CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: BellaDeLaRossa

KEPUTIHAN and SAKIT BAHAGIAN RUSUK

Bella,
ekceli blue nak tau laa..bahagian rusuk tu blah mana? eheheh mmg sungguh blue tak tau..

setakat ni mmg blue xder alami keputihan yg terlampau..just sikit2 adalaa..tak gatal pon..masa bujang dulu pernah kena yg kaler hijau tu..eii busuk..tapi consult doc within 1 day makan ubat tros ok..yg blue sakit sekarang ialah punggung..bila duduk atau baring terasa kat tulang..
gatal2 kat bawah tu ada..bukan sebab keputihan tapi sebab kerap ke tandas..so melecet sket..bila tgk ngan cermin merah2 gatal ruam gitu..adeiii..kalo tak tahan garu pehtu pedih laa..risau gak takut panau..rasanya tak kot..

bab punggung lak mmg tiap kalilalu cermin blue rasa horror sgt! punggung ngan perut sama naik! mmg belah pompuandlm famili pattern gitu belaka.

[ Last edited by bLUe_jaMBu on 29-7-2005 at 04:48 PM ]

Originally posted by bLUe_jaMBu at 29-7-2005 04:45 PM:
Bella,
ekceli blue nak tau laa..bahagian rusuk tu blah mana? eheheh mmg sungguh blue tak tau..

setakat ni mmg blue xder alami keputihan yg terlampau..just sikit2 adalaa..tak ga ...

bLue..kira bhg rusukk tu..dkt area...bwh breast tuu..sbb kan bila akhir2 peknen ni...perut kita suntuk sampai..ke breast...kira..apa tah kat situ..paru2 ker???:stp: tah la..tp kat situ..la...tambah2 lg kalau time sejuk tu...aduii..sakit sampai..nak bernafas pun tak selesa...kalau perut bLue tak sampai situ(bwh breast) tu maybe x rasa sgt kot...

n pasal keputihan tu .lak..bella sbl ni kira serius gak..dah consult dgn doc..if gatal x bahay n if x gatal tu bahay..n terpaksa doc bw sample pergi lab..kot akn beri kesan bhya pd baby time deliver nanti..

hm..punggung tu lak...jd cam buah tembikai kot...lol:lol..hm..horror sgt......tambah2 lg if bila pakai towel jer....hodoh ..ler..malu kat cermin tuu.. bila tgk cermin

saye pon nak tau camne ek sakit bawah rusuk...sebab saya selalu kalau duduk lama mesti sakit kat bahagian tulang pinggul dan bila bangun untuk berjalan mesti sakit...kenape yek?...tue kategori rusuk ker?..huhu...

Originally posted by BellaDeLaRossa at 29-7-2005 11:36 PM:

bLue..kira bhg rusukk tu..dkt area...bwh breast tuu..sbb kan bila akhir2 peknen ni...perut kita suntuk sampai..ke breast...kira..apa tah kat situ..paru2 ker???:stp: tah la..tp kat situ..la... ...

bawah breast ek..rasanya tak pernah terasa sakit sgt bahagian tu, maybe sebab blue ni tinggi so perut tak sengkak ke atas..mmg sari awal perut nampak ke bawah...malam tadi tergerak hati nak tgk kat bahagian toott tu..tgk naik ruam rupanya..macam2 merah baru peeling tu..oleh kerana berlipat so ada hitam2 sket la..so blue amik baby oil ngan kapas sental bahagian situ..ingat nak letak rashes cream tapi mak tak bagi sebab ada steroid..nampaknya after deliver kena kerja keras sket nak cantikkan bahagian tu..ehehhe..yelah cemana tak rashes asyik kencing je kan..

Originally posted by havoclynn at 30-7-2005 02:48 AM:
saye pon nak tau camne ek sakit bawah rusuk...sebab saya selalu kalau duduk lama mesti sakit kat bahagian tulang pinggul dan bila bangun untuk berjalan mesti sakit...kenape yek?...tue kategori rusu ...

havoc,
apa yg u rasa sama la ngan apa yg i rasa..bila duduk mmg terasa sakit kat tulang punggung..my mom kata sebab baby menekan tu yg sakit..

saye pon nak tau camne ek sakit bawah rusuk...sebab saya selalu kalau duduk lama mesti sakit kat bahagian tulang pinggul dan bila bangun untuk berjalan mesti sakit...kenape yek?...tue kategori rusu ...

samelah dgn saya sakit kat bhgn tulang pinggul mengandung yg dulu tak de rasa cam ni heran jugak kenape ada rasa cam ni. lagi satu rasa sakit kat tulang 'tut tut' kalau tidur nak alih dr kiri ke kanan ya allah hanya tuhan je tahu sakitnya

Follow Us

alhamdulillah x pula kita rasa sakit bhg pinggul tu.....cuma yg kritikal tu bhg rusuk tu ler..:ah:

errr...kancil baru masuk 4 bulan...tapi keputihan dah banyak...asyik tukar panty jer... normal ka??...   

Originally posted by kancilbiru at 30-7-2005 01:06 PM:
errr...kancil baru masuk 4 bulan...tapi keputihan dah banyak...asyik tukar panty jer... normal ka??...   

hm..rasanya prob kancil cam bella...la...tp kalau nak pi jumpa doc lg bagus la...doc bg ubt 'peluru' tu..n now bella dah ok...dulu2 tu igt x mau ckp dkt doc tkt ...doc buat apa2 ka..takottt..

tp bila lama2 tu makin menjadi2...then consult dgn doc.....alhamdulillah ok..:ah:

Originally posted by katabatik at 30-7-2005 10:50:

samelah dgn saya sakit kat bhgn tulang pinggul mengandung yg dulu tak de rasa cam ni heran jugak kenape ada rasa cam ni. lagi satu rasa sakit kat tulang 'tut tut' kalau tidur nak alih dr kiri k ...

katabatik, dah berapa bulan dah? kalau dah nak cukup bulan memang payah sikit nak ubah posisi time tidur.

information.

ini adalah gambar anatomy tulang bahagian pelvis kita org perempuan.
Bahagian yg di tunjukkan adalah di panggil symphyisis pubis.

Wanita yg tenah mengandung, badan akan menghasilkan hormon relaxin yg fungsiny adalah untuk melembutkan ligaments di bahagian pelvis. Pelvis kita ber sambung di bahagian symphysis pubis. Dalam keadaan normal, meaning tidak mengandung, pergerakkan bahagian ini adalah terlalu minium, gap diantara kedua dua tulang pelvis adalah diantara 4 hingga 5 mm.

Di masa mengandung relaxin menyebabkan pergerakkan bertambah dan gap akan bertambah lebih kurang 2 hingga 3 mm. Pergerakkan ini menyebabkan kesakitan, yg akan bertambah jika kedua dua pelvis uneven( while walking on an unevened ground, trying to get up out of bed, heavy lifting)

Self-help tips

mummy76 This user has been deleted
assalamualaikum semua..;)
Ii'm a newbie here..but actually pembaca setia dlm forum nie..tapi ari ni terpikir nak berkongsi pengalaman tentang pengalaman mengandung ni.Saya sekarang ni pregnant 8 bulan anak ketiga...
Tentang masalah keputihan ni sememangnya membingungkan kita kan...termasuklah dgn saya sbb pregnant sebelum ni takde timbul masalah keputihan ni...syukurlah byk informatian dan nasihat berguna yg saya dapat dr U all semua..so saya gi lah check ke klinik.Mula tu cuba anggap masalah ni biasa berlaku malas nak pi check kat klinik..tapi yg sebenarnya...:malu:  sbb tau doktor mesti nak teropong kita 'punye' tu.Last2 sbb dah tak tahan sgt dgn 'tahap kegatalannya' sampai tok leh tido mlm akhirnya saya akur jugak.

Doktor kata benda ni biasa berlaku pada akhir pregnancy..so dia bagilah 'ubat peluru' tu..satu je saya guna..then sekarang ni kuranglah sikit keluar yg putih tu...tp skrg ni stain yg agak kehijauan tu pulak kadang2 keluar..gatalnya kadang2 tu ada jugak.So confuse jugak le ni...nak mintak lagi ke 'ubat peluru tu'?

Kawan2...ada sapa2 yang boleh bagi suggestion dgn saya....Tq.

hp dulu time tujuh bulan baby nyer telinger tersepit kat celah paha kiri...sakit nak bangun pon tak leh...sakit sampai nyucuk kat ulu hati...pi bidan, dia angkat baru hilang sakit..bidan kater baby turun tak betul..dia lebih menujah ke kiri tu yang tersepit. sampai skang kalau terangkat berat rasa lagi senak kat tempat tu.

tapi bila sampai masa nak bersalin, dah kuar darah sakit tak jugak. terpaksa cari bidan utk bukakan kunci air ketuban. baru rasa sakit...kata bidan tu, bidan1 tadi dah kuncikan jalan..mungkin takut baby lahir tak cukup bulan masa hp sakit dulu. so dia buat air selusuh dan bukak kunci air ketuban tu...wallahu'alam

Originally posted by mummy76 at 9-8-2005 12:19:
assalamualaikum semua..;)
Ii'm a newbie here..but actually pembaca setia dlm forum nie..tapi ari ni terpikir nak berkongsi pengalaman tentang pengalaman mengandung ni.Saya sekarang ni pregnant 8 b ...

mungkin kandungan gula dlm badan tinggi. cuba banyakkan minum plain water dan kurangkan minuman/makanan yg manis2. makanan yg berkabohidrat tinggi pun jgn ambil banyak sangat.

satu lagi, jumpa gynea semula buat check-up.

Originally posted by arysa at 31-7-2005 12:42 AM:

katabatik, dah berapa bulan dah? kalau dah nak cukup bulan memang payah sikit nak ubah posisi time tidur.

dah 8 bulan :ah:

Originally posted by katabatik at 9-8-2005 18:47:

dah 8 bulan :ah:

8 bulan...patut pun susah nak ubah2 posisi...saya pun camtu gak...setiap kali nak ubah mesti terjaga dari tidur...

diana1893 This user has been deleted
hai all mummies here
byk dpt info pasal keputihan dlm forum ni
actually diana pun ada discharge jugak
that day dah jumpa dr dia bagi ubat peluru tu
rasanya adalah pakai dlm 3 biji...
kurang sikit
tapi skrg ni rasanya mcm menjadi2 plak
fyi my edd is 18/8
org tua2 kata kalau byk discharge tandanya senang bersalin
dan yg tak tahan tu gatal yg teramat sgt
rasa mcm nak garu2 je
tapi tahan je......
adakah lepas bersalin semuanya akan hilang?

mummy76 This user has been deleted
Thanks for ur advice arysa..saya perasan jugak yg saya ni agak suka dgn benda2 yg manis nie..Ntah le pregnant kali ni..sbb tu lah dah cuba kawal makan benda yg manis..karang tak pasal2 pulak dpt kencing manis kan.Tapi, so far alhamdulillah semuanya ok..

Ttg stain tu saya pegilah jumpa doc. 2 hari lepas.Saya tanye boleh ke saya mintak ubat peluru tu lagi..sbb saya bagitau lah ada yg guna sampai 3 kali.Dia pun tengok muka saya semacam..mungkin tengok muka kita yg tgh confuse. Dia pun jelaskan..mmg ada yg guna sampai 3..7 pun ada!But depends on tahap keputihan kita lah..so dia kata saya ok dah..

Tentang stain yg keluar tu doc bagitau antara sbbnya ialah kena bagi 'pengudaraan yg baik' lah kan! Mungkin jugak buat kerja yg agak meletihkan..turun naik tangga, berjalan dan seumpamanya.Memang ada benarnya sbb kerja saya contohnya kena naik turun tangga, berjalan sana sini..even dgn perut yg dah memboyot ni.Nak buat mcm mana..dah tugaskan..

So,bagi yg ada masalah ni jgn terlalu risau selagi kita dah jumpa doctor..mgkin mrk dah biasa dgn masalah spt ni dr preggy women..yg penting jaga apa yg patut..

mummy76 ~ saya pernah macam tu...strip ujian air kencing hampir ke warna hijau...bila fikir balik..oo...banyak minum iar sirap...berat badan pun terlebih naik sampai kena sound ngan doktor...

keputihan... rasanya keputihan yg sy alami tak begitu serius.. ada gak gatal2 tetapi kener kerap tukar seluar dalam dan sentiasa cuci bersih2 setiap kali rasa cam byk jer kuar keputihan tu.. kekdg kekuningan tp tak lamer... cuci bersih2 kemudian tukar seluar dalam baru.. atau pun guna pad susen.. mm mujarab...insyaAllah..

pasal sakit tulang rusuk..rasanya peknen yg 2nd ni baru sy terasa.. sekrg ni pun dah 35 weeks.. dlm sehari dua lps waktu mlm nak tidur time tgk tv,, takleh nak dok tegak2 kener lunjurkn kaki dan hold dgn tgn ke belekang ... sakit kat bawah breast seblh kiri... rasa sakit sgt... bawak tidur hilang .. tp esok mlmnyer dtg balik.. ingat dulu akibat kekenyangan.. tp rasa tak la mkn sgt.. ish..memacam kan....