby tu jika mereka tukar fikiran.  Memang rasanya 2 tahun tu dalam keadaan tak tenteram.  Takut takut dituntut balik.  Tak tahulah ni undang-undang manusia ke Islam.  Kalau undang-undang manusia rasa-rasanya patutlah kita tukar... kesian kat kita yang bela dan beri penuh kasih sayang than kena serah balik....

Saya sudah pun mengambil 2 orang anak angkat.  Kalau ada apa-apa soalan sila PM saya.

adex pon ada gak bincang dulu ngan hubby nak amik anak angkat..
tapi bila kene tipu ngan member...
sampai sekarang cam serik nak amik anak angkat nih...

Reply #51 sleepy_fish's post

9 tahun yang lalu saya ade amik anak angkat....
doktor tu nak letak name saya...konon2 saya yang beranak....
tapi saya x nak....x pe la bio susah dulu...senang2 kemudian....
alhamdulillah...segala urusan dipermudahkan olehNya....

ada org tawarkan sape nak angkat tapi dapat menerima anak ini dengan seadanya insyallah die akan tolong... org yang ditawarkan memang boleh dipercayai sebb aku selalu pi melawat die dengan anak2 angkat die

Nak bela anak angkat

Ada sapa-sapa yang tahu kat mana ada orang yang susah kehidupannya nak beri anak untuk di bela...

ANAK ANGKAT

mesti ada antara kita yg inginkan anak angkat ...
dlm masa yg sama, mesti juga ramai antara kita yg sgt cerewet / tidak cerewet memilih dr mana asal keturunan anak tersebut..

saja di ptg2 jumaat ni..love nak try buat test...

berapa ramai antara kita yg inginkan anak angkat yg bersih ketturunannya...
&
berapa ramai pula yg sanggup menerima anak angkat yg dr keturunan yg tak diketahui asal usulnya(cth: yg tak berbapa) atau lain2

aku x kisah asal keturunan anak tu, sbb dah jelas anak yg baru lahir tu umpama kain putih, terserah atas kita ibu bapa nak mencorakkan bagaimana....

aku x kisah tentang keturunannya....setiap bayi yg dilahirkan itu adalah suci ......
teringin gak nk amik anak angkat...tapi, dgr2 proses dia susah erk?...mesti pasangan yg dah kawin erk?org bujang x leh ke?

nak ambik anak angkat kena make sure kita boleh syg dia btl2. jgn plak dah amik pastu dapat anak sendiri, kita abaikan anak angkat tu.

yerp, anak itu adalah amanah utk kita, perlu dijaga sebaik mungkin kerana amanah itu akan dibawa smpai ke akhirat nanti..adakah amanah yg kita terima itu kita jaga atau kita abaikan ...

Originally posted by ilham_ryana at 7-12-2007 05:04 PM
aku x kisah tentang keturunannya....setiap bayi yg dilahirkan itu adalah suci ......
teringin gak nk amik anak angkat...tapi, dgr2 proses dia susah erk?...mesti pasangan yg dah kawin erk?org buj ...

aku dgr pun mcm tu gak mcm susah jerk...tp ni cerita kakak aku lar.....

dia mmg bela ank angkat  dan skrg bdk tu tahun depan nak masuk 5 tahun dah...tp aku tgk proses dia tak la susah pulak....

dia ambik bdk tu dari rumah perlindungan radhatus sakinah...tu pun kwn kakak aku la yg kenalkan...semua bil hospital masa mak dia bersalinkan bdk ni kakak aku yg bayarkan n bg sedikit duit kat mak bdk tu tok blanja dlm pantang....

sehari lepas tu kakak bwk blk rumah bb tu...n jaga mcm biasa...tp dlm pada tu masa mak dia serahkan ank tu..dorang mmg siap buat agreement lar.....n then lepas tu kakak aku bwk bdk nie pergi jab.kebajikan masyarakat  utk buat surat beranak....tp part ruangan bapa tu sedih pulak tgk just dorang tulis 'tidak berkenaan'

lepas 2 tahun bela bdk tu,kakak aku pergi lagi skali kat JKM,utk tukarkan surat branak kepada surat pengakuan ank angkat kot..n bb tu boleh di binti kan ke atas bapak angkat dia...

tu je la kot proses dia...tak lar rumit sgt rasanya...yalah mayb dia dah booking bdk tu awal2 n just g daftar kat JKM jer....kiranya dia cari sendiri la bb tu....aku rasa yg lambat tu mayb depa suruh jkm yg carikan dan hanya menanti feed back dr jkm kot....wallhualam lar.

ni kakak aku punya proses la..org lain tu aku tak tahu lar

Originally posted by mek_ja at 8-12-2007 09:34 AM

aku dgr pun mcm tu gak mcm susah jerk...tp ni cerita kakak aku lar.....

dia mmg bela ank angkat  dan skrg bdk tu tahun depan nak masuk 5 tahun dah...tp aku tgk proses dia tak la susah pula ...

yes memang tak susah sgt.. bile kite terus kenal ngan mak bapak yang kite nak amik.. cume yang susah bile guna org ketiga... atau dari pusat. mereka ikut praturan tertentu n ikut giliran..once dah dapat takde msalah...

bukan di bin/binti kan but die letak nama bapa angkat je hujung namanye

instead of    " aminah binti hassan" dia jadi "aminah hassan"

but status "tak berkenaan" atau " tak diketahui" tetap kekal... tu yang sadis